Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 10.03.2010, 15:21:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
ok,nu a venit sa schimbe lege ci sa o implineasca ,dar intrebarea pe care o pun e astfel dece doar anumite chesti din Levitic sa bagat in canoane si nu tot?adica de ce sa facut o departajare ca de exemplu se zice ca nici barbatul in timplul necuratiei sa nu se atinga de nimic ca tot e spurcat ce atange el si asa e scris si pt femeie in timplul necuratiei sa sa nu atinga de nimic ....pana aici e clar dar sa copiat doar interdictia pt femeie si cea pt barbat nu.....deci intrebarea mea e dece doar anumite interdicti sau copiat si nu toate?
unele sau anulate altele pastreaza aceeast aspect......
e adevarat ca VT era legile pt poporul ales ca se refera exclusiv la evrei pe cand NT este pt toata lumea pt toate cele 12 sementii...in care Dumnezeu a ridicat cinstea femei la cinstea ceea dintai atunci de ce ea totusi mai e privita ca ceea prin care a cazut firea omeneasca daca totusi Dumnezeu insusi ia ridicat cinstea......!
femeia nu are voie asta..asta si asta si totusi femeia a fost in NT supusa cand arhanghelu ea vestit MAICI DOMNULUI .IA a zis fie mie dupa cuvantul tau....pe cand dreptul Iosif s a tulburat in mintea sa .....
eu stiu ca in VT era asa plin de legi pt ca asa se defineste VT a fii LEGEA si NT a fii DARUL si nu legea,MILA si nu JERFA.....
inteleg de ce in VT avea atatea interdicti o femeie ...pt ca femeia era vinovata de pacatul stramosesc....dar in crestinism dece se mai aplica?
chear in multe predici ale unor parinti auzi des facand referire mai mult la femei ca ar fii pricinuire a pacatului si la marturisit cu femeile sunt mult mai aprigi....desi daca ne uitam clar si vizibil pedofili,zoofili,morgofili,etc gasesti in randul barbatilor si totusi la tara tot barbati venid de la crisma 50%din cazuri isi bat sotiile si le trantesc cate 10 copii.....poate femeia vrea sa pastreze postul curat si neintinat dar cu un asemenea barbat nu se poate si se duce la spovedit si tot ea primeste canon iar sotul .....e barbat asta e.....!
am inteles femei dupa nastere ii citeste pt faptul ca a conceput copilul in pacat ....dar barbatului de ce nui citeste ca de nu la conceput singura ......?
ca de toti suntem nascuti din pacat dar pacatul conceperi nui numai al ei .....si totusi ea e privita ca a gresit!el nu....
astea sunt doar mici observati personale care nu prea mi se par la locul lor...
e limpede ca Dumnezeu cauta la inima omului dupa cum zice gol am fost si ma ti inbracat,in inchisoare am fost si ma ti cercetat deci cauta la inimia omuli care din pacate nu mai e......
in vechime aveam la gat CRUCI DE LEMAN SI INIMI DE AUR,acum avem CRUCI DE AUR SI INIMI DE LEMN....
pacat ca nu mai vezi un om sa ti sara in ajutor neconditionat si fara interes
......................
Piedone, cred ca un teolog ar fi mai nimerit sa-ti raspunda la intrebarile tale. Din ceea ce inteleg eu, sunt multe lucruri scrise in VT care mai sunt valabile, printre altele necuratia femeii, care a nascut. Deci nu e vorba de o necuratie permanenta, ci temporara, care poate fi indepartata. Dupa cum ne explica Sf. Maxim Marturisitorul in postarea mea de mai sus, placerea la zamislire este cauza necuratiei si aceasta necuratie trebuie indepartata. Necuratia copilului se indeparteaza prin botez. Este deci valabil pentru toate femeile, care nasc si pentru toti copiii care se nasc. Iisus Hristos ne-a dat aceasta posibilitate a curatirii de pacat, prin moartea Sa, posibilitate, care nu exista inainte de Rastignire si Inviere.

Traim vremuri grele, in care oile sunt despartite de capre, si in care celui care are, i se va mai da, si celui care nu are, dar crede ca are, i se va lua tot. Sa nu ne miram ca vedem atata rau in jur; diavolul stie ca mai are putin de trait si se manifesta pe fata. Dar cei, care vor rezista acestor ispite, mai mari vor fi decat cei dintai dintre sfinti. Asta sa ne spunem, ca sa nu disperam, ci sa rezistam, cu gandul permanent la Dumnezeu. Chiar daca nu vezi la tot pasul, inca mai exista inimi de aur, prin care ne vorbeste Dumnezeu la spovedanie. Multi dintre ei sunt batrani, dar mai vin inca altii mai tineri dupa ei. Important e ca si noi sa ne rugam si va avea Dumnezeu grija de noi.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 10.03.2010, 16:19:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
ok,nu a venit sa schimbe lege ci sa o implineasca ,dar intrebarea pe care o pun e astfel dece doar anumite chesti din Levitic sa bagat in canoane si nu tot?adica de ce sa facut o departajare ca de exemplu se zice ca nici barbatul in timplul necuratiei sa nu se atinga de nimic ca tot e spurcat ce atange el si asa e scris si pt femeie in timplul necuratiei sa sa nu atinga de nimic ....pana aici e clar dar sa copiat doar interdictia pt femeie si cea pt barbat nu.....deci intrebarea mea e dece doar anumite interdicti sau copiat si nu toate?
unele sau anulate altele pastreaza aceeast aspect......
e adevarat ca VT era legile pt poporul ales ca se refera exclusiv la evrei pe cand NT este pt toata lumea pt toate cele 12 sementii...in care Dumnezeu a ridicat cinstea femei la cinstea ceea dintai atunci de ce ea totusi mai e privita ca ceea prin care a cazut firea omeneasca daca totusi Dumnezeu insusi ia ridicat cinstea......!
femeia nu are voie asta..asta si asta si totusi femeia a fost in NT supusa cand arhanghelu ea vestit MAICI DOMNULUI .IA a zis fie mie dupa cuvantul tau....pe cand dreptul Iosif s a tulburat in mintea sa .....
eu stiu ca in VT era asa plin de legi pt ca asa se defineste VT a fii LEGEA si NT a fii DARUL si nu legea,MILA si nu JERFA.....
inteleg de ce in VT avea atatea interdicti o femeie ...pt ca femeia era vinovata de pacatul stramosesc....dar in crestinism dece se mai aplica?
chear in multe predici ale unor parinti auzi des facand referire mai mult la femei ca ar fii pricinuire a pacatului si la marturisit cu femeile sunt mult mai aprigi....desi daca ne uitam clar si vizibil pedofili,zoofili,morgofili,etc gasesti in randul barbatilor si totusi la tara tot barbati venid de la crisma 50%din cazuri isi bat sotiile si le trantesc cate 10 copii.....poate femeia vrea sa pastreze postul curat si neintinat dar cu un asemenea barbat nu se poate si se duce la spovedit si tot ea primeste canon iar sotul .....e barbat asta e.....!
am inteles femei dupa nastere ii citeste pt faptul ca a conceput copilul in pacat ....dar barbatului de ce nui citeste ca de nu la conceput singura ......?
ca de toti suntem nascuti din pacat dar pacatul conceperi nui numai al ei .....si totusi ea e privita ca a gresit!el nu....
astea sunt doar mici observati personale care nu prea mi se par la locul lor...
e limpede ca Dumnezeu cauta la inima omului dupa cum zice gol am fost si ma ti inbracat,in inchisoare am fost si ma ti cercetat deci cauta la inimia omuli care din pacate nu mai e......
in vechime aveam la gat CRUCI DE LEMAN SI INIMI DE AUR,acum avem CRUCI DE AUR SI INIMI DE LEMN....
pacat ca nu mai vezi un om sa ti sara in ajutor neconditionat si fara interes
......................
Ai drepatate. Aceste intrebari mi le pun si eu.
Poate vom afla raspuns si de la teologi.

Asa cum spunea Jane says undeva, mai pot doar:
1. sa uit, sa nu ma mai gandesc si sa ma rog la Dumnezeu sa am alte activitati care sa-mi ia aceste ganduri.....sau
2. sa ma gandesc ca dupa moarte Dumnezeu ne ve da ceea ce ne iau oamenii acum.

Raman insa la ideea mea, ca Dumnezeu gandeste drept si corect, si numai oamenii au inventat aceasta discriminare si aceste mizerii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #133  
Vechi 10.03.2010, 16:34:25
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
ok,nu a venit sa schimbe lege ci sa o implineasca ,dar intrebarea pe care o pun e astfel dece doar anumite chesti din Levitic sa bagat in canoane si nu tot?adica de ce sa facut o departajare ca de exemplu se zice ca nici barbatul in timplul necuratiei sa nu se atinga de nimic ca tot e spurcat ce atange el si asa e scris si pt femeie in timplul necuratiei sa sa nu atinga de nimic ....pana aici e clar dar sa copiat doar interdictia pt femeie si cea pt barbat nu.....deci intrebarea mea e dece doar anumite interdicti sau copiat si nu toate?
unele sau anulate altele pastreaza aceeast aspect......
e adevarat ca VT era legile pt poporul ales ca se refera exclusiv la evrei pe cand NT este pt toata lumea pt toate cele 12 sementii...in care Dumnezeu a ridicat cinstea femei la cinstea ceea dintai atunci de ce ea totusi mai e privita ca ceea prin care a cazut firea omeneasca daca totusi Dumnezeu insusi ia ridicat cinstea......!
femeia nu are voie asta..asta si asta si totusi femeia a fost in NT supusa cand arhanghelu ea vestit MAICI DOMNULUI .IA a zis fie mie dupa cuvantul tau....pe cand dreptul Iosif s a tulburat in mintea sa .....
eu stiu ca in VT era asa plin de legi pt ca asa se defineste VT a fii LEGEA si NT a fii DARUL si nu legea,MILA si nu JERFA.....
inteleg de ce in VT avea atatea interdicti o femeie ...pt ca femeia era vinovata de pacatul stramosesc....dar in crestinism dece se mai aplica?
chear in multe predici ale unor parinti auzi des facand referire mai mult la femei ca ar fii pricinuire a pacatului si la marturisit cu femeile sunt mult mai aprigi....desi daca ne uitam clar si vizibil pedofili,zoofili,morgofili,etc gasesti in randul barbatilor si totusi la tara tot barbati venid de la crisma 50%din cazuri isi bat sotiile si le trantesc cate 10 copii.....poate femeia vrea sa pastreze postul curat si neintinat dar cu un asemenea barbat nu se poate si se duce la spovedit si tot ea primeste canon iar sotul .....e barbat asta e.....!
am inteles femei dupa nastere ii citeste pt faptul ca a conceput copilul in pacat ....dar barbatului de ce nui citeste ca de nu la conceput singura ......?
ca de toti suntem nascuti din pacat dar pacatul conceperi nui numai al ei .....si totusi ea e privita ca a gresit!el nu....
astea sunt doar mici observati personale care nu prea mi se par la locul lor...
e limpede ca Dumnezeu cauta la inima omului dupa cum zice gol am fost si ma ti inbracat,in inchisoare am fost si ma ti cercetat deci cauta la inimia omuli care din pacate nu mai e......
in vechime aveam la gat CRUCI DE LEMAN SI INIMI DE AUR,acum avem CRUCI DE AUR SI INIMI DE LEMN....
pacat ca nu mai vezi un om sa ti sara in ajutor neconditionat si fara interes
......................

imi cer iertare dar vad ca te nelinisteste de ce e considerata femeia necurata si barbatul nu
1 in rugaciunea de curatirre din maolitfelnic se specifica sa fie si barbatul de fata si nasii nu numai femeia dar in practica vine singura ceeea ce nu evina ei si este dat tendentios chiar de la inceput topicul impotriva bisericii ortodoxe .
2 nu biserica face discriminari ci oamenii
3 un sfat poartate frumos cu femeia ta daca esti casatorit daca nu ia atitudine cu barbatii care isi injosesc sotia si nu o respecta asa cum ar trebui
4 nu te face partas la pacatele altora judecandui si sa nu crezi ca la spovedanie barbatul este dazvinovatit si de aceea te indemn sa studiezi un indreptar de spovedanie nu te lua dupa ca zice unul sau altul ci documenteazate direct la sursa
5 pacatul stramosesc se transmite prin nastere ,
inca de la inceput o doamna a explicat foarte frumos relatia femei barbati din punct de vedere ortodox care daca sar aplica de toti ar fi o societate ideala .din PACATE UNII BARBATI SE CONSIDERA STAPANI SI FEMEIA SLUGA DAR NU E VINA BISERICII CI A EDUCATIEII PRIMITE CEEACE E DUREROS.ACESTI BARBATI SIGUR NU AU CEI 7 ANI DE ACASA SI NICI LA BISERICA NU AU FOST DUSI PREA DES
un sfat cand vezi astfel de barbati ia atitudine si punel la punct sau cheama politia sau ajuta respectiva femeie sa se departeze de un astfel de barbat daca doreste
nu trebuie sa cerem de la altii ci sa ne implicam fiecare caci fiecare pana la urma este madular al bisericii si sa sufere impreuna cu ceilalti si nu este doar datoria clerului.canoanele sunt de fapt jaloane dupa care sase orienteze credinciosii
inca o data nu te lua dupa cezice nu stiu ce baba ci cauta sursa de informare chiar si pe internet gasesti si sar putea sa te luminezi atunci cand ai nelamuriri
Reply With Quote
  #134  
Vechi 10.03.2010, 16:43:51
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Piedone, cred ca un teolog ar fi mai nimerit sa-ti raspunda la intrebarile tale. Din ceea ce inteleg eu, sunt multe lucruri scrise in VT care mai sunt valabile, printre altele necuratia femeii, care a nascut. Deci nu e vorba de o necuratie permanenta, ci temporara, care poate fi indepartata. Dupa cum ne explica Sf. Maxim Marturisitorul in postarea mea de mai sus, placerea la zamislire este cauza necuratiei si aceasta necuratie trebuie indepartata. Necuratia copilului se indeparteaza prin botez. Este deci valabil pentru toate femeile, care nasc si pentru toti copiii care se nasc. Iisus Hristos ne-a dat aceasta posibilitate a curatirii de pacat, prin moartea Sa, posibilitate, care nu exista inainte de Rastignire si Inviere.

Traim vremuri grele, in care oile sunt despartite de capre, si in care celui care are, i se va mai da, si celui care nu are, dar crede ca are, i se va lua tot. Sa nu ne miram ca vedem atata rau in jur; diavolul stie ca mai are putin de trait si se manifesta pe fata. Dar cei, care vor rezista acestor ispite, mai mari vor fi decat cei dintai dintre sfinti. Asta sa ne spunem, ca sa nu disperam, ci sa rezistam, cu gandul permanent la Dumnezeu. Chiar daca nu vezi la tot pasul, inca mai exista inimi de aur, prin care ne vorbeste Dumnezeu la spovedanie. Multi dintre ei sunt batrani, dar mai vin inca altii mai tineri dupa ei. Important e ca si noi sa ne rugam si va avea Dumnezeu grija de noi.
ai perfecta dreptate si dai dovada de maturitate in gandire si foarte obiectiva .am vazut ca tot ce ai postat este logic si real in acelasi timp.

sofia nu trebuie doar sa astepti e gresit ci trebuie sa veghezi si sa lucrezi in acelasi timp .un sfant zicea "sa muncesti ca si cum na-i muri niciodata si sa te rogi ca si cum ai muri maine " iar sf vasile cel mare zice"gandul la moarte este inceputul mantuirii". dumnezeu nu discrimineaza ci doar oamenii . daca am vedea dragostea lui dumnezeu fata de oameni nu am mai pacatui dar pentru asta e nevoie de credinta." de veti avea credintacat un bob de mustar ..." dar astazi doar vorbim de credinta dar nu avem
Reply With Quote
  #135  
Vechi 10.03.2010, 23:11:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Piedone, cred ca un teolog ar fi mai nimerit sa-ti raspunda la intrebarile tale. Din ceea ce inteleg eu, sunt multe lucruri scrise in VT care mai sunt valabile, printre altele necuratia femeii, care a nascut. Deci nu e vorba de o necuratie permanenta, ci temporara, care poate fi indepartata. Dupa cum ne explica Sf. Maxim Marturisitorul in postarea mea de mai sus, placerea la zamislire este cauza necuratiei si aceasta necuratie trebuie indepartata. Necuratia copilului se indeparteaza prin botez. Este deci valabil pentru toate femeile, care nasc si pentru toti copiii care se nasc. Iisus Hristos ne-a dat aceasta posibilitate a curatirii de pacat, prin moartea Sa, posibilitate, care nu exista inainte de Rastignire si Inviere.
Cred ca l-ai inteles gresit pe sfantul Maxim. Nu placerea este cauza necuratiei. Placerea a devenit sursa de ispite dupa cadere, insa ea este tot de Dumnezeu creata si nu este rea in sine. Nu din cauza asta se citesc acele rugaciuni, ci din cauza sangelui, de el se spune ca 'necurateste', iar pierderea sangelui este un simbol pentru pacat. Un simbol - nu ceva personal. Nu este vorba la aceste rugaciuni de a curati femeia de vreo necuratie personala, legata de ceva cea facut ca sa zamisleasca - altfel ar fi logic sa se spuna acele rugaciuni si pt barbat, nu? Dar el poate bine merci sa mearga la biserica si sa se impartaseasca in toata aceasta perioada.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 11.03.2010, 14:05:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca l-ai inteles gresit pe sfantul Maxim. Nu placerea este cauza necuratiei. Placerea a devenit sursa de ispite dupa cadere, insa ea este tot de Dumnezeu creata si nu este rea in sine. Nu din cauza asta se citesc acele rugaciuni, ci din cauza sangelui, de el se spune ca 'necurateste', iar pierderea sangelui este un simbol pentru pacat. Un simbol - nu ceva personal. Nu este vorba la aceste rugaciuni de a curati femeia de vreo necuratie personala, legata de ceva cea facut ca sa zamisleasca - altfel ar fi logic sa se spuna acele rugaciuni si pt barbat, nu? Dar el poate bine merci sa mearga la biserica si sa se impartaseasca in toata aceasta perioada.
Nu aveam cum sa-l inteleg gresit, cand ce am postat este un citat din Sf. Maxim Marturisitorul, gasit in cartea Pr. Dumitru Staniloae " Iisus Hristos sau Restaurarea omului". Este mentionat "op. c. p. 189", ceea ce poate insemna Opere complete pagina 189. Se poate gasi astfel sursa.

Dealtfel cred, este doar parerea mea, ca tot placerea a fost pacatul, "marul" din care a mancat Eva ispitita de satana, si apoi si Adam, de s-au trezit dintr-odata goi, adica fara Duh Sfant, care ii imbraca, incat de stralucire nu-si vedeau propria goliciune.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 11.03.2010, 16:02:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu aveam cum sa-l inteleg gresit, cand ce am postat este un citat din Sf. Maxim Marturisitorul, gasit in cartea Pr. Dumitru Staniloae " Iisus Hristos sau Restaurarea omului". Este mentionat "op. c. p. 189", ceea ce poate insemna Opere complete pagina 189. Se poate gasi astfel sursa.

Dealtfel cred, este doar parerea mea, ca tot placerea a fost pacatul, "marul" din care a mancat Eva ispitita de satana, si apoi si Adam, de s-au trezit dintr-odata goi, adica fara Duh Sfant, care ii imbraca, incat de stralucire nu-si vedeau propria goliciune.
Ca sa il intelegi pe sfantul Maxim, trebuie sa il citesti impreuna cu tot ce s-a mai scris despre aceasta tema, cu ce a mai scris el, sa ii studiezi gandirea in totalitate. Nu ajunge sa citezi un fragment ca sa poti interpreta gandirea patristica despre un subiect.
(Nu zic ca eu am citit tot, dar am citit diverse lucruri, inclusiv lucrari de sinteza si am participat la cursuri si cateheze despre acest subiect)

Daca ai face-o ai vedea ca nu in placere consta pacatul, dupa Sfintii Parinti. Gandirea patristica bate in alta directie (din care rezulta ce spuneam mai sus): caderea este urmarea iesirii din voia lui Dumnezeu din cauza ca omul a vrut sa se faca pe sine ca Dumnezeu. Iar placerea a devenit sursa de ispita, din prilej de comuniune cu Dumnezeu prin cunoasterea celor create de El cum era in rai. Insa ea poate fi si curatata de ispita, cu un efort insa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.03.2010, 16:51:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani, in cazul acesta nici Pr. Staniloae nu a inteles ce a vrut sa spuna Sf. Maxim Marturisitorul, petnru ca el scrie pe aceeasi tema si il citeaza pe acesta, atunci cand spune: " " Conceperea unui om nou se face in pacat, in pofta. Din primul moment , noul ipostas uman se impovareaza cu pacatul ereditar". Pentru mine cuvintele acestuia sunt f clare. Dar daca noua nu ne convine ce spune, e alta treaba. Drept sa-ti spun, la 20-30 ani si eu as fi ras cu gura pana la urechi de asa teorie... Acum realizez cat de adevarata e.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 11.03.2010, 17:26:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fani, in cazul acesta nici Pr. Staniloae nu a inteles ce a vrut sa spuna Sf. Maxim Marturisitorul, petnru ca el scrie pe aceeasi tema si il citeaza pe acesta, atunci cand spune: " " Conceperea unui om nou se face in pacat, in pofta. Din primul moment , noul ipostas uman se impovareaza cu pacatul ereditar". Pentru mine cuvintele acestuia sunt f clare. Dar daca noua nu ne convine ce spune, e alta treaba. Drept sa-ti spun, la 20-30 ani si eu as fi ras cu gura pana la urechi de asa teorie... Acum realizez cat de adevarata e.
Parintele Staniloae nu vrea sa spuna ca actul connceptiei unui copil este pacat in sine. Nici sfantul Maxim.
Sf Maxim are teoria ca prin felul in care se concep copiii dupa cadere se transmite si pacatul stramosesc. Dar asta nu inseamna ca zice ca este un act pacatos, necurat, care trebuie curatit (despre ce vorbeam noi aici in legatura cu femeia lehuza). Intelegi? Este o diferenta..
Este o tema foarte complexa care depaseste topicul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 11.03.2010, 17:52:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca "a fi" inseamna "a nu fi", ce sa mai spun, Fani; nu mai spun nimic, caci m-ai adus la tacere.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46