Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 07.11.2015, 23:14:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi, el in numele cui vorbeste?
Sa zicem ca stie niste chestii "inside". Desi e greu de precizat la ce nivel se vorbeste despre asta.
CIne i-a dat libertatea sa vorbeasca despre ele?

Adica e o penibila dovada de slabiciune si dovada supreama ca masina de propaganda a satanistilor a avut primul succes.
Si probabil vor mai urma altele.


Multinationle care fac afaceru de sute de milioane scapa fara impozitare prin tot felul de scheme perfect legale.
Statul acopera gauri de sute de milioane in bugetele ultimelor firme unde e actionar, bani nu de putine ori furati, acopera si gaurile companiilor straine prin tot felul de scutiri, restul se fura.

Sunt curios cam de ce suma poate fi impozitata Biserica, probabil nu acopera nici salariul pe un al unui pilos dintr-o companie de Stat, numit pe criterii politice.

Dar cu astia este exact ca si cu teroristii, faci o concesie, singura certitudine care o ai, este ca vei primi inapoi si mai multe cereri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.11.2015 at 23:23:45.
  #782  
Vechi 07.11.2015, 23:17:20
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi, el in numele cui vorbeste?
Sa zicem ca stie niste chestii "inside". I s-a dat libertatea sa le spuna?
Sper ca nu exista o frica, ca sa ii spunem pe nume, la nivelul inaltei ierarhii. Nu ar face decat jocul dusmanilor Bisericii.
  #783  
Vechi 07.11.2015, 23:54:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba exista.
In momentul in care nu mai vorbesc statisticile (recensamantul) ci faptele:


Slujba de pomenire a morților de la Colectiv, cu Catedrala GOALĂ (VIDEO)

http://www.stiridesibiu.ro/?p=26759&
Slujba de pomenire oficiată vineri seara de preoții Catedralei Mitropolitane din Sibiu pentru cei 32 cei decedați în incendiul de la Colectiv s-a ținut în prezența unui număr restrâns de oameni.

La orele 20.00 Catedrala era goală, iar la scurt timp au șosit preoții și corul studenților de la Facultatea de Teologie. După 30 de minute, slujba de pomenire a celor decedați a început în prezența a cel mult douăzeci de persoane care au venit să se roage pentru sufletele celor care, în urmă cu o săptămână, au ars în chinuri.


În Catedrala din Sibiu s-a făcut pomenirea pe nume a celor morți la Colectiv.

“Este modul de-a ofta împreună cu cei care șapte zile au tras pentru morții lor, nu pentru idealuri și cariere false nelegate de moartea copiilor, tinerilor și adulților de acolo”, a declarat preotul Constantin Necula, consilier al Mitropoliei Ardealului.



NECULA: Asta este viitorul, dacă învățăm să fluierăm în timpul unei rugăciuni (VIDEO)
Știri de Sibiu, 05.11.2015; 424 vizualizări

http://www.stiridesibiu.ro/?p=26636

“Îmi doresc foarte mulți tineri (n.r. care să fie aproape de biserică), dar să înțeleagă ce spun(
)Mă impresionează unitatea lor și asta trebuie să dea de gândit.(
) Au fluierat. Asta este viitorul care ne așteaptă, dacă învătăm să fluierăm în timpul unei rugăciuni și dacă îl confundă pe Dumnezeu cu preotulâ€, a concluzionat preotul după încercarea de-a fi aproape de tineri.

Inca o declaratie data la frica...daca preotul nu il mai reprezinta pe ce-L care l-a trimis, de ce mai e nevoie de preot?
Si asta o poate spune chiar si un credincios.

Poti fi intelegator cu caderile UNOR preoti, poti demasca manipularea care vrea sa generalizeze aceste fapte marginale, dar cand tu ca preot le dai dreptate generalizand la randul tau, e grav.

Deja e frica personala, nu ca ar putea face rau Bisericii, ca nu pot, e frica sa nu fii tu insuti linsat.

Probabil ca totusi trebuie sa se ajunga si acolo ca sa se vada adevarata fata a noii "revolutii".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.11.2015 at 00:00:43.
  #784  
Vechi 08.11.2015, 00:16:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Familia toboșarului trupei Goodbye to Gravity, Bogdan Enache, vrea să îl transfere în Franța, însă a fost informată că, la acest moment, nu poate pentru că nu este asigurat și nu ar beneficia de transport și tratament în străinătate decontate integral de stat, în baza formularului E112. Starea lui Alexandru Pascu, basistul trupei, s-a înrăutățit, iar familia sa vrea să îl transfere urgent în străinătate, potrivit unor anunțuri publicate de apropiați ai acestuia pe Facebook, în care cer sprijinul oamenilor.

Surse medicale au declarat, pentru MEDIAFAX, că familia lui Bogdan Enache a discutat cu reprezentanții unui spital din Lyon pentru transferarea acestuia de la Spitalul de Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri din Capitală, unde este internat din 30 octombrie, în stare critică.

Ulterior, familia lui Bogdan Enache a vorbit la Spitalul de Arși despre transferul acestuia în străinătate, fiind informată că printre documentele necesare aprobării cererii trebuie să fie și dovada că este asigurat în sistemul asigurărilor sociale de stat.

Bogdan Enache nu este însă asigurat, astfel că nu poate pleca în străinătate în baza formularului E112, adică nu poate beneficia de decontarea integrală de către stat a transportului și tratamentului în străinătate, au precizat sursele citate.

Potrivit prevederilor legale, pentru a putea beneficia de tratament în statele UE, decontat de statul român, în baza formularului E112, solicitantul trebuie să fie asigurat. Cererea și dosarul medical sunt depuse la Casa de Asigurări de Sănătate, care verifică statutul de asigurat al persoanei solicitante. În situația în care, în urma verificărilor, se constată că persoana nu este asigurată, cererea de eliberare a formularului nu este aprobată, iar acest lucru se comunică în scris solicitantului.

Documentele necesare pentru eliberarea formularului E112 sunt: actul de identitate al beneficiarului (copie și original pentru conformitate); actul de identitate (copie și original) și procura legalizată în cazul în care cererea este făcuta de altă persoană în numele beneficiarului; adeverință de salariat sau asigurat eliberată de Casa de Asigurări de Sănătate (original); dosarul medical (copii ale documentelor medicale); raportul medical (model tipizat, în original); acceptul clinicii din statul membru UE unde urmează să se efectueze prestațiile medicale, cu precizarea obligatorie a perioadei.

Starea lui Alex Pascu, basist Goodbye to Gravity,s-a înrăutățit; familia vrea să-l mute în străinătate

Starea lui*Alexandru Pascu, basistul trupei Goodbye to Gravity, rănit grav în incendiul din clubul Colectiv, s-a înrăutățit, iar familia sa vrea să îl transfere urgent în străinătate, potrivit unor anunțuri publicate de apropiați ai acestuia pe Facebook, în care cer sprijinul oamenilor.

"Alex Pascu are nevoie de ajutor. Trebuie mutat la o clinică din afară și, din păcate, avem nevoie de bani pentru asta", potrivit unui anunț publicat, sâmbătă seară, pe contul de Facebook al trupei Goodbye To Gravity.

Fanii trupei și persoanele care doresc sunt rugate să doneze bani în două conturi deschise pe numele mamei acestuia, Ana Pascu, vicepreședinte al Federației Internaționale de Scrimă și președinte de onoare al Federației Române de Scrimă, ale căror date sunt indicate pe contul de Facebook al Goodbye to Gravity.

Potrivit mai multor mesaje publicate pe Facebook de apropiați ai familiei lui Alex Pascu, acesta trebuie mutat urgent la un spital din străinătate, cel mai probabil din Germania.

După o perioadă mai stabilă, Alex Pascu, care se află la Spitalul Floreasca, a început să aibă convulsii. "Știu că s-au strâns bani, că statul zice că o să le ofere ajutor, dar până atunci e nevoie urgent de 20.000 euro doar pentru transport. Până mâine, poimâine, cât mai repede", a scris un apropiat al acestuia pe Facebook.

Pe de altă parte, Andrei Galuț, solistul trupei Goodbye to Gravity, este unul dintre cei opt răniți în incendiul din clubul Colectiv care au fost transferați sâmbătă în spitale din Olanda, familia acestuia anunțând pe Facebook că a ajuns cu bine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #785  
Vechi 08.11.2015, 00:42:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bilanțul tragediei din Colectiv a ajuns la 41 de morți, după ce nouă persoane și-au pierdut viața în cursul zilei de sâmbătă. Doi pacienți de la Spitalul de Arși au murit la primele ore ale dimineții, apoi fiind anunțat un nou deces la Spitalul Universitar. În următoarele ore, secretarul de stat Raed Arafat a anunțat că doi pacienți dintre cei transportați în Olanda au decedat, după aterizare. În următoarele ore au mai murit patru persoane, două de la Spitalul Floreasca, un tânăr de la Spitalul de Arși și o tânără internată la Spitalul ”Bagdasar”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #786  
Vechi 08.11.2015, 00:50:15
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte!
  #787  
Vechi 08.11.2015, 00:59:25
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi vine sa plang, sincer.
  #788  
Vechi 08.11.2015, 01:06:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ieri m-am uitat cateva minute la emisiunea Simonei Gherghe. Au fost invitati si parintii fetei care servea la bar si care a murit in incendiu. Ea facea ore de canto si lucra de cateva saptamani ca sa le plateasca. Mama ei a spus ca dorea sa renunte la slujba pentru ca nu-i placea atmosfera, veneau si satanisti care aruncau cu vopsea rosie. Cam asa am inteles, ca prezentatoarea nu a insistat.
  #789  
Vechi 08.11.2015, 01:21:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De ce se face sfintirea casei (sau a unui loc) http://www.egliseroumaine.com/noi-dv..._sfestanie.htm

"Sfestania este pentru casa ceea ce este spovedania pentru om. Daca prin spovedanie, prin marturisirea pacatelor si dezlegarea acestora de catre preot, omul îsi curateste sufletul, îsi împrospateaza harul primit la botez, tot asa prin stropirea cu apa sfintita si prin rugaciunile speciale ale preotului casa sfintita la început se curateste de tot raul si de toata lucrarea cea rea, datorate fie pacatelor celor ce locuiesc în ea, fie oamenilor rauvoitori, fie duhurilor celor rele."

Deci cineva se poate afla intr-un loc nepotrivit, chiar daca nu el face lucruri rele.
  #790  
Vechi 08.11.2015, 04:57:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

DOSARUL Colectiv: Pirotehniștii trebuiau să prevadă condițiile improprii și riscante. Artificiile erau inscripționate în bulgară - referat



Pirotehniștii care au amplasat și manevrat artificiile la Colectiv trebuiau și puteau să prevadă că efectele pirotehnice au fost amplasate în condiții improprii și riscante, fără luarea măsurilor de siguranță adecvate, notează procurorii în referatul cu propunerea de arestare a lui Viorel Zaharia.

Procurorii Parchetului instanței supreme arată, în referatul în care au propus arestarea pirotehnistului Viorel Zaharia, alături de cea a patronilor firmei Golden Ideas Fireworks Artists care a furnizat artificiile din clubul Colectiv, că artificierul a invocat faptul că a acționat în conformitate și în limitele legii care îi reglementează activitate și că nu-și explică modul de inițiere și dezvoltare a incendiului.

Zaharia le-a declarat anchetatorilor că a montat artificiile împreună cu colegul său Marian Moise, un alt pirotehnist al firmei care a și declanșat artificiile în timpul concertului, în prezent fiind rănit la spital.



"La Colectiv, am rămas eu cu Moise Marian. Nu pot preciza ce efecte pirotehnice am instalat, dar cred că erau T1 (articole pirotehnice pentru utilizarea pe scenă care prezintă un risc scăzut, conform HG 1102/2014 citată în referat, n.r.). Acestea erau inscripționate în bulgară. Nu aveau nicio mențiune de utilizare în limba română. Inițial, jerbele trebuiau montate pe buza scenei. Nu le-am pus acolo deoarece nu aveau nicio zonă de delimitare pentru siguranța publicului. La noi a venit un membru al trupei, care mi-a solicitat să montăm artificiile în spatele lor. Și de această dată, le-am spus că nu le putem monta acolo deoarece nu este sigur. Ne-am hotărât, eu și Moise Marian, să montăm jerbele de artificii pe stâlpii consolei", a arătat Zaharia în declarația sa.

El a precizat că, din câte a aproximat, între locul unde au fost montate artificiile și stâlpul de susținere era o distanță de aproximativ 4 metri, în condițiile în care scânteile puteau ajunge la maxim 3 metri, și că nu a analizat din ce era alcătuit stâlpul de susținere și că era acoperit cu burete fonoabsorbant.

"Am montat artificiile în așa fel, încât jetul de foc să vină spre interior, și să nu atingă stâlpul de susținere. Nu am analizat din ce era alcătuit stâlpul de susținere, și nici nu am remarcat buretele fonoabsorbant. Am aranjat artificiile oblic, spre interiorul scenei. Am montat câte 4 artificii pe fiecare stâlp, au fost în total 8 artificii. Artificiile au fost montate separat, 2 cu 2 alăturate, lipite una de alta. Artificiile se acționau la aceeași comandă, fiind legate în serie", precizează pirotehnistul.

Întrebat dacă artificiile erau cu foc cald sau rece, el a răspuns că erau cu foc cald, neștiind că ar exista artificii cu foc rece.

"Nu-mi explic cum s-a putut produce incendiul. Nu-mi explic cum a putut să ia acel stâlp foc din fotografiile pe care le-am văzut la televizor. Același tip de artificii au mai fost folosite de către mine și cu alte ocazii în incinte închise, fără a se produce nici un incident. Distanța maximă la care poate ajunge jerba pe acre am instalat-o este de 3 metri distanță și 15 secunde timp de ardere. Acestea se înțeleg pentru că sunt niște mențiuni pe ambalaj care pot fi deduse. (...) Nu cred că era posibil ca artificiile montate să se fi deplasat de la locul inițial unde au fost amplasate", a mai declarat Zaharia.

Procurorii spun însă că "în acțiunile concrete de instalare și manipulare a elementelor pirotehnice s-au constatat grave deficiențe, constând în: nu a luat măsuri de limitare și asigurare a perimetrului posibil incandescent; a ansamblat elementele pirotehnice, creând împrejurări de autopotențare; nu s-a asigurat materiale de stingere a incendiilor în zona critică; nu a examinat elementele de structură și amenajare interioară din punct de vedere al stabilității la incendiu".

Anchetatorii citează, printre altele, din "Cursul de pregătire a pirotehniștilor pentru focuri de artificii" de la Academia Tehnică Militară, în care se arată că, pe timpul tragerii, pirotehnistul trebuie să se asigure că efectele obiectelor pirotehnice nu au loc deasupra spectatorilor sau altor zone de risc, precum și de faptul că resturile incandescente nu cad în acele zone.

În curs se mai spune că "nu se poate accepta ideea că un pirotehnist efectuează activități pirotehnice fără să cunoască materialele asupra cărora exercită diferite agresiuni"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis