Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2010, 22:39:13
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit O minune minunata!

Dragii mei! Azi am avut parte de o mare bucurie legata de ginerele meu, pentru care v-am rugat la intrarea in postul Adormirii Maicii Domnului sa va rugati sa nu-si piarda locul de munca. Am fost indrumata sa citesc Acatistul Sfintei Xenia si rugaciuni cat mai multe catre Maica Domnului si impreuna cu sotul meu am inaltat rugaciuni. Am apelat la grupul de rugaciune a celor care in acest post au citit catisme din Psaltire, sa-l pomeneasca pe CIPRIAN, sa nu ramana fara serviciu. Azi, cand problemele vietii ma coplesesc, am primit vestea mult asteptata. S-a contramandat punerea pe liber a ginerelui meu si a altor angajati, cu vechime in Primaria Ghiroda. Rugaciunea colectiva invinge de fiecare data! Da, dupa multe tergiversari, cu ajutorul consilierilor locali care nu au fost de acord cu desfacerea contractelor de munca la cei care sunt anagajati de peste 8 ani la aceasta institutie cu contract pe perioada nedeterminata, sa ramana in functii si sa plece,acele persoane care au fost angajate in ultima vreme avand contracte de munca pe perioada determinata. A fost necesara interventia inspectorilor de la Inspectoratul Teritorial de munca din Timisoara, fiindca dl.primar socotea ca poate decide dupa bunul sau plac. Maica Domnului l-a ocrotit pe ginerele meu! Suntem fericiti ca nu a ramas fara serviciu! Doamne ajuta! si va multumesc din suflet tuturor celor care l-ati pomenit si pe CIPRIAN in rugaciunile voastre. Nadajduiesc un sfarsit la fel de fericit si in cazul surioarei mele ce tocmai azi s-a operat de tumora maligna la san. Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca pe toti, sa va daruiasca sanatate si tot binele din lume, voua si celor dragi ai vostri! va imbratisez cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2010, 22:45:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Lucrurile sunt relative doamna.
Ca ginerele dv sa ia salariul acela la primarie,3..4 oameni trebuie sa plateasca impozite luna de luna.Iar restructurarea ginerelui dv s-ar fi facut tocmai pt ca ceilalti 3..4 oameni au fost deja restructurati si nu mai pot plati dari.
Va zic aceasta ca sa nu vedeti in minunea care totusi s-a produs,latura lumeasca.
Ci altceva,mai important,faptul ca rugaciunile v-au fost ascultate.Aceasta e o povara imensa.Caci multi in pustie au cerut cu lacrimi de sange si nu au primit.
Deci rugati-va pentru putin (adica nu pentru rezolvari concrete),dar BUCURATI-VA PENTRU MULT !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2010, 00:00:26
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

[quote=iustin10;281021]
Ca ginerele dv sa ia salariul acela la primarie,3..4 oameni trebuie sa plateasca impozite luna de luna.Iar restructurarea ginerelui dv s-ar fi facut tocmai pt ca ceilalti 3..4 oameni au fost deja restructurati si nu mai pot plati dari.


Poate nu m-am facut suficient de inteleasa: daca restructurarile s-ar fi facut intre persoane cu contracte de munca pe perioada nedeterminata, era ok, dar primarul si-a angajat neamuri cu contracte pe perioada determinata fiindca posturile sunt blocate, iar acum cand s-a cerut a se face disponibilizare, dl.primar a propus a fi pusi pe liber persoane cu vechime in primarie pentru a-si mentine pe posturi pe cei din familie. Salariile in primarie sunt foarte mici, ca s-au taiat toate sporurile de care au beneficiat, si ginerele meu, cu facultate si masterat, ocupa trei functii grupate intr-un singur post.
Eu sunt tare fericita ca Maica Domnului mi-a ascultat rugaciunile, ca e greu sa ai copil mic de intretinut si sa te trezesti fara serviciu, mai bine fara 25% din salar! Pentru mine este clar o noua minune! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2010, 11:23:12
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit semne si minuni de la Sambata

Pogorata pe pamant ca un duh, inserarea de aur se stinge si se transforma in umbre mari, care aduc peste sat intunericul. Dar crasnicul mai are de povestit.
"Cat despre celelalte fapte ale parintelui, savarsite aici, la Sambata, sunt prea multe ca sa le incapa o minte de om. De altfel, le stie tot satul. Pe masura ce timpul trece, in loc ca ele sa se stearga din amintire, se intetesc. Nu stiu, zau, pare ca cineva ar vrea dinadins sa-l tina pe parintele Arsenie aici, printre noi... Au mai fost si alti oameni de seama aicea, prin Fagaras, dar de nimeni nu se vorbeste ca de Arsenie Boca, nimeni nu ne-a intrat in suflet ca el. Nu stiu, e un dor, un fel de asteptare, de parca ar urma sa se intoarca de undeva. A murit si nu prea. Moartea n-a avut putere cu el. Vorbim de parca ne-ar astepta, si acum, in biserica." "Bunaoara", spune crasnicul, "parintele Dometie, ce a murit acuma, in 1995, a fost unul din ucenicii cei mai apropiati sufletului parintelui Arsenie, ca el l-a calugarit. Parintele Dometie era din Voila si-l chema Danila, erau 12 frati acasa la mama lor. Si odata, cand trecea el pe aici, pe langa Breaza de Fagaras, ajunge la o rascruce si cineva ii spune: "Nu-i asa!". Se uita in stanga, se uita in dreapta, nimic! Da sa plece, "N-ai plecat bine!", ii spune vocea, da sa plece iar, vocea la fel: "N-ai plecat bine!". Si ajunge acasa tulburat foarte. "Ce-i ma, Danila?", ii zice maica-sa de cum il vede. Duminica, de cum s-o crapat de ziua, parintele era pe drumul manastirii, spre duhovnicul sau, parintele Arsenie. "Ce-i ma, Danila?", ii zice si parintele si fara sa mai astepte raspunsul, dupa cum ii era obiceiul, caci le stia pe toate dinainte, ii spune: "Tu o sa mai treci pe acolo si o sa-ti mai iasa in cale, da spune-le ca a zis parintele Arsenie ca "asa-i"!". Si Danila a facut intocmai si duhurile rele au amutit pe loc. Si-atunci, vedeti dvs., cat de mare a fost parintele Arsenie, daca duhurile necurate numai la auzul numelui sau s-or cutremurat si-or disparut. Ba vorbea si cu pasarile si cu animalele, cum vorbim noi acuma. Un mos din sat mi-a povestit o-ntamplare de necrezut. Cam inainte de cel de al doilea razboi, cand parintele era staret la "Sambata", s-a dus si el sa il vada si sa se planga de un necaz. Dar erau mii de oameni acolo si n-a apucat sa ajunga si sa vorbeasca, asa ca a ramas peste noapte in manastire, gazduit de calugari. Dar cum nu avea somn, a iesit sa se dezmorteasca. Si ce sa vezi: pe o luna mare si plina, care lumina ca la amiazi, in mijlocul unui lan plin de flori, parintele Arsenie Boca vorbea cu o dihanie mare de urs. Vorbea cu el si il mangaia. Vazandu-l e mos, parintele, care era imbracat cu o sutana lunga si alba, i-a spus: "Vezi! Fiarele astea m-asculta, numa voi nu ma ascultati!"."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O primavara minunata! heaven Generalitati 21 08.03.2015 22:59:56
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
minunata pilda....priviti si va minunati patricia2006 Rugaciuni 1 06.09.2012 16:55:10
Din minunata lume a necuvantatoarelor adorcrysti Generalitati 219 08.08.2010 11:42:26
iISUSE, CULME MINUNATA anne_mary0209 Arta bisericeasca in general 0 19.03.2008 16:22:16