Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.08.2010, 20:00:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Eric Stefan Dragomirescu

Eric Stefan Dragomirescu , unul din copiii ce au pierit in tragicul accident de la Maternitatea Giulesti , a fost inmormantat astazi la ora 15 , in cimitirul Ghencea din Capitala . Slujba de inmormantare a fost oficiata de preotul Tudorel Peiu , preot de caritate la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copiii " Grigore Alexandrescu ", preot care l-a botezat pe micutul plecat la Domnul . DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN IMPARATIA SA ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 23.08.2010, 05:57:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Din nou citesc cu stupoare reactiile ciudate ale unora care in loc sa se ingrozeasca de grozavia celor petrecute incep sa se duca la lecturile religioase sa dezbata daca pruncii astia vor ajunge in iad sau nu. Este de-a dreptul dezgustator si lipsit de orice afectiune..si acest lucru il auzim de la MAME!...este groaznic!
Mie mi s-a zburlit parul pe cap cind am auzit de nenorocitele alea de asistente nemernice care ar trebui bagate la inchisoare pe viata.
S-a ajuns in ultimul hal de nepasare si indolenta..iar idioatele alea acum se razbuna pe cei din jurul lor pentru ca le-au taiat salariile si-i lasa sa moara pe acesti micuti....si cine a fost prin maternitati stie ca oricit de mult ar fi platite ORICUM NU-SI FAC DATORIA CUM TREBUIE.!

Iad, Rai...incredibil la ce va puteti gindi unii dintre voi...cita nesimtire in inima!

Si asta in conditiile in care Hristos ne-a explicat in citeva rinduri ca pentru a ajunge in Imparatia Sa "trebuie sa fiti precum acesti micuti" indiferent daca ei erau botezati sau NE-botezati, ca doar arata cu mina spre copilasi nebotezati.

Iar pentru satisfacerea curiozitatii unora, sper ca ati aflat ca toti dintre ei au trecut deja prin IAD, suportind temperaturi de peste 200 de grade Celsius...asa ca puteti sta linistiti/te.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 23.08.2010, 15:41:21
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ei sunt lipsiti de mantuirea ce vine prin Hristos si lipsiti de pedeapsa ce vine prin pacat.
De unde stii ca sunt lipsiti de mantuire?
Deci practic Dumnezeu este iubire si adevar si viata. Dar daca tu copile ai avut ghinionul sa mori inainte sa te botezi, asta e? Birocratie si la cel mai inalt nivel! Curat parol! Uneori ma mir si eu de unde le scoateti...

Chiar daca ar fi sa o luam babeste Iisus spune ca El spala (ridica) pacatele lumii, deci cei pacatosi (ca mine) cred in El si se roaga si poate intr-o zi totul se va ierta si vom merge si noi la Dumnezeu. Dar daca El poate spala pacatele mele (urate) si sa ma lase in Imparatia Lui, oare nu va lasa un copil de 2 zile care nici macar nu are pacate (nici macar nu vede inca) decat cel stramosesc? Voi chiar credeti ca stiti cum masoara Dumnezeu??
Aduceti citate eventual care ar conduce la o astfel de interepretare a lucrurilor.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.08.2010, 16:01:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde stii ca sunt lipsiti de mantuire?
Deci practic Dumnezeu este iubire si adevar si viata. Dar daca tu copile ai avut ghinionul sa mori inainte sa te botezi, asta e? Birocratie si la cel mai inalt nivel! Curat parol! Uneori ma mir si eu de unde le scoateti...

Chiar daca ar fi sa o luam babeste Iisus spune ca El spala (ridica) pacatele lumii, deci cei pacatosi (ca mine) cred in El si se roaga si poate intr-o zi totul se va ierta si vom merge si noi la Dumnezeu. Dar daca El poate spala pacatele mele (urate) si sa ma lase in Imparatia Lui, oare nu va lasa un copil de 2 zile care nici macar nu are pacate (nici macar nu vede inca) decat cel stramosesc? Voi chiar credeti ca stiti cum masoara Dumnezeu??
Aduceti citate eventual care ar conduce la o astfel de interepretare a lucrurilor.
Unul dintre cele mai frumoase pasaje din Biblie, din punctul meu de vedere, este cel scris de Apostolul Pavel in Epistola catre Romani, capitolul 2:
"10. Dar mărire, cinste și pace oricui face binele: iudeului mai întâi, și elinului.
11. Căci nu este părtinire la Dumnezeu!
12. Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără"
"24. "Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.
25. Căci tăierea împrejur folosește, dacă păzești legea; dacă însă ești călcător de lege, tăierea ta împrejur s-a făcut netăiere împrejur.
26. Deci dacă cel netăiat împrejur păzește hotărârile legii, netăierea lui împrejur nu va fi, oare, socotită ca tăiere împrejur?
27. Iar el - din fire netăiat împrejur, dar împlinitor al legii - nu te va judeca, oare, pe tine, care, prin litera legii și prin tăierea împrejur, ești călcător de lege?
28. Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur;
29. Ci este iudeu cel întru ascuns, iar tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în literă; a cărui laudă nu vine de la oameni, ci de la Dumnezeu."


Daca imi aduc aminte, prima parte 12-16, este Apostolul ce se citeste in Duminica Sfintilor Romani, a doua dupa Rusalii.
Mi se pare ca arata foarte clar ca mantuirea nu este doar a crestinilor.
Ci a celui care infaptuieste Legea. Chiar daca nici nu a auzit de Lege.
Mi se pare blasfemie sa se spuna ca acei prunci nu s-au mantuit in Legea lui Hristos.
Atunci Pavel este un mincinos ...

Last edited by Dumitru73; 23.08.2010 at 16:47:13.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.08.2010, 17:04:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ei sunt lipsiti de mantuirea ce vine prin Hristos si lipsiti de pedeapsa ce vine prin pacat.


Si tu vezi asta, probabil, ca un mare act de clementa ...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.08.2010, 19:16:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Botezul este necesar mântuirii. Aceasta este credința Bisericii Catolice. Până nu de mult, aceasta era și credința Bisericii Ortodoxe. Dar, din câte văd, duhul protestantismului își face de cap și în BOR. Felicitări, dnă Cristina, pentru că sunteți printre puținii (alături de pr. Gheorghe) care apărați ortodoxia credinței în această problemă, în contra iubiriștilor care pretind a fi un adevăr de credință că toți copiii se mântuiesc, indiferent că sunt botezați sau nu.
Pentru aceștia din urmă, am o întrebare: voi vă mai botezați copiii ? Dacă da, de ce ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.08.2010, 19:25:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Daca nu ai stiut frate Mihnea, noi ortodocsii suntem semi-pelagianisti..
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.08.2010, 19:29:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Insusi Hristos a vazut in copilasii nebotezati care se jucau in tarina in fata Lui ca FACIND PARTE INTEGRANTA din Imparatia Lui. Ca urmare daca venea un urs in clipa urmatoare si-i sfirteca pe toti ei cu siguranta data de Hristos, ajungeau direct in Rai.

Concluzia este ca exista ACEL CEVA, vazut de HRISTOS, cu mult mai profund si de neinteles in structura duhovniceasca a copilului, cu atit mai mult a pruncului (care nici nu este constient de ce se intimpla) care ii fac AI LUI DUMNEZEU si fara stropiturile tale "magice" catolice peste frunte.

Botezul si taina lui este foarte valabila insa trebuie facuta la CEREREA CREDINCIOSULUI, adica in momentul in care copilul devine constient, altfel este doar o inchipuire a preotilor si celor din jur..si acest lucru trebuie cerut la urmatorul sinod ecumenic..SCHIMBAREA VIRSTEI DE BOTEZ.,,asa cum pe buna dreptate SI CU INTELEGERE PSIHOLOGICA, ESOTERICA SI DUHOVNICEASCA se facea la inceputurile crestinismului.

Copilul este oricum al Imparatiei pina la virsta de botez constient.

ALEGEREA LUI CONSTIENTA VALIDEAZA CU DESAVIRSIRE ACEASTA TAINA! ! !

Ce rost are aceasta graba inconstienta pentru copil daca el citeodata se trezeste pe la 20-30 de ani si nici nu stie daca a fost botezat sau nu. Trebuie sa intrebe "prin vecini" care-i treaba cu el?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.08.2010, 19:42:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Botezam copiii pentru stergerea pacatului stramosesc si pentru ai consfintii lui Dumnezeu.Pentru a-i inzestra cu harul dumnezeiesc si cu darul Sfantului Duh.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.08.2010, 19:55:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Botezam copiii pentru stergerea pacatului stramosesc si pentru ai consfintii lui Dumnezeu.Pentru a-i inzestra cu harul dumnezeiesc si cu darul Sfantului Duh.
Aaaa, deci este o "chestiune" de a ta, o mica vendeta personala a parintilor... din moment ce copilul HABAR NU ARE DE ACEST LUCRU!

Intrebare
Oare consideri ca s-a produs taina cununiei daca te cununi cu un barbat /femeie inconstienta? sa zicem ametita de bautura sau pe antidepresante puternice care te fac sa umbli ca teleghidat?...evident ca nu, deoarece ea/el nu a consimtit CONSTIENT acest ritual care s-a desfasurat ASUPRA lui/ei.

De ce Botezul ar fi ca facind parte din alta categorie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20