Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.03.2011, 17:51:35
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Probabil ca dupa logica ta pareri= cunostinte . Pe pagina aialalta ii tineai lectii de logica lui h.miron ...interesant.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.03.2011, 09:53:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, într-adevăr. Ce cred eu e adevărat, pentru că scrie în Biblie și e mai apoi explicat și dezvoltat de Sfinții Părinți și Sfânta Tradiție. Aceste păreri se consolidează una peste alta și nu se contrazic deloc. Nu există excepție care să se abată de la regulă, aici.
Pana sa citesc ce scrisese cocacoc eram tentat sa-ti raspund la intregul mesaj. Asa am sa ma limitez doar le ultima parte. Cand ai sa citesti ce scrie in Biblie ai sa realizezi cat de penibil esti pozand in crestin cand de fapt habar n-ai de contradictiile biblice. Biblia este cel mult o colectie de basme care contine atat contradictii interne cat si greseli de ordin stiintific. Mai mult, Biblia pe care s-ar putea s-o citesti este modificata de copieri succesive sau zelul scribilor care au corectat prin punctele esentiale textul. Biblia o fi fost un adevar de moment caracterizand acele vremuri. Intre timp, au trecut cateva mii de ani si unii se incapataneaza sa ramana la acelasi stadiu intelectual ca in epoca de piatra. Macar daca ar avea bun simt sa nu denigreze realizarile altora!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.03.2011, 10:48:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Biblia este cel mult o colectie de basme care contine atat contradictii interne cat si greseli de ordin stiintific. Mai mult, Biblia pe care s-ar putea s-o citesti este modificata de copieri succesive sau zelul scribilor care au corectat prin punctele esentiale textul. Biblia o fi fost un adevar de moment caracterizand acele vremuri. Intre timp, au trecut cateva mii de ani si unii se incapataneaza sa ramana la acelasi stadiu intelectual ca in epoca de piatra. Macar daca ar avea bun simt sa nu denigreze realizarile altora!
Biblia, dincolo de inexactitățile istorice sau de originea sa, conține multe lucruri înțelepte și profunde pe care numai un ignorant nu le poate vedea. Ea este mesajul prin care Dumnezeu ne dă de știre de existența Lui și ne dă sfaturi pentru o viață care să se sfârșească în veșnicia fericită. Ea este un punct de plecare pentru cunoașterea directă a lui Dumnezeu, pe cale mistică.

Cei care resping credința în Dumnezeu sunt adevărații ignoranți, care astfel sunt nevoiți să afirme stupidități cum că lumea și legile ei există fără un Legiuitor, cum că viața a apărut singură, obiectele gândesc și altele.

Ca și alte rătăciri, ateismul se bazează pe blocarea la aparențe și dogme, pe închiderea față de infinitatea cunoașterii. Oamenii simpli nu sunt preocupați să facă diferența între aparență și realitate, ei cred ceea ce li se pare bun, nefiind avizați că simțurile și gândurile nu reprezintă realități obiective.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.03.2011, 14:06:15
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pana sa citesc ce scrisese cocacoc eram tentat sa-ti raspund la intregul mesaj.
AA, păi așa și eu mă limitez, doar la această parte.

Cât despre cocacoc, nici nu mai zic nimic... da, am văzut că am greșit, și totuși, asta dacă ești superficial... mai departe nici nu are rost să mă explic, oricât ar fi sau dreptatea, sau adevărul de partea mea... pentru că, și dacă ar avea Biblia nenumărate greșeli, voi tot același lucru veți susține, niște teorii mai mult sau mai puțin științifice care nu sunt nici demonstrabile, nici demonstrate, decât prin eliminarea teoriilor contradictorii prin ignorare....
Mi-a părut bine de discuție.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.

Last edited by xanixade; 10.03.2011 at 14:57:38.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.03.2011, 22:47:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pana sa citesc ce scrisese cocacoc eram tentat sa-ti raspund la intregul mesaj. Asa am sa ma limitez doar le ultima parte. Cand ai sa citesti ce scrie in Biblie ai sa realizezi cat de penibil esti pozand in crestin cand de fapt habar n-ai de contradictiile biblice. Biblia este cel mult o colectie de basme care contine atat contradictii interne cat si greseli de ordin stiintific. Mai mult, Biblia pe care s-ar putea s-o citesti este modificata de copieri succesive sau zelul scribilor care au corectat prin punctele esentiale textul. Biblia o fi fost un adevar de moment caracterizand acele vremuri. Intre timp, au trecut cateva mii de ani si unii se incapataneaza sa ramana la acelasi stadiu intelectual ca in epoca de piatra. Macar daca ar avea bun simt sa nu denigreze realizarile altora!
Am să fac abstracție de limbajul dumneavoastră de mahala și îl am să-l atribui, caritabil, unui complex grav de superioritate (pentru care, de altfel, vă compătimesc sincer, deoarece cu cât cădem mai sus, cu atât ne lovim mai tare; o spun din proprie experiență).

Totuși, în ce privește alegația dumneavoastră că n-aș fi citit Biblia... hmmm... pe ce vă bazați ? Dumneavoastră ați citit-o ?

Un exercițiu de sinceritate: puteți spune, fără să apelați la wiki sau alte surse, doar din cunoștințele dumneavoastră, ce conține (măcar în mare) Noul Testament ?

Last edited by Erethorn; 10.03.2011 at 22:52:35.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.03.2011, 17:24:47
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Sunt atâția sfinți învățați.....
Bine-nteles Camy, marii sfinti au fost invatati si au folosit spre binele omului stiinta lor. Iti dai seama insa cat de multe au stiut ceilalti sfinti care au ramas anonimi, avand in vedere ca in Cer ei sunt inca si mai mari decat cei care au fost mari pe pamant? :)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.03.2011, 19:46:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Bine-nteles Camy, marii sfinti au fost invatati si au folosit spre binele omului stiinta lor. Iti dai seama insa cat de multe au stiut ceilalti sfinti care au ramas anonimi, avand in vedere ca in Cer ei sunt inca si mai mari decat cei care au fost mari pe pamant? :)
Asta imi aduce aminte de "Vizita capitanului Sommersfield in Rai" de Mark Twain :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.03.2011, 19:49:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Bine-nteles Camy, marii sfinti au fost invatati si au folosit spre binele omului stiinta lor. Iti dai seama insa cat de multe au stiut ceilalti sfinti care au ramas anonimi, avand in vedere ca in Cer ei sunt inca si mai mari decat cei care au fost mari pe pamant? :)
Sunt și sfinți neînvățați, cum ar fi Sf. Spiridon, dar și mulți învățați, care au făcut cum spui tu, cum ar fi Sf. Vasile cel Mare.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.03.2011, 20:01:45
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Sunt și sfinți neînvățați, cum ar fi Sf. Spiridon, dar și mulți învățați, care au făcut cum spui tu, cum ar fi Sf. Vasile cel Mare.
Ei, aici depinde ce intelegem prin "invatati" si "neinvatati". Mie imi place tare mult o sfanta "neinvatata", sfanta Maria Egipteanca, care, desi nu invatase niciodata sa scrie, nici pe la biserica nu daduse, ci a dus o viata de desfranata pana cand Domnul a trezit-o si a manat-o in desert unde si-a dus restul vietii in pocainta, deci desi la viata ei nu a studiat o litera, totusi, cand il intalneste pe parintele Zosima, incepe sa ii vorbeasca din ceea ce era scris in Vechiul Testament. Felice de ea ca L-a avut ca invatator pe insusi Dumnezeu! :)

Si cati or fi ca ea si noi nu ii stim...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.03.2011, 00:16:18
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă are dreptate, de ce nu? (doar sub acest aspect)
Poate ca e ocupat cu legarea tutror cauzelor cu efectele lor prin tot universul, de-aia n-o raspunde la rugaciuni Cel putin nu raspunde in America.

http://www.nytimes.com/2006/03/31/health/31pray.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Dumnezeu, religia si stiinta Petrasescu_Lucian Teologie si Stiinta 13 19.10.2011 12:42:53
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Ce este stiinta? alecsandru Teologie si Stiinta 102 10.12.2007 19:54:46