Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2014, 11:36:55
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ucraina: o miza mai mare decit pare.

Ma gindesc ca, avind in vedere ca majoritatea ne-am lamurit, sau ar fi trebuit pina acum, cu exceptia mereu-supusilor privilegiati ai sistemului la putere desigur, ce inseamna ue, sua, capitalism, occident, integrare, si alte notiuni din Iad (caci e clar ca de "aia" sunt nasite, via mintile politicienilor), e clar ca Rusia este, vorba lui Albert Wesker, "humanity's last stand". Punctele de vedere dominatoare si care-se-vor-universale, gen proeuropenismul, proglobalismul, etc. ma sufoca prin agresvitatea, numarul, subiectivismul si in ultima instanta prostia sustinatorilor.
Nu e mai putin adevarat ca daca traiam in Evul Mediu timpuriu, indeosebi in V Europei, as fi fost iritat de omniprezenta institutiilor feudale, y compris a BC.
Ma rog in fiecare zi sa se care americanii, eurofilii, si alte creaturi ca ele, din Ucraina si Est in genere...si, unde ar fi norocul, de peste tot.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 10.03.2014 at 11:45:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2014, 12:04:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Până una-alta, luați de aici, cât mai e timp: http://www.culturavietii.ro/2014/03/...aportul-zuber/
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2014, 13:03:38
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu toate neajunsurile pe care le presupune, n-aș da democrația pe un sistem totalitar. Pentru că prima înseamnă, cel puțin, libertatea de a spune nu, de a avea o altă opinie, de a lupta pentru opinia ta.

Din dezgustul față de ideologiile sau de normele sociale occidentale există riscul de a idealiza țări ca Rusia, uitând câți ani am pătimit din cauza ei și ignorând nedreptățile crase pe care regimul ei le face chiar acum cu cei asupra cărora încă are putere. Cu Putin vei avea dreptul să crezi și să spui ceea ce îți dă el voie. Interesele lui nu sunt nici pro-ortodoxie, nici măcar naționaliste: sunt oligarhice, mafiote. Iată cum vede situația actuală un rus deștept.

E o greșeală idealizarea deopotrivă a Occidentului și a Orientului. Nu avem de ales între demoni și îngeri când e vorba de politică.

Admit că o mafie există și în Occident, că manipularea și exploatarea se întâlnesc și acolo. Însă, așa cum arăta Mihailc, aceștia trec peste cadavre mai elegant; te fură mai cu mănuși.

Poate că diferența dintre Orient și Occident (sub acest aspect) este diferența între a fi sedus și a fi violat. Ce preferați?

Last edited by N.Priceputu; 10.03.2014 at 13:16:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2014, 13:39:57
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu toate neajunsurile pe care le presupune, n-aș da democrația pe un sistem totalitar. Pentru că prima înseamnă, cel puțin, libertatea de a spune nu, de a avea o altă opinie, de a lupta pentru opinia ta.

Din dezgustul față de ideologiile sau de normele sociale occidentale există riscul de a idealiza țări ca Rusia, uitând câți ani am pătimit din cauza ei și ignorând nedreptățile crase pe care regimul ei le face chiar acum cu cei asupra cărora încă are putere. Cu Putin vei avea dreptul să crezi și să spui ceea ce îți dă el voie. Interesele lui nu sunt nici pro-ortodoxie, nici măcar naționaliste: sunt oligarhice, mafiote. Iată cum vede situația actuală un rus deștept.

E o greșeală idealizarea deopotrivă a Occidentului și a Orientului. Nu avem de ales între demoni și îngeri când e vorba de politică.

Admit că o mafie există și în Occident, că manipularea și exploatarea se întâlnesc și acolo. Însă, așa cum arăta Mihailc, aceștia trec peste cadavre mai elegant; te fură mai cu mănuși.

Poate că diferența dintre Orient și Occident (sub acest aspect) este diferența între a fi sedus și a fi violat. Ce preferați?
Elegant?!? spune-le celor maltratati de politisti zilnic in usa sau fermierilor din Nantes chestia asta. Daca e sa traiesc sub teroare, prefer una mai brutala, dar tocmai de aceea recognoscibila ca atare, si deci mai ineficienta, decit teroarea subtila a Occidentului. Ma surpinde ca gindesti astfel. Sincer, prefer sa fiu atact fizic de un hot care imi ia beregata daca nu ii dau telegonul, pentru ca am motive limpezi sa il consider ce este, si deci daca e nevoie, in legitima aparare sa il asomez sau chiar, fereasca Domnul, ucid, decit sa am de-a face cu un escroc inteligent care m-ar face sa ii vind o parte din proprietatea mea, vorba ta, "seducindu-ma" si furind, "cu manusi", " din condei".
Exact ce spuneau unii duhovnici: oamenii se feresc de durere si soc, in toate sensurile posibile, prefera minciuni elegante unei agresiuni brutale. Pentru ca oamenii, inclusiv clasa mijlocie, gindesc in mare ca domnia ta, suntem in mizeria in care suntem.
Postarea ta spune totul despre o clasa, o epoca, un popor si o psihologie. Multumesc.
Vae victis!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2014, 13:57:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Sincer, prefer sa fiu atact fizic de un hot care imi ia beregata daca nu ii dau telegonul, pentru ca am motive limpezi sa il consider ce este, si deci daca e nevoie, in legitima aparare sa il asomez sau chiar, fereasca Domnul, ucid, decit sa am de-a face cu un escroc inteligent care m-ar face sa ii vind o parte din proprietatea mea, vorba ta, "seducindu-ma" si furind, "cu manusi", " din condei".
Pierzi din vedere că cel care te violentează este mult mai puternic decât tine și nu-ți lasă nicio posibilitate de reacție/apărare. Cum, oare, pierzi din vedere zecile de ani în care am trăit cu o cizmă apăsată pe grumaz? Când elitele au fost trimise în pușcării, ucise, umilite, desfigurate moral. Crezi, oare, că între timp rușii s-au schimbat? Oare ucrainenii nu înțeleg chiar mai bine decât noi cu cine au de-a face? Ei, se pare, n-au uitat că „frații” lor au vrut să-i extermine în masă prin înfometare (Holodomorul - 1932-1933).

Avem dreptul să uităm de milioanele de oameni trimiși în gulaguri? Vrei să te înfrățești cu unii care au ca ideal al vieții îmbogățirea peste măsură și dobândirea unei puteri nelimitate în timp ce-și țin poporul în sărăcie și minciună?
Și eu sunt mirat că nu (vrei să) vezi aspectele astea.

Față de cel care vrea să mă mintă frumos, să mă seducă, am, cel puțin, libertatea de a spune nu. Am nevoie doar de discernământ, pentru dobândirea căruia oricum sunt dator să mă străduiesc întreaga viață în calitate de creștin. Pentru că modul lor (occidental) de a proceda nu este altul decât al diavolului, pe care Dumnezeu l-a lăsat, totuși, liber; după cum și pe noi ne-a lăsat liberi să alegem, și numai în măsura în care vom face alegeri bune ne vom mântui.

Sistemele totalitare, însă, sunt împotriva chiar a lui Dumnezeu, întrucât ele nu mai lasă nimănui posibilitatea de a alege; sau doar celor dispuși să fie martiri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2014, 14:07:07
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pierzi din vedere că cel care te violentează este mult mai puternic decât tine și nu-ți lasă nicio posibilitate de reacție/apărare. Cum, oare, pierzi din vedere zecile de ani în care am trăit cu o cizmă apăsată pe grumaz? Când elitele au fost trimise în pușcării, ucise, umilite, desfigurate moral. Crezi, oare, că între timp rușii s-au schimbat? Oare ucrainenii nu înțeleg chiar mai bine decât noi cu cine au de-a face? Ei, se pare, n-au uitat că „frații” lor au vrut să-i extermine în masă prin înfometare (Holodomorul - 1932-1933).

Avem dreptul să uităm de milioanele de oameni trimiși în gulaguri? Vrei să te înfrățești cu unii care au ca ideal al vieții îmbogățirea peste măsură și dobândirea unei puteri nelimitate în timp ce-și țin poporul în sărăcie și minciună?
Și eu sunt mirat că nu (vrei să) vezi aspectele astea.

Față de cel care vrea să mă mintă frumos, să mă seducă, am, cel puțin, libertatea de a spune nu. Am nevoie doar de discernământ, pentru dobândirea căruia oricum sunt dator să mă străduiesc întreaga viață în calitate de creștin. Pentru că modul lor (occidental) de a proceda nu este altul decât al diavolului, pe care Dumnezeu l-a lăsat, totuși, liber; după cum și pe noi ne-a lăsat liberi să alegem, și numai în măsura în care vom face alegeri bune ne vom mântui.

Sistemele totalitare, însă, sunt împotriva chiar a lui Dumnezeu, întrucât ele nu mai lasă nimănui posibilitatea de a alege; sau doar celor dispuși să fie martiri.
Nu mai asocia pe rusi cu comunismul, te rog. Gulagurile acelea nu le3-a facut Ivan cel Groaznic, ci Lenin si Stalin. Cinstesti sfinti rusi, presupun. Inca ceva: sunt niste stiri calde pentru increderea ta in capacitatea/disponibilitatea occidentala de a spune "nu". Mai intereseaza-te. Exiswta, inca, google (asa cum e), exista stirile "de la om la om" (ultimele de preferat din sursa directa). In timp ce noi vorbim, poate deja s-a dat o spaga enorma, si parti din tara asta, mari cit judetele poate, au fost vindute. ti se pare normal ca marea proprietate, de coniventa cu statul, sa stringa, fie si incet si subtil, latul?
Of... Rept, informeaza-te singur. Deschide-ti ochii larg. Esti unul din stilpii forumului, si am un respct imens pentru persona, gindirea si postarile fratiei tale, dar ce zici si cum gindesti e exact ilustrarea la scara umana a parabolei broastei fierte lent, in timp ce zbenguie fericita in vasul cu apa tot mai calda, si tot mai calda. Iti place ca apa nu fierbe brusc, asa-i? am o veste proasta: asta nu e in avantajul tau, ci al celui care te va minca. NU s-a gindit la tine sa te simti bine, ci la tactica capcanei, daca vrei, ca sigur sa nu scapi de a fi devorat. Ultimul cuvint cu ghilimele, desigur, in cazul omului sau natiunii.
Clisee filodemocratie si anti-Putin sunt la fel de universale ca mirosul de benzina pe strazile unui oras mare. Chiar trebuie sa sa aduci aceste gedesisme, cederisme, anablandianisme, etc. iarasi sub ochi, ca locuri comune?
Inca ceva: pierzi din vedere excat unghiul nomral, nu doar crestin: occidentalii deja devin altceva decit oamenii. nu, nu bat cimpii. cind niste institutii de stat vor sa decida sa banez cuvinte de genul "mama" si "tata", mie asta imi evoca alte doua cuvinte pentru starea si identitatea lor: "Iad" si "balamuc". Daca se ajungela generalizarea eutanisei si legalizarea pedofiliei, atunci oricine e om (nu crestin, nu alt religios, sau alt gen de adept) normal pur si simplu, trebuie sa treaca la lichidarea sistemului prin revolta armata, daca va ami fi cu putinta. Si nu, nu va fi cu putinta: pentru ca exista multi din cei care gindesc in felul tau. Multi din ei nu sunt de nivelul tau, nici pe deaprte, dimpotriva. Dar alcatuiesc minunata majoritate. In Germania inceputului de 1933, dupa numirea lui Hitler (ales democratic, nu?) ca si cancelar, aveai dreptul la pareri proprii, si expunerea lor, nu? Gindire occidentala, asa e? Supravietuitorii Holocaustului au o opinie diferita in privinta stralucitei tolerante occidentale si perfectiunii democratiei, cu mult-cintatul ei mecanism de vot si dominatie (aparenta) a majoritatii.
Ce buna e apa calduta! A zis cineva ceva de fierbere?

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 10.03.2014 at 14:21:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2014, 14:31:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-aș vrea să se înțeleagă că m-am referit la toți rușii. Am toată prețuirea pentru mulți dintre ei, pentru sfinți îndeosebi, pentru teologii din diaspora, dar și pentru oamenii de cultură. Unul dintre ei este Soljenițîn, de imaginea căruia Putin s-a folosit din plin, după părerea mea.

E o mare diferență, însă, între oamenii lor de valoare și politica lor, cel puțin externă.

După cum spuneam, nu sunt, însă, nici un entuziast al „valorilor” sau politicilor occidentale. Consider, doar, că reprezintă răul mai mic.
N-am aprofundat (și nici n-am timp) problemele pe care mi le ridici în măsura în care ai făcut-o tu. Totuși, îmi pare că ai, spre deosebire de mine, o afinitate pentru extreme dacă ai ajuns să demonizezi într-atât Vestul.

Cred că am epuizat ce aveam de spus pe acest subiect. Doresc să te las în pace, deși mă tem că prin intervenția mea am tulburat și liniștea altora, nu doar pe a ta, de care avem nevoie îndeosebi în acest post.
Iertare și post binecuvântat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2014, 14:42:01
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-aș vrea să se înțeleagă că m-am referit la toți rușii. Am toată prețuirea pentru mulți dintre ei, pentru sfinți îndeosebi, pentru teologii din diaspora, dar și pentru oamenii de cultură. Unul dintre ei este Soljenițîn, de imaginea căruia Putin s-a folosit din plin, după părerea mea.

E o mare diferență, însă, între oamenii lor de valoare și politica lor, cel puțin externă.

După cum spuneam, nu sunt, însă, nici un entuziast al „valorilor” sau politicilor occidentale. Consider, doar, că reprezintă răul mai mic.
N-am aprofundat (și nici n-am timp) problemele pe care mi le ridici în măsura în care ai făcut-o tu. Totuși, îmi pare că ai, spre deosebire de mine, o afinitate pentru extreme dacă ai ajuns să demonizezi într-atât Vestul.

Cred că am epuizat ce aveam de spus pe acest subiect. Doresc să te las în pace, deși mă tem că prin intervenția mea am tulburat și liniștea altora, nu doar pe a ta, de care avem nevoie îndeosebi în acest post.
Iertare și post binecuvântat!
Fraita ta, iarta-ma daca am parut inversunat. Nu, nu vreau extreme. Detest, de exemplu, fundamentalismul musulman. Dar judeca si fratia ta: ce e mai rau? Ca un puber sau un adolescent sa lucreze intr-o fabrica sau intr-o colonie, sau sa fie necinstit de cei doi "tati", "casatoriti" dupa cheful legal al ue? Sfintii si induhovnicitii nu au fugit de greu, inclusiv de epuizare, lupta, provocare, asuprire brutala. Insa, da, au fugit de si au luptat impotriva murdaririi, inselarii, vicleniei. Care a fost primul act al Dusmanului asupra Protoparintilor speciei noastre? O agresiune? Nu. O inselare.
Post binecuvintat, fratiei tale si tuturor celorlalti!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2014, 14:49:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fii pe pace, nu mi-ai părut înverșunat. Am înțeles încă de la începutul discuțiilor cu tine, chiar în contradictoriu fiind, că ai o inimă bună.
Am vrut să spun că îmi pare că vezi lucrurile la un mod radical, în alb și negru (occidentul-diabolic vs. răsăritul-angelic). Poate mă înșel și e doar o preferință pentru situațiile nete, chiar dacă brutale vizavi de cele confuze dar mai soft. Înțeleg și aș subscrie acestei preferințe, însă istoria destul de recentă (dar și cea actuală) ne arată că nici politicile brutale nu sunt - chiar deloc - lipsite de viclenie. E foarte multă minciună și de o parte, și de cealaltă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2014, 21:09:55
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ma rog in fiecare zi sa se care americanii, eurofilii, si alte creaturi ca ele, din Ucraina si Est in genere...si, unde ar fi norocul, de peste tot.
Si in acelasi timp Rusia din Crimeea ! Marxist este acela care recunoaște necesitatea dictaturii proletariatului.
до свидания!

Cu dedicatie pentru tine ...

http://www.youtube.com/watch?v=DKTA_agCj50
Reply With Quote
Răspunde