Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2015, 08:45:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Exista într-o formă incipientă, dorința preoților ortodocși de a se supune (citește "comuniune") Romei era și este încă în gena lor. La fel se poate spune și despre poporul credincios.
Doar că a fost nevoie de un mic imbold: niște promisiuni de funcții, niște galbeni, chestii d'astea lumești și gata! s-a produs unirea formală, cea spirituală era, după cum am zis, în geană.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2015, 10:38:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca i-a prea reusit
dar a produs sminteala si dezbinare. "Dar vai omului aceluia prin care vine sminteala..." (Matei 18:7)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2015, 10:45:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Si asta deoarece greco-catolicismul isi are originea in Ortodoxie.
Greco-catolicismul isi are originea in...catolicismul rasaritean.

Citat:
Pana la anii 1700, el nici macar nu exista.
Desigur, ca institutie cu drept propriu, putem spune ca Biserica Greco-Catolica nu exista inainte de 1700. Dar nu greco-catolicismul.
In aceeasi logica, ar trebui sa spunem ca Biserica Ortodoxa Romana nu exista inainte de 1872. Dar nu am putea spune ca ortodoxismul a inceput in 1872. Exista si pana atunci, doar ca ortodocsii romani tineau direct de Fanar, pe cand de atunci sunt de capul lor. Sau, in jargon eclezial, sunt autocefali.

Sfinti precum Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare si inca multi alti sfinti parinti rasariteni au fost greco-catolici.
Astfel, ei au trait, s-au rugat si au murit in deplina comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei, ca fii eminenti ai Bisericii Catolice si Invatatori ai ei. Practicand un rit bizantin, fiind exponenti ai "plamanului rasaritean al Bisericii", au fost greco-catolici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2015, 11:50:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vedețî?
V-am zis eu.
În suflet exista dintotdeauna.
Mântuitorul Hristos a fost greco-catolic, nu? (Iartă-mă Doamne! )
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.03.2015, 12:57:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ca să nu mai zic că domnul nea doctorul parcă-i CTP: se face că nu pricepe starea de fapt existentă înainte de:
1. apariția BRU - ruperea comuniunii cu patriarhia ecumenică și căderea-n erezia catolică;
2. apariția BOR - declararea autocefaliei mitropoliilor ortodoxe românești de atunci cu păstrarea comuniunii euharistice.

Adică la fel cu Ivan și pobeda lui.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.03.2015, 13:05:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-a mai fost o data discutia asta pe aici?

Chiar sunt curios care este topicul (sau daca sunt mai multe..)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2015, 13:06:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
E o amestecatura. Ortodocsii de aici o sa-ti spuna ca daca intri in orice biserica inafara de cele ortodoxe, e pacat. Altii o sa-ti zica ca nu e nici o problema, Dumnezeu e peste tot.

Pana la urma e normal sa te duci la biserica de care apartii, nu?
Nu exista chiar asa o disensiune care sustii.
Cei care spun ca toate religiile sunt la fel de obicei nu prea au la inima biserica ortodoxa, sunt certati cu anumite invataturi si recunosc si ei ca sunt crestini la un nivel mai mult formal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.04.2015, 22:09:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Christus resurrexit!

Din Pastorala de Pasti a Preafericitului Lucian:

"Noi poate ne-am obișnuit prea mult să percepem mai degrabă partea exaltantă a Paștilor. E adevărat că lumina și pacea sunt simboluri prin excelență ale sărbătorii, însă la baza acestei lumini și a acestei păci stă o teribilă luptă împotriva puterilor întunericului dusă de Isus. Pentru noi și pentru mântuirea noastră, Însuși Fiul lui Dumnezeu a murit pe Cruce. Este necesar de aceea, atunci când contemplăm Învierea Domnului, și poate în zilele noastre mai mult ca oricând, să conștientizăm enorma forță distructivă a păcatului personal, adevărat lăstar înveninat al păcatului strămoșesc. O forță atât de mare încât drumul înspre Înviere, drumul înspre mântuirea de păcate, trece prin Calea Crucii și ajunge la răstignire. Doar privind Golgota putem înțelege adevăratul preț al păcatelor noastre. Iar înțelegând extremul sacrificiu, înțelegem și explozia de bucurie ce urmează. Fiindcă și tradiția ouălor roșii, și masa bogată, sunt tradiții frumoase ce unesc familiile și oamenii între ei, însă rămân ancorate în realitatea creștină doar în măsura în care ne fac să ne aducem aminte de bucuria reîntâlnirii cu Dumnezeu: de faptul că serafimul ce păzea Grădina Raiului își pune din nou sabia în teacă. Și atunci chiar avem ce sărbători: suntem din nou primiți la banchetul Împărăției Cerurilor!

Primele cuvinte adresate de către Isus ucenicilor după Înviere sunt un imperativ al vieții creștine: bucurați-vă! Isus înviat este rațiunea bucuriei ucenicilor. O bucurie ce începe prin anunțul arhanghelului Gabriel în Nazaret, prin acel “Bucură-te cea plină de har!” și se împlinește odată cu Învierea Domnului. Maica Sfântă este prima creatură ce poartă în inima Ei adevăratul izvor al bucuriei: Isus, Fiul lui Dumnezeu. Îl poartă și ni-L dăruiește și nouă, fiilor Ei din umbra Crucii. Din acel moment, bucuria Mamei devine bucuria fiilor."

Intreaga pastorala, aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2015, 23:17:59
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Resurrexit vere!
Ma izbeste blandetea deosebita a chipului Preasfintiei Sale.

Last edited by Barsaumas; 12.04.2015 at 23:35:27.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2015, 07:03:41
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Greco-catolicismul isi are originea in...catolicismul rasaritean.


Sfinti precum Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare si inca multi alti sfinti parinti rasariteni au fost greco-catolici.
Astfel, ei au trait, s-au rugat si au murit in deplina comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei, ca fii eminenti ai Bisericii Catolice si Invatatori ai ei. Practicand un rit bizantin, fiind exponenti ai "plamanului rasaritean al Bisericii", au fost greco-catolici.
Draga parinte,
Incerci sa tragi credinta parintilor patristici spre atasament cu Biserica Romei.
Nu asa dam explicatia.
Pana la 1054 nimeni nu isi punea problema unde este seful bisericii universale.Ei traiau in comuniune,rugandu-se unii pentru altii,urmand exemplul Mantuitorului ca acela care vrea sa fie mai mare,sa fie cel mai mic si servitorul tuturor.
Asa traind ei in comuniune(departe de comuniune in jurul Romei caci o comuniune bisericeasca universala o faci in jurul Mantuitorului si Apostolilor Sai) fiecare episcopie se ruga pentru arhiepiscopul sau patriarhul in al carui teritoriu functionau.
Asa se face ca episcopii din partea rasariteana primeau hirotoniile si invatatura de la Patriarhul Constantinopolului(da,actualul Istambul daca insinueaza careva) caruia ii depuneau juramant de credinta,iar in partea apuseana primeau invatatura si hirotonia prin mainile arhiepiscopului de la Roma sau papa.
Noi suntem latinii care suntem in sfera de influenta a Patrarhiei Ecumenice.
Latinitatea noastra nu este argumentul pentru care noi ar trebui sa tinem de Roma.
Deci sa aranjam lucrurile in mod firesc,nu sa tragem fiecare focul la oala noastra.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare