Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 29.03.2010, 13:49:39
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu inteleg partea cu ""celula"...."
2. Pe care oameni sa-i formam si cum? Ce fii pot eu sa nasc spiritual?
Concret Grabriella: ce pot eu sa fac in biserica? N-am voie nimic.
Din pacate ai dreptate.Deocamdata nu poti face nimic pentru altii pentru ca nu ai facut suficient pentru tine. Este extraordinar de frumoasa dorinta ta de a te daruii Bisericii Lui Hristos si a dori sa fi de folos in lucrarea acesteia.Si iti inteleg frustrarea de a nu reusi sa te integrezi, sa te faci utila. In comparatie cu sectele unde exista un spirit de grup foarte puternic, de organizare a tot felul de activitati care ii antreneaza pe foarte multi, in Biserica Ortodoxa totul pare foarte rece si sec. Daca nu ai cunostinte teologice si foooarte mmaaare interes ca sa citesti si sa intelegi simbolurile cu care lucreaza Ortodoxia este aproape imposibil sa-ti gasesti locul.
Parerea mea este ca tie iti lipsesc cele mai importante notiuni despre crestinism. Inca nu ai ajuns sa intelegi esenta acestuia.Nu mi se pare sa fi avut parte de chemarea cereasca.Nu vad in tine urmele "nasterii din nou". Ca si orice fiinta umana care incepe sa existe doar dupa ce a avut loc nasterea sa, tot asa si spiritual, ar trebui sa identifici un moment cand sa te fi intalnit cu Donnul.Crestinismul este construit pe ideea de relatie intre Tata si fiu, presupune o nastere din nou din apa si din Duh.Nasterea din nou din apa are loc la Botez, dar nasterea din Duh presupune un moment special, unic,o revelatie prin care constientizezi ca tu esti aceea fiinta speciala aleasa sa fii mireasa Domnului, iar El este preaiubitul sufletului tau.Atunci vei avea acel sentiment de nedescris ca apartii familiei ceresti, ca Tatal Ceresc este Parintele tau, ca Maicuta Sfanta este mama ta, ca sfintii sunt fratii nostri mai mari si scumpi care mijlocesc si se roaga pentru noi, ca Domnul Iisus te iubeste, te asteapta cu bratele deschise sa fi imbratisata .Abia apoi vei avea un interes deosebit pentru Sfintele Scripturi care sunt scrisori vii de la Preaiiubitul sufletului tau, abia apoi vei inseta sa cunosti, sa afli totul despre acesta minunata familie. Nimic nu ti se va parea imposibil de indeplinit, nici o lege nu ti se va parea prea grea sau imposibil de inplinit.
Scupa mea,spune ca si Sf. Apostol Pavel "As dori sa-l cunosc pe El si puterea invierii Lui si sa ma fac asemenea cu moartea Lui". Roaga-L "Doamne,deschide-mi ochii sufletului sa te pot vedea in toata splendoarea Ta, strapunge-mi inima cu glasul iubirii Tale. Scoate din pieptul meu inima de piatra si da-mi o inima sensibila si simtitoare fata de dragostea Ta. Pentru ca Domnul spune:"Iata, Eu stau la usa si bat.De va auzii cineva glasul Meu va deschide usa, Noi vom intra la el si vom lua cina cu el" Oare cum te-ai pregati sa sti ca un imparat ar dori sa vina in casa ta si sa manance la masa ta? Ce zici de dorinta Imparatului Slavei si Domnul si Creatorul cerului si al pamantului de a te infia, de a te face fiica Sa, de a-ti darui toate comorile Sale nepretuite. Acesta este scopul Tatalui Ceresc de a ne face partasi lumii pe care a creat-o pentru toti cei ce sunt ai Lui, adica fii si fiice.
Lasa lucrurile sa decurga normal.Dupa nastere vine hranirea si cresterea ,apoi invatarea, apoi experimentarea si din nou si din nou invatarea. Abia tarziu, foarte tarziu, dupa multe si grele examene sufletesti, dupa purificare prin focul incercarilor, daca Domnul va vedea scopul pentru care dorim sa facem ceva pentru El, poate ne va folosi .Pentru ca Scriptura zice :"Nu faceti nimic din duh de cearta sau slava desarta" Daca pentru a fi profesor in acesta lume este nevoie de atata truda si invatare si nesomn, atatea privatiun si frustrari, oare cum trebuie sa ne pregatim spiritual pentru a fi "nascatoare de fii de Dumnezeu"?
Reply With Quote
  #422  
Vechi 29.03.2010, 14:46:57
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Sophia,
Daca ma intrebi pe mine eu cred ca problema ta este mandria.
Nu esti satisfacuta de rolul pe care il ai pentru ca mandria ta nu te lasa sa accepti o stare de lucruri asa cum este. De acolo se trag toate. Avand mandrie vrajmasul intra si te manipluleaza mult mai usor. Am si eu o asemenea patima si m-am interesat din diverse surse cum se poate manifesta. Exista mii de feluri in care se poate manifesta si este cea mai grea de luptat. Daca vei ajunge candva sa biruiesti mandria vei sti ca te-ai mantuit.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 29.03.2010 at 14:49:10.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 29.03.2010, 15:13:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Sophia,
Daca ma intrebi pe mine eu cred ca problema ta este mandria.
Nu esti satisfacuta de rolul pe care il ai .

Sophia e o femeie cu potential care ar vrea sa faca mai mult pentru cei din jur si pentru oameni si Biserica in general. V-a cerut un sfat si e ok daca puteti sa-i dati. Cei care au idei le au din experienta si experienta nu o au toti.
Nu cred ca e cazul sa fie acuzata de mandrie [pe care o avem toti de altfel], ca nu a incercat sa ia locul niciunui barbat. Insa e normal sa-si doreasca sa ajute mai mult; asta e una din calitatile crestinului. Si, bineinteles ca nu e satisfacuta de ideea de a sta degeaba si a nu aduce roade pentru pocainta ei.

Sophia, roaga-te si cauta mai departe. Dumnezeu iti va deschide usi :)
Reply With Quote
  #424  
Vechi 29.03.2010, 16:38:08
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sophia e o femeie cu potential care ar vrea sa faca mai mult pentru cei din jur si pentru oameni si Biserica in general. V-a cerut un sfat si e ok daca puteti sa-i dati. Cei care au idei le au din experienta si experienta nu o au toti.
Nu cred ca e cazul sa fie acuzata de mandrie [pe care o avem toti de altfel], ca nu a incercat sa ia locul niciunui barbat. Insa e normal sa-si doreasca sa ajute mai mult; asta e una din calitatile crestinului. Si, bineinteles ca nu e satisfacuta de ideea de a sta degeaba si a nu aduce roade pentru pocainta ei.

Sophia, roaga-te si cauta mai departe. Dumnezeu iti va deschide usi :)
Daca intradevar vroia sa faca, facea. I-au dat mai multi sfaturi aici despre ce si cum. Oricum, daca citesti ce a scris de la inceput, ea nu a cerut nici un sfat, doar s-a plans ce nedreptate i se face ei de catre biserica.

1) Eu nu am acuzat-o de nimic, am spus doar o simpla parere. Drept dovada ca am spus ca sufar si eu de aceeasi problema.
2) O crezi atat de proasta incat trebuie sa raspunzi tu in locul ei? Eu am citit multe posturi de-ale ei si nu mi s-a parut a fi slaba de minte. Ce ar fi ca fiecare dintre noi sa raspundem pentru propria persoana, cum vom face de altfel si la Judecata?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 29.03.2010, 16:48:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu am raspuns in locul ei ci in locul meu; va veni si raspunsul ei, rabdare...

Eu cred ca va iesi ceva bun din framantarile astea; ea cauta ceva si va gasi pana la urma. Si, daca ai citit cu atentie, a spus ca face unele fapte dar nu vrea sa se laude si nu a insistat pe ele.

Ca sa fiu on :

Miheia 6:8 Ți s-a arătat, omule, ceea ce este bun și ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire și milostivire și cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău!

Daca vrei sa cauti acestea in viata ta ti se va arata si cum sa le implinesti.

Last edited by Doriana; 29.03.2010 at 16:57:16.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 29.03.2010, 20:20:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai demult existau niște canoane și pentru bărbații care ar avea poluții. A renunțat Biserica Ortodoxă la ele și le-a menținut doar pe cele pentru femei ?
Nu stiu daca a renunta, dar nu se vorbeste absolut nimic despre barbati, problemele si interdictiile pentru ei.

Da, pentru curățenia în altar, în principiu trebuie un bărbat. Dar altarul (presbiteriul) ocupă o mică parte a spațiului consacrat. Mai există pridvor, pronavă și navă. Uneori gropniță. Mai există spațiile non-consacrate. E loc destul de făcut curat !
Locurile sunt ocupate: o tanara si in rest barbati. Parintele ii sustine pe ei.

Nu ? E ceva nou pentru mine. Nu știam că femeile nu pot face cateheză. Nu neg, dar mă miră, trebuie să fie o prevedere foarte nouă.

Nu e așa: de cântat nu numai că au voie femeile, dar de obicei ele o fac. În orice biserică ortodoxă intru, femeile formează corul în proporție de cel puțin 80 %.
Nu aveți voie să citiți Apostolul. Dar nici bărbații nu au voie, afară de cazul în care sunt consacrați pentru asta.

Cum n-au voie barbatii? Si ce anume consacrare?
Am citit insa de fapt femeia in biserica trebuie sa taca. Tot imi dati exemplu cu Sf. Parinti si parintele Cleopa.
In cor la strana cant.


Un rol vi s-a spus deja: acela de a fi nașă de botez. Mai există multă nevoie de implicare în opera caritabilă a Bisericii dv. Ce-ar fi să participați la distribuirea ajutoarelor pentru săraci ? Ce-ar fi să mergeți de Crăciun să duceți cadouri copiilor din parohie ?
Dar grup de rugăciune există în parohia dv ? Cereți preotului binecuvântare de a înființa unul. Sunt sigur că i-ar surâde ideea.
Ieșiri la iarbă verde se fac ? Curând va începe sezonul. Ocupați-vă de munca de organizare. E destul să reuniți 10 familii de credincioși și să stabiliți cine aduce fleicile și cine îl duce pe preot să sfințească bucatele. Asta va mări mult coeziunea din parohia dv.
Dar pelerinaje, când s-au organizat ultima dată la parohia dv ? Poate că preotul paroh e trist și se gândește: "de când slujesc aici, iacă nu a venit nimeni să ceară să se facă un pelerinaj și să se ocupe de înscrieri, de găsit autocar, de traseu și de atâtea. Eu nu mai prididesc cu spovezile, nu am cum să fac asta ! Ce păcat !"
Pagină web parohială aveți ? Dacă nu, faceți-o, nu e mare brânză. Întreținerea ei, însă, e MULT mai dificilă. Dacă deja aveți, verificați: precis nu e adusă la zi și ultima știre e aceea cu alegerea PF ca patriarh. Mereu e nevoie de cineva să actualizeze paginile.
Însă munca poate cea mai grea, și aceea de care unui preot îi e groază să o facă, este strângerea fondurilor pentru parohie. Probabil că nici membrii Curiei Parohiale (sau cum se numesc stâlpii parohiei la dv) nu și-au plătit taxa anuală. Aveți o ocazie ideală de a-i stressa un pic pentru o idee nobilă: a strânge bani pentru opera lui Cristos în lume.

Și mai sunt atâtea și atâtea de făcut, încât mă întreb uimit: cum se poate ca cineva să spună că nu e nimic ce ar putea face ???
La unele idei am raspuns chiar in textul tau.
In rest:
1. Nu am avut ocazia sa botez. Mi-as fi dorit. Era chiar sa stric o prietenie pentru ca nu au vrut sa botez eu copilul. Lumea prefera, nu stiu de ce, rude ca nasi- frati, surori, veri, etc.
2. Am incercat sa ma implic in biserica.
Nu se face nimic, nimic social. Putinul care se face, il organizeaza parintele cu alte persoane. M-am rugat si nu m-au primit. Cerc inchis...
Pagina de internet avem ...parintele singur si personal o face. Nu vrea sa lase pe altul.
Am vrut sa fac revista, biblioteca - nu m-au lasat.
Am vrut sa fac asociatie sa ajutam copii, batrani, bolnavi, activitati culturale, scoala si gradinita de limba romana etc. N-a fost interes. Am luptat singura.

Asta este cu biserica. M-am retras si imi gasesc in afara ei.

@Sergiu - daca tu numesti mandrie tot efortul meu zadarnic, asa o fi.

@Grabriella - nu prea te inteleg. Mi-o fi lipsind ceva, nu spun nu. Dar credinta pentru mine inseamna si sa faci ceva concret pentru oameni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.03.2010 at 20:22:04.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 29.03.2010, 22:13:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu se face nimic, nimic social. Putinul care se face, il organizeaza parintele cu alte persoane. M-am rugat si nu m-au primit. Cerc inchis...
Pagina de internet avem ...parintele singur si personal o face. Nu vrea sa lase pe altul.
Am vrut sa fac revista, biblioteca - nu m-au lasat.
Am vrut sa fac asociatie sa ajutam copii, batrani, bolnavi, activitati culturale, scoala si gradinita de limba romana etc. N-a fost interes. Am luptat singura.
Se poate să fie o problemă cu parohia respectivă și conducerea ei. Aveți deplină libertate să frecventați orice parohie ortodoxă și să vă implicați în viața ei de credință. În sfârșit, deși sprijinul preotului este oricând de preferat, multe lucruri se pot face fără sprijinul lui.
De exemplu, eu am făcut o pagină despre credința mea, pe care o îngrijesc: www.catehism.ro Singurul ajutor pe care l-am solicitat și obținut a fost copyrightul (dreptul de difuzare pe Net), prin scrisoare oficială de la episcopul vicar. Am tradus și o carte de catehism și am solicitat un preot pentru "Concordat cum originale". Mă ajută cineva, cu mari întârzieri, nu în ritmul pe care l-aș vrea, dar e un bătrân preot de 80 de ani care mă ajută în ritmul lui.
Am făcut forumul Răspunsuri Catolice, pe care îl administrez: http://forum.studentiecatolica.ro/
Asta, referitor la Internet. Am mai organizat cursuri de limba latină liturgică. O parohie (alta decât a mea) m-a ajutat în sensul că mi-a pus la dispoziție în mod gratuit spațiul din Casa Parohială. Asta a fost tot ce am avut nevoie, principala greutate ca să organizezi un curs e spațiul. Profesoara de latină a refuzat orice onorariu. Oamenii se entuziasmează ușor, dacă e cineva să-i adune. Până la urmă, singura cheltuială pe care am făcut-o a fost de papetărie și premiile. Bugetasem cursul cu 20 de milioane și am cheltuit doar 4.

În sfârșit, am mai organizat cateheză de primă împărtășanie pentru copii. A fost foarte greu, dar am reușit: nu se mai făcuse asta niciodată la mine la parohie, nici nu s-a mai făcut de atunci. Și eu am întâmpinat tot felul de suspiciuni și chiar adversități: ipoteza că faci ceva în mod gratuit, pur și simplu din dorința de a fi agent al lui Cristos în lume, pare incredibilă multora. Dar, cu rugăciuni și cu sârguință, nu există obstacol să nu poată fi trecut ! Iar copiii care au recapitulat ei înșiși lepădările și promisiunile făcute în numele lor la Botez au fost așa de minunați încât au făcut să uit toate greutățile ca să ajung acolo !

Ca să faceți școală sau grădiniță, e extrem de complicat. Înhămați-vă la lucruri pe care le puteți face singură sau în grup mic. Ajutorarea bătrânilor ar fi în această categorie. Tot ce aveți nevoie este să găsiți încă cel puțin 2 sau 3 persoane în parohie care să vrea să facă asta. Găsiți-le ! Motivați-le ! Au auzit despre comorile din Cer, care nu ruginesc ? Au auzit cuvintele Mântuitorului "dacă ați dat unuia dintre aceștia, Mie mi-ați dat !" ? Au auzit de "dăruind, vei dobândi !" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #428  
Vechi 31.03.2010, 03:11:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.

Da, anumite lucruri pot sa le fac (in anumite conditii insa) - impartasit, intrat in biserica, icoane, atins de Daruri etc.etc.. Barbatii pot tot timpul, fara restrictii.
La acest punct ti s-a raspuns de n ori; dar vad ca insisti...
Oare de ce a creeat Dumnezeu pe barbat si pe femeie, dand atata "durere de cap" unora?!?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu ma refeream mai mult la activitati lucrative.
Activitati lucrative in biserica?!? Ai vreo propunere?
LUCRATÍV, -Ă, lucrativi, -e, adj. Care aduce câstig; profitabil, rentabil; folositor, util.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 31.03.2010, 13:14:50
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Poate se refera la actiuni de binefacere (ajutorarea celor bolnavi din parohia lor, pregatire de hrana pentru nevoiasi, ajutorarea batranilor singuri etc.)
Reply With Quote
  #430  
Vechi 31.03.2010, 19:10:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anca - vezi discutia de mai sus cu Mihnea.
Acolo am lamurit problema. Cu el se poate discuta normal si clar.

@forfota - multumesc. La asta ma refeream. Nu, nu e vorba de castig.
Vroiam sa diferentiez actiunile care nu inseamna lucrat: rugaciune, mers la slujba.

@Mihnea - vroiam sa facem o echipa, sau mai multe, fiecare sa raspunda de anumite activitati. Din pacate nici lucratori si nici beneficiari nu am gasit (adica nici cerere, nici oferta cum s-ar zice). Asa, un lasa-ma sa te las.
Si mie mi se oferise spatiu gratuit pentru anumite activitati.
Diferenta este ca mi se pare ca tu esti in tara si acolo oamenii tot se mai mobilizeaza. In alta parte nu vor nimic, desi le este greu si se plang.
Si mai este si aspectul ca parintele nu m-a sustinut, iar lumea crede atunci ca vreau sa fac ceva rau. Pe principul ca daca nu esti cu unul esti impotriva lui.
De aceea ma stradui acum in afara bisericii. Imi deschide Dumnezeu alte cai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46