Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2013, 21:17:59
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Avertismentul se refera la fiecare om in parte Iisus isi iubeste biserica si a promis ca nu va fi biruita! Defapt cred ca la asta te referi. Dar pe de alta parte e un fel de a gandi de tip evreiesc o avertizare care nu are cum sa aiba loc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2013, 21:40:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Avertismentul se refera la fiecare om in parte Iisus isi iubeste biserica si a promis ca nu va fi biruita! Defapt cred ca la asta te referi. Dar pe de alta parte e un fel de a gandi de tip evreiesc o avertizare care nu are cum sa aiba loc.
Din ce stiu se mantuiesc oamenii si nu peretii si prin urmare bineinteles ca la indivizi ma refer,nu la o intreaga comunitate.Eu nu as incadra gandirea Mantuitorului la un mod strict iudaic de gandire decat daca as avea afinitati profunde cu un anumit mod de analiza biblic ce v-ar soca profund daca i-ati urmari rationamentul si concluziile pana la capat.Oricum este la extrema opusa de interpretarea traditionala in care abordati dvs problema.In ultimul rand Mantuitorul nu a vorbit ipotetic ci cutremurator de real,exista posibilitatea pt fiecare individ,chiar si pentru colectivitati mai mici sau mai mari.Gandirea iudaica,daca doriti,pe acest gen de avertismente,daca priviti in registrul de expunere al profetilor din Vechiul Testament,nu era deloc lipsita de un continut real,ci expunea o posibilitate reala,indiferent cat de dura sau dureroasa ar parea.

Aparent fara legatura cu discutia.Aparent.Rusii readuc in discutie ciclurile Kondratieff,cautati sa vedeti ce inseamna si apoi spor la admirat imaginea de ansamblu pe termen lung,la ciclul B unde,spre diferenta de textul biblic,a apreciat complet eronat esenta. Puneti motivele si urmarile lacomiei in Bibliei peste acel ciclu si o sa fie o imagine interesanta,mai ales in contextul discutiei noastre.Succes :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.04.2013 at 09:17:32.
Reply With Quote
Răspunde