Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2009, 01:36:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Cuviosul antonie cel mare

[COLOR=#000000]


Sfântul Antonie cel Mare (251-356), "părintele monahilor", este poate cel mai popular ascet[COLOR=#000000] și socotit a fi începătorul vieții calugare[/COLOR][COLOR=#000000]ști. Este considerat de tradiția monastică drep întemeietor al monahismului[/COLOR][COLOR=#000000], împreună cu Sfântul Pahomie cel Mare[/COLOR][COLOR=#000000]. [/COLOR]
[COLOR=#000000]Prăznuirea lui se face la data de 17 ianuarie[/COLOR][COLOR=#000000] în toate tradițiile creștine.

[/COLOR]

[COLOR=#000000] Viața lui a fost povestită de sfântul Atanasie cel Mare[/COLOR][COLOR=#000000] (298-373), arhiepiscop[/COLOR][COLOR=#000000] de Alexandria[/COLOR][COLOR=#000000] (Egipt), într-o carte rămasă clasică în genul ei (biografia unui călugăr vestit), Vita Antonii - Viața lui Antonie -, scrisă la puțină vreme după moartea lui Antonie (+356), între anii 357 și 359. [/COLOR]
[COLOR=#000000] Vestitul părinte al monahismului [/COLOR][COLOR=#000000]s-a născut în satul Coma din Egiptul de Mijloc în anul 251, ca fiu al unor țărani crestini[/COLOR][COLOR=#000000] înstăriți; aici a învățat să practice credința, mergând des la biserică. După moartea părinților săi - Antonie avea pe atunci vârsta de 20 de ani -, întrebându-se care este calea lui în viață, a auzit în biserică cuvântul Evangheliei,[/COLOR][COLOR=#000000] care zice: "De voiești să fii desăvârșit, mergi, vinde avuțiile tale și, venind, urmează Mie" (Matei 19,21[/COLOR][COLOR=#000000]). Antonie a primit acest cuvânt ca și cum îi era adresat lui direct și, după ce și-a împărțit averea la săraci și a dat-o pe sora lui în grija unei comunități de fecioare, s-a retras în singurătate. A viețuit la început într-o colibă la marginea satului natal, sub ascultarea unui alt ascet din regiune, mai vârstnic și mai experimentat, iar apoi într-un mormânt idolesc părăsit. [/COLOR]
[COLOR=#000000] În 286, la vârsta de 35 de ani, se așază într-o fortăreață părăsită situată pe malul drept al Nilului, la marginea deșertului, "muntele dinafară", în locul numit Pispir, unde rămâne timp de 20 de ani, până în 306, când ucenicii lui îl obligă să părăsească acest loc de asceză, în urma atacurilor diabolice ce l-au lăsat aproape mort. În acest moment devine părintele spiritual al multor călugări din diferitele "colonii monastice" din deșerturile Egiptului, dintre care cele mai vestite erau cele din Nitria și Schit (Skete). [/COLOR]
[COLOR=#000000] Către anul 310, întreprinde o călătorie la Alexandria, căutând să îmbărbăteze pe martirii crestini [/COLOR][COLOR=#000000]prigoniți de stăpânirea romană în timpul persecutiei lui Maximin[/COLOR][COLOR=#000000]. [/COLOR]
[COLOR=#000000] În anul 312 se instalează deșertul adânc, pe muntele Kolzim (sau Kolzum / Qolzum, nu departe de malul Mării Roșii, unde se găsește astăzi mănăstirea care-i poartă numele). Aici trăiește până la moartea sa (356) împreună cu doi ucenici,[/COLOR][COLOR=#000000] nepărăsind locul decât pentru a-și vizita discipolii sau pentru a face o a doua călătorie la Alexandria, spre a-l susține pe Sfântul Atanasie[/COLOR][COLOR=#000000], persecutat de partida pro-ariana[/COLOR][COLOR=#000000].
[/COLOR]

[COLOR=#000000]
[/COLOR]

[/COLOR]
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2009, 08:59:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu il iubesc f. mult pe Sf. Antonie cel Mare... a dus o viata impresionanta, plina de pilde graitoare.

** aceasta este una din preferatele mele, din Pateric:

Trei parinti aveau obiceiul, in tot anul, de mergeau la fericitul Antonie. Si cei doi il intrebau pentru gandurile sale si pentru mantuirea sufletului, iar al treilea totdeauna tacea, neintrebandu-l nimic. Iar dupa multa vreme i-a zis avva Antonie lui : iata, atata vreme ai de cand vii aici si nimic nu ma intrebi ! Si raspunzand fratele, i-a zis : destul imi este numai sa te vad, parinte.

si una din icoanele cele mai cunoscute ale Sfantului...

Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2009, 12:10:51
vasiram2006 vasiram2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2009
Mesaje: 4
Implicit buna

As vrea tare mult sa imi spuneti cum trebuie tinut acest post, postul sfantului anton....am citit multe despre el , mai mult am inteles de fapt ca te ajuta , insa vreau sa stiu cum trebuie tinut, ce ai voie sa faci , ce nu ai voie, etc....ideea este ca nu numai acest post ci de fapt credinta si rugaciunea...., nu sunt o foarte mare crestina insa acum imi dau seama ca nu se mai poate....eu vreau sa imi intemeiez o familie pentru ca , consider ca am gasit persoana potrivita ....de aproape un an locuim impreuna(in pacat, de altfel)insa vrem sa oficializam logodna noastra prin slujba crestina , dar se pare ca suntem urmariti de ghinioane, mai tot timpul apare cate ceva care ne face sa avem discutii in contradictoriu, sa ne certam , sa pierdem lucruri , bani, timp etc. deocamdata ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi dar cine stie pt cat timp deoarece ne-am cam indepartat de biserica si de rugaciuni.... Consider ca e timpul sa facem ceva pentru viata noastra si nu cred ca este o alta cale mai buna decat asta ...de a ne ruga sfintilor sa ne ajute sa intemeiem famila pe care ne-o dorim .

Voi posta mesajul in mai multe locuri si nu as vrea sa se supere cineva dar am nevoie de indrumarile dvs.
Am decis sa caut un preot care sa ne faca niste dezlegari pentru a ne curati ...dat fiind faptul ca nici unul dintre noi nu a dus o viata tocmai curata.Sa ne ajute Domnul sa depasim aceste probleme.

Multumesc mult!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2009, 12:16:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasiram2006 Vezi mesajul
As vrea tare mult sa imi spuneti cum trebuie tinut acest post, postul sfantului anton....am citit multe despre el , mai mult am inteles de fapt ca te ajuta , insa vreau sa stiu cum trebuie tinut, ce ai voie sa faci , ce nu ai voie, etc....ideea este ca nu numai acest post ci de fapt credinta si rugaciunea...., nu sunt o foarte mare crestina insa acum imi dau seama ca nu se mai poate....eu vreau sa imi intemeiez o familie pentru ca , consider ca am gasit persoana potrivita ....de aproape un an locuim impreuna(in pacat, de altfel)insa vrem sa oficializam logodna noastra prin slujba crestina , dar se pare ca suntem urmariti de ghinioane, mai tot timpul apare cate ceva care ne face sa avem discutii in contradictoriu, sa ne certam , sa pierdem lucruri , bani, timp etc. deocamdata ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi dar cine stie pt cat timp deoarece ne-am cam indepartat de biserica si de rugaciuni.... Consider ca e timpul sa facem ceva pentru viata noastra si nu cred ca este o alta cale mai buna decat asta ...de a ne ruga sfintilor sa ne ajute sa intemeiem famila pe care ne-o dorim .

Voi posta mesajul in mai multe locuri si nu as vrea sa se supere cineva dar am nevoie de indrumarile dvs.
Am decis sa caut un preot care sa ne faca niste dezlegari pentru a ne curati ...dat fiind faptul ca nici unul dintre noi nu a dus o viata tocmai curata.Sa ne ajute Domnul sa depasim aceste probleme.

Multumesc mult!
Nu stiu mai nimic despre postul Sf. Anton, dar stiu ca "trairea impreuna in pacat" nu este bun. Orice duhovnic ar spune ca trebuie sa incetati, ori va casatoriti, ori stati separat. Pacate de genul asta aduc numai rele pe capul oamenilor.

Din punct de vedere al ortodoxiei, si sexul cu metode contraceptive este un pacat (adica pazirea de a face copii). In mod special este un pacat folosirea pastilelor contraceptive, care pot cauza zeci de avorturi...

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2009, 21:36:03
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit O parere !

Draga Vasiram, nu stiu prea multe de postul Sfantului Anton, ce stiu insa este ca, asa denumit este un sfant al credinciosilor catolici. Multa lume, chiar ortodocsi, am auzit ca tin 7 sau 9 marti, post negru si ca se roaga rugaciuni ale acestui sfant si ca au simtit mult bine la terminarea celor 9 marti.
Nu stiu, nu l-am tinut, insa eu m-as indrepta mai degarba spre Maica Domnului si spre sfintii nostri dragi, care abia asteapta sa ne ajute, daca le cerem ajutorul. Este doar o parere, tu decizi.
Insa ar fi bine sa vorbesti cu un preot sa te indrume, ar fi bine sa-ti legalizezi situatia matrimoniala si ai sa vezi ce schimbari radicale se vor intampla, dupa ce nu mai traiesti in pacat, dupa ce te spovedesti si te cureti de pacate, ca noi toti, de altfel. Totul are un inceput!
Iti doresc sa te lumineze bunul Dumnezeu, sa-ti arate calea spre mantuire si implinirea tuturor dorintelor tale. Cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2009, 21:59:15
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasiram2006 Vezi mesajul
As vrea tare mult sa imi spuneti cum trebuie tinut acest post, postul sfantului anton....am citit multe despre el , mai mult am inteles de fapt ca te ajuta , insa vreau sa stiu cum trebuie tinut, ce ai voie sa faci , ce nu ai voie, etc....ideea este ca nu numai acest post ci de fapt credinta si rugaciunea...., nu sunt o foarte mare crestina insa acum imi dau seama ca nu se mai poate....eu vreau sa imi intemeiez o familie pentru ca , consider ca am gasit persoana potrivita ....de aproape un an locuim impreuna(in pacat, de altfel)insa vrem sa oficializam logodna noastra prin slujba crestina , dar se pare ca suntem urmariti de ghinioane, mai tot timpul apare cate ceva care ne face sa avem discutii in contradictoriu, sa ne certam , sa pierdem lucruri , bani, timp etc. deocamdata ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi dar cine stie pt cat timp deoarece ne-am cam indepartat de biserica si de rugaciuni.... Consider ca e timpul sa facem ceva pentru viata noastra si nu cred ca este o alta cale mai buna decat asta ...de a ne ruga sfintilor sa ne ajute sa intemeiem famila pe care ne-o dorim .

Voi posta mesajul in mai multe locuri si nu as vrea sa se supere cineva dar am nevoie de indrumarile dvs.
Am decis sa caut un preot care sa ne faca niste dezlegari pentru a ne curati ...dat fiind faptul ca nici unul dintre noi nu a dus o viata tocmai curata.Sa ne ajute Domnul sa depasim aceste probleme.

Multumesc mult!
Preotul trebuie sa te dezlege de pacate in primul rand prin spovedanie. Uite o rugaciune la Sf. Simon Zilotul:" Sf Apostole, Tu , mirele din Cana Galileii ocroteste prin puterea ta toate familiile si indeparteaza toate neintelegerile casnice, ajuta-i pe tinerii cate vor sa-si intemeieze familii crestine sa scape de orice legatura pusa asupra lor cu rautate si ura si ajuta-i pe toti cei care se roaga pt. nunta cinstita si fara de pacat."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2009, 03:01:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

inca o icoana, de data asta mai putin cunoscuta, a Sfantului Antonie cel Mare:



atentie, ptr novici, nu il confundati pe Sf. Antonie - supranumit "cel Mare"/avva din vechime, fondatorul monahismului in pustiul Egiptului cu [COLOR=DarkRed]Sf. Anton de Padova al catolicilor... [/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2009, 05:18:50
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
[COLOR=#000000]
[/COLOR]


[COLOR=#000000]Sfântul Antonie cel Mare (251-356), "părintele monahilor", este poate cel mai popular ascet[COLOR=#000000] și socotit a fi începătorul vieții calugare[/COLOR][COLOR=#000000]ști. Este considerat de tradiția monastică drep întemeietor al monahismului[/COLOR][COLOR=#000000], împreună cu Sfântul Pahomie cel Mare[/COLOR][COLOR=#000000]. [/COLOR]
[COLOR=#000000]Prăznuirea lui se face la data de 17 ianuarie[/COLOR][COLOR=#000000] în toate tradițiile creștine. [/COLOR]


[COLOR=#000000]Viața lui a fost povestită de sfântul Atanasie cel Mare[/COLOR][COLOR=#000000] (298-373), arhiepiscop[/COLOR][COLOR=#000000] de Alexandria[/COLOR][COLOR=#000000] (Egipt), într-o carte rămasă clasică în genul ei (biografia unui călugăr vestit), Vita Antonii - Viața lui Antonie -, scrisă la puțină vreme după moartea lui Antonie (+356), între anii 357 și 359. [/COLOR]
[COLOR=#000000]Vestitul părinte al monahismului [/COLOR][COLOR=#000000]s-a născut în satul Coma din Egiptul de Mijloc în anul 251, ca fiu al unor țărani crestini[/COLOR][COLOR=#000000] înstăriți; aici a învățat să practice credința, mergând des la biserică. După moartea părinților săi - Antonie avea pe atunci vârsta de 20 de ani -, întrebându-se care este calea lui în viață, a auzit în biserică cuvântul Evangheliei,[/COLOR][COLOR=#000000] care zice: "De voiești să fii desăvârșit, mergi, vinde avuțiile tale și, venind, urmează Mie" (Matei 19,21[/COLOR][COLOR=#000000]). Antonie a primit acest cuvânt ca și cum îi era adresat lui direct și, după ce și-a împărțit averea la săraci și a dat-o pe sora lui în grija unei comunități de fecioare, s-a retras în singurătate. A viețuit la început într-o colibă la marginea satului natal, sub ascultarea unui alt ascet din regiune, mai vârstnic și mai experimentat, iar apoi într-un mormânt idolesc părăsit. [/COLOR]
[COLOR=#000000]În 286, la vârsta de 35 de ani, se așază într-o fortăreață părăsită situată pe malul drept al Nilului, la marginea deșertului, "muntele dinafară", în locul numit Pispir, unde rămâne timp de 20 de ani, până în 306, când ucenicii lui îl obligă să părăsească acest loc de asceză, în urma atacurilor diabolice ce l-au lăsat aproape mort. În acest moment devine părintele spiritual al multor călugări din diferitele "colonii monastice" din deșerturile Egiptului, dintre care cele mai vestite erau cele din Nitria și Schit (Skete). [/COLOR]
[COLOR=#000000]Către anul 310, întreprinde o călătorie la Alexandria, căutând să îmbărbăteze pe martirii crestini [/COLOR][COLOR=#000000]prigoniți de stăpânirea romană în timpul persecutiei lui Maximin[/COLOR][COLOR=#000000]. [/COLOR]
[COLOR=#000000]În anul 312 se instalează deșertul adânc, pe muntele Kolzim (sau Kolzum / Qolzum, nu departe de malul Mării Roșii, unde se găsește astăzi mănăstirea care-i poartă numele). Aici trăiește până la moartea sa (356) împreună cu doi ucenici,[/COLOR][COLOR=#000000] nepărăsind locul decât pentru a-și vizita discipolii sau pentru a face o a doua călătorie la Alexandria, spre a-l susține pe Sfântul Atanasie[/COLOR][COLOR=#000000], persecutat de partida pro-ariana[/COLOR][COLOR=#000000]. [/COLOR]



[/COLOR]
Ica, draguta de tine, ca te ingrijesti de nestiinta noastra!
Dumnezeu sa-ti dea sanatate, sa ne mai indrumi cu vietile sfintilor, atit de putin cunoscute multora dintre noi, in special cand e vorba de sfinti mai noi.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2009, 05:30:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Vasiram, nu stiu prea multe de postul Sfantului Anton, ce stiu insa este ca, asa denumit este un sfant al credinciosilor catolici. Multa lume, chiar ortodocsi, am auzit ca tin 7 sau 9 marti, post negru si ca se roaga rugaciuni ale acestui sfant si ca au simtit mult bine la terminarea celor 9 marti.
Nu stiu, nu l-am tinut, insa eu m-as indrepta mai degarba spre Maica Domnului si spre sfintii nostri dragi, care abia asteapta sa ne ajute, daca le cerem ajutorul. Este doar o parere, tu decizi.
Insa ar fi bine sa vorbesti cu un preot sa te indrume, ar fi bine sa-ti legalizezi situatia matrimoniala si ai sa vezi ce schimbari radicale se vor intampla, dupa ce nu mai traiesti in pacat, dupa ce te spovedesti si te cureti de pacate, ca noi toti, de altfel. Totul are un inceput!
Iti doresc sa te lumineze bunul Dumnezeu, sa-ti arate calea spre mantuire si implinirea tuturor dorintelor tale. Cu mult drag, icamilin
Sf. Anton de Padova este un sfant catolic, sarbatorit martea.
Sf. Antonie cel Mare - pe 17 Ianuarie.
În prealabil postat de vasiram2006 :
Nu stiu mai nimic despre postul Sf. Anton, dar stiu ca "trairea impreuna in pacat" nu este bun. Orice duhovnic ar spune ca trebuie sa incetati, ori va casatoriti, ori stati separat. Pacate de genul asta aduc numai rele pe capul oamenilor.

Din punct de vedere al ortodoxiei, si sexul cu metode contraceptive este un pacat (adica pazirea de a face copii). In mod special este un pacat folosirea pastilelor contraceptive, care pot cauza zeci de avorturi...

Du-te la un preot, intreaba-l ce si cum trebuie sa faci,spovedeste-te si apoi preotul iti va da acatistul de care ai nevoie pentru problemele tale.
Aici am postat un acatist pentru cei cazuti in pacat ( si apoi cine e ca nu a cazut in pacat????) :RUGACIUNEA CELUI DE CURAND CAZUT IN PACAT

http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5245
Citeteste-l ca te vei gasi mult mai bine!!!!!!!!
si aici:
Acatist pentru izbavirea de necazuri
http://www.crestinortodox.ro/forumac...?t=5203&page=3
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
17 ianuarie, zi de praznuire



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune la parohia Sf Antonie Cel Mare din Bucuresti alinnasser2010 Intamplari adevarate 24 13.02.2016 22:30:33
Sfantul Antonie cel Mare Mititel Gheorghe Intrebari utilizatori 0 03.06.2012 16:06:56
Sfantul Antonie cel Mare spunea... amatyyy Mari Duhovnici si predicile lor 4 04.03.2011 10:15:56
Siteul parohiei Sf. Antonie Cel Mare alinnasser2010 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.05.2010 19:52:50
Sf. Antonie de la Iezeru adina91 Moaste 1 12.01.2007 09:05:32