Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2017, 00:47:10
Elena2014RO Elena2014RO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2014
Mesaje: 3
Implicit Cum facem alegerile corecte?

Cum sa reusim sa facem cele mai bune alegeri?
Poate ne intrebam cum sa ne alegem facultatea pe care sa o urmam, meseria sau jobul potrivit - daca sa ramenem in tara sau sa plecam in strainatate, o persoana potrivita cu care sa avem un viitor frumos, suntem pusi in fata unei decizii aparent foarte importanta pentru viitorul nostru. Aproape toate deciziile mari sunt dificil de luat.
Aud des: urmeaza-ti inima, roaga-te si ti se va arata, o sa simti ce e bine pentru tine....
Cred ca Dumnezeu exista si incerc sa traiesc crestineste. Dar, cred ca am probleme cu simturile :))
In momente de cumpana sunt persoane care se spovedesc mai des, se roaga mai des cu speranta unei rezolvari prielnice. Oare ce facem gresit si care ar fi solutia in astfel de situatii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2017, 01:02:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cam greu de inteles ce vrei, sa iei o decizie buna sau sa-ti iasa ceva bine pe o decizie care ai luat-o deja? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2017, 01:26:17
Elena2014RO Elena2014RO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2014
Mesaje: 3
Implicit Buna!

O sa fiu si mai clara: ce putem face, crestineste vorbind, care sa ne ajute sa luam o decizie buna intr-o situatie importanta?
Sunt persoane care citesc anumite rugaciuni spre exemplu, se spovedesc mai des, dau acatiste cu rugamintea indeplinirii dorintei etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2017, 07:32:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena2014RO Vezi mesajul
O sa fiu si mai clara: ce putem face, crestineste vorbind, care sa ne ajute sa luam o decizie buna intr-o situatie importanta?
Sunt persoane care citesc anumite rugaciuni spre exemplu, se spovedesc mai des, dau acatiste cu rugamintea indeplinirii dorintei etc.
1. Omeneste trebuie sa facem tot ce ne sta in putere: sa ne sfatuim cu altii, sa muncim daca avem un examen si apoi sa mergem inainte.

2. Sa cerem si ajutor de la Dumnezeu. Pentru problemele mari ale vietii sa facem un canon de 40 de zile de rugaciune pentru ajutor.

La razboi cu sabia in mana dar si cu rugaciunea. Facem tot ce putem pe ambele planuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2017, 09:38:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena2014RO Vezi mesajul
O sa fiu si mai clara: ce putem face, crestineste vorbind, care sa ne ajute sa luam o decizie buna intr-o situatie importanta?
Sunt persoane care citesc anumite rugaciuni spre exemplu, se spovedesc mai des, dau acatiste cu rugamintea indeplinirii dorintei etc.
Nu cred ca e asa simplu, sigur ca e buna rugaciunea dar si alegerile trebuie sa aiba o orientare buna si chiar mai mult, ca sa dea rezultate bune.
O discutie mai la obiect ar ajuta mai milt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2017, 11:12:22
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

La razboi cu sabia in mana dar si cu rugaciunea. Facem tot ce putem pe ambele planuri.
Iar când iese un fiasco, să nu deznădăjduim.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2017, 11:19:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, trebuie sa admitem ca uneori cele mai bune intentii ale noastre nu sunt chiar cele mai verticale si rezultatele in consecinta.

De asta este si scris:

"31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă."

Si se aplica nu doar la grijile pentru mancare si haine, in ziua de azi omul si-a complicat mult existenta cu dorinte care pe atunci nici nu existau :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2017, 15:15:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Arrow Cum proceda Gheron Iosif Isihastul

Citat:
În prealabil postat de Elena2014RO Vezi mesajul
O sa fiu si mai clara: ce putem face, crestineste vorbind, care sa ne ajute sa luam o decizie buna intr-o situatie importanta?
Sunt persoane care citesc anumite rugaciuni spre exemplu, se spovedesc mai des, dau acatiste cu rugamintea indeplinirii dorintei etc.
Un citat despre cum proceda Gheron Iosif Isihastul (părinte sporit în rugăciunea inimii):
„[...]Tot ce făcea, făcea cu înștiințare de la Dumnezeu și de aceea Starețul nu făcea ceva, iar apoi să se căiască.
Pentru noi era „Pidalion”.

Ne spunea că „atunci când cineva vrea să afle care este voia lui Dumnezeu (în cazul când nu poate comunica cu duhovnicul său), să-și părăsească cu desăvârșire gândurile sale și să se roage de trei ori.
Și acel lucru, spre care înclină inima sa, să-l facă și va fi după voia lui Dumnezeu.

Dar cei care sunt mai sporiți și au îndrăzneală în rugăciunea lor, aud limpede înștiințarea, iar alteori aceasta vine sub chipul unei voci sau vedenii.”
De obicei Starețul primea înștiințare în acest fel.[/...]”


Fragment din lucrarea - „Starețul meu Iosif Isihastul” - Arhimandritul Efrem Filotheitul, Ed. Evanghelismos, București, 2010, pag. 240.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2017, 15:48:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Care se ia dupa voci si vedenii sau le asteapta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2017, 16:00:26
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Elena, omenește vorbind, când drumul tău e spre/într-un anumit loc, ți se deschid niște uși singure, îți trimite Dumnezeu oamenii de care ai nevoie, te ajută. Eu sunt printre fraierii care pricep tare greu, iar deciziile pe care le iau sub presiune (deciziile mari, mai ales) înclină să iasă prost, însă nici pe mine nu m-a uitat Creatorul.

Exemplu concret, că tot vorbeai de alegerea profesiei: eu m-am pregătit în liceu pentru medicină. Am dat admitere, am picat. Nici prin cap nu-mi trecea să urmez o altă facultate, nu îmi puteam închipui ce altceva aș putea face, dar Hristos a lucrat prin oameni: prima mea profesoară de pian împreună cu soțul ei, tot profesor, au intervenit și m-au încurajat, mi-au spus că ei mereu m-au văzut pentru muzică, aici aș fi fericită și m-aș împlini în mod real. Și aveau dreptate, spitalul nu e de mine, probabil aș plânge cot la cot cu bolnavii.

Acum nu-ți închipui c-au mers toate ca pe roate din prima, mi-a luat și mie ceva până să accept. Ideea este că am simțit, în iarnă, că nu mai vreau la UMF, așa că m-am înscris eu singură (neîmpinsă de ei, de data asta) la conservator în anul următor, am intrat, iar acum sunt în anul III. Și mi-e bine și știu că aici m-a vrut Dumnezeu.

N.b. A propos de simțit, nici eu nu eram sigură că decizia mea (rocada dinspre medicină spre muzică) e bună. Și m-am rugat. E adevărat, neconvențial, mă rugam în minte. N-am citit acatiste, n-am postit altfel decât miercuri și vineri. Iar Dumnezeu mi-a răspuns (direct și simplu, ca pentru proști, că eu altfel nu pricep): mă grăbeam într-o seară pe treptele conservatorului (încă nu eram studentă), întârziasem la o repetiție, când am zărit o iconiță plastifiată întoarsă cu fața în jos. În viața mea n-am dat peste așa ceva în facultate (sunt mulți neoprotestanți la noi, ar fi și culmea). M-am oprit, nu voiam să o iau, intenționam doar s-o ridic și s-o așez undeva sus, pe balustrada de alături, cu fața în sus. Când am întors-o, am recunoscut chipul Sfântului Efrem cel Nou... Era exact icoana de pe coperta primei mele cărți despre el. Nu i-am mai dat drumul, am băgat-o rapid în geantă și am fugit unde era nevoie de mine. Am știut atunci cu certitudine unde mi-e locul. În prezent, icoana e în permanență cu mine.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare