Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2010, 18:33:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . .

Diavolul a învins pe moment la Mănăstirea Brâncoveni din Județul Olt ! Părintele Nichita Pașcan duhovnicul de la Brâncoveni și 30 de măicuțe au părăsit lăcașul în toiul nopții , s-au urcat în autocjr și au plecat în Grecia pentru a se alătura unei secte stiliste formată din ortodocși care folosesc calendarul iulian. La plecarea sa și a grupului de 30 de măicuțe, preotul a difuzat sub semnătura sa și a surorilor care l-au urma o așa zisă "Mărturisire de credință" prin care afirmă în mod expres ruperea de Biserica Ortodoxă. Reprezentanții Episcopiei Slatinei și Romanaților spune că preotul care slujea de 25 de ani la Mănăstirea Brâncoveni va fi propus pentru caterisire, în schimb măicuțele se mai pot întoarce la Mănăstire. Vorbim pe forum de cipuri și alte așa zise pericole , dar diavolul lucrează iată complet în alte direcții . În fond acesta este marele pericol și slăbirii credinței noastre prin influența sectelor , aceste ciuperci otrăvitoare ce au luat o amploare fără precedent , iar metodele lor de racolare îmbracă forme nebănuite . Sunt printre noi , ne ademenesc , ne smintesc , ne amăgesc cu marea lor iubire ! Intră în dialog cu noi urmărind un singur scop :dezbinarea noastră . Să strângem rândul fraților și să luăm aminte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2010, 18:40:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2010, 18:42:47
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Sa ne rugam pentru ei ,sa isi revina .
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2010, 18:52:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..
Este vorba de o grupare schismatică a așa zisului arhiepiscop Macarie, autointitulat "al Atenei și al Eladei", el îndemnând de nenumărate ori pe călugărițe și pe credincioșii care se spovedeau la dânsul la neascultare față de Biserica noastră , sub pretextul că este eretică. Este o anchetă în curs de desfășurare precum precizează Purtătorul de cuvânt Vicarul Sorin Siluan Chețe. Această fugă , se pare, a fost plănuită din timp . Există semnale că și în alte zone această grupare a lui Macarie face propagandă împotriva B.O.R. , îndemnând la neascultare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2010, 19:06:26
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2010, 19:22:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Hodoronc tronc !

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?
Unde dai și unde crapă ! Tipic forumistic ( dintr-o anumită zonă a forumului ) . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2010, 19:36:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Notă

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este vorba de o grupare schismatică a așa zisului arhiepiscop Macarie, autointitulat "al Atenei și al Eladei", el îndemnând de nenumărate ori pe călugărițe și pe credincioșii care se spovedeau la dânsul la neascultare față de Biserica noastră , sub pretextul că este eretică. Este o anchetă în curs de desfășurare precum precizează Purtătorul de cuvânt Vicarul Sorin Siluan Chețe. Această fugă , se pare, a fost plănuită din timp . Există semnale că și în alte zone această grupare a lui Macarie face propagandă împotriva B.O.R. , îndemnând la neascultare.
Gruparea sus menționată nu este în comuniune cu nicio Biserică Ortodoxă , nici cu Biserica Rusă , nici cu cea a Ierusalimului și nici cu Sfântul Munte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2010, 19:37:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..
Exact ! Nici eu nu stiu de ce se face atata caz, parca s-ar fi dus sa se prostitueze . Ma doare sa vad Biserici intru Hristos despartite si imprastiate in directii si doctrine diferite .
Cine sa mai inteleaga credinta, cine sa mai inteleaga adevaratul act de eretism, cine sa mai inteleaga insasi B.O.R care " face ascultare " pentru schimbarea calendarului, dar se preteaza si decade pe partea ecumenismului. ?
Am inteles, respectiva Biserica nu este in comuniune nici cu Rusia, nici cu Sfantul Munte, dar, poate ca sunt in comuniune cu Hristos .....prea ne-am pierdut adevarata credinta si jertfa in detalii teoretice ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.10.2010 at 19:40:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2010, 19:40:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?
Sfintii Apostoli spun ca ereziile sunt necesare, caci prin intermediul lor s-a invederat adevarul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2010, 19:46:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Da, dar . . .

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exact ! Nici eu nu stiu de ce se face atata caz, parca s-ar fi dus sa se prostitueze . Ma doare sa vad Biserici intru Hristos despartite si imprastiate in directii si doctrine diferite .
Cine sa mai inteleaga credinta, cine sa mai inteleaga adevaratul act de eretism, cine sa mai inteleaga insasi B.O.R care " face ascultare " pentru schimbarea calendarului, dar se preteaza si decade pe partea ecumenismului. ?
Am inteles, respectiva Biserica nu este in comuniune nici cu Rusia, nici cu Sfantul Munte, dar, poate ca sunt in comuniune cu Hristos .....prea ne-am pierdut adevarata credinta si jertfa in detalii teoretice ! ! !
Așa spun și sectarii că ei sunt în Comuniune cu Hristos ! Putem fi în Comuniune cu El, în afara Bisericii lui Hristos ? Sincer !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40