Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.04.2010, 19:50:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Big-Bangul,daca a existat a fost provocat tot de Creator,tot de Dumnezeu,experimentul daca reuseste nu arata nimic ci arata iarasi maretia ,inteligenta si puterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.04.2010, 22:29:39
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Big-Bangul,daca a existat a fost provocat tot de Creator,tot de Dumnezeu,experimentul daca reuseste nu arata nimic ci arata iarasi maretia ,inteligenta si puterea lui Dumnezeu.
<<Exact.>>
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.04.2010, 09:00:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Big-Bangul,daca a existat a fost provocat tot de Creator,tot de Dumnezeu,experimentul daca reuseste nu arata nimic ci arata iarasi maretia ,inteligenta si puterea lui Dumnezeu.
Si daca s-ar gasi viata pe alte planete, tot ati gasi explicatii.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.04.2010, 09:10:19
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Te inseli, asta e o teorie de acum citiva (zeci de) ani
Nu inteleg ce contrazici tu aici.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dupa Higgs, teoria stringurilor (prin SUSY) e cea mai vizata de LHC.
Sursa? String theory prin definitie opereaza cu niste concepte aflate ca dimensiuni sub "Planck scale", adica la o scara subatomica unde fizica asa cum o stim noi inceteaza sa existe si unde, foarte probabil, nu vom ajunge niciodata. De-aia e si imposibil de verificat in practica si nu, nu e o problema de timp.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.04.2010, 11:18:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Nu inteleg ce contrazici tu aici.
Faptul ca teoria stringurilor nu ar face parte din mainstream

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Sursa? String theory prin definitie opereaza cu niste concepte aflate ca dimensiuni sub "Planck scale", adica la o scara subatomica unde fizica asa cum o stim noi inceteaza sa existe si unde, foarte probabil, nu vom ajunge niciodata. De-aia e si imposibil de verificat in practica si nu, nu e o problema de timp.
printre altele
http://cerncourier.com/cws/article/cern/28895
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.04.2010, 14:21:45
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu stiu ca energia la care poate functiona LHC este cu cateva ordine de magnitudine sub ceea ce avem nevoie ca sa testam string theory. Sansele sa observam un string masiv in LHC sunt infime si e nevoie de concursul prea multor circumstante ca sa iasa bine. Despre supersimetrie nici macar nu stim daca exista cu adevarat, iar ea e o conditie pentru multe forme ale string theory, nu?

Ar fi excelent ca LHC sa demonstreze sau sa invalideze teoria, dar nu cred ca se va intampla, mai ales ca nu a fost construit in mod special pentru asa ceva.

String theory ramane contestata de multi si are destule modele concurente fata de care nu s-a impus. Atata timp cat exista tabere sanatoase de o parte si de alta, nu putem vorbi de mainstream. Nu se poate compara cu Modelul Standard, care reprezinta, pana la urma, un exemplu foarte bun de teorie mainstream.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.04.2010, 14:49:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Eu stiu ca energia la care poate functiona LHC este cu cateva ordine de magnitudine sub ceea ce avem nevoie ca sa testam string theory. Sansele sa observam un string masiv in LHC sunt infime si e nevoie de concursul prea multor circumstante ca sa iasa bine. Despre supersimetrie nici macar nu stim daca exista cu adevarat, iar ea e o conditie pentru multe forme ale string theory, nu?

Ar fi excelent ca LHC sa demonstreze sau sa invalideze teoria, dar nu cred ca se va intampla, mai ales ca nu a fost construit in mod special pentru asa ceva.

String theory ramane contestata de multi si are destule modele concurente fata de care nu s-a impus. Atata timp cat exista tabere sanatoase de o parte si de alta, nu putem vorbi de mainstream. Nu se poate compara cu Modelul Standard, care reprezinta, pana la urma, un exemplu foarte bun de teorie mainstream.
SM are problemele lui (de exemplu http://en.wikipedia.org/wiki/Hierarchy_problem), pe care SUSY incearca sa le rezolve. SUSY poate fi invalidata de LHC
Vezi si http://cdsweb.cern.ch/record/349841/files/9803421.pdf si http://cerncourier.com/cws/article/cern/28071
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.04.2010, 23:47:40
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit o experienta interesanta

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
SM are problemele lui (de exemplu http://en.wikipedia.org/wiki/Hierarchy_problem), pe care SUSY incearca sa le rezolve. SUSY poate fi invalidata de LHC
Vezi si http://cdsweb.cern.ch/record/349841/files/9803421.pdf si http://cerncourier.com/cws/article/cern/28071
Domnule topcat, lamureste-ma ca sunt mai nou pe forum, tu esti pisica de top sau verisorul maimutei? )), ori una ori alta. sper sa nu te superi, mai si glumim pe aici.
Acum revenind la lucruri serioase, as vrea sa-ti pun o intrebare la modul cel mai serios si te-as ruga sa-mi raspunzi la fel de serios
Daca consideri ca omul seamana asa mult cu maimutele, te-ai gandit vreodata sa petreci sa zicem 2-3 luni alaturi de o familie de cimpanzei, sau ce maimute vrei tu? chiar asa, la modul cel mai serios, repet, ca experienta. parca era si un film pe tema asta, cu Antony Hopkins.
Pe bune, ai vrea? Ma ofer eu sa-ti aduc ce ai nevoie, medicamente, mancarurile preferate, etc. Dara fara niciun contact uman, ti le las undeva. Astept raspuns
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.04.2010, 09:47:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Domnule topcat, lamureste-ma ca sunt mai nou pe forum, tu esti pisica de top sau verisorul maimutei? )), ori una ori alta. sper sa nu te superi, mai si glumim pe aici.
Acum revenind la lucruri serioase, as vrea sa-ti pun o intrebare la modul cel mai serios si te-as ruga sa-mi raspunzi la fel de serios
Daca consideri ca omul seamana asa mult cu maimutele, te-ai gandit vreodata sa petreci sa zicem 2-3 luni alaturi de o familie de cimpanzei, sau ce maimute vrei tu? chiar asa, la modul cel mai serios, repet, ca experienta. parca era si un film pe tema asta, cu Antony Hopkins.
Pe bune, ai vrea? Ma ofer eu sa-ti aduc ce ai nevoie, medicamente, mancarurile preferate, etc. Dara fara niciun contact uman, ti le las undeva. Astept raspuns
Cred ca faci o confuzie: faptul ca eu consider pe cineva ca facind parte din familie nu insemna automat ca imi place cum se comporta sau ca imi doresc neaparat sa-mi petrec timpul cu el.
BTW, cred ca ar fi o experienta dintre cele mai interesante; cimpanzeii au o societate foarte bine organizata iar cu unii dintre ei cred ca te intelegi mai bine decit cu unele specimene umane. Citeste "Maimuta goala" si ai sa intelegi de ce.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.04.2010, 10:28:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si daca s-ar gasi viata pe alte planete, tot ati gasi explicatii.
Daca ne-ar vizita o alta civilizatie, in loc sa fiu socat, le-as cere sa ne impartaseasca din experienta lor duhovniceasca. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
Este ingaduit crestinilor „sa minta pentru Dumnezeu”? mariamargareta Secte si culte 19 16.01.2011 16:01:02
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 05:33:55