Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 07.04.2010, 16:13:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sunt prea obosit sa citesc tot acest topic, insa sunt aproape sigur ca unii dintre cei ce au scris aici sunt straini de dragostea propovaduita de Hristos. Cu riscul de a scrie off'topic, spun si eu... sa nu identificam comportamnetul anumitor calugari, preoti, teologi si credinciosi de rand cu insasi Ortodoxia. Sa cautam raspunsurile noastre la Sfintii Parinti si in Scriptura, iar mai apoi sa avem grija cu talmacim cele gasite.

Imi vine in gand... daca acuzam Biserica de faptul ca discrimineaza femeia, oare nu il acuzam si pe Hristos, capul ei ?!
Cand a aparat'o pe Maria Magdalena de cei ce vroiau sa o omoare cu pietre, oare El a discriminat femeia, ori a aparat'o ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #442  
Vechi 07.04.2010, 16:27:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Imi vine in gand... daca acuzam Biserica de faptul ca discrimineaza femeia, oare nu il acuzam si pe Hristos, capul ei ?!
Cand a aparat'o pe Maria Magdalena de cei ce vroiau sa o omoare cu pietre, oare El a discriminat femeia, ori a aparat'o ?!
Da, intradevar El a aparat-o, insa cei care discrimineaza femeia nu o mai fac. Deci ceea ce te pune pe tine pe ginduri nu este adevarat, nu-l acuzam pe Hristos, ci pe cei multi care chipurile se dau ai Lui
Reply With Quote
  #443  
Vechi 07.04.2010, 16:30:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci ceea ce te pune pe tine pe ginduri nu este adevarat, nu-l acuzam pe Hristos, ci pe cei multi care chipurile se dau ai Lui.
Sa ii lasam in grija lui Dumnezeu, frate Andrei.
Domnul cunoaste inima fiecaruia.

Femeile noastre crestine stiu ce cuvant a adus Hristos, stiu cum este Biserica si Ortodoxia.
Ele nu pot decat sa se bucure de toate acestea.
Daca gasesc ceva "stricat", sa ocoleasca cu blandete.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #444  
Vechi 15.04.2010, 09:15:08
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

In Vechiul Testament sunt o groaza de exemple si de situatii in care nu doar se sugereaza, ci chiar se spune ca femeia e "supusa" barbatului. Cred si eu ca e mai defavorizata fata de barbat din cauza "conditiei ei"( aceea de a avea menstruatie, de a naste, de a fi slaba etc.).In alte religii, femeile aflate la menstruatie erau rase in cap sau excluse de la ritualuri.
Totusi, nu poti sa nu vezi diferentele de mentalitati din Vechiul si Noul Testament. Si ca dovada ca un studiu serios in domeniul religiei TREBUIE, in cele din urma, sa ne faca sa uitam deosebirile iluzorii dintre barbati si femei, priviti la cum se purta Iisus cu femeile; cand Marta a certat-o pe Maria ca nu o ajuta la oale si blide, Iisus i-a replicat ca Maria si-a ales partea cea buna; faptul ca Iisus i-a dat voie unei femei nu doar sa stea la masa cu El si ceilalti barbati(apostoli) dar si sa ia parte la discutiile lor, mi se pare ca egaleaza femeia cu barbatul si o ridica la rang de suflet. Daca o femeie comitea adulter, era ucisa cu pietre; daca un om gresea cu acelasi pacat, nu patea nimic. Din nou, Iisus o iarta pe acea pacatoasa pe care i-au adus-o fariseii inainte pentru a o ucide prin lapidare in conformitate cu legea lui Moise.
Cat priveste interdictia Bisericii fata de femeile lauze sau aflate la menstruatie, m-as putea supune, dar si eu am incetat sa mai pun semnul egal intre Biserica institutionalizata si divinitate.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 15.04.2010, 09:28:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
In Vechiul Testament sunt o groaza de exemple si de situatii in care nu doar se sugereaza, ci chiar se spune ca femeia e "supusa" barbatului.
Și în Noul Testament e tot așa. "Femei, supuneți-vă bărbaților voștri !" Dar duhul mândriei și răzvrătirii a înșelat mereu oamenii: bărbați și femei. Și în Legea Veche, și în Legea Nouă. Neascultarea de soț este una din formele prin care Adversarul operează în inima femeilor.

Citat:

(...) mi se pare ca egaleaza femeia cu barbatul si o ridica la rang de suflet. (...)
Întotdeauna, și în Vechiul și în Noul Testament femeia a fost egală cu bărbatul și ar fi o enormitate a spune că Vechiul Testament nu considera că femeia are suflet.

Citat:
Daca o femeie comitea adulter, era ucisa cu pietre; daca un om gresea cu acelasi pacat, nu patea nimic.
Fals. Erau uciși cu pietre și femeia, și bărbatul. Asta, apropo de studiu biblic. Chiar și astăzi bărbații adulteri și femeile adulterine primesc aceeași pedeapsă în țări bazate pe morala musulmană, moștenitoare legitimă a moralei Vechiului Testament.

Citat:
dar si eu am incetat sa mai pun semnul egal intre Biserica institutionalizata si divinitate.
Asta, apropo de duhul mândriei și răzvrătirii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.04.2010 at 09:31:07.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 12.02.2011, 21:44:31
kindness kindness is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 1
Lightbulb Sophia

Sophia, am ajuns pe acest site/forum "googalind" - "religie discriminare femei" - ...este un subiect care m-a intrigat cu ceva ani in urma, dar destul de repede mi-am lasat framantarile la o parte...Sophia, mult prea multi oameni sunt inca "prinsi in SISTEM" (Singurul, Alesul, nimic nu poate fi chestionat, toate trebuiesc luate "de bune".....), pari constienta pe alocuri de asta....dar insisti sa ramai in cerc. Vrei ca cineva sa iti confirme ca nenumarate nedreptati sunt imbratisate, acceptate si perpetuate sub umbrela convenabila a "cuvantului sfant"? Din cate posturi am citit (recunosc, doar cateva...observ ca esti foarte activa pe forum), trag concluzia ca esti o persoana inteligenta, insa te incapatanezi in a-ti autoinfrana dezvoltarea sufleteasca, in dorinta mult mai arzatoare de ramane in "SISTEM". Punctual, in cautarile tale in vederea gasirii unor raspunsuri in ceea ce priveste relatia religie (oricare ar fi ea) si conditia femeii, iti recomand sa te "deschizi" si catre scrieri mai "lumesti" (uite, "un" http://www.crestinortodox.ro/forum/i...cons/icon3.gif Luce Irigaray, de ex.)....nu stiu daca va fi postat acest mesaj...in cazul in care va fi postat, doresc sa inchei prin a sublinia ca in toate cele mai de sus nu exista nicio urma de rautate/persiflare vizavi de nimeni, ci doar o incercare de a oferi o alternativa unei persoane in cautari...

Last edited by kindness; 12.02.2011 at 21:50:20.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 31.03.2011, 22:37:22
alibaba alibaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Sa va spun cum vad lucrurile din perspectiva mea, femeie ortodoxa fiind:
In primul rand , nu ma simt deloc discriminata. Si privilegiile de care ma bucur fata de barbat( posibilitatea de a purta un copil in pantece, sensibilitatea specifica femeilor), dar si neplacerile specifice ( perioada lunara, de exemplu) sau interdictiile( de a intra in altar sau de a nu ma impartasi in perioada lunara), toate astea ma fac sa ma simt femeie. Ma bucur ca nu pot eu sa fac de toate si am nevoie de un barbat care sa faca ce nu pot eu.
In momentul in care iti asumi firea pe care ti-a dat-o Dumnezeu, nu o sa te mai revolti, nu te mai simti discriminata. E ceva care tine de firea femeiasca. Ce-ar fi sa ma revolt ca nu am penis, ca nu imi creste barba, ca nu am si eu probleme cu prostata, ca dupa o excitatie sexuala prelunga daca nu ejaculez nu am si eu dureri groaznice de testicule( noi femeile avem dureri menstruale, iar barbatii au aceasta sensibilitate, sa zicem ca am facut o paralela).
Dupa neascultarea lui Adam si a Evei, au aparut si consecintele: moartea, castigarea painii prin munca, durerea , boala , nasterea in dureri, moartea si ...sexualitatea. Desi impreunarea trupeasca e binecuvantata de Dumnezeu prin Taina Cununiei, e totusi o consecinta a caderii omului. E aducatoare si de placere , dar si de durere in trup( si ma refer si la femei dar si la barbati). Da, nasterea e binecuvantata, e fireasca, nu e necurata, dar totusi e urmarea neascultarii primilor oameni. Interdictia de a intra lauza in biserica si rugaciunea de ,,curatireŽŽ e pusa poate pt. a ne smeri pt. neascultarea Evei. Prin asta, ne asumam firea Evei.
Dumnezeu de ce S-a facut Om? Pt. ca a vrut sa il mantuiasca pe Adam si pe urmasii lui, asumandu-si firea umana.
Ai mare dreptate, ai pus problema foarte frumos
Reply With Quote
  #448  
Vechi 02.04.2011, 13:42:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aici nu se revolta nimeni ca nu este barbat, sau impotriva suferintelor trupesti ale femeii, ci impotriva faptului ca femeile nu sunt respectate pentru ceea ce sunt, mai ales ca fiinte umane.
Faptul unele persoane nu simt asta, sau nu recunosc, sau ascund chiar si din motive de credinta, nu inseamana ca problema nu exista.

Nu inteleg din ceea ce spune Calyio de ce nasterea si impreunarea trupeasca mai intai, este o consecinta a caderii omului?
Adica daca nu era sarpele si povestea respectiva, oamenii nu se mai inmulteau, nu mai faceau copii? Sau poate o faceau in alt fel?

Si da, as avea si eu nevoie de barbat care sa faca tot ceea c e nu pot eu. Nu numai acasa, ci si peste tot in lume. Femeia nu poate sa faca de toate, dar sunt multe femei care nu recunosc si nu accepta acest lucru.
Sunt acele femei care vor sa fie peste tot unde este intr-adevar pentru barbat.
Exista o singura exceptie - in biserica/altar. Se spune ca acolo este numai pentru barbat, dar poate ca este tocmai invers. Acolo nu este razboi, violenta, forta/munca trupeasca grea, nu este pericol pentru femeie si copil, este pace, liniste, este Dumnezeu.
Si tocmai acolo nu are voie femeia...

Preotul meu spunea frumos intr-o predica: "femeia a fost facuta din coasta barbatului, acolo sub si langa inima, si nu de la picioare si nici de la cap, tocmai ca sa-i fie egala si iubita (aproape de suflet si inima). De aceea femeia trebuie sa fie nu la picioarele si nici la capul barbatului, ci alaturi de el, la inima lui." Si in biserica nu suntem asa din pacate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #449  
Vechi 02.04.2011, 14:57:32
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici nu se revolta nimeni ca nu este barbat, sau impotriva suferintelor trupesti ale femeii, ci impotriva faptului ca femeile nu sunt respectate pentru ceea ce sunt, mai ales ca fiinte umane.
Faptul unele persoane nu simt asta, sau nu recunosc, sau ascund chiar si din motive de credinta, nu inseamana ca problema nu exista.

Nu inteleg din ceea ce spune Calyio de ce nasterea si impreunarea trupeasca mai intai, este o consecinta a caderii omului?
Adica daca nu era sarpele si povestea respectiva, oamenii nu se mai inmulteau, nu mai faceau copii? Sau poate o faceau in alt fel?

Si da, as avea si eu nevoie de barbat care sa faca tot ceea c e nu pot eu. Nu numai acasa, ci si peste tot in lume. Femeia nu poate sa faca de toate, dar sunt multe femei care nu recunosc si nu accepta acest lucru.
Sunt acele femei care vor sa fie peste tot unde este intr-adevar pentru barbat.
Exista o singura exceptie - in biserica/altar. Se spune ca acolo este numai pentru barbat, dar poate ca este tocmai invers. Acolo nu este razboi, violenta, forta/munca trupeasca grea, nu este pericol pentru femeie si copil, este pace, liniste, este Dumnezeu.
Si tocmai acolo nu are voie femeia...

Preotul meu spunea frumos intr-o predica: "femeia a fost facuta din coasta barbatului, acolo sub si langa inima, si nu de la picioare si nici de la cap, tocmai ca sa-i fie egala si iubita (aproape de suflet si inima). De aceea femeia trebuie sa fie nu la picioarele si nici la capul barbatului, ci alaturi de el, la inima lui." Si in biserica nu suntem asa din pacate.
Ce.mi place cum a spus parintele.Foarte frumos
Reply With Quote
  #450  
Vechi 03.04.2011, 01:36:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici nu se revolta nimeni ca nu este barbat, sau impotriva suferintelor trupesti ale femeii, ci impotriva faptului ca femeile nu sunt respectate pentru ceea ce sunt, mai ales ca fiinte umane.
Faptul unele persoane nu simt asta, sau nu recunosc, sau ascund chiar si din motive de credinta, nu inseamana ca problema nu exista.

Nu inteleg din ceea ce spune Calyio de ce nasterea si impreunarea trupeasca mai intai, este o consecinta a caderii omului?
Adica daca nu era sarpele si povestea respectiva, oamenii nu se mai inmulteau, nu mai faceau copii? Sau poate o faceau in alt fel?

Si da, as avea si eu nevoie de barbat care sa faca tot ceea c e nu pot eu. Nu numai acasa, ci si peste tot in lume. Femeia nu poate sa faca de toate, dar sunt multe femei care nu recunosc si nu accepta acest lucru.
Sunt acele femei care vor sa fie peste tot unde este intr-adevar pentru barbat.
Exista o singura exceptie - in biserica/altar. Se spune ca acolo este numai pentru barbat, dar poate ca este tocmai invers. Acolo nu este razboi, violenta, forta/munca trupeasca grea, nu este pericol pentru femeie si copil, este pace, liniste, este Dumnezeu.
Si tocmai acolo nu are voie femeia...

Preotul meu spunea frumos intr-o predica: "femeia a fost facuta din coasta barbatului, acolo sub si langa inima, si nu de la picioare si nici de la cap, tocmai ca sa-i fie egala si iubita (aproape de suflet si inima). De aceea femeia trebuie sa fie nu la picioarele si nici la capul barbatului, ci alaturi de el, la inima lui." Si in biserica nu suntem asa din pacate.
Afirmatia ca femeile nu sunt respectate este o generalizare, zic eu, abuziva. Una e sa evidentiem un caz sau altul de "discriminare" a unei femei, alta e sa tragem concluzia ca femeile (toate femeile? intotdeauna? de catre toti barbatii?...) nu sunt respectate.
Nu stiu ce influenta are asupra ta faptul ca eu, ca persoana de sex masculin, am respectat femeile - si am aratat concret acest lucru, fie si spunind frumos "saru' mana" - dupa cum in unele cazuri nu am fost respectuos nici cu femeile nici cu barbatii nici cu ...nimeni. Se intampla oricui, cred, sa mai aiba cate o zapaceala sau cadere in propriile goluri...
Ma simt implicat in povestea ta, marturisesc ca iti inteleg cumva suferinta, atat cat pot eu sa empatizez cu un alt om. Totusi, sunt atatia oameni (barbati) respectuosi cu femeile, precum sunt si destui nesimtiti. Si nesimtite, sa spunem tot adevarul. In concluzie, cred ca important e omul, persoana, iar nu faptul ca e fata sau baiat, roz sau albastru.
Cat priveste intrarea femeii in Sfantul Altar, ce sa zic... Uite, eu insumi am intrat cu cutremur in Altar, cand preotul m-a chemat acolo. Marturisesc ca m-am sfiit foarte (desi sunt cam mitocan de felul meu, dupa cate imi dau seama) si ca nu vreau sa repet experienta: nu e un loc unde sa petreaca mirenii si nu vad motiv pentru curiozitati sau altceva. Opinia mea e ca oamenii care chiar au nevoie sa cunoasca temeiul limitarii patrunderii in Sfantul Altar, pot intreba pe preoti, pot citi, pot asculta. Sunt sigur ca se vor lamuri.
Nici o interdictie a Bisericii Ortodoxe nu este impotriva femeii sau a vreunui om (cum ar putea fi, caci nimic din Biserica nu e doar omenesc ci e prin Duhul Sfant in impreuna lucrare cu crestinii dreptmaritori) ci dimpotriva, pentru apararea si cultivarea bunei noastre vietuiri in Hristos.
Cat priveste rolul tau in folosul Bisericii, oh, cati oameni de langa tine au nevoie de tine!...
Primavara cu bucurii sufletesti iti doresc!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46