Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2014, 22:47:07
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit Ora slujba de Inviere

La ora incepe si se termina de obicei slujba de Inviere in Biserica ta ?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2014, 12:27:26
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Smile

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
La ora incepe si se termina de obicei slujba de Inviere in Biserica ta ?
De la 23:30 la 03.30 :)

Hristos a Inviat !
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2014, 14:22:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
La ora incepe si se termina de obicei slujba de Inviere in Biserica ta ?
Hristos a înviat!

Hai să nu te las în monolog și să răspund întrebării tale!

Eu frecventez o mănăstire de călugări, unde privegherea pascală începe la 23.30 cu săvârșirea Canonului Sâmbetei celei Mari, o slujbă ce marchează trecerea de la Triod la Penticostar. În jurul miezului nopții începe Utrenia Învierii, apoi în continuare Sfânta Liturghie care se încheie întotdeauna după ora 04.00. Credincioșii care rămân până la sfârșit sunt invitați la agapa pascală oferită de părintele stareț și obștea mănăstirii, ca semn al ospitalității și bucuriei împărtășite cu ocazia praznicului praznicelor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2023, 00:47:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.889
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
La ora incepe si se termina de obicei slujba de Inviere in Biserica ta ?
La 23:30 începe cu Canonul Sâmbetei celei Mari:
Se termină pe la 4:20 sau mai mult, depinde câți se împărtășesc.

Când e să se ia lumină să zicem minutul de aur de audiență dacă am fi la tv, sunt câteva mii, nu ai loc nici în aer liber te calci la propriu pe picioare când se înconjoară biserica și de multe ori am venit și cu ceară pe haine în bunul duh creștinesc.
Și la final mai rămân câteva sute, poate 4-500 de oameni, din care se împărtășesc până-ntr-o sută.
Nu e atât de depopulat orașul să zici că de fapt de aia nu e lume.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eu frecventez o mănăstire de călugări, unde privegherea pascală începe la 23.30 cu săvârșirea Canonului Sâmbetei celei Mari, o slujbă ce marchează trecerea de la Triod la Penticostar. În jurul miezului nopții începe Utrenia Învierii, apoi în continuare Sfânta Liturghie care se încheie întotdeauna după ora 04.00. Credincioșii care rămân până la sfârșit sunt invitați la agapa pascală oferită de părintele stareț și obștea mănăstirii, ca semn al ospitalității și bucuriei împărtășite cu ocazia praznicului praznicelor.
Foarte frumos, e de acu 9 ani răspunsul, dar văd că e deosebit Paștile la o mănăstire unde starețul sau stareța se preocupă și de programul de după slujbă.

Cred că la unele mănăstiri au fost cam singurele locuri unde se putea merge și de Paștile lui 2020 când jandarmii pândeau ușile bisericilor de credincioși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2023, 13:38:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Mi-emi place sa cant impreuna cu multimile de se cutremura cladirile si se aude ecoul in toti muntii si vaile, imi place sa cant urland: ”Hristos a inviat” si sa manc Pasti si sa ciocnesc oua vopsite bucurandu-ne toata saptamana luminata. Cat tine nu stiu daca conteaza.... personal asa vrea sa tina cat mai putin pentru ca de-obicei ma iau chinurile mortii ca nu pot posti post negru 3 zile fara sa intru in spasmele mortii iar a doua zi manc ca prostul ca un spart-lihnit drob de miel cu ridichi si ceapa verde si celelalte delicatesuri culinare terminate cu cozonac si vin din belsug.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.03.2023 at 13:41:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare