Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2010, 17:07:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Cine a venit cu gand de mantuire pe drumul Bisericii si l-a intalnit pe parintele Visarion nu a avut decat folos, cine cauta sa strambe lucrurile, bineinteles ca le va stramba si daca s-ar intalni cu Domnul Hristos, luati aminte la ce a predicat parintele nu la ce fac unii si altii care l-au cunoscut si care se lupta si ei cu neputintele. Parintele a plecat la Domnul pe care L-a iubit si pe care ne-a invatat si pe noi sa-l iubim, cu ce a gresit? Eu nu am gasit nimic rau la dansul si din aceasta cauza il voi iubi oriunde ar fi, dealtfel dansul a si spus: ca unora le va fi de mantuire iar altora de marturie, cele auzite.... atunci nu imi dadeam seama de ce o spune ca toti eram parca una dar acum ma ingrozesc cand aud persoane care '' l-au cunoscut, s-au folosit, au cules cat le-a fost de folos'' dar spun sa ne ferim'' De cine sa ne ferim ? De un om, care ne-a invatat sa-l iubim pe Dumnezeu si sa uram pacatul? Cine nu l-a cunoscut sa nu mai vorbeasca ci mai bine sa se roage , ca asa facand implineste voia parintelui fara sa-l fi cunoscut si cu siguranta se va folosi.
Nu spun ca nu a fost un parinte duhovnicesc.
Dar unii dintre ucenii sai lasa de dorit.
Din pacate mare parte din ei se afla la conducerea "Lucrarii".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2010, 10:48:19
Valigeorgi Valigeorgi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 1
Implicit Doamne ajuta

Hristos a trimis pe slujitorii SAi ca sa ne invete pe noi si a ne indrepta pe noi,pe calea cea adevarata,Taica Parinte Visarion nu a fost un oarecare om,un oarecare preot,ci,mai mult,a fost un inger trimis de Dumnezeu pe pamant ca sa ne invete pe noi DREAPTA CREDINTA.Eu insa am avut fericirea si vrednicia de al cunoaste personal pe Dansul si va spun ca ceea ce ma invatat pe mine Dansul este si va ramane viu in sufletul meu chiar daca a plecat dintre noi,adika a murit,sunt ucenica dansului caci cei ce l-au urmat pe dansul s-au facut ucenicii dansului si Dansul vrea ca si noi pacatosii sa fim alaturi de El acolo in ceruri.Dumnezeu sa ne ierte pentru toate pacatele pe care noi le facem cu stiinta si cu nestiinta.

Doamne mare este GRADINA TA,Doamna!
Doamne ajuta
Sora crestina
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2010, 10:55:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valigeorgi Vezi mesajul
...a fost un inger trimis de Dumnezeu pe pamant ca sa ne invete pe noi DREAPTA CREDINTA...
La propriu sau la figurat?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2010, 11:44:04
bijusimaru bijusimaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 3
Post pentru noi toti

mutumim celor care nu l pot uita pe taica parinte visarion ceea ce n seamna ca au gustat cu adevarat din piinea lasata de dumnealui eu am venit cam tirziu la masa dinsului si am fost primita exact cum a spus dinsul cu piine pentru suflet insa nu pot sa nu ma mihnesc cind aud criticele la adresa domniei sale ba chia am lins si n acelasi timp mi am luat pacat ca iam injurat asa sunt eu nu ma pot abtine inca cum spunea taica parinte nu sunt destul de ntarita ca sa pot trce la cuvintul blindetii multumesc tuturor crestinilor pentru aceste picturi a lui taica parinte si asi dori sa stiu daca la sf pantelimon MIA POATE VEZI CEEA CE SCRIU si mi dai tu raspunsul picturile lui taica parinte daca mai sunt la vizare la noi i mi doresc sa le cumpar pentru ca din ce am luat am imartit la ce i ce au avut trebuinta si doresc sa mi le iau si ieu din nou DOAMNE AJUTA PENTRU TOTII CRESTINII SI PENTRU TOTI CE NU L VA UITA PE PARINTELE NOSTRU DRAG STIU CA NTRO ZI IL VOM REVEDEA PE POST LA TRINITAS SI CA SE VA DA SI INVATATURILE LUI PENTRU NOI TOTI SI CE I CE L VOR ASCULTA NU L VOR MAI UITA UITA DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2011, 17:21:42
Dany_daniela Dany_daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Smile

Aveti perfecta dreptate.eu nu l-am cunoscut pe parintele Visarion dar am fost intr-un grup de la oltenita care asculta de taica parintele.din pacate eu m-am mutat la mama la fagaras si am cam pierdut legatura cu ei,de 9 ani sint in italia lucrez la o batrinica.grupul din oltenita s-a cam dezmembrat din pacate,a murit stilpul care ne sustinea Florica,m-am simtit pierduta cind am aflat,dar mi-am facut curaj.mi-ar place mult cind o sa vin acasa (la anul 2 luni)sa vin la brasov la biserica,banuiesc ca sinteti un grup.eu sint o oita cam ratacita,am cam pierdut calea mintuirii,dar incerc macar sa am inima curata,ma pazesc de ura,invidie.daca vreti sa ma contactati adresa mea de i-mail e:gianix_34@yahoo.it.va multumesc si cu D-ZEU inainte!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2011, 18:32:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dany_daniela Vezi mesajul
Aveti perfecta dreptate.eu nu l-am cunoscut pe parintele Visarion dar am fost intr-un grup de la oltenita care asculta de taica parintele.din pacate eu m-am mutat la mama la fagaras si am cam pierdut legatura cu ei,de 9 ani sint in italia lucrez la o batrinica.grupul din oltenita s-a cam dezmembrat din pacate,a murit stilpul care ne sustinea Florica,m-am simtit pierduta cind am aflat,dar mi-am facut curaj.mi-ar place mult cind o sa vin acasa (la anul 2 luni)sa vin la brasov la biserica,banuiesc ca sinteti un grup.eu sint o oita cam ratacita,am cam pierdut calea mintuirii,dar incerc macar sa am inima curata,ma pazesc de ura,invidie.daca vreti sa ma contactati adresa mea de i-mail e:gianix_34@yahoo.it.va multumesc si cu D-ZEU inainte!
oitele cele ratacite ar trebui sa caute calea bisericii, nu a caselor de adunare. asta ca tot esti ortodoxa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.04.2011, 13:27:09
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
oitele cele ratacite ar trebui sa caute calea bisericii, nu a caselor de adunare. asta ca tot esti ortodoxa.



Calea bisericii ar trebui sa o cauti si tu, asta ca tot te declari ateu. Ti-ar prinde tare bine!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.04.2011, 13:53:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Calea bisericii ar trebui sa o cauti si tu, asta ca tot te declari ateu. Ti-ar prinde tare bine!
Eu cel putin spun de la inceput cine sunt.
Nu alerg dupa "stalpii" de sustinere ai diverselor adunari, sau dupa unii care se proclama pe sine apostoli.

Te rog sa nu redeschizi subiectul Visarion Iugulescu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.04.2011, 14:08:32
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu cel putin spun de la inceput cine sunt.
Nu alerg dupa "stalpii" de sustinere ai diverselor adunari, sau dupa unii care se proclama pe sine apostoli.

Te rog sa nu redeschizi subiectul Visarion Iugulescu.
Pai si persoana in cauza a spus cine este si ce doreste. Problema ta care este? Te crezi in masura sa dai sfaturi legate de biserica atata timp cat te declari ateu? pastreaza-ti parerile pentru tine si nu mai da sfaturi nefiind avizat.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.04.2011, 14:33:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Pai si persoana in cauza a spus cine este si ce doreste. Problema ta care este? Te crezi in masura sa dai sfaturi legate de biserica atata timp cat te declari ateu? pastreaza-ti parerile pentru tine si nu mai da sfaturi nefiind avizat.
Cum sariti voi visarionistii ca arsi cand se ia lumea de voi.

Scuza-mi lipsa e modestie, dar uneori ma cred in masura sa dau sfaturi.
Iar cand le dau, nu poti sa ma acuzi ca ele sunt in afara ortodoxiei.
Si de unde stii tu ca sunt neavizat?????
Cel putin pe subiectul visarionisti, sigur sunt mai avizat decat tine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu ionutz_rYk Mari Duhovnici si predicile lor 484 01.12.2012 15:42:18
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59