Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2011, 01:38:59
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Puterea crucii este foarte mare, eu personal, nu as inlocui-o cu nimic altceva. Merg pe ideea ca pe ceilalti sfinti ii putem cinsti altfel.
Prin alte medalioane putem sa-i smintim pe cei din jur, dar... fiecare e liber sa faca ce vrea.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2011, 14:03:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Puterea crucii este foarte mare, eu personal, nu as inlocui-o cu nimic altceva. Merg pe ideea ca pe ceilalti sfinti ii putem cinsti altfel.
Prin alte medalioane putem sa-i smintim pe cei din jur, dar... fiecare e liber sa faca ce vrea.
Am repetat de multe ori, că ne-a mântuit crucea Mântuitorului și nu cea apostolică, ce nu pricepeți??? Am zis doar că oricum celelalte cruci sunt mai jos decât crucea Lui, dar și pentru ele arătăm oarecare respect.

Și sigur, e interzis să purtăm crucile apostolilor, dar putem purta floricele, inimioare, pisicuțe

Înțelegeți odată ce vreau să spun, că crucea Sf. Petru trebuie să fie la același nivel cu celelalte cruci apostolice, mai jos decât crucea lui Iisus, însă cele ale Sf. Apostoli trebuie respectate la același nivel, nu că aceea a Sf. Petru e mai prejos decât restul, chiar satanistă.

Văd că Erethorn m-a înțeles cel mai bine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2011, 14:17:58
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Văd că Erethorn m-a înțeles cel mai bine.
Dar... cine te-a contrazis?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2011, 11:36:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Orice semn (sau simbol), are semnificatia pe care i-o da cel care il foloseste pentru semnalizare.

Daca eu port la gat o cruce a Sf. Petru, aceasta este un simbol crestin (atentie, nu este Crucea Mantuitorului) si semnifica umilinta Sf. Petru.

Daca satanistul Ion de la etajul patru poarta aceeasi cruce, dorind sa-si exprime dispretul fata de Cristos, ea semnifica exact ceea ce doreste Ion.
din pacate si aicea pe forumul crestin ortodox userul templierul si-a schimbat avatarul cu un simbol al ocultistilor.binenteles ca acel semn de protectie ocultist format din cele patru consoane ebraice JHWH,care formeaza numele lui Dumnezeu,jahwe sunt esentiale impotriva magiei satanice.acestea sunt folosite numai in cadrul magiei albe,spune don hewitt un mare ocultist,ce nu are nimica cu invataturile sf.biserici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2011, 13:56:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
din pacate si aicea pe forumul crestin ortodox userul templierul si-a schimbat avatarul cu un simbol al ocultistilor.binenteles ca acel semn de protectie ocultist format din cele patru consoane ebraice JHWH,care formeaza numele lui Dumnezeu,jahwe sunt esentiale impotriva magiei satanice.acestea sunt folosite numai in cadrul magiei albe,spune don hewitt un mare ocultist,ce nu are nimica cu invataturile sf.biserici.
Eu în avatarul lui nu văd decât litera tau, care simbolizează omega ("Eu sunt alfa și omega"), de fapt omega simbolizează litera tau, primii creștini se însemnau cu această literă pe frunte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2011, 19:13:52
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu în avatarul lui nu văd decât litera tau, care simbolizează omega ("Eu sunt alfa și omega"), de fapt omega simbolizează litera tau, primii creștini se însemnau cu această literă pe frunte.
cauta si vei gasi ce imi spui sunt doar aprecierile tale.eu ce spun confirma ocultistul don hewitt
spunind ca este un simbol mare de protectie a magiei albe,fiind esential impotriva magiei satanice.ce nu am explicat suficient de clar?

Last edited by mihaila_alin; 13.02.2011 at 19:16:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2011, 20:29:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
cauta si vei gasi ce imi spui sunt doar aprecierile tale.eu ce spun confirma ocultistul don hewitt
spunind ca este un simbol mare de protectie a magiei albe,fiind esential impotriva magiei satanice.ce nu am explicat suficient de clar?
Cum îl caut pe google?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2011, 13:17:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cum îl caut pe google?
nu stiu pe google ca de obicei se fac doar reclame asupra cartilor, dar in mod sigur vei gasii in cartea atacul psihic al,lui don hewitt.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2011, 21:16:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu stiu pe google ca de obicei se fac doar reclame asupra cartilor, dar in mod sigur vei gasii in cartea atacul psihic al,lui don hewitt.
Până la proba contrarie rămân tot două litere tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2011, 05:23:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Noi putem purta, fie la gat, fie la reverul hainei, fie in biserici, sau pe straiele preotesti, pe carti etc., mai multe simboluri religioase, nu doar Crucea.

Purtam simbolul lui Cristos - chi-rho, sau pestele, sau crucea Ierusalimului, sau simbolul Ichtus, etc.

Asa cum unii catolici poarta, de exemplu, un medalion cu chipul unui anume sfant, sa zicem Sf. Francisc, tot asa ar putea dori sa poarte crucea Sf. Petru.

Problema este ca in mentalul colectiv s-a incetatenit ideea ca o cruce intoarsa cu capul in jos este Crucea Mantuitorului intoarsa invers in batjocura, in loc de crucea pe care Sf. Petru s-a rastignit cu capul in jos in semn de umilinta.
Cred ca nu ar fi nici o problema daca pe crucea respectiva ar fi reprezentat si Sf. Apostol Petru; s-ar sti despre ce e vorba. Dar simpla cruce intoarsa... mi se pare cam problematica, mai ales in Biserica, dar si purtata la rever, caci practic Iisus Hristos a invins moartea, nu altcineva.
Dealtfel si Sf. Apostol Petru s-a rastignit tot pe crucea lui Iisus; a cerut insa din smerenie sa fie intors, el si crucea pe care era rastignit, cu capul in jos; nu s-a rastignit pe crucea intoarsa invers.
Exceptand aceste discutii de pe forum, nu am gasit in alta parte ca BO ar face referiri critice la adresa crucii intoarse.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 03.03.2014 00:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 14:22:43
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 20:58:47
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 07.12.2010 00:45:33
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 12:24:39