Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2007, 03:06:44
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Acum mai nou se face vasectomie(parca), operatie de 15 minute si esti in picioare,copacel, iar a doua zi la servici...:D si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu matematica, numarat zile, temperaturi, etc, dragoste sa fie

iar in privinta casatoriei:D, din PACATE, nu prea se mai inghesuie lumea... adevarul ca usor nu este,... noroc ca m-a invatat mama sa fac de toate, ca altfel...:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2007, 10:45:14
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Vasectomia nu este reversibila.

Dincolo de toate contraceptia este un pacat. Pentru ca in sine dragostea si iubirea dintre soti are un rost. Anume nasterea de copii. De asemenea asta ajuta si la mantuirea sotiei in special dar si a barbatului.
In momentul in care cineva separa placerea (dragostea si iubirea trupeasca) de rostul ei atunci apare pacatul. In sine este un fel de furt. Vrei sa iei ceva dar in asa fel incat sa nu iei si responsabilitatile.

Cat despre lumea suprapopulata eu zic sa nu ne facem griji ca Dumnezeu stie mai bine. Daca va fi suprapopulata de oamenii apropiati de Dumnezeu va fi Raiul pe pamant. Si daca am fi mai putini dar mult mai rai decat acum sunt convins ca nu am duce`o mai bine doar ca ne intalnim cu mai putini oameni pe strada.

Cand merg duminica la biserica ne calcam in picioare ca este inghesuiala dar ma simt mult mai bine decat in autobuz sau la film sau la mall etc.

Inchei cu faptul ca eu cred despre contraceptie ca este un pacat (cam la fel cu fumatul si bautura - tot placeri trupesti) si ca problema supraaglomerarii nu este a noastra ci ne este bagata pe gat din afara (din vest si din vest-vest :)).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.05.2007, 10:53:35
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Poate e cam dur ce cred, cu privire la rostul dragostei si al iubirii trupesti - nasterea de prunci.

Are si rostul de a uni si intari legaturile intre soti si sotie si de asemenea de a oferi climpe de placere dar in contextul vietii si responsabilitatii fata de copiii prezenti in casnicie. Clipe de placere in jertfa fata de copii.

Acum insa in vremea asta familia se jertfeste nu pentru copii ci pentru "progres", pentru teluri aberante - masina, vila si alte lucruri desarte cata vreme familia nu este cladita pe scopul mantuirii. Si in jertfa asta pentru idolul asa zisului progres familia are si ea nevoie de clipe de placere insa daca se poate fara adevarata responsabilitate. E un fel de crestinism ortodox dar fara straduinta credinciosului de a se impartasi.

Adica: merg la biserica, ma rog, fac cam tot ce`mi zice preotul dar nu ma ating de idolul meu: fumat, baut, adulter, contraceptie, clevetiri ...

Si cel mai important lucru care a fost amintit de catre cineva: problemele de contraceptie se rezolva nu la maniera generala (a zis nu stiu cine ...) ci se rezolva in mod particular, intre trei persoane: sotul,sotia si duhovnicul. Si prin ascultare totul va fi bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.05.2007, 11:47:24
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

e buna, trebuie gandit inainte....e greu de crescut copilasi, de aceea.....trebuie o planificare atenta....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.05.2007, 11:50:53
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si de ca sa nu mori dand nastere unui prunc...:)?!Asa se invata si ei minte sa se mai opreasca de la placerile trupesti...;):p.
Multe femei sufera din cauza asta...???.Nu merita o lectie...:)?
In plus,cele care mor sacrificandu-si viata pt. cineva,Domnul il va lua in sanul lui si ii va indeplini TOATE DORINTELE legate atat de copii cat si de sot...:)>Trebuie doar sa ai puterea s-o faci,iar aceasta NU VINE DECAT TOT DE LA DUMNEZEU...:).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.05.2007, 11:58:04
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Sylvie, pe voi, maicile, de ce va intereseaza planificarea familiala?

Scumpa mea "crestina", moartea unui dintre soti, indiferent de cauze, produce o durere inimaginabil de mare (pentru cei care se iubesc sincer). Asa ca, te rog, nici in gluma nu mai posta aberatii de genul celor de mai sus.

Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.05.2007, 12:18:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Acum mai nou se face vasectomie(parca), operatie de 15 minute si esti in picioare,copacel, iar a doua zi la servici...:D si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu matematica, numarat zile, temperaturi, etc, dragoste sa fie

iar in privinta casatoriei:D, din PACATE, nu prea se mai inghesuie lumea... adevarul ca usor nu este,... noroc ca m-a invatat mama sa fac de toate, ca altfel...:)
Doamne mesajul tau m-a indignat profund, te rog nu te supara, dar simt nevoia sa adresez urmatoarea intrebare: femeia daca foloseste sterilet, pastile, orice metoda contraceptiva, pacatuieste, de avort nu mai zic. DAR OPERATIA DE VASECTOMIE NU E??? De ce?? pentru ca sunteti barbati???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.05.2007, 12:36:26
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai dar o operatie sa le-o faca la barbati nu exista?
Eu am auzit ca exista o injectie care se face o data pe an la mascul si devine steril pe anul ala, daca i-ar lua si din pronirile animalice ar fi si mai bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.05.2007, 12:57:34
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ma refeream tot asa la aia care nu respecta nimic, nu au nici o religie si nici un Dumnezeu, sunt numai dupa pofte si le curg balele, cred ca stiti si voi exemplare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2007, 20:06:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Doamne mesajul tau m-a indignat profund, te rog nu te supara, dar simt nevoia sa adresez urmatoarea intrebare: femeia daca foloseste sterilet, pastile, orice metoda contraceptiva, pacatuieste, de avort nu mai zic. DAR OPERATIA DE VASECTOMIE NU E??? De ce?? pentru ca sunteti barbati???
Erzbet, toate sunt pacate, insa asta era una din solutii in cazul in care ai deja nr de copii dorit si vrei sa eviti accidentele care apar cu metoda calendarului( care este si ea un pacat daca stam sa ne gindim)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Planificarea familiala - viziunea ortodoxa George.m Nunta 137 05.07.2012 16:57:02
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
o problema familiala viviana Generalitati 23 30.12.2007 17:17:48