Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 14:40:38
loveeverywhere75 loveeverywhere75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 2
Implicit Cum sa ne comportam cu habotnicii?

Sunt persoane foarte zeloase, bigote, habotnice, care incearca sa iti bage credinta cu pumnul in gura. Sunt fanatici. Sunt persoane foarte orgolioase. Incearca sa te forteze sa crezi ca sa se mantuiasca ei - adica tot pentru binele lor.
Fac fapte bune dar ca sa primeasca o rasplata, nu din dragoste fata de aproapele.
Nu tolereaza decat credinta lor si tot ceea ce ei cred este adevarat, iar ceilalti gresesc sau sunt rataciti.

Chiar daca le spun mai multe persoane ca fac exces de zel, ei continua sa fie la fel.
E ingrozitor. O discutie civilizata si bazata de bun simt sau macar ratiune / intelect nu isi are rostul. Se sfarseste cu conflict verbal.
Desi se dau smeriti sunt foarte patimasi cand se contrazic.

Fac mai mult rau Bisericii pentru ca dupa ce ii vezi, nu prea iti mai vine sa mergi pe calea Bisericii.

Cel mai bine e sa ii eviti! Dar ce e de facut cand sunt de-ai nostrii? (adica rude, prieteni).
Cum trebuie procedat cu aceasta categorie de oameni?
Eu unul ii consider periculosi si raspandesc acest fanatism ca un virus si la altii.

Incearca sa iti forteze liberul arbitru. Tin neaparat ca tu sa gandesti ca ei si sa crezi ca ei.
Ce e de facut?
Ultima data am avut un conflict dur cu o astfel de persoana.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 14:55:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Aici este intrebarea- pana unde este credinta si de unde incepe habotnicia?Dupa parerea mea, habotnicia nu face bine nici celui care este incercat de ea.Sa alegem ceea ce este bun- cred ca sunt si lucruri bune si sa ne pastram si capacitatea proprie de a decide, atunci cand vrem cu adevarat sa-L cunoastem pe Dumnezeu. Dumnezeu ne vrea blanzi, buni, iertatori,chiar discreti in credinta noastra, dar sinceri mai ales.Sa nu uitam ca vom fi judecati nu dupa iubirea pe care am ascuns-o, ci dupa iubirea pe care am inmultit-o.Cand in sufletul nostru isi fac salas darurile lui Dumnezeu, ne este mai usor sa-i intelegem pe cei din jur, ii judecam mai putin si ii ajutam, daca stim, daca putem,daca suntem luminati.Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 15:35:00
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Nu-i condamn pe habotnici! Chiar cred ca avem nevoie de astfel de oameni (habotnic in sensul bun al cuvantului, traitori al dreptei credinte)!
Eu m-am "folosit" de un astfel de om si nu regret!
Ei sunt cei care vad ceea ce un om pacatos nu vede sau nu vrea sa vada! Ar fi bine chiar sa fie cat mai multi ca ei,sa ne "traga de guler "si sa ne zica: TREZITI-VA !......ca viata e asa de scurta.......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 15:41:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Nu-i condamn pe habotnici! Chiar cred ca avem nevoie de astfel de oameni (habotnic in sensul bun al cuvantului, traitori al dreptei credinte)!
Eu m-am "folosit" de un astfel de om si nu regret!
Ei sunt cei care vad ceea ce un om pacatos nu vede sau nu vrea sa vada! Ar fi bine chiar sa fie cat mai multi ca ei,sa ne "traga de guler "si sa ne zica: TREZITI-VA !......ca viata e asa de scurta.......
Ti se zbirleste parul cind citesti chiar si descrierea ta, Raisa. Asa de multa intimidare, fortare a alegerii personale, caracteristici foarte similare bolilor sufletesti si mintale a celor care impun cu forta, facind ochii mari cind vorbesc cu tine si inrosindu-se de emotia "duhovniciei" lor.
Vorba lui Rodica, unde este pacea, blindetea... calmul?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 15:56:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu de habotnici avem nevoie, ci de oameni cu buna credinta. Ce inseamna asta? Ca nu te lovesc pentru ca nu ai postit, ci se roaga pentru tine ca sa ajungi si tu sa postesti. Habotnicul nu stie decat de el, omul cu buna credinta, nu mai stie de el, stie doar de ceilalti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 16:29:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Cel mai bine e sa ii eviti! Dar ce e de facut cand sunt de-ai nostrii? (adica rude, prieteni).
Cum trebuie procedat cu aceasta categorie de oameni?
Nu judecam pe nimeni.
Ne rugam pentru ei. Avem o atitudine plina de dragoste crestineasca fata de ei, le fel cum trebuie sa avem fata de toti oamenii.
Incercam sa ne schimbam pe noi, sa il urmam pe Hristos si poate vor invata si altii de la noi, la fel cum invatam si noi de la altii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 16:33:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Stiti ce inseamna cuvantul habotnic???

majoritatea il folosesc cu snesul de fanatic, dar poate nu e chiar asa.......


HABÓTNIC ~că (~ci, ~ce) - substantival pop. (despre persoane) Care respectă cu strictete prescriptiile religiei; cuprins de o pasiune excesivă pentru respectarea prescriptiilor religioase; bigot; bisericos. /<rus. habotnik


Dupa definitia DEX se pare ca de habotnici avem nevoie! (oameni exemplu) Nu inseamna ca iti baga cu pumnul religia pe gat, ci ca ei respecta prescriptiile religioase.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 25.10.2010 at 16:36:26.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 16:52:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Sunt persoane foarte zeloase, bigote, habotnice, care incearca sa iti bage credinta cu pumnul in gura. Sunt fanatici. Sunt persoane foarte orgolioase. Incearca sa te forteze sa crezi ca sa se mantuiasca ei - adica tot pentru binele lor.
Fac fapte bune dar ca sa primeasca o rasplata, nu din dragoste fata de aproapele.
Nu tolereaza decat credinta lor si tot ceea ce ei cred este adevarat, iar ceilalti gresesc sau sunt rataciti.

Chiar daca le spun mai multe persoane ca fac exces de zel, ei continua sa fie la fel.
E ingrozitor. O discutie civilizata si bazata de bun simt sau macar ratiune / intelect nu isi are rostul. Se sfarseste cu conflict verbal.
Desi se dau smeriti sunt foarte patimasi cand se contrazic.

Fac mai mult rau Bisericii pentru ca dupa ce ii vezi, nu prea iti mai vine sa mergi pe calea Bisericii.

Cel mai bine e sa ii eviti! Dar ce e de facut cand sunt de-ai nostrii? (adica rude, prieteni).
Cum trebuie procedat cu aceasta categorie de oameni?
Eu unul ii consider periculosi si raspandesc acest fanatism ca un virus si la altii.

Incearca sa iti forteze liberul arbitru. Tin neaparat ca tu sa gandesti ca ei si sa crezi ca ei.
Ce e de facut?
Ultima data am avut un conflict dur cu o astfel de persoana.
Carei confesiuni ii apartii? Ia mai verifica-ti propriile idei inainte de a lua masuri impotriva ,,habotnicilor". Nu ma intereseaza celelalte confesiuni, eu ma raportez strict la Ortodoxie. Inteleg, insa, unde vrei sa ajungi.

Cel mai bine pentru tine este sa fugi de habotnici. Pe acest forum crestin-ortodox suntem multi habotnici, iar asta ti-ar face rau! Un ortodox nu lauda alte confesiuni decat daca este ecumenist. Iar ecumenismul este o erezie ale carei roade le vom culege peste vreo cincizeci de ani, adica atunci cand se vor pune in practica toate enormitatile care se legifereaza acum.

Sfintii Martiri din Ardeal au murit aparand Ortodoxia, deci si impotriva unor astfel de oameni ar trebui luate si alte masuri, dupa parerea ta. Ortodocsii ii cinstesc ca pe niste sfinti.

Ortodoxia ne invata sa fim smeriti, daca cineva ne adreseaza jigniri personale. Dar tot Ortodoxia ne invata sa fim intransigenti atunci cand cineva ii aduce ofense lui Dumnezeu sau Ortodoxiei. Aici nu incap compromisuri. De aceea, daca stii ca o persoana este ortodoxa, de exemplu, nu vorbi cu ea despre religie.

Cand iubesti un om pamantean, il porti in gand mereu, vorbesti despre el. Cand Il iubesti pe Dumnezeu, te gandesti tot timpul la El, ai vrea ca toti sa-L cunoasca si sa imparti cu toti bucuria pe care o simti. Risti sa fii socotit nebun sau dus cu pluta etc. Dar pentru ca Dumnezeu Insusi sa ne iubeasca, iata, nu se cere parerea oamenilor! Iar Sfintii sunt oameni pe care Insusi Dumnezeu ii iubeste, fara sa ne ceara noua parerea daca sunt buni sau rai.

Desigur, se pot face si greseli. Exemplul personal este cea mai buna predica. Bine ar fi sa putem fi pilde vii semenilor nostri, din dragoste pentru ei si pentru Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 25.10.2010 at 17:02:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 17:01:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ei, acuma ca a postat antoniap, putem trece de la teorie la practica: cum sa vorbesti (pe forum), cu habotnicii ?

Prima piedica - dupa cum se poate vedea mai sus, habotnicul este o persoana dificila pentru ca se mandreste cu habotnicia sa.

Aceasta il plaseaza intr-o categorie cu adevarat periculoasa si cu care este dificil de tratat.

Putem da ca exemplu manelistul care este constient de faptul ca muzica si stilul sau de viata sunt inferioare, dar isi aroga aceasta inferioritate. Undeva, in psihicul lui, complexul de inferioritate de transforma intr-unul de superioritate. Se simte superior pentru ca se stie inferior. Sigur ca e o constructie psihica bolnava, tocmai asta il face dificil de abordat.

Undeva in aceeasi gama ii plasez pe cei care promoveaza o "religie a pacii si iubirii', si, in acelasi timp, peroreaza asemenea perle de dragoste crestina: "Un ortodox nu lauda alte confesiuni decat daca este ecumenist. Iar ecumenismul este o erezie"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 17:17:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred in papa, prin urmare consider ca acest topic a fost initiat de cineva de alta confesiune cu intentii precise. Religia pacii si a iubirii nu exista decat in capetele infierbantate ale ecumenistilor carora putin le pasa de Dumnezeu, iar prin faptele lor il propovaduiesc, de fapt, pe satana.

Pacea la care viseaza ierarhii ecumenistii si conducatorii masoni este o pace impusa prin microcipuri si supraveghere contiua. Da, atunci conducatorii acestei lumi vor avea pace, adica nu-si vor mai face griji ca am putea face vreo revolta. Insa omul de rand va simti efectele ,,pacii'' pe pielea lui incet si sigur.

Vai de cei care nu-l vor mai avea in acele vremuri nici pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ne comportam la Sf Liturghie? danyel Sfanta Liturghie 28 05.02.2013 21:33:11
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49