Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2010, 23:17:44
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Cine stabileste ce din Biblie mai are relevanta si ce nu? In nici un caz fiecare de capul lui, pt. ca asa au luat nastere sectele, interpretand fiecare scriptura dupa cum l-a taiat capul.
Modul de interpretare a Bibliei se invata in Biserica( si ca locas de cult si ca institutie), din urmatoarele surse:
-scrierile Sfintilor Parinti( care au trait in primele secole ale crestinismului) si pot da un exemplu- Sf. Ioan Gura de Aur a explicat Ev dupa Matei in cartea ,,OmiliileŽŽ.
- textele liturgice
- hotararile celor 7 sinoade ecumenice
- predicile de duminica din biserica
- si altele
Din cele enumerate, majoritatea sunt stabilite atunci, în vremurile vechi, când societatea era la un anumit nivel de dezvoltare. Sfinții Părinți au trăit, atunci, Sinoadele au avut loc tot în mileniul 1, iar textele liturgice se bazează pe acestea.
Ceea ce vreau eu să spun este că nu neg valoarea deplin morală și plină de bunătate a învățăturilor acestea, DAR: multe din practici se bazează pe niște obiceiuri care erau specifice și normale atunci, la nivelul dezvoltării societății de atunci... cum ar fi de exemplu faptul că de multe ori o femeie nu putea să își aleagă soțul. Azi, ea poate. Este un exemplu de îmbunătățire a vieții, pe măsură ce societatea evoluează și se dezvoltă. Valorile morale se păstrează, dar obiceiurile arhaice, să rămână arhaice. Personal nu consider o femeie murdară și nedemnă de de cineva sau ceva, doar că e la ciclu. Este o concepție învechită.. sigur, pe atunci, când medicina nu era așa dezvoltată, aceste reguli, precum și altele legate de actul sexual își aveau rostul lor precis, chiar dacă pentru mulți poate nu era știut - prevenirea bolilor cu transmitere sexuală.
Înțelege oare careva din voi ideea mea? Au ba? :P
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2010, 23:39:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Din cele enumerate, majoritatea sunt stabilite atunci, în vremurile vechi, când societatea era la un anumit nivel de dezvoltare. Sfinții Părinți au trăit, atunci, Sinoadele au avut loc tot în mileniul 1, iar textele liturgice se bazează pe acestea.
Ceea ce vreau eu să spun este că nu neg valoarea deplin morală și plină de bunătate a învățăturilor acestea, DAR: multe din practici se bazează pe niște obiceiuri care erau specifice și normale atunci, la nivelul dezvoltării societății de atunci... cum ar fi de exemplu faptul că de multe ori o femeie nu putea să își aleagă soțul. Azi, ea poate. Este un exemplu de îmbunătățire a vieții, pe măsură ce societatea evoluează și se dezvoltă. Valorile morale se păstrează, dar obiceiurile arhaice, să rămână arhaice. Personal nu consider o femeie murdară și nedemnă de de cineva sau ceva, doar că e la ciclu. Este o concepție învechită.. sigur, pe atunci, când medicina nu era așa dezvoltată, aceste reguli, precum și altele legate de actul sexual își aveau rostul lor precis, chiar dacă pentru mulți poate nu era știut - prevenirea bolilor cu transmitere sexuală.
Înțelege oare careva din voi ideea mea? Au ba? :P
Da, eu..pe asta legata de perioada...controversata . Adica iti inteleg punctul de vedere, am auzit si eu diferite versiuni si argumente...cum ca inainte femeile erau mai " necajite"...si acum s-a schimbat situatia, dar cu toate acestea pe mine nu ma deranjeaza faptul ca se spune ca suntem nu stiu cum....pentru ca nu ma simt chiar asa, adica bine...daca mi-ar spune-o un barbat cine stie pe ce ton...mi-as face urgent coada barzoi, dar asa eu imi vad de treaba mea...si daca o fi sa se schimbe lucrurile candva, va fi bine...daca nu, Sanatate sa avem!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.02.2010, 09:51:08
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, eu..pe asta legata de perioada...controversata . Adica iti inteleg punctul de vedere, am auzit si eu diferite versiuni si argumente...cum ca inainte femeile erau mai " necajite"...si acum s-a schimbat situatia, dar cu toate acestea pe mine nu ma deranjeaza faptul ca se spune ca suntem nu stiu cum....pentru ca nu ma simt chiar asa, adica bine...daca mi-ar spune-o un barbat cine stie pe ce ton...mi-as face urgent coada barzoi, dar asa eu imi vad de treaba mea...si daca o fi sa se schimbe lucrurile candva, va fi bine...daca nu, Sanatate sa avem!
femeia e egala barbatului dar are atributiile specifice femeii iar barbatul atributii specifice .de ce nu se intelege astfel lucrurile .vor oare femeile sa nasca barbatii?biserica nu discrimineaza pe nimeni .sf aP PAVEL zice "de acum nu mai sunt liberi sau slobazi femei sau barbATI caci toti suntem una in hristos " si ca sa intelegeti mai bine cititi epistola 1 catre coloseni sa vedeti ca fiecare trebuie sa faca lucrul sauin viata
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.02.2010, 16:30:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@florin1966 si altii

Sunt unii care cred ca nu vor sa inteleaga si revin mereu cu aceleasi lucruri.

Nu este vorba nici sa faca barbatii copii si nici macar sa devina femeia preot (desi asa n-ar fi asa rau).
E vorba numai sa fie respectata femeia si sa nu mai fie prigonita pe motive absurde (biologice, sau din V.T), adica sa nu i se puna interdictii in biserica (unde sa stea, sau sa intre,), sa se infasoare, sa capete unele atributii in biserica (citit, strana, cateheza, etc.). Sa nu mai fie considerata murdara si pacatoasa numai pentru ca are anumite probleme biologice, sa nu mai fie batuta, dispretuita de barbat, umilita etc.
Si sa nu mai fie considerati nici cei casatoriti ca fiind desfranati (ca tot femeia e devina si acolo pana la urma) si pacatosi si murdari.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.02.2010, 20:59:34
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@sophia: Poti ca si femeie sa indeplinesti diverse lucrari in biserica. In bisericile in care am fost la strana citeau si cantau si femei. Apoi te poti ocupa de candele, sfesnice. In zilele premargatoare Postului mare precum si Invierii, biserica se impodobeste cu lucrari crosetate albe si negre, te poti ocupa de asezarea lor. Mie imi este dor de timpul cand aveam mult timp liber si puteam sa merg la biserica, sa citesc la strana sa asez candele pe crucea din joia mare.
Nu-mi doream sa fiu preot pentru ca nu am aptitudini de lucru cu oamenii. Pe langa ucenicii Domnului erau si femei care il insoteau pretutindeni. Asa si in biserica sophia, poti face multe lucruri. Candva existau si diaconite acum nu mai stiu.
Cat depre "batuta dispretuita de barbat", asta depinde de cercul in care vietuiesti. Tu ti-l poti alege. Iti spun aceste lucruri nu se intampla in cercurile intelectuale sau cultivate.

Last edited by idealist; 19.02.2010 at 21:08:28.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.02.2010, 13:26:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, este si cum spui tu idealist. Si eu cant (inca) la strana.
Dar vad ca multi monahi si lume de aici din forum spune ca femeia nu are voie de fapt nimic in biserica, nici sa cante la strana si nici sa citeasca.
In rest, diaconite nu mai exista, erau in antichitate. Lucru manual in biserica eu n-am vazut si putine femei au astfel de talente.
De candele, sfesnice si altele se ocupa fie barbatii (tot ei, ca ai au voie si in altar) si in rest depinde de preot pe cine lasa(fete nemaritate deobicei).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.02.2010, 14:38:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
ce intelegi prin biserica?biserica nu e doar cler [preoti diacani si episcopi].biserica este comunitatea tuturor celor ce marurisesc aceeasi credinta. in biserica se savirsesc mai multe activitati pt cei ce vor sa participe la ele unii mai motivati decit altii. nu ai copii ? sunt multi copii abandonati ce asteapta sa fie adoptati sau luati in plasament.asa cum scrie frumos si "calio" sunt multe pe care le poti face dar depinde totul de tine .astazi biserica nu se mai poate ocupa de toate aspectele vietii asa cum era in perioada primara acum sunt legi civile care o ingradesc si apoi mai sunt si impedimente financiare cu care se confrunta .daca in biserica se zice femeia sa se supuna barbatului o in deamna sao faca din dragoste si barbatul care nu intelege asa e ingust la minte pt ca biserica il indeamna sa=si iubeasca femeia ca pe sine nu sa o trateze ca pe o sluga .biserca nu discrimineaza ci oamenii sunt cei care denatureaza mesajul ei
Da,ai dreptate nu biserica discrimineaza ci oamenii sunt cei care denatureaza mesajul ei .
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.02.2010, 15:09:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
@sophia: Poti ca si femeie sa indeplinesti diverse lucrari in biserica. In bisericile in care am fost la strana citeau si cantau si femei. Apoi te poti ocupa de candele, sfesnice. In zilele premargatoare Postului mare precum si Invierii, biserica se impodobeste cu lucrari crosetate albe si negre, te poti ocupa de asezarea lor. Mie imi este dor de timpul cand aveam mult timp liber si puteam sa merg la biserica, sa citesc la strana sa asez candele pe crucea din joia mare.
Nu-mi doream sa fiu preot pentru ca nu am aptitudini de lucru cu oamenii. Pe langa ucenicii Domnului erau si femei care il insoteau pretutindeni. Asa si in biserica sophia, poti face multe lucruri. Candva existau si diaconite acum nu mai stiu.
Cat depre "batuta dispretuita de barbat", asta depinde de cercul in care vietuiesti. Tu ti-l poti alege. Iti spun aceste lucruri nu se intampla in cercurile intelectuale sau cultivate.
În mod "ideal" așa ar trebui să fie dar nu este așa!
Nu oricine poate îndeplini diferite treburi în biserică oricât și-ar dori aceasta.
Oricând se va găsi cineva care să-ți spună să stai la locul tău că treaba pe care vrei să o faci este treaba ei (a lui).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.02.2010, 15:57:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu am observat că Biserica discrimineză bărbații și îi persecută. Facerea de prescuri care se preschimbă în Trupul și Sângele Domnului este socotită a fi apanaj al femeilor, ca și când noi, bărbații, nu am avea curăția necesară. Când intrăm în biserică numai noi trebuie să ne scoatem căciula. Cel mai mare sfânt născut din bărbat și din femeie este o femeie, ei și numai ei i se spune că e deasupra heruvimilor și serafimilor și beneficiază de un cult absolut special de care nici un bărbat sfânt nu mai beneficiază. La pangar nu am văzut nici un bărbat niciodată, ca și când nu ar fi capabili să vândă iconițe sfințite. Ei sunt buni numai să se urce în turlă să tragă de funiile clopotelor. Lui Adam, și numai lui, i-a zis Dumnezeu să își câștige pâinea prin sudoare, încât, între creștini, ocupația de "casnică" e onorabilă, dar cea de "casnic" nu e onorabilă. Nu știu cum se face, dar ori de câte ori mă duc în cancelaria bisericii, numai de femei dau. Una face una, alta face alte și îmi lasă impresia că sunt tare ocupate. Preotul meu îmi pare a fi, să mă ierte Dumnezeu și cucernicia sa, întocmai precum măgarul între oi. Când o femeie intră în biserică în pantaloni, nu are nimeni nimic de obiectat. Dar ia să intru eu în fustă, m-ar scoate din biserică așa cum ar face cu un smintit! Dacă o femeie sfântă moare în castitate, i se anexează precum o cunună titlul de "fecioară", pe când în cazul atâtor bărbați care nu au cunoscut femeie nu se spune asemenea lucru. În care calendar ați văzut dv, de exemplu, ceva ca: "sfântul cuvios Mihnea, fecior" ? Nicăieri, ca și când bunul Dumnezeu pune preț pe fecioria femeiască, dar nu și pe fecioria bărbătească.

Protestez energic în fața atâtor discriminări la care suntem supuși numai și numai datorită unor concepții retrograde, anchilozate în trecut și neadaptate spiritului de eliberare și emancipare ce caracterizează epoca modernă !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.02.2010 at 16:00:35.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.02.2010, 21:01:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;217344]Eu am observat că Biserica discrimineză bărbații și îi persecută. Facerea de prescuri care se preschimbă în Trupul și Sângele Domnului este socotită a fi apanaj al femeilor, ca și când noi, bărbații, nu am avea curăția necesară. Când intrăm în biserică numai noi trebuie să ne scoatem căciula. Cel mai mare sfânt născut din bărbat și din femeie este o femeie, ei și numai ei i se spune că e deasupra heruvimilor și serafimilor și beneficiază de un cult absolut special de care nici un bărbat sfânt nu mai beneficiază. La pangar nu am văzut nici un bărbat niciodată, ca și când nu ar fi capabili să vândă iconițe sfințite. Ei sunt buni numai să se urce în turlă să tragă de funiile clopotelor. Lui Adam, și numai lui, i-a zis Dumnezeu să își câștige pâinea prin sudoare, încât, între creștini, ocupația de "casnică" e onorabilă, dar cea de "casnic" nu e onorabilă. Nu știu cum se face, dar ori de câte ori mă duc în cancelaria bisericii, numai de femei dau. Una face una, alta face alte și îmi lasă impresia că sunt tare ocupate. Preotul meu îmi pare a fi, să mă ierte Dumnezeu și cucernicia sa, întocmai precum măgarul între oi. Când o femeie intră în biserică în pantaloni, nu are nimeni nimic de obiectat. Dar ia să intru eu în fustă, m-ar scoate din biserică așa cum ar face cu un smintit! Dacă o femeie sfântă moare în castitate, i se anexează precum o cunună titlul de "fecioară", pe când în cazul atâtor bărbați care nu au cunoscut femeie nu se spune asemenea lucru. În care calendar ați văzut dv, de exemplu, ceva ca: "sfântul cuvios Mihnea, fecior" ? Nicăieri, ca și când bunul Dumnezeu pune preț pe fecioria femeiască, dar nu și pe fecioria bărbătească.

Protestez energic în fața atâtor discriminări la care suntem supuși numai și numai datorită unor concepții retrograde, anchilozate în trecut și neadaptate spiritului de eliberare și emancipare ce caracterizează epoca modernă ![/quote

In bisericile ortodoxe in care preotul este devotat misiunii sale nu prea intra femei in pantaloni. Iar fecioria nu este singura conditie pentru sfintenie, caci insusi Mantuitorul ne vorbeste despre fecioarele nebune, adica despre acelea care n-au facut fapte vrednice de numele de crestin, desi erau fecioare.

Iar la ortodocsi exista mult mai multi sfinti barbati decat sfinte femei. Asta inseamna Duhul Sfant sufla acolo unde doreste, sau ca barbatii au fost mai ravnitori.

Cred ca noi insine alegem incotro sa ne indreptam. In zilele noastre e adevarat ca sunt mai multe femei in biserici si nu pentru ca preotul nu i-ar primi la biserica pe barbati, ci pentru ca multi dintre ei aleg distractiile in locul bisericii. Uneorii vad si eu ca unii barbati se simt stanjeniti de aceasta situatie. Ce-ar fi daca fiecare barbat si-ar aduce prietenii si la biserica asa cum si-i duce la restaurant ori la meci?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46