Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2015, 17:57:42
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Toți avem nevoie de răspunsuri, iar acestea se găsesc doar în Cuvântul lui Dumnezeu. Nu degeaba a scris El cu mâna Sa proprie pe piatră porunca a II-a - ea va sta de mărturie la Judecată tuturor celor ce vor încerca să făurească reprezentări pentru a se închina înaintea lor și a le aduce slujbe religioase. Dumnezeu să ne ferească!
eu nu am nevoie de raspunsuri... eu am nevoie de COMUNIUNE, ceea ce e dincolo de raspunsuri.
Tovarase 666, ar cam trebui sa te intorci la sapat!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.02.2015, 18:00:13
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am dreptate? Sigur că am, cu mila Domnului.
Ai toata dreptatea, frate Paslusnice, ai toata dreptatea.
Dar ai oare și binecuvantarea duhovnicului cela care ti-a zis ca, daca vei fi banat, sa nu mai scrii nimic pe forum? Sau oare ti-ai schimbat duhovnicul, frate scump?

Gandeste-te bine sa nu minciunesti nici un pic, ca dacă aperi Sfanta Biserică în timp ce ești în flagranta neascultare de ea, focul cel venit direct din iezer te mananca, Doamne ferească!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.02.2015, 18:25:48
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
eu nu am nevoie de raspunsuri... eu am nevoie de COMUNIUNE, ceea ce e dincolo de raspunsuri.
Tovarase 666, ar cam trebui sa te intorci la sapat!
Stimate cetățene illuminat, nu-ți este suficientă comuniunea cu Dumnezeu și cu frații [mai ai nevoie și de comuniunea cu niște spirite]? Și pentru distracție, uite, ai ocazia să mai dai și cu sapa în capul ereticilor... :)
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.02.2015, 18:43:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Stimate cetățene illuminat, nu-ți este suficientă comuniunea cu Dumnezeu și cu frații [mai ai nevoie și de comuniunea cu niște spirite]? Și pentru distracție, uite, ai ocazia să mai dai și cu sapa în capul ereticilor... :)
Tovarase 6evis6ceratus6, comuniunea e un lucru ... mare la care aspira toti oamenii .. mici pentru a fi fericiti. Nici un om nu s-a nascut mare, toti oamenii s-au nascut mici, inclusiv evisceraneitatea ta.
Drumul de la micime la comuniune e lung si se cladeste pe Adevar. E absolut clar ca tovarasia ta va ramane in afara COMUNIUNII de nu te vei intoarce cu fata - nu cu dosul, asa cum faci acum - la Adevar. Esti inca in cautarea Adevarului - tu insuti marturisesti asta. Fereasca Dumnezeu sa te prinda Moartea cautand inca!
Tovarasia ta inca nu ai invatat sa pui intrebari! Le pui lui Dumnezeu doar de forma, pentru ca tu crezi ca stii raspunsurile din ... Biblie!!
Ai ajuns de rasul dracilor, tovarase 666!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.02.2015, 18:53:45
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ai ajuns de rasul dracilor, tovarase 666!
Știi cum zice vorba aia din bătrâni: râde illuminatu' de sectar și dracu' de amândoi.

Căutarea Adevărului se face direct la sursă, în Cartea Adevărului, nu în cartea de Povești. Ce mai tura-vura, s-o spunem pe-ai dreaptă: Cel care Adevărul [și Calea & Viața] nu ne-a lăsat nicio icoană, El Însuși fiind o ”icoană” vie a ceea ce este Tatăl. La ce ne-ar trebui niște icoane moarte când Îl avem pe El permanent. În Carte, în natură și -dacă nu spun prea mult- în inimă?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.02.2015, 19:34:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ba avea un scop precis determinat! Adică înaintea preedintelui nu te ploconeti, dar înaintea cezarului [Constantin cel Mare] te ploconeti. Ba încă înaintea picturii lui!
Probabil tu nu o faci, dar sute de mii de ortodoci fac acest gest, ba asistă i la slujbe dedicate special lui (21 mai). Păi ce este asta fratele meu, dacă nu închinare i slujbă înaintea chipului respectiv? Exact ce interzice Dumnezeu în porunca a II-a!

Să nu te închini lor, nici să le slujești... (Facerea 20,5 - Biblia Ortodoxă)

i-am citat din Biblia ta, nu din Cornilescu... ca să nu... tii tu
Păi nu am lămurit asta odată? Iar trebuie să repet? Of, greu cu voi...

HAI CĂ NU-I MULT. CITEȘTE TOT, BINE ? TE ROG FRUMOS. HAI TE ROG, BINE?

Te "ploconești" înaintea cui vrei tu.

Dar de închinat, te închini doar lui Hristos și Acelora, obiecte sau Sfinți. Căci în ele, Hristos locuiește. Dumnezeu locuiește acolo.
Hai că-i simplu de înțeles.
Fi atent.
Simplu:
Cum e azi, ca și atunci, identic. Xerox.

Sfintele Icoane, Sfintele obiecte de cult, Sfânta Cruce, Sfântul Potir, Sfânta Masă, Sfintele Veșminte, le săruți, pentru că prin îmbrăcarea lor reprezinți pe Hristos, ca preot, nu? Înțelegi?
Totul e biblic.
Nimic înafara Bibliei. Acolo e Hristos.
Apoi tămâierea, care am văzut în cele 70 de versete, că tămâia, sunt rugăciunile sfinților, nu?
Sau te închini și unui preot, sau episcop, pentru că simți că Hristos locuiește în ei, Duhul Sfânt și harul Duhului Sfânt.
Nu te închini trupului lor, firesc, cum nu te închini lemnului Sfinte Icoane, sau materialului obiectelor de cult, cum a fost materialul, aurul de la Chivot, lemnul Toiagului, etc, etc. Înțelegi, nu?

Înțelegi? Uite dacă nu înțelegi nici acuma, Îl las pe Hristos să îți spună mai simplu decât mine. Și apoi vei înțelege:

--> Matei 23, 17: Nebuni și orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfințește aurul? <--
Și uite, îți mai spune Hristos, Creatorul Universului:
--> Matei 23, 19: Nebuni și orbi! Ce este mai mare, darul sau altarul care sfințește darul? <--
Înțelegi acuma? N-ai înțeles nici acuma?
Serios?
Hai serios, nu ai înțeles nici acuma? Nu pot să cred...
Nu fac mișto, îmi doresc să înțelegi. Mă lupt să înțelegi.
Te-ai prins?
Uite, Îl chemăm pe Hristos din nou să îți vorbească. Uite ce zice Domnul:
-> Matei 23, 20: Cel ce se jură pe altar se jură pe el și pe toate câte sunt deasupra lui. <-
--> Matei 23, 21: Cel ce se jură pe templu se jură pe el și pe Cel care locuiește în el. <--
---> Matei 23, 22: Cel ce se jură pe cer se jură pe tronul lui Dumnezeu și pe Cel ce șade pe el. <---
(!!!)

Gata? Te-ai prins?

Nici acuma? Nu creeeed... Uite, te mai ajut puțin.

Cel ce se jură pe Sfintele Icoane, se jură pe Cel ce locuiește în ele.
Cel ce se jură pe Chivotul Legii, pe Toiagul lui Moise, pe Heruvimii de aur, pe părul lui Samson, și celelalte care vor urma, 8 exemple, se jură pe Cel ce este deasupra lor.
Cel ce se jură pe Biserică, se jură pe tronul lui Dumnezeu, pe Cel ce șade în ea.

[b]Gata !
E imposibil să nu te fi prins acuma, nu?[b/]

Și uite încă un impuls, nu așa tare ca a Lui Hristos:

----> Ieșire 18, 7: Deci a ieșit Moise în întâmpinarea socrului său (Ietro), s-a plecat înaintea lui și l-a sărutat. Iar după ce s-au binecuvântat unul pe altul, au intrat în cort. <----

Și acuma, că ai înțeles deplin, revin:

Sfântul Constantin cel Mare (care a respins toate titlurile de "cezar", "august", "imperator", "divinus", etc., că era creștin cu mult înainte să devină Împărat), și Sfânta Elena mama lui, locuind Hristos în ei, fiind vii prin Hristos, și Hristos fiind vii în ei, ei existând cu adevărat, ca ființe, ca suflet, dincolo, în viața veșnică, noi știind sigur acest lucru, le cerem rugăciunile, îi binecuvântăm, le cântăm viețile, îi lăudăm, pentru că putem să ne jurăm pe ei, cum am văzut că ne spune Hristos, dar preferăm să îi lăudăm, pentru că ei sunt în viață, trăiesc, și ne întâlnim cu ei, când plecăm din această viață. Astfel, ne închinăm lor, ca persoane vii, ca și Moise în fața lui Iaret, ne închinăm Sfintei Icoanei lor, pentru că în Sfânta Icoană, deci și în ei, e Hristos și locuiește acolo, și toate adunate, ne bucurăm cu bucurie mare !

Gata ! :)

Pacea Domnului !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.02.2015 at 19:50:21.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.02.2015, 19:42:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Știi cum zice vorba aia din bătrâni: râde illuminatu' de sectar și dracu' de amândoi.
Aici e singura data cand s-ar putea sa ai dreptate.

Citat:
Căutarea Adevărului se face direct la sursă, în Cartea Adevărului, nu în cartea de Povești.
Poti sa o cauti mult si bine daca o cauti cu ochii inchisi si creerul spalat de invataturile falsei profetese.

Citat:
Ce mai tura-vura, s-o spunem pe-ai dreaptă: Cel care Adevărul [și Calea & Viața] nu ne-a lăsat nicio icoană,
Parerea ta, care cu siguranta n-ai gasit-o cautand cu atentie in "Cartea Adevarului".

Citat:
El Însuși fiind o ”icoană” vie a ceea ce este Tatăl. La ce ne-ar trebui niște icoane moarte când Îl avem pe El permanent. În Carte, în natură și -dacă nu spun prea mult- în inimă?
Pai voi de ce il desenati pe pliantele de propganda daca vorba aia, il aveti in "Carte, natura, inima"?

Upsss....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.02.2015, 19:44:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ba avea un scop precis determinat! Adică înaintea președintelui nu te ploconești, dar înaintea cezarului [Constantin cel Mare] te ploconești. Ba încă înaintea picturii lui!
Probabil tu nu o faci, dar sute de mii de ortodocși fac acest gest, ba asistă și la slujbe dedicate special lui (21 mai). Păi ce este asta fratele meu, dacă nu închinare și slujbă înaintea chipului respectiv? Exact ce interzice Dumnezeu în porunca a II-a!
Pai asta e ceea ce mortis tii tu sa intelegi.
Ortodocsii inteleg altceva si ti-am citat de vreo 2 ori despre ce zice invatatura de credinta ortodoxa dar tu tot orbete vrei sa ramai si repeti ca un papagal aceleasi clisee despre lucruri care te depasesc.

Atunci ce mai cauti pe aici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.02.2015, 19:45:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi a cerut Dumnezeu asta? Dimpotrivă, El cere să ne închinăm ”în duh”, nu în obiecte de cult.
"In duh" nu exclude obiectele de cult.
Sau crezi ca cinstitorii Vechiului Testament nu se inchinau "in duh" pentru ca Dumnezeu le-a ordonat express sa faca anumite obiecte de cult?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.02.2015, 19:48:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ei, frate Igor, aici intri într-un domeniu periculos... Nu cunoști nici simbolurile, nici elementele de cult din biserica mea. Ba, sunt convins că ai o predispoziție de a critica simbolurile folosite (simboluri pe care Hristos le-a folosit ca elemente de cult pentru Biserica Sa), în timp ce folosești în cultul tău niște simboluri pe care Hristos nu le-a folosit și nici nu le-a recomandat. Dimpotrivă, le-a dezavuat!

Cam asta e problematica ridicată de icoane...
Ba da, obiecte de cult aveti si voi.
Ba o cruce, ba o carte care se vrea Bibilia..

Nu stiu ca Hristos sa fi trimis pe Apostoli in lume cu vreo carte de raspandit.

Altfel cu greu s-ar putea spune care e diferenta intre casa voastra de adunare si o sala de conferinta oarecare.

Ca nu le pupa nimeni, asta tine de evlavia fiecaruia, voi fiind seci la capitolul credinta, secati sunteti si de evlavie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare