Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2008, 21:32:16
Bogescu's Avatar
Bogescu Bogescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit singuratatea

Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu


Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2008, 22:34:03
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogescu Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu

Pai depinde mult de om, si de motivele pentru care este singuratic. Pustnicii erau singuratici, insa suntem noi ca ei? In general se spune ca e bine si sa evitam tovarasiile daunatoare, insa sa nu stam nici foarte singuri, ca sa nu ne ispiteasca satana. Acum insa depinde si de cum se simte cineva bine. Daca nu tie greu singur, eu zic ca e si o parte buna, ca poti avea liniste ca sa te rogi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2008, 22:35:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata cateva aspecte ale singuratatii subliniate de Parintele Staniloaehttp://video.crestinortodox.ro/Formele_singuratatii_Parintele_Dumitru_Staniloae-20000443.html[singuratate]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2008, 10:28:53
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bogescu Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu

Buna ziua. sa vorbim despre singuratatea impusa siesi sau de cea impusa de societate? caci chiar societatea e cea care ne impinge..eu de exemplu mi-am impus-o.nu imi este usor ,simt nevoia cuiva care sa-mi poarte de grija ,cu care sa ma sfatuiesc ,cu care sa ma plimb, sa discut despre cultura.dar il am pe puiul meu si pe Dumnezeu langa mine.Sa nu uitam ca Dumnezeu a facut-o pe Eva pereche a lui Adam...nu degeaba.barbatul si femeia trebuie sa fie impreuna,si am mai invatat ca nu trebuie sa facem din persoana dorita un scop al nostru ci un mijloc de a ajunge la Dumnezeire.Atentie. avem tendinta de a ne atasa excesiv si de a uita scopul real, cel de a ajunge la Dumnezeu.Asa ca e o perioada in care imi iau avant, sunt stapana pe mine, am curaj ,le fac pe toate singura., spun gata ,,vreau sa fiu singura..,,..dar obosesc si imi doresc un suflet langa mine...apoi iar si iar...nu este usor.nu putem trai singuri. si mai imi place ca sfaturi despre singuratate dau cei casatoriti...nu?
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2008, 14:58:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
. si mai imi place ca sfaturi despre singuratate dau cei casatoriti...nu?
Asa e Viviana, dar sa nu uitam ca multi dintre cei casatoriti poarta povara acelei crunte "singuratati in doi"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2008, 18:08:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Asa e Viviana, dar sa nu uitam ca multi dintre cei casatoriti poarta povara acelei crunte "singuratati in doi"

Asa este .Dar fiind in 2,avandu-le alaturi si pe rude nu te mai simti singur.De obicei dupa casatorie numai ai prieteni ,distractie,ci doar activitate cu sotul tau sau sotia ta depinde de gen.Grupul de prieteni se inlocuieste cu partenerul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2008, 20:00:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Trebuie totusi lamurite niste mici aspecte:

Casatoria nu inseamna izolare, renuntare la prieteni, cu toate ca prietenia in sensul cel pur si adevarat este "floare rara"in aste zile. Insingurarea ca fenomen in sine poate surveni si intr o relatie si atunci can in jur pot fi o puzderie de neamuri si rudenii. Pentru ca aceasta insingurare ,dar temporara, este o decizie a fiecaruia in parte, de multe ori chiar necesara ce trupul dar mai ales sufletul si mintea o cer. Singuratatea fortata, prelungita, nu-i nici pe departe benefica , daca ea nu este voia noastra si mai mult , o consecinta a firii noastre egoiste. Ce vreau a spune ca ea singuratatea, imbraca multe forme ce ne pot influenta viata atat in bine cat si in rau. In general omul, a fost Creat, pentru a trai impreuna cu ceilalti, de a se bucura, de a plange , de a visa, de a munci si de a se implini, realiza impreuna cu semenii lui. Singuratatea este pana la urma , urmei ,ceva rupt din contextul Creatiei de baza. Dar in libertatea data, avem a alege modul nostru de viata, atata timp cat respectam Legea Divina si pe cel de langa noi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 30.06.2012 00:01:46
singuratatea eudiana Generalitati 85 06.06.2012 23:28:59
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 17:57:44