Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.05.2010, 22:25:53
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai daca toate fetele stau pe net in loc sa iasa din casa sa cunoasca baieti ca mine de exemplu de aceea sunt singure.

toti suntem singuri.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.05.2010, 22:27:03
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
pai daca toate fetele stau pe net in loc sa iasa din casa sa cunoasca baieti ca mine de exemplu de aceea sunt singure.

toti suntem singuri.
Because you are afraid to love, I am alone.

(nu eu, desigur, dar mi-am adus aminte de asta citind ce ai scris :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.05.2010, 22:27:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
pai daca toate fetele stau pe net in loc sa iasa din casa sa cunoasca baieti ca mine de exemplu de aceea sunt singure.

toti suntem singuri.
Ai mare dreptate! Internetul ne invadeaza
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.05.2010, 23:00:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu inteleg de ce esti singura. Totusi, daca este asa, poti sa-ti gasesti o prietena-prieten bun, care sa aiba afinitati cu tine, poti face voluntariat, gaseste-ti o indeletnicire in afara serviciului care sa-ti placa...SI FII OPTIMISTA!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.05.2010, 03:49:58
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cred ca noi suntem autorii propriilor noastre stari iar starile noastre depind de alegerile facute in fiecare moment.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.05.2010, 05:17:53
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Cu Dumnezeu nu suntem niciodata singuri! e Imposibil!

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
Cred ca avem de invatat de la orice om care il intalnim sau care il avem langa noi.

Imi gasesc linistea in rugaciune ...... dar sentimentul singuratatii revine dupa cateva ore ..... sunt incercari care nu reusesc sa le trec.
Ma supara ca nu reusesc sa scap de aceasta patima!

Ma Dianuca daca revine sentimentul ala urat Roaga-te si mai mult , roaga-te in continuu, si vorbeste cu Dumnezeu incontinuu, oriunde (in casa, afara..) si multumeste-i pt toate binefacerile vazute si nevazute, multumeste-i pt ca esti sanatoasa , multumeste-i pt bucatele alese chiar si cand mananaci un covrig pe strada, multumeste-i pt fiecare imagine frumoasa care-ti incanta sufletul si spune-i : "Frumoasa-i Lucrarea Ta Doamne!" si mai ales
trimite mai multe acatiste la mai multe manastiri (cu niste banutzi inauntru ca asa e frumos)
si roaga-te sa-ti gasesti sufletul pereche,roaga-te sa-ti scoata Pronia Cereasca persoanele potrivite care sa te ajute sa razbati mai ushor si in profesie si in viatza particulara! Cand se roaga Calugarii de la 4- 5 manastiri ...wow ... duduie pamantul si se cutremura aia rai si altfel primeste Bunul Dumnezeu ruga ta!

Epistola 1 catre Tesaloniceni a Sf Ap Pavel Cap 5 :
16. Bucurați-vă pururea.
17. Rugați-vă neîncetat.
18. Dați mulțumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


si o sugestie lumeasca (care e banala comparand-o cu ce-am spus mai sus) socializeaza mai mult si mai divers...
apuca-te de dans ...tango argentinian sau salsa ,merenghe , ... sunt atatea scoli prin Bucuresti ,inoata, fa jogging , du-te la aerobic fitness, si peste tot I-al si Dumnezeu cu tine !
Doamne Ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.05.2010, 16:12:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Unul din lucrurile cele mai grave din ziua de astazi e ca omul se simte singur si in Biserica. Sunt persoane care nu vorbesc cu ceilalti, stau doar cu ei insisi. Iar daca postesc si se impartasesc, tot singure raman. Uitam ca unirea cu Hristos nu e doar unire cu El, ci si cu toti cei ce s-au unit cu El. Asa ca cel ce are sentimentul de singuratate si dupa ce s-a impartasit, nu e pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.05.2010, 12:20:11
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Cu siguranta nu suntem singuri, chiar daca ne afisam asa....Dumnezeu e cu noi si lucreaza in subconstient...cel putin asa mi se intampla...cand fac ceva gresit, primesc...o lovitura....si ma trezesc...nu ne lasa El...Ne iubeste, cu toate rautatile noastre...sa fim mai buni, mai omenosi....Doamne ajuta!...Om gasi perechea potrivita, dac nu vom trai cum vom putea, neparasindu-l pe Cel de Sus...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.05.2010, 14:19:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cu siguranta nu suntem singuri, daca suntem constienti de prezenta Lui Dumnezeu. Sa cautam in jurul nostru si vom vedea oameni cu preocupari similare cu ale noastre, oameni care au nevoie de ajutorul nostru, chiar simplul fapt ca ai intalnit in drumul tau o privire, un gest... Singuratatea vine uneori din plictiseala. Sfat:: omoara plictiseala cu o preocupare utila si frumoasa!
Ma gandesc totusi ca sufera de singuratate foarte mult batranii- de regula sunt uitati, parerile lor ni se par depasite, ii vedem sacaitori, bolnaviciosi, insistenti- dar macar o singura data daca ne-am gandi ca vom ajunge la fel, ca au mai multa nevoie de companie decat de alt ajutor,... si mai ales sa ne amintim vorba aceea inteleapta din batrani"Cine nu are un batran, sa si-l cumpere."- atunci ne-am revizui atitudinea si le-am acorda atentia pe care o asteapta si o merita pentru ceea ce ne-au fost ei noua: parinti, bunici, invatatori, profesori, binefacatori sau simple cunostinte. Sa-i cinstim pe batranii nostri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.05.2010, 00:37:56
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

adevarul e ca traim intr-o societate demoralizata (ceea ce conteaza cu adevarat nu mai este pretuit) ........ de aici poate se trag multe ........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 30.06.2012 00:01:46
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 17:57:44
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 20:00:03