Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2015, 18:55:58
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit Indreptar de spovedanie pentru adolescenti

Sper ca postez unde trebuie.As dori sa stiu unde gasesc un indretpare de spovedanie, bun, pentru adolescenti.Adica pentru tinerii 16-18 ani.E adevarat ca sunt si pe net dar nu imi place cum sunt prezentate, nu e ce caut eu.Multumesc celor care ma vor ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2015, 19:34:50
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Sper ca postez unde trebuie.As dori sa stiu unde gasesc un indretpare de spovedanie, bun, pentru adolescenti.Adica pentru tinerii 16-18 ani.E adevarat ca sunt si pe net dar nu imi place cum sunt prezentate, nu e ce caut eu.Multumesc celor care ma vor ajuta.
indiferent ca esti adolsecent/tanar/matur/bosorog, tipologia pacatului este
aceiasi.Pacatul nu tine cont de varsta.Astfel, de cand incepi sa-ti constientizezi
actiunile, toti folosesc acelasi tip de indreptar a lui Nicodim Mandita:
http://zona4.arhiva-ortodoxa.info/4....spovedanie.pdf
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2015, 22:23:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si uite asa i-ai dat tot unul "de pe net".

N-ai vazut totusi care sunt cerintele? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2015, 22:49:41
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Sper ca postez unde trebuie.As dori sa stiu unde gasesc un indretpare de spovedanie, bun, pentru adolescenti.Adica pentru tinerii 16-18 ani.E adevarat ca sunt si pe net dar nu imi place cum sunt prezentate, nu e ce caut eu.Multumesc celor care ma vor ajuta.
Asta il am eu si este foarte bun cu tot felul de explicatii etc

http://www.librariasophia.ro/carti-P...m-so-4111.html
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2015, 22:50:56
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uite asa i-ai dat tot unul "de pe net".

N-ai vazut totusi care sunt cerintele? :)
+1

Pacatele tinerilor difera desutl de cele ale adultilor/"bosorogilor" cum spui tu.E adevarat ca sunt si unele care se incadreaza in toate categoriile, oaie_cugetatoare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2015, 23:05:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu ce cultura teologica ai tu dar nu cred ca nu poti sa-ti dai seama cand ai gresit fata de cei din jur sau asteptarile care le are Dumnezeu de la tine.

Listele astea au si dezvantaje, unele pacate nu sunt puse expres pe lista dar nu inseamna ca nu sunt pacate iar altele sunt pe liste, dar nu se refera la cei mai multi dintre noi insa pot sminti pe cei mai tineri.

Solutia pentru o spovedanie de caliate, categoric nu sunt listele, ci dezvoltare unei constiinte morale personale in acord cu Evanghelia si invatatura Bisericii, una cat mai sanatoasa, fara ipocrizie, ascunzisuri si viclenie.

Lucrurile mai depind insa si de preotul la care te spovedesti, abordarile pot sa difere, mergi mai intai si vorbeste cu el, vezi cum iti recomanda el sa-ti cercetezi constiinta pentru spovedanie si fa asa cum iti zice el.

Banuiesc ca l-ai ales dupa anumite criterii, ca iti inspira o anumita experienta si personalitate duhovniceasca si deci poate ar trebui sa te increzi in el si la capitolul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.04.2015 at 23:08:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2015, 10:41:11
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu ce cultura teologica ai tu dar nu cred ca nu poti sa-ti dai seama cand ai gresit fata de cei din jur sau asteptarile care le are Dumnezeu de la tine.

Listele astea au si dezvantaje, unele pacate nu sunt puse expres pe lista dar nu inseamna ca nu sunt pacate iar altele sunt pe liste, dar nu se refera la cei mai multi dintre noi insa pot sminti pe cei mai tineri.

Solutia pentru o spovedanie de caliate, categoric nu sunt listele, ci dezvoltare unei constiinte morale personale in acord cu Evanghelia si invatatura Bisericii, una cat mai sanatoasa, fara ipocrizie, ascunzisuri si viclenie.

Lucrurile mai depind insa si de preotul la care te spovedesti, abordarile pot sa difere, mergi mai intai si vorbeste cu el, vezi cum iti recomanda el sa-ti cercetezi constiinta pentru spovedanie si fa asa cum iti zice el.

Banuiesc ca l-ai ales dupa anumite criterii, ca iti inspira o anumita experienta si personalitate duhovniceasca si deci poate ar trebui sa te increzi in el si la capitolul asta.
Ma spovedesc la acest preot de ani buni.Eu am nevoie de un indreptar pentru ca poate am facut anumite lucruri care nu stiam ca sunt pacate sau unele le-am uitat etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2015, 11:51:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si de ce nu-l rogi pe el sa-ti recomande un indreptar?
Iar dac ai nelamuriri, poti sa intrebi daca este sau nu pacat un anumit lucru si altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2015, 17:08:27
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Smile -

....daca preotul spune la modul general cand face molifta de inaintea spovedaniei indiferent ca sunt adulti, copii si adolescenti la un loc...-luati doua lumanari sarindar e bine asa?
-canon nu !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2015, 23:08:39
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
+1

Pacatele tinerilor difera desutl de cele ale adultilor/"bosorogilor" cum spui tu.Eoaie_cugetatoare.
da si mie exemplu de unul
Reply With Quote
Răspunde