Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 04.05.2010, 11:34:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.
Dumnezeu sa iti ajute, Casiana!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 04.05.2010, 11:36:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai scuzabila la barbati?
Am intrebat ceva..ati gasit undeva canoane diferite pentru barbati si femei vizavi de acest pacat?
Daca da, va dau dreptate.
Alin, vezi ca mi se pare ca isi bate joc de noi. Nu stiu daca merita atata raspuns.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 04.05.2010, 12:28:49
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Anamaria, fraza din Corinteni nu s erefera la adulter ci la necrestini: sf. Pavel il sfatuieste pe parrtereul crestin sa nu isi lase sotul sau sotia necrestini din acest motiv, daca acestia vor sa ramana in continuare impreuna cu cel crestin.
mii de scuze,in acest caz,imi cer iertare ca am vorbit in necunostinta de cauza! Dumnezeu sa ma ierte!
multumesc mult pt lamurire!!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 04.05.2010, 12:48:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.
Dumnezeu sa te ajute, asta este o atitudine mult mai buna.
E bine ca ti-ai mai pus ordine in idei, important este sa ramai la gandul asta..
Reply With Quote
  #155  
Vechi 04.05.2010, 13:21:20
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.
Asa te vrem , Casiana, curaj si tot inainte! E o atitudine care iti face tie bine in primul rand( chiar daca noi ne bucuram , nu pe noi trebuie sa ne multumesti). Si ca sa nu mai recazi in acea stare, spovedeste-te mai des pana pierde vrajmasul teren in inima ta. Daca peste 2-3 zile te arunca in acea depresie, fugi si spune ce te apasa duhovnicului, nu te teme ca o sa il plictisesti. Am trecut si eu prin aceeasi situatie( cadere si recadere imediata in depresie). Dupa un timp, o sa vezi ca o sa devii mai puternica.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 04.05.2010, 14:05:53
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Va multumesc mult tuturor!

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Asa te vrem , Casiana, curaj si tot inainte! E o atitudine care iti face tie bine in primul rand( chiar daca noi ne bucuram , nu pe noi trebuie sa ne multumesti). Si ca sa nu mai recazi in acea stare, spovedeste-te mai des pana pierde vrajmasul teren in inima ta. Daca peste 2-3 zile te arunca in acea depresie, fugi si spune ce te apasa duhovnicului, nu te teme ca o sa il plictisesti. Am trecut si eu prin aceeasi situatie( cadere si recadere imediata in depresie). Dupa un timp, o sa vezi ca o sa devii mai puternica.
Exact asta i-am spus parintelui aseara ca intotdeauna ma simt altfel dupa spovedanie, dar din pacate, dupa o perioada mai scurta sau mai lunga iar cad si m-a indemnat sa vin mai des sa ma spovedesc (eu obisnuiesc sa merg cam o data la 2 luni) sau macar sa stam de vorba.

Mi-a zis sa vin de cate ori simt nevoia..la doua saptamani, sau chiar in fiecare saptamana pt o perioada. Adevarul e ca nu vreau sa-l necajesc f des cu problemele mele ca sunt constienta ca nu ma are doar pe mine la spovedit, ma simt putin aiurea si cand stau mai mult de vorba cu parintele si dupa mine asteapta multi sa se spovedeasca, dar pentru o perioada cred ca o sa trec peste toate astea... o sa merg imediat ce incep sa ma chinuie gandurile si cad in tristete.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 04.05.2010, 14:22:47
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.


Doamne miluieste!! Casiana
cununia in fata sfantului altar nu e o legatura oarecare ce se desface asa cum desfaci un siret cand te impiedici in el ( poate e prost exemplul, dar asa avem tendinta , sa o rupem la fuga de la primele 2-3 incercari) , e un parteneriat in 3 - el, ea si Dumnezeu.

concret, concret cu ce putem sa-ti fim de folos? rugaciune evident.
daca vrei sa citesti, sunt o gramada de carti despre cum sa biruim deprimarea, fa o vizita la o librarie "Sofia".
si mai este acatistul Sf. Arhanghel Rafail - ajutatorul celor ce poarta binecuvantata cruce a cununiei.

asteptam cu bucurie sa ne zici ca azi ti-a fost mai bine decat ieri si maine ca ti-a fost mai bine ca azi. si tot asa
Reply With Quote
  #158  
Vechi 04.05.2010, 16:34:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.
Ma bucur mult Casiana! Sa te ajute Dumnezeu sa implinesti tot ce ti-ai propus si chiar de vor mai fi ispite si caderi, sa nu deznadajduiesti! Mare este Dumnezeu!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 04.05.2010, 22:59:36
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit nici vorba

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu la ortodocsi. Casatoria este pentru vesnicie la noi - dar se admite recasatorirea vaduvilor totusi.

Citind ultimul tau mesaj nu sunt sigura, intre timp, daca nu iti bati joc, de fapt.
Nici vorba sa-mi bat joc, de unde chestia asta? Eu nu-mi permit sa-mi bat joc de cele sfinte. doar am dat citatul asta din juramantul casatoriei pentru ca nu il aveam la indemana pe cel din Biblie care exprima aceeasi idee
Reply With Quote
  #160  
Vechi 04.05.2010, 23:15:34
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai scuzabila la barbati?
Am intrebat ceva..ati gasit undeva canoane diferite pentru barbati si femei vizavi de acest pacat?
Daca da, va dau dreptate.

Daca nu, interpretarea dvs este o slabiciune pur umana si pentru ca sunteti barbat, pur masculin-partinitoare din evidente motive.

Interpretarea mi se pare cam exagerat de intinsa..

Adica chiar nu vad de ce nu s-ar mai adauga la cele 18 motive principale la o adica tot atatea in baza unei interpretari la fel de "competente" si "autorizate".

Iar chestia cu impotenta/neindeplinirea datoriei conjugale ..cel putin amuzanta.

Cu cat ma uit mai mult la lista asta cu atat mi se pare mai conforma cu Scriptura interpretarea catolica a problemei..

Ai mai scris asta o data, te framanta asa tare sau n-ai gasit o replica mai buna la ce am scris?

Este clar ca asta vrea, ca la altceva decat libertate fata de el nu se poate gandi, dar nu poate. dintr-un conformism care probabil il confunda cu mila..
1. Preacurvia e mai scuzabila la barbati, asta e o parere strict personala. Nu am gasit canoane diferite pentru barbati si femei.
2. Interpretarea apartine BOR si nu mie, eu am relatat ce am gasit rapid printr-o cautare la acest subiect.
3. Cred ca mai putem si glumi pe-aici, nu e bine sa fim asa scortosi
4. Nu ma framanta, mi se pare doar trist ca am o polemica cu cineva cu care, de fapt, ar trebui sa fiu in armonie. De aceea nici nu o sa mai comentez subiectul, am spus ceea ce am avut de spus si am argumentat, cine citeste cu atentie, vede asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28