Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.08.2010, 12:33:38
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Dogmele B.O. nu sunt nebiblice ci sunt bine fundamentate pe Scriptura, si asa cum Dumnezeu nu se schimba, nici noi nu avem voie sa le schimbam, singurul lucru care se poate face este o aprofundare a lor, dar de obicei persoanele care le considera nebiblice sunt persoane care nu au incercat sa le aprofundeze pentru a le proba veridicitatea. In ceea ce priveste Botezul, Mantuitorul a spus inainte de Inaltarea Sa la cer, deci in Sfanta Scriptura: Mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Nu cred ca Dumnezeu ar fi spus acest lucru daca nu era absolut necesar pentru mantuirea noastra. Am postat aceasta explicatie spre folos iar nu spre a intretine o polemica.
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.08.2010, 12:37:43
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O explozie produsă în această seară la Materitatea din Giulești datorate unui aparat de aer condiționat , a dus la decesul a trei bebeluși și la rănirea foarte gravă a altor opt ce se află în stare critică cu arsuri de 60-70% de pe suprafața corpului. Toată maternitatea a fost evacuată ! Să ne rugăm pentru suflețelele plecate și pentru cele aflate în mare suferință ! Țara nimănui . . . Doamne miluiește , Doamne miluiește, Doamne miluiește !+
Nu stiu daca e potrivit sa avem topicuri de acest gen pe forum.
In primul rand tot felul de tragedii se intampla zilnic in Romania, uitati-va la stirile de la ora 5. Abordand aceste subiecte pe forum practic mai mult enervam si iritam lumea. Exista suficiente locuri unde sunt abordate asemenea lucruri. Eventual ar putea fi infiintata o arie pe forum unde sa se publice tot felul de informatii despre decese, tragedii etc, unde lumea care vrea sa se roage pentru cineva ar gasi subiecti.
Cred ca asemenea informatii mai degraba sunt menite sa irite lumea decat sa aduca calm si pace in suflet. Evident ca te enervezi cand vezi atata nepasare si incompetenta. La fel cum te enervezi si din multe alte lucruri negative pe care le vezi la stiri la tv. Aici ar fi bine sa avem un loc mai departe de lume si lumesc, mai de tihna.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.08.2010, 16:20:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dupa cum bine stiti sunt mai mule tipuri de botez. Botezul sanfelui,botezul dorintei... Or fi primit si acei copilasi vreunul din ele. Dumnezeu e atotputernic,El le stie pe toate.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.08.2010, 16:25:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa speram totusi ca se vor gasi oameni maturi si milosi in conducerea BO care sa solutioneze cu intelepciune aceasta problema. De dragul lui Dumnezeu si al celor pentru care a murit Hristos...
Nu trebuie sa te intristezi, Biserica Ortodoxa are raspuns pentru toate. Chiar daca potrivit Scripturii, nimeni nu poate intra in Imparatia Cerurilor daca nu a primit Botezul, ea vede in acesti copiii chipul dreptilor din Vechiul Testament, care nu sufereau chinurile iadului, in conditiile in care raiul era inchis. Si spun asta in situatia in care nu vrem, desi ar trebui sa tinem seama si de existenta botezului sangelui, ....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.08.2010, 18:26:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu trebuie sa te intristezi, Biserica Ortodoxa are raspuns pentru toate. Chiar daca potrivit Scripturii, nimeni nu poate intra in Imparatia Cerurilor daca nu a primit Botezul, ea vede in acesti copiii chipul dreptilor din Vechiul Testament, care nu sufereau chinurile iadului, in conditiile in care raiul era inchis. Si spun asta in situatia in care nu vrem, desi ar trebui sa tinem seama si de existenta botezului sangelui, ....
Asa este , Biserica Ortodoxa are raspuns pentru toate , dar cea Romana in ultima perioada vorbeste cand nu trebuie , doar ce-i convine , si cu multa intarziere ! Este o realitate si nu trebuie ascunsa sub pres . Patriarhia Romana , prin reprezentantii ei reactioneaza cu multa intarziere la diferite probleme , nelamuriri si alte cele , inclusiv la problema cipurilor , a noilor buletine , pasapoarte , etc . Vazand domniile lor tragedia care s-a produs la Maternitatea Giulesti , puteau sa dea un comunicat , un mesaj de compasiune , o vorba buna , o invatatura , o lamurire , orice , dar sa spuna ceva pana la urma . Nu-mi explic gestul , atitudinea patriarhiei in acest sens . Poate Catedrala sa fie principalul vinovat datorita maretiei proiectului in sine si a denumirii marete . . . a mantuirii neamului . . . ! In sfarsit , am cautat un raspuns oficial la problema de fata , si din vorba in vorba raspunsul este cam acelasi : ". . . Dupa cum spun unii Sfinti Parinti si cum ne invata Sfanta Biserica , sufletele copiilor morti nebotezati inainte sau dupa nastere ca si a celor avortati cu voie sau fara voie , nu pot intra in Rai , pentru ca nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici in iad, caci nu au facut pacate . Sufletele lor se afla intr un loc cu amurg , intre lumina si intuneric , si asteapta ceasul judecatii de Apoi , cand vor sta la judecata in fata lui Hristos impreuna cu parintii care i-au ucis ( la cei avortati ) . . . "Fiecare sa inteleaga ce este de " inteles " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.08.2010, 18:44:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu trebuie sa te intristezi, Biserica Ortodoxa are raspuns pentru toate.
Multumesc, Costelush, chiar sper ca oamenii aceia sa primeasca ajutor duhovnicesc din partea Bisericii. Personal am incredere in Dumnezeu ca , asa cum spune in Scripturi, nu va pedepsi pe cel nevinovat pentru cel vinovat si va avea grija de soarta bebelusilor, ca un Tata bun si iubitor de oameni ce este.
Ma gandesc insa la cei ramasi , la parinti. Ca femeie ma gandesc la mame. E destul necaz pentru o femeie sa fie lehuza, lehuzia e o perioada grea in care se poate cadea usor in depresii. Iar daca peste aceasta mai vine si moartea copilului tau prajit de viu intr-o camera de langa tine, lumea ta se poate darama dintr-odata. Si daca, peste toate acestea, mai vine si un om al Bisericii, al carui cuvant cantareste mult, si iti spune ca nici Dumnezeu nu da prea multe sanse copilului tau, de unde sa mai astepti mangaiere si o raza de lumina? Numai bunul Dumnezeu ii mai poate ajuta pe acesti oameni. Ai mila de ei, Dumnezeule bun si mare... + + +
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.08.2010, 18:47:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Potrivit învățăturii catolice tradiționale, sufletele copiilor care mor fără a fi botezați merg într-un loc (limbus infantum sau limbus puerorum) în care sunt lipsiți de viziunea beatifică. Pe de altă parte, acolo nu există chinurile iadului și este posibilă fericirea, cu observația că este vorba de o fericire naturală, asemănătoare întrucâtva fericirii de pe pământ și nu de fericirea supranaturală specifică paradisului.

Aceasta este o învățătură de nivelul al treilea, adică non-dogmatică. Avem învățături dogmatice pe care le știm direct de la Dumnezeu (de fide divina), sau care au fost revelate apostolilor (de fide apostholica). Această categorie de învățături se numește de fide definita și nu rezultă din revelație, ci din raționamentul unor oameni înaintați în credință, confirmată ca atare de Magisteriu. Baza ei este ceea ce știm din Revelație, și anume:
-Botezul este necesar mântuirii.
-Dumnezeu este o Ființă infinit de bună și infinit de dreaptă.
-Copiii care mor nebotezați au păcat ancestral, dar nu au păcate personale grave.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.08.2010, 23:22:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Moartea prin ardere e una din cele mai nenorocite. Copiii aia au venit pe lume doar ca sa cunoasca niste chinuri groaznice si ca apoi sa moara. Fara a se putea opune, fara sa fi putut striga "mama" sau "tata", fara sa fi inteles de fapt ce inseamna sa traiesti.

Si cica Dumnezeu e bun, numai lapte, miere si milostenie. Cica daca nu gasim explictie logica in astfel de situatii, e de vina mintea noastra limitata.

Pai daca suntem prea mici sa intelegem cum functioneaza milostenia divina, inseamna ca suntem prea mici sa intelegem cum functioneaza divinitatea in sine. Nu stim de fapt absolut nimic.

Cum mai putem spune ca Dumnezeu e bun, cand noi nu intelegem aceste concepte? De ce n-ar fi mai usor sa spunem ca Dumnezeu pur si simplu "este", fara a fi bun sau rau, si sa ne lasam in voia lui ca tot suntem niste pigmei afoni. Ce-o fi, o fi.

Mi se pare ipocrizie sa spunem tot timpul ca Dumnezeu e bun, iar cand apar astfel de cazuri sa spunem in continuare ca e bun, dar de data asta bunatatea lui ne eludeaza. Poate ca Dumnezeu ne eludeaza cu totul, dragi forumisti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 18.08.2010 at 23:25:58.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.08.2010, 23:41:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Si mie mi se pare o imensa ipocrizie ca atunci cand apar asemenea cazuri, in care nenorocirea unor copii ni se datoreaza noua, oamenilor care i-am lasat de izbeliste, care toleram un stat si un sistem medical corupt, ineficient si nefunctional, cazuri in care este limpede ca lumina zilei ca un electrician a lucrat de mantuiala, ca o asistenta nu si-a facut datoria, ca o conducere de spital nu a condus spitalul asa cum trebuie, noi dam vina pe Dumnezeu...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.08.2010, 23:52:35
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O explozie produsă în această seară la Materitatea din Giulești datorate unui aparat de aer condiționat , a dus la decesul a trei bebeluși și la rănirea foarte gravă a altor opt ce se află în stare critică cu arsuri de 60-70% de pe suprafața corpului. Toată maternitatea a fost evacuată ! Să ne rugăm pentru suflețelele plecate și pentru cele aflate în mare suferință ! Țara nimănui . . . Doamne miluiește , Doamne miluiește, Doamne miluiește !+
Tragedie dupa tragedie ,ce sa mai spui ? ,pe cine sa mai invinovatesti ? Doamne Autotputernic ajutai si dale putere parintilor ,indurerati ,si da-le intelepciune celor care nu o au ,si lucreaza fara simt de raspundere si fara constiinta ,fiindca numai asa sa-u strecurat greseli si s-a ajuns la dezastrul produs .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20