Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.01.2012, 14:17:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Deși nu ar mai fi nimic de spus aici, nu mă pot abține să nu mă gândesc la aerele unor stimabile afectate "masterande" și "doctorande" în "psihoștiințe" de tot soiul și planificări familiale și contracepții etc. pe care poți să le urmărești aproape zilnic pe vreun post de televiziune. Ba mai mult. Atari activități mai "papă" și bani de la bugetul statului.
Exact. De nu stiu cate ori femeie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.01.2012, 14:40:10
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Lore, e frumoasa povestea ta. Induiosatoare chiar.
Din pacate, acest caz e doar una din exceptiile care intareste regula. Ce te faci cu atatea familii care se nasc si mor in saracie? Ce te faci cu copiii morti de frig la colt de strada? Ce te faci cu cei care sunt nevoiti sa cerseasca, cei care nu pot merge la scoala, cei care cresc doar ca sa dea nastere unei alte generatii de copii ce vor avea acelasi destin tragic?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 14.01.2012, 15:45:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Lore, e frumoasa povestea ta. Induiosatoare chiar.
Din pacate, acest caz e doar una din exceptiile care intareste regula. Ce te faci cu atatea familii care se nasc si mor in saracie? Ce te faci cu copiii morti de frig la colt de strada? Ce te faci cu cei care sunt nevoiti sa cerseasca, cei care nu pot merge la scoala, cei care cresc doar ca sa dea nastere unei alte generatii de copii ce vor avea acelasi destin tragic?
Chiar nu incerc sa intru intr-o polemica. Si ai dreptate ca e o exceptie. Dar exceptia nu e din unghiul pe care il vezi tu. Imi pare rau dar asta e parerea mea. Exceptia e credinta femeii acesteia. Si nu "norocul" de a se fi descurcat. Cati din cei care mor de foame la propriu, au o asemenea credinta? Sau cati mor la propriu de foame? Si cati, excluzand chiar si partea de credinta din discutie, fac ceva in sensul asta? Cati cauta de dimineata pana seara de munca daca nu au, sau muncesc de dimineata pana seara?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 14.01.2012, 20:35:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

E greu ca parinte sa muncesti de dimineata pana seara si totusi sa mai ai timp sa le insufli credinta, cum ziceti voi. Trebuie sa le dai copiilor si timpul tau, nu doar hrana si haine. E foarte frumoasa povestea, dar intr-adevar functioneaza pentru oamenii care stau la tara, si mai au cate o bucatica de pamant sau un animal. Dar la oras cand nu ai nimic...e mult mai greu. Daca stai zi si noapte la lucru ca sa aduci cele de trai copiilor, cand mai stai cu ei?
Si voi vorbiti de avort, care toata lumea de aici e de acord ca e crima, dar nici eu nici AnnaKarenina nu vorbim de avort.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 14.01.2012, 20:45:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si voi vorbiti de avort, care toata lumea de aici e de acord ca e crima, dar nici eu nici AnnaKarenina nu vorbim de avort.
Poate va parea ca sunt putin mai acid, dar despre ce vorbim? Haideti sa fim seriosi si sa nu ne ascundem dupa situatii ipotetice cu abstinenta pentru a nu face copii. E un pacat fie ca noi acceptam sau nu. Dar haideti sa vorbim despre realitatea concreta bazata pe numere. Cei care practica abstinenta pentru a nu face copii sunt atat de putin incat la un studiu statistic nu ar intra nici in marja de eroare. Metodele pentru a evita nasterea unui copil sunt altele: prezervativul, pastilele anticonceptionale, steriletul si avortul. Doar ca in cazul familiilor prezervativul ia locul abstinetei in studiile statistice. Adica e cantitate neglijabila. Iar celelalte 3 sunt toate metode de ucidere a vietii nou formate. Deci vorbil sau nu despre crima?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 14.01.2012, 20:51:40
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Mai este una, am si uitat cum se numeste. Oricum e metoda de abstinenta in anumite zile care sunt fertile la femeie, nu metoda calendarului, e alta, dar acuma sincer nu mai tin minte cum e. Asa ca nu vorbim de crima, cel putin eu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 14.01.2012, 21:31:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mai este una, am si uitat cum se numeste. Oricum e metoda de abstinenta in anumite zile care sunt fertile la femeie, nu metoda calendarului, e alta, dar acuma sincer nu mai tin minte cum e. Asa ca nu vorbim de crima, cel putin eu.
Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect. Nu era un atac personal. Nu te-am acuzat pe tine sau pe oricine altcineva de nimic. Doamne fereste. Inca o data eu nu vorbesc despre mine si despre alti useri. Eu vorbeam despre invataturile Bisericii si despre realitatea societiatii actuale.
Eu nu sunt un sfant ca sa ii invat pe altii din exemplu meu personal.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 14.01.2012, 21:41:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bărbații e niște porci!
sper ca ai vorbit in numele tau nu? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 15.01.2012, 18:06:10
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Chiar nu incerc sa intru intr-o polemica. Si ai dreptate ca e o exceptie. Dar exceptia nu e din unghiul pe care il vezi tu. Imi pare rau dar asta e parerea mea. Exceptia e credinta femeii acesteia. Si nu "norocul" de a se fi descurcat. Cati din cei care mor de foame la propriu, au o asemenea credinta? Sau cati mor la propriu de foame? Si cati, excluzand chiar si partea de credinta din discutie, fac ceva in sensul asta? Cati cauta de dimineata pana seara de munca daca nu au, sau muncesc de dimineata pana seara?
Eu nu am sa ma refer la acest caz pe care ni l'a prezentat Lore, pentru ca nu vreau sa ma apuc sa discut pe marginea vietii sale personale sau sa o jignesc in vreun fel.

Ca sa iti raspund la intrebare, sunt destui care isi cauta de munca. Insa iti dau un exemplu: X are 8 copii, il asteapta pe al 9'lea. Nu are studii, pentru ca provine dintr'o familie saraca, iar parintii nu au putut'o tine la scoala, decat pana undeva pe la inceputul liceului. Acum spune'mi tu care sunt sansele ca ea sa isi gaseasca de munca azi, in conditiile in care sunt o multime de oameni calificati, cu studii, care stau acasa si se hranesc cu diplome, ca frigiderul le e gol? Si nu imi spune ca exagerez, stiu multe astfel de cazuri de tineri cu studii, cu calificari necesare, care bat pe la usi si ar accepta orice munca ce le'ar aduce o paine pe masa, dar fara rezultat.

Cat despre muncitul de dimineata pana seara... e asa cum zice Anna. Vreau sa stiu cum te descurci, cu 5-6 copii, in conditiile in care muncesti de dimineata pana seara. Ai idee cat costa sa iti tii copilul la gradinita sau la scoala? Ai idee cat costa o femeie care sa iti aiba grija de copii cat timp tu esti la lucru? Pentru ca nu toti au norocul de a mai avea parinti sau de a fi aproape de ei, incat sa poata sta copiii cu bunicii. Iar idei de secolul trecut, cum ca femeia are datoria de a sta acasa cu copiii, in timp ce barbatul munceste, nu mai functioneaza, ca e imposibil sa traiesti cu un salar mediu pe economie [ca nu vorbim de oameni instariti aici, nu?] chiar si cu un copil sau doi, daramite cu 6 sau 8 sau 10! As vrea sa se faca un studiu. Cati dintre parintii cu multi copii, someri sunt credinciosi si cati dintre acesti au fost ajutati de Dumnezeu, intr'un fel sau altul. Nici sa torni n copii, sa ii tii in saracie lucie, sa te astepti sa se zbata si sa lupte pentru viitorul lor, pentru ca apoi sa te intretina ei pe tine nu mi se pare normal.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 16.01.2012, 15:40:23
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Conceptia asta ma calca pe nervi! Daca te implici intr'o relatie, o faci cunoscand persoana cu care te legi, cu bune si rele. Daca ti se pare ca e destul de afectuoasa, ca iti ofera ceea ce ai nevoie, te legi. Daca nu, nu. Iar daca pe parcurs apar probleme, discuti, comunici, cauti solutii, te lupti si te zbati. Daca nu se poate si nu se poate, iesi din relatia care te face nefericit, care nu te implineste si abia apoi iti cauti altceva.

Ca asa nu merge: sotia mea nu ma satisface sexual, deci imi mai iau vreo 2-3 amante pe langa. Nu e ok nici invers, bineinteles, deci nu fac diferente intre sexe. Sunt destui barbati care inseala si nici femeile cu care o fac nu sunt mai breze, asa cum nu sunt nici femeile care insala si nici barbatii care se incurca cu doamne casatorite.

Nu mi se pare normal ca cineva sa gandeasca asa si sa caute scuze adulterului!
Ar fi trebuit sa precizez ca asta nu e parerea mea personala ci e ceea ce mi-au spus unii barbati, deci din discutii cu toate ca ceva adevar nu se poate sa nu fie in asta! Ma gandesc ca un barbat normal n-ar avea de ce sa insele daca ar gasi tot ce trebuie acasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38