Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 12.12.2017, 22:07:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu știu.
Dar perioada după moartea ultimului apostol și anul 1906 a fost foarte ”aridă” din acest punct de vedere, s-a vorbit în limbi în cazuri cu totul izolate
Pai ori a INCETAT ori au fost cazuri izolate? Hotaraste-te!
Sau din 1906 incoace au incetat darurile Duhului?

Care este, de fapt, erezia ta?
  #522  
Vechi 12.12.2017, 22:12:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
A spsu doar ca se terminase in vremea lui, pentru ca era necesara pentru convertirea din primii ani.
A spus asta in tinerete.
Dupa ce a mai inaintat in varsta, in cunostinta si in intelepciune, a afirmat ca NU se terminase.
Daca, intr-o zi vei citi ceea ce a scris Ioan Gura de Aur, te vei convinge.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E neadevarat, am discutat amandoi despre asta cu putin timp in urma si ti-am dat si citatele si explicatiile.
Da am discutat si ti-am demonstrat ca nu exista niciun document care sa certifice faptul ca vreun apostol de-al lui Iisus Hristos ar fi predicat evanghelia in ale limbi.

Sunt doar presupuneri, fara dovezi.
  #523  
Vechi 12.12.2017, 22:15:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Păcat citesti biblia degrabă.
Cred ca ar fi bine sa te apuci si tu de acest "pacat".
Cat mai degraba...
  #524  
Vechi 12.12.2017, 22:40:02
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

In fapt dupa revoluție mulți ortodocși au fost păcăliți ca daca vin la secte vor găsi pe Domnul Iisus etc etc . Acum se încearcă unirea bisericilor iar unii dezamăgiți de secta lor au început sa creadă in biserica formata din biserici adica ca toate sunt bune. Eu stiu ca au mai fost cazuri de vorbiri in limbi dar izolate care au fost strict necesare si nu ce fac penticostalii . Vorbitul in limbi se găsea si la vrăjitori...Eu nu am timp sa dau n citate din Nt ca să-i arat unde greseste orice om normal le va găsi. Eu când vorbesc cu un protestant o fac să-i arat unde greseste dar dacă el i spune ca vorbeste in limbi sau Domnul îi vorbeste îl las in pace. In fapt după ce am citit multe carti ortodoxe mi-am dat seama ca ma consideram înainte de a mă duce frecvent la biserica , sfânt iar dupa ce am început să frecventez biserica păcătos. Asa e si cu domnul penticostal. Din amagirea asta nu poate iesi decât prin rugăciune nu altfel.
  #525  
Vechi 12.12.2017, 23:13:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Eu când vorbesc cu un protestant o fac să-i arat unde greseste dar dacă el ispune ca vorbeste in limbi sau Domnul îi vorbeste îl las in pace.
Sa stii ca la mine nu e "sau".
E "si".

Ei cred ca am darul vorbirii in alte limbi insa mai cred si ca Domnul imi vorbeste. Ambele. Cred ca cu un astfel de tip ar cam fi timpul sa procedezi repede dupa cum bine te-a luminat Cel de Sus: sa-l lasi in pace.




.

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.12.2017 at 23:25:24.
  #526  
Vechi 13.12.2017, 00:58:07
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Da dar mai bine ne-ai lasa si tu in pace ca oricum esti prea mândru pentru noi si noi stim de unde vine mândria asta. Din doua locuri....
  #527  
Vechi 13.12.2017, 08:48:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai ori a INCETAT ori au fost cazuri izolate? Hotaraste-te!
Sau din 1906 incoace au incetat darurile Duhului?

Care este, de fapt, erezia ta?
În primul secol era prezent în biserica creștină. După această perioadă, ”darul” nu a mai fost semnalat, decât, poate, cel mult în câteva cazuri izolate. Apoi, după evenimentul din Azusa Street, a început din nou să fie prezent cu o frecventă foarte mare, în multe grupări religioase peste tot pe Glob.
Concluzia mea este că ce se întâmplă în epoca noastră nu este originalul, fiindcă nu vine cu întreg tabloul biblic, respectiv vorbire în limbi ca semn pentru necredincioși. Pur și simplu nu poți lua doar ce vrei tu din Biblie.
Ca să-ți dau un exemplu de erezie, pastorul Hagge a ținut o prelegere despre cele 4 luni sângerii, ca semn al sfîrșitului. A găsit el asta în Biblie. Dar vezi matale, acolo mai scria și de soare care se face înturneric, un vârtej, sânge, foc și stâlpi de fum.
Orice găsești în Biblie trebuie să fie exact ca acolo, fenomenul trebuie să îmbrace întreaga descriere biblică, fără omisiuni! Dacă doar pare a fi biblic, atunci nu e biblic, pricepi!?
  #528  
Vechi 13.12.2017, 09:28:12
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt doar presupuneri, fara dovezi.
Ai spus bine aici. Doar presupuneri. Tu presupui că vorbirea în limbi pe care o practici ca și majoritatea covârșitoare a penticostalilor este prin Duhul sfânt, dar nu ai absolut nicio dovadă în acest sens.
Dacă vorbirea în limbi ar apărea și ca semn pentru necredincioși, așa cum dealtfel scrie în Biblie, atunci asta ar constitui o dovadă. Dar până atunci, eu unul vă încadrez la capitolul vorbire în limbi ca la păgâni (practicată și de ei din cele mai vechi timpuri, vezi oracolul din Delphi ori eretici precum montaniștii).
  #529  
Vechi 13.12.2017, 13:28:03
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Pt ei montaniștii nu înseamnă sectă. In adunările de spiritism sau in cele vodoo apar . Pe tube putem vedea pastori care dupa ce zic trei patru cuvinte adauga un cuvant inventat care nu suna deloc frumos. Dar cei uneste pe acesti vorbitori? Ca sunt din toate bisericile. Babilonul ! Satana ! Daca vorbitul in limbi ar veni de la Dumnezeu i-ar invata unde gresesc ! Dar cei ce vorbesc se pare in limbi nu au ce invata fiecare crede ce vrea el. Nu stiu de ce se întreabă retoric Domnul daca va mai găsi credință? Pai au aparut astia ca ciupercile dupa ploaie.
  #530  
Vechi 13.12.2017, 14:25:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eretici precum montaniștii
Am o curiozitate: ai putea să imi dai o referinta despre Sfantul Sinod care a stabilit ca montanismul este erezie?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10