Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.11.2010, 17:33:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La intrebarea "ne putem ruga pentru sinucigasi?", amintesc de cuvintele Sfantului Teofan Zavoratul: "Este de ajuns sa ne limitam la parerea de rau pentru ei, lasand soarta lor in mila nemasurata a lui Dumnezeu .... in particular, in rugaciunea mea, ii pot pomeni pe acesti oameni". In concluzie, afirma ca Biserica nu se poate ruga pentru ei, insa, acasa, noi putem face acest lucru. Mai multe informatii in acest articol:
http://www.crestinortodox.ro/credinta/ne-putem-ruga-pentru-sinucigasi-69827.html
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.01.2013, 19:10:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parintele Adrian Fageteanu considera rugaciunea pentru sinucigasi, mandrie

"La spovedanie, desi indemna oamenii sa tina post si milostenie si sa se roage zicand: Bine esti cuvantat Doamne, invata-ne pe noi indreptarile Tale. Bine esti cuvantat Stapane, intelepteste-ne cu indreptarile Tale. Bine esti cuvantat Sfinte, lumineaza-ne cu indreptarile Tale, totusi canonul principal era:
- Sa nu judeci pe nimeni.
- Sa fii un crestin model, cu o viata fara pacate.
- Sa nu te rogi pentru sinucisi si avortati, ca e mandrie. Roaga-te pentru cei vii care se pot pocai si pentru cei adormiti intru nadejdea invierii si a vietii vesnice, nu pentru apostati."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.01.2013, 21:58:27
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit " 500 - Raspunsuri duhovnicesti la intrebarile credinciosilor ale Parintelui Ilarion

421.- Părinte, celor ce se sinucid li se poate face vreo slujbă sau pomenire? Se pot mântui?

-Sinucigașii nu au mântuire. Sunt oamenii care, după moartea lor nu te poți ruga pentru ei. Gândul cel necurat al sinuciderii îl poți curăța și șterge prin post, căință, rugăciune și canon. Diavolul îți va da prilej și va căuta să duci gândul necurat la îndeplinire. Dacă ai dus acest gând la îndeplinire, să știi că nu se mai poate face nimic pentru mântuirea ta.

Sfintele cărți, poruncesc ca nimic să nu se facă pentru acel suflet, care singur cu bună știință s-a osândit. Nu se face slujba înmormântării și nici pomeniri. Nu se trag clopotele și nu se scot praporii. Nu se fac praznice. Nu se dă de pomană în numele lui. Nu se conduce cu preot și nu se bagă în biserică.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1949 a făcut un pogorământ foarte scurt numai pentru mângâierea familiei. Preotul, cu epitrahilul, va aștepta pe marginea gropii să fie adus mortul, unde i se va face numai o ectenie, o rugăciune de dezlegare și va fi băgat în groapă. Nu se va ține predică.

Am pus rugăciune înaintea Creatorului să mi se arate, dacă după un oarecare timp se pot face rugăciuni. Mi s-a arătat că în unele cazuri și pentru unii mai puțin vinovați, se pot face după 7 ani pomeniri și parastase, dar cum poți să cunoști pe cei mai puțin vinovați la Dumnezeu?! Pentru aceasta, trebuie pus rugăciuni ca Dumnezeu să descopere, dacă este voia Lui să se facă rugăciuni sau nu. Iar când pui rugăciuni, vezi că diavolul care l-a împins pe acel om la sinucidere, va căuta să te înșele și în loc să primești răspuns de la Dumnezeu îți va aduce el răspunsul. Se poate transforma în înger cu chip de lumină sau chiar în chipul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului și să-ți zică că poți să te rogi pentru sinucigaș și poți face praznice pentru el că Dumnezeu le primește. Tu să nu crezi, ci să pui la încercare acest duh, cerând de trei ori să-ți arate în numele Sfintei Treimi. Dacă nu-ți arată decât odată să nu crezi. Dacă-ți arată de două ori, tot să nu crezi, că și diavolul poate să-ți arate de două ori. Dacă-ți arată de trei ori la rând, este semn de la Dumnezeu, pentru că diavolul a treia oară, fiind în numele Sfintei Treimi nu mai arată. Dar nici a treia oară să nu te încrezi,dacă n-au fost la rând și în timpul rugăciunilor, ci ți-a arătat la intervale mari și sporadice. Am stat de vorbă cu Părintele Cleopa de la Mănăstirea Sihăstria pe tema aceasta și la fel mi-a spus și el. Puneți rugăciuni înaintea lui Dumnezeu, cu post și cereți să vi se arate și nu vă certați cu preoții. Diavolului, îi plac oamenii care nu vor să țină cont de rânduiala Sfintei Biserici și se ceartă cu preotul de a-i face la spânzurat slujba înmormântării și mai ales de a da de pomană și de a face praznice. Atunci când preotul de frică și la presiunea familiei va îndrăzni să facă slujba înmormântării celui spânzurat, diavolul își va bate joc de orice cuvânt pe care-l rostește preotul. Am văzut acest lucru. Cândva am trecut pe lângă un cortegiu ce ducea la groapă pe un spânzurat. Preotul era în frunte ca la orice înmormântare și făcea slujba înmormântării. În momentul întâlnirii, cortegiul era oprit iar preotul zicea ectenia pentru morți. Am văzut cum diavolii îl îngânau pe preot și când zicea cuvintele: „sufletul robului Tău Constantin”, diavolii strigau la preot „sufletul robului nostru Constantin”.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.01.2013, 22:08:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit " 500 - Raspunsuri duhovnicesti la intrebarile credinciosilor ale Parintelui Ilarion

422.- Părinte, ne spuneți cîte ceva despre cei care se sinucid...?

-Sinucigașii merg direct în iad, diavolii îi socotesc de ai lor și nu te lasă să-i scoți. Timp de 7 ani nu este primit nimic pentru ei. De va încerca cineva să-i scoată va avea necazuri multe. Să știți dumneavoastră că: Omul se naște când vrea Dumnezeu și moare tot când hotărăște Dumnezeu. Voința la om este liberă o faci cum vrei, se naște odată cu omul și moare odată cu el.

Omul cât trăiește are două pahare: unul pentru cele bune și altul pentru cele rele. El lucrează după cum vrea și se umple paharul pentru care lucrează mai mult. De obicei, cei care se sinucid sunt cei care nu au fapte bune, din lipsa împărtășaniei, vine diavolul îi întunecă mintea și face nenorocirea.

De aceea luați aminte că, viața este prețioasă și e numai una, timpul trece și nu se mai întoarce. Nu trăiți la întâmplare, țineți rânduiala lui Dumnezeu ca să vă cunoască la judecată, să fiți vrednici de partea cu oile, să nu vă alunge la un loc cu caprele.

Dumnezeu e Bun și Îndelungrăbdător, te așteaptă până în ceasul al 12 lea ca să te întorci. Lui îi pare rău de un suflet care se pierde, pentru că toți suntem fii Lui.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.01.2013, 22:14:25
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Sa nu te rogi pentru sinucisi, ca e mandrie."

Mamele indurerate ale celor sinucisi, se roaga pentru copiii lor inselati de demoni, oare din mandrie?

Biserica nu este o mama?
__________________


Last edited by florin.oltean75; 18.01.2013 at 22:36:15.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.01.2013, 23:41:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Oare suntem noi mai buni decat Sfintii care au hotarat ca sinucigasii sa nu fie pomeniti la Liturghie? Sfatul Parintelui nu era adresat unei mame, nu stim ce sfat ii dadea acesteia la scaunul spovedaniei, dar sa ne credem noi mai iubitori si mai buni si sa ne rugam pentru cei ce au recurs la un asemenea gest, ne poate arunca in mandrie. Ca regula generala stiu ca Biserica permite sa fie pomeniti in rugaciunea personala, dar nu ingaduie sa fie pomeniti la Liturghie (la asta cred ca se referea si Parintele, eu asa am inteles).
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.01.2013, 00:49:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
nu ingaduie sa fie pomeniti la Liturghie
Nu ingaduie sa fie pomeniti nominal la Sf Liturghie, ca sa nu fie pricina publica de scandal. Desigur ca ei sunt pomeniti la sfarsit, la "si neamul lor cel adormit", iar noi ne putem gandi la ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.01.2013, 04:12:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu ingaduie sa fie pomeniti nominal la Sf Liturghie, ca sa nu fie pricina publica de scandal. Desigur ca ei sunt pomeniti la sfarsit, la "si neamul lor cel adormit", iar noi ne putem gandi la ei.
DA. Pr. Arsenie Papacioc spunea, ca dupa 7 ani sinucigasii sa fie pomeniti sub aceasta forma: "si tot neamul lor cel adormit".
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.01.2013, 15:50:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Oare suntem noi mai buni decat Sfintii care au hotarat ca sinucigasii sa nu fie pomeniti la Liturghie? Sfatul Parintelui nu era adresat unei mame, nu stim ce sfat ii dadea acesteia la scaunul spovedaniei, dar sa ne credem noi mai iubitori si mai buni si sa ne rugam pentru cei ce au recurs la un asemenea gest, ne poate arunca in mandrie. Ca regula generala stiu ca Biserica permite sa fie pomeniti in rugaciunea personala, dar nu ingaduie sa fie pomeniti la Liturghie (la asta cred ca se referea si Parintele, eu asa am inteles).

Pentru ca placerea-de-sine contamineaza toate miscarile mintii,
ascultarea
este mai mare ca dragostea.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 13:52:51
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Ruga VoicaDaniela Generalitati 2 24.03.2007 14:33:30