Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.09.2007, 19:40:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,
l-am intrebat pe Pr. Paraian daca ma pot ruga pentru neamurile de alta confesiune.M-a intrebat ce-mi spune inima mea.La raspunsul meu ca inima imi spune sa o fac a spus "Atunci fa-o!" Si cind am intrebat de ce se spune sa nu o facem dumnealui mi-a raspus : "cine spune asa ceva inseamna ca nu a iubit niciodata1"
Sper ca te ajuta:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.09.2007, 19:44:10
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Ovidiu,
l-am intrebat pe Pr. Paraian daca ma pot ruga pentru neamurile de alta confesiune.M-a intrebat ce-mi spune inima mea.La raspunsul meu ca inima imi spune sa o fac a spus "Atunci fa-o!" Si cind am intrebat de ce se spune sa nu o facem dumnealui mi-a raspus : "cine spune asa ceva inseamna ca nu a iubit niciodata1"
Sper ca te ajuta:)
Te poti ruga personal, insa ei nu sunt pomeniti la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.09.2007, 19:48:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint, sint! E drept ca nu peste tot. Din fericire la noi da. Adica Iisus spune sa ma rog pentru dusmani iar preotul zice doar daca-s ortodocsi?
Atita gresala sa avem noi ca ne-am rugat prea mult si pentru neortodocsi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.09.2007, 20:08:13
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

bmd esti cumva frate cu jenica? Ganditi la fel, scriti la fel. Este un alt subiect mai jos pe la rugaciuni, unde ea face acelasi pogoramant ca si tine. Eu nu am auzit ca ar fi voie sa scoti particele pentru cei nebotezati ortodox.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.09.2007, 20:18:24
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei atunci e altceva! Daca n-ai auzit tu, e clar!:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.09.2007, 20:18:56
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

sotul meu s-a sinucis in februarie
impreuna avem un baietel de 4 ani prin care Dumnezeu m-a ajutat sa nu imi pierd mintile
sinuciderea este rezultatul unei copilarii traumatizante
desi sunt inmarmurita de durere pentru ca la multe din partea lui ma asteptam dar la gestul asta nu eu inteleg de ce biserica zice prin canoane ca nu ii pomeneste
1. pentru ca sa nu incurajeze astfel de fapte care aduc celor din jur o suferinta de nedescris
2. stiu in sinea mea ca Dumnezeu pedepseste de fapt tocmai aceasta suferinta pe care sinucigasii o aduc celor din jur - parinti, sotie, copii, prieteni - NIMIC nu justifica o astfel de fapta. NICIO suferinta, NICIO deznadejde, NICIO dezamagire.
sotului meu nu i s-a facut slujba religioasa pentru ca eu nu am avut act la mana ca ar fi avut probleme psihice desi eu stiu mai bine cum era. nu a acceptat niciun tratament, niciun sfat, nu mi-a acceptat nici iubirea. a avut o putere fantastica de disimulare si eu nu mi-am seama de problemele lui decat foarte foarte tarziu cand nu mai puteam face nimic. poate multi ma vor crede inconstienta si ma vor judeca pt faptul ca am facut familie cu un astfel de om dar L-AM iubit si m-am zbatut pt el 5 ani. nu am reusit nici sa il fac sa lupte cu viata nici cu el insusi desi am dorit cu disperare acest lucru.
preotul meu duhovnic atat mi-a spus cand m-a vazut la granita dintre nebunie disperare si durere "roaga-te pt el . e tot ceea ce mai poti face. Dumnezeu stie ce face." aceste cuvinte au contat enorm in suferinta mea si desi m-a durut ca nu am putut sa il inmormantez crestineste pe tatal copilului meu eu continui sa ma rog pentru el desi de multe ori sunt asa furioasa pe el ca nu pot nici sa ma rog. daca as face-o as fi o ipocrita.
tot acest preot imi primeste si pomelnicul pe care il scriu separat. nu stiu daca in altar il pomeneste sau nu dar mi-l primeste. am inghetat de frica atunci cand am citit ca nu e bine ce fac ....ca il scriu in biserica pe pomelnic. dar asa imi dicteaza fiinta mea, inima mea, nu il pot da uitarii, sa zic ca nu a existat, cum as putea? ochii copilui care ii sunt copie fidela parca cer indurare pt tata.
in durerea mea pote nu sunt coerenta ....va cer scuze si va astept parerile...eu vreau din tot sufletul sa mai pot face ceva pt el. nu il pun pe pomelnic sa fiu contra canoanelor. Dumnezeu care cunoste inima mea si cata durere e inauntru poate se milostiveste si pt sufletul lui. imi pare rau daca v-am retinut cu suferinta mea dar durerea urla in mine si as dori sa vorbesc cu voi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.09.2007, 20:25:02
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Ei atunci e altceva! Daca n-ai auzit tu, e clar!:)
Imi suna a bataie de joc raspunsul tau:cool: voi pune aceeasi intrebare si ei poate va fi mai amabila. Oricum mercic;)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.09.2007, 20:35:39
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

durerea alina.. e vie si acum in sufletul meu,desi cineva drag mie s-a sinucis in aceleasi conditii si eu cred ca in marea Lui indurare Dumnezeu nu se va mania prea tare..bunica mea zic eu ca avea circumstante atenuante..depresia ei era undeva la granita cu nebunia..nu cred ca ea mai avea avea control asupra mintii si trupului. desi se ruga mult inainte sa se petreaca schimabarea in rau cu ea .de aceea o pomenesc si m-ar durea sa nu o fac..desi in sufletul meu exista indoiala..sotul meu ma linisteste spunandu-mi ca are Dumnezeu caile si legile Lui nedescoperite noua..daca ne luam dupa canoane,nici unu la 1oooooo nu ar fi vrednici sa se impartaseasca..sper ca nu v-am suparat cu postarea mea..ca nu veti sari in capul meu.O pun la acatist si o sqa trec in dreptul numelui ei sinucigasa ca parintele care pomeneste la biserica de cartier sa stie..o idee buna Vsovi..nu sunt prea bine informata cam atat am inteles eu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.09.2007, 20:54:01
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

da urzicuta ce ma sperie pe mine e REFUZUL lui de a-mi accepta ajutorul. 5 ani de zbucium si chin sa ii fac bine si el fugea si se se indeparta din ce in ce. in ultima faza nici nu ne mai suporta langa el. pana am cedat nervos si am plecat cu copilul de mana. nu mai stiam ce sa ii fac. si atunci cand l-am parasit a facut gestul asta de neinchipuit. uneori aveam impresia ca de asta zbiera si urla la noi sa ma sperii sa plec unde vad cu okii si sa isi poata duce la bun sfarsit intentia.
nu voia nici doctor, nici Dumnezeu, nici pe mine si pe copil aproape....nu mai stiam ce sa mai fac, tin minte ca odata am tipat de neputinta printre lacrimi zicandu-i ce mai pot face OMULE sa te vad fericit? ce ai? ce vrei?
el in prima faza a fost socat de reactia mea si in final a zis "nimic"
oare chiar asa era nu mai puteam face nimic? ma lupt cu durerea, cu vinovatia care e inevitabila, zic eu, in astfel de cazuri si cu povara vietii de zi cu zi.
doar Dumnezeu si glasul copilului ma mai tin in picioare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2007, 21:05:44
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ma indoiesc ca tu ai vreo vina in toata aceasta tragedie..dimpotriva ai facut tot ce ti-a stat in putinta..cine stie ce s-a scurtcircuitat in sufletul lui.de dragul copilului tau trebuie sa mergi mai departe...sa te ajute bunul Dumnezeu si Maica Domnului
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 14.08.2012 00:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 14:52:51
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 23:51:14
Ruga VoicaDaniela Generalitati 2 24.03.2007 15:33:30