Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2023, 20:15:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu nu cred ca rolul mireanului este sa le gaseasca scuze ierarhilor pentru orice. Cand au gresit, trebuie sa li se zica ca sa nu mai greseasca. Inteleg ca tu ii aperi fiindca vezi ca media ii critica din orice si poate vrei sa contra-balansezi acest lucru. Dar eu nu vad asa lucrurile: trebuie aparati cand sunt acuzati pe nedrept si trebuie sa li se faca observatie cand gresesc, asa invatam toti, asta e rolul Bisericii (adica toti botezatii), sa ajute lumea sa se indrepte. Acum nu zic ca trebuie criticati in ziare si insistat pe asta, dar asta e un forum in care majoritatea membrilor activi suntem cat-de-cat ortodocsi, deci nu trebuie sa ne prefacem ca totul este perfect si nu e niciodata loc de mai bine. Daca orice greseala e trecuta cu vederea, nu o sa ne indreptam, nu o sa ne ajutam, nu o sa crestem, si in final nu o sa ne mantuim! Si mirenii si ierarhii vor fi la judecata in fata Lui Hristos si o sa trebuiasca sa raspundem la ce-am facut. Pentru ierarhi va fi si mai greu ca si-au luat niste responsabilitati imense, ei nu au voie sa piarda turma. Treaba ta daca vrei sa cauti scuze pentru orice greseala, dar nu vad cum ajutam Biserica mintindu-ne ca totul e perfect, ierarhii nostri nu sunt infailibili ca ierarhul ratacit al Romei.
Filmul se făcea oricum, că e foame de bani dacă s-au dat din vistieria publică, s-a greșit că nu au pus pază după spatele oricăruia cere aprobări de la mitropolie într-un an calendaristic.
Nu știi cum s-au comportat în incinta mănăstirii poate că nu au atras atenția cu nimic, nu au tulburat liniștea și ordinea publică.
Nu știi ce s-a adăugat la montaj.

Nu trebuie să ceri aprobare să mergi ca pelerin la o mănăstire, și mulți mireni filmează și sunt deranjanți nu am văzut să li se atragă atenția, decât în Grecia, la noi ai obosi într-o zi lucrătoare să tot faci observații la câți nu respectă regula asta.

Cât privește subiectul filmului, va trece nu va stârni cine știe ce e slab făcut, odată la x ani ciclic văd că se repetă multe sminteli.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2023, 21:33:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Filmul se făcea oricum, că e foame de bani dacă s-au dat din vistieria publică, s-a greșit că nu au pus pază după spatele oricăruia cere aprobări de la mitropolie într-un an calendaristic.
Nu știi cum s-au comportat în incinta mănăstirii poate că nu au atras atenția cu nimic, nu au tulburat liniștea și ordinea publică.
Nu știi ce s-a adăugat la montaj.

Nu trebuie să ceri aprobare să mergi ca pelerin la o mănăstire, și mulți mireni filmează și sunt deranjanți nu am văzut să li se atragă atenția, decât în Grecia, la noi ai obosi într-o zi lucrătoare să tot faci observații la câți nu respectă regula asta.

Cât privește subiectul filmului, va trece nu va stârni cine știe ce e slab făcut, odată la x ani ciclic văd că se repetă multe sminteli.
Nu stiu ce tot aduci vorba la pelerini, etc. Lucrul e cat se poate de clar: au cerut si au primit aprobarea de la Arhiepiscopie sa filmeze un documentar despre viata Parintelui Arsenie Boca. Asta s-a-ntamplat, asta a declarat Arhiepiscopia. Ce ma intereseaza restul? Arhiepiscopia a sustinut acest film prin acordul dat. Nu trebuia sa dea acordul, e cat se poate de simplu. Daca voi atatea pretentii aveti de la arhiepiscopiile noastre, sa nu va plangeti ca suntem unde suntem. Mie mi-e clar: au gresit. Scuze poate sa aiba oricine, intrebarea e cum se indreapta, asta ma intereseaza pe mine. Nici macar nu si-au recunoscut greseala, au dat vina pe aia ca i-au mintit de parca sunt copii. In fine, deja am fost destul de clar despre acest subiect si am zis ce am avut de spus. Daca tu si altii vreti sa le gasiti scuze, n-aveti decat, avem cat meritam.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2023, 23:04:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu ce tot aduci vorba la pelerini, etc. Lucrul e cat se poate de clar: au cerut si au primit aprobarea de la Arhiepiscopie sa filmeze un documentar despre viata Parintelui Arsenie Boca. Asta s-a-ntamplat, asta a declarat Arhiepiscopia.
În primul rând e înșelăciune, ce s-a întâmplat acolo să prezinți într-un înscris oficial o cerere pentru un documentar și să faci un film calomnios și denigrator.

● Într-un mod cu totul nesincer a fost obținută și aprobarea din partea Arhiepiscopiei Sibiului de a filma la Mănăstirea Sâmbătă de Sus, stipulându-se în cererea adresată nouă că se dorește „realizarea unui film documentar despre viața Părintelui Arsenie Boca….”, realizatorii fiind „însoțiți la filmare de circa 20 de pelerini (aceste persoane sunt alese de către noi, sunt enoriași care merg la pelerinaje în toată țara)”. Realitatea prezentată pe peliculă este cu totul diferită: filmul nu este documentar, ci o parodie ieftină în care pretinșii pelerini defăimă prin cuvinte și atitudini atât locurile acelea, cât și actul de pelerinaj în sine la mormântul părintelui Arsenie.

_____________

Până acum nefiind un precedent de denigrare, s-a mers pe buna credință a petenților, deci ce văd eu și ce vezi matale.

Celor care prezintă o situație falsă drept adevărată nu le bați obrazul, dar vlădicul e vinovat, nu vreun consilier eparhial însărcinat cu proiectele și avizele pt cultură.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce ma intereseaza restul? Arhiepiscopia a sustinut acest film prin acordul dat. Nu trebuia sa dea acordul, e cat se poate de simplu. Daca voi atatea pretentii aveti de la arhiepiscopiile noastre, sa nu va plangeti ca suntem unde suntem.
Păi și pe tine te-ar putea induce în eroare niște oameni obișnuiți să manipuleze, și pe mine, nu cu situația asta ci cu altele, nu văd de ce trebuie să fii atât de vehement.

Dacă Biserica ar aluneca pe panta închiderii, sau fiecare să-l bănuiască pe celălalt de toate relele unde s-ar ajunge ?

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mie mi-e clar: au gresit. Scuze poate sa aiba oricine, intrebarea e cum se indreapta, asta ma intereseaza pe mine. Nici macar nu si-au recunoscut greseala, au dat vina pe aia ca i-au mintit de parca sunt copii. In fine, deja am fost destul de clar despre acest subiect si am zis ce am avut de spus. Daca tu si altii vreti sa le gasiti scuze, n-aveti decat, avem cat meritam.
Pe viitor probabil că se vor închide și mai mult și dialogul va fi și mai mic, chiar negativ față de oameni cu inițiative posibil benefice și rodnice pt că un cretin din 100 încearcă să facă ticăloșii în incinta bisericească.

Vreo 90% din inițiativele care sunt în jurul parohiilor sunt făcute de mireni, deci fără aportul lor, activitatea parohială s-ar restrânge și mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.09.2023 at 23:08:35.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2023, 09:58:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Lucrul e cat se poate de clar: au cerut si au primit aprobarea de la Arhiepiscopie sa filmeze un documentar despre viata Parintelui Arsenie Boca. Asta s-a-ntamplat, asta a declarat Arhiepiscopia. Ce ma intereseaza restul? Arhiepiscopia a sustinut acest film prin acordul dat. Nu trebuia sa dea acordul, e cat se poate de simplu.
Nu cred că lucrurile s-au întîmplat așa, cel puțin nu există documente publice care să justifice această ipoteză. IPS Streza și consilieri de-ai „dumnealui” nu au comunicat astfel de documente. Cererea se prezintă că a fost făcută doar pentru anumite filmări, imagini pe care să le facă în incintă sau în anumite zone din incinta acelei mănăstiri.

Problema este că, avînd în vedere subiectul, care i-a fost prezentat lui IPS Streza, ba mai mult regizorul susține că a realizat chiar și un interviu cu IPS Streza, nu știm cu ce semnificație acel interviu, poate l-a mințit că ar vrea să îl folosească printre imaginile filmului, IPS Streza, din punctul meu de vedere, avea obligația să monitorizeze conținutul acelui film, avînd în vedere că Arsenie Boca este, să zicem așa, „un bun al Bisericii”, prin urmare nu se poate spune orice și din orice punct de vedere despre el, despre istoria lui și așa mai departe. Avea această obligație, chiar și avînd în vedere că regizorul filmului nu este creștin ortodox, el se prezintă ca evreu necredincios, deci este clar că avea obligația morală, bisericească să monitorizeze conținutul acelui film, pentru ca eventual să protesteze, să se dezică de o eventuală nemernicie cu mult înainte ca acel film să se fi încheiat și inclusiv cu mult înainte să fie scos pe piață la vizionat.

Povești din ăstea cu consilierul și alte aberații, cum insinuează „Iorest”, nu au nicio valoare, pentru că este clar că subiectul ajunsese la nivelul lui IPS Streza, ba mai mult Streza era îndatorat să monitorizeze acel film, avînd în vedere și pretenția „dumnealui” de a fi canonizat Arsenie Boca. Prin ce s-a manifestat responsabilitatea lui Streza timp de 5 ani cât a durat conceperea și realizarea acelui film, avînd în vedere toate aceste precizări?

IPS Streza are obligația să iasă și să prezinte public care a fost implicarea „dumnealui” din acest punct de vedere, precum și eventual a unuia sau unora dintre consilierii „dumnealui”. Dacă nu s-a implicat din aceste puncte de vedere, avînd în vedere și pretenția pentru canonizarea lui Arsenie Boca emisă tot de la nivelul „dumnealui” și a administrației sale, atunci nu s-ar putea decât trage concluzia că și ăsta este încă un caz care ar releva problemele foarte grave cu actul de conducere la nivelurile menționate, pentru că deja am mai adus în atenția publică și alte cazuri care dovedesc această concluzie, și din punctul meu de vedere nevrednicia acestui personaj pe locurile pe care încă le mai ocupă spre cel puțin anumite nenorociri ale românilor ortodocși.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2023, 10:14:59
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În primul rând e înșelăciune, ce s-a întâmplat acolo să prezinți într-un înscris oficial o cerere pentru un documentar și să faci un film calomnios și denigrator.
(...)
Asta-i altă poveste, regizorul respectiv a filmat ceea ce a considerat el că ar fi un soi de documentar din punctul lui de vedere. Nu sîntem specialiști, și în plus nici eu și nici alții nu am văzut filmul respectiv, prin urmare nu știu cine se poate pronunța dacă este sau nu un soi de documentar. Mai mult, filmul a fost selecționat pentru Festivalul Astra, deci se pleacă de la premisa că măcar aceia din domeniu ar avea ceva de spus semnificativ din acest punct de vedere.

Poate ar fi fost cazul să se facă de mult solicitare spre exemplu la organizatorii festivalului să nu se selecționeze acel film, cu anumite argumente, dacă s-ar fi avut astfel de argumente (și probabil că s-ar fi avut dacă filmul ar fi fost monitorizat de IPS Streza și „consilierii săi”), și avînd în vedere pretenția dubioasă a lui IPS Streza ca filmul să nu fie difuzat de o anumită instituție la nivelul exclusiv al județului Sibiu, de parcă județul Sibiu ar fi moșia privată a lui IPS Streza și a consilierilor lui.

(Adică ce vrea să zică IPS Streza, că acel film să nu fie difuzat prin instituții de stat (nu se referă de exemplu și la cinematografe care n-ar fi de stat) în cuprinsul județului Sibiu, dar în restul țării sau în restul lumii ar fi cumva în regulă să fie difuzat? Ce logică interesantă are „domnu Streza”...)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2023, 16:11:39
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Era ceva normal să nu spună nimic Mitropolia Ardealului pt a nu risca să facă reclamă filmului ?
După venea jegul ăsta de autor de threaduri mincinoase și bombastice care nici ortodox nu pare să fie să susțină că Mitropolitul Streza e de acord cu filmul.
Mitropolia Ardealului nu a spus nimic. Nici măcar Arhiepiscopia Sibiului nu a spus nimic. Comunicatul a fost din partea „biroului de presă” al Arhiepiscopiei Sibiului, ceea ce s-ar putea înțelege, avînd în vedere că preotul Dumitrean este consilier pentru mass-media al lui IPS Streza, că acel comunicat este cel mai probabil venit din partea acestui preot și „unei mâini” de credincioși din spatele lui. De altfel, numele lui IPS Streza nu a fost menționat absolut deloc de către niciun organ de presă, ceea ce confirmă ipoteza operațiunii de care vorbeam, că dacă nu era o operațiune, nu știm de cine și cu ce resurse și relații organizată, s-ar fi găsit măcar unul în toată presa care să îi menționeze numele celui de tristă amintire.

De asemenea, este de observat că în intervențiile recente ale regizorului Al. Solomon, acesta nu a menționat decât un singur nume în comunicare, și acela a fost al preotului Dumitrean; probabil și-a dat seama sau i s-a transmis și lui să nu menționeze numele sinistrului personaj.

Oricum, din reacțiile mai recente scrisorii „dată anonimă” este clar că „lupta” împotriva neomarxismului s-a „sifonat”. Asta nu face decât încă o dată să confirme ipotezele pe care le-am avansat. Iar cel care a dat semnalul că s-a „sifonat” a fost chiar preotul Dumitrean, care deja în ziua următoare a publicării anonimei a venit cu vorbe despre „locul fiecăruia în democrație” în timpul unei procesiuni cu sfinte icoane în Sibiu. Apoi a mai creat ceva tensiune prin menționarea faptului că „fiecare va avea blestemul lui”, deci este clar că „lupta” s-a terminat repede și s-a trecut la faza „plății Domnului”. Dau și cele două linkuri cu cele două momente produse de preotul Dumitrean vizavi de această problemă:

https://youtu.be/vqS1xBOZTjM?si=0cZZ33Sjn2nTAxzk&t=208
https://youtu.be/vqS1xBOZTjM?si=cJQlUEITgIyXk3cv&t=728

Probabil că i s-a și spus, direct sau indirect, preotului Dumitrean că „îl pune pe IPS Streza rău fie cu neomarxiștii, fie cu evrei, fie cu ambii, fie și cu alții”, așa încât probabil s-a conformat la ceea ce i s-a transmis, „hai, că ai spus ce-ai avut de spus, de-acum taci din gură, că îmi faci probleme”, și știm bine că Streza este un soi de „semizeu” pe care să nu cumva să îl tragă vreun factor dintr-ăsta de putere de vreun fir din barbă, că se face „turburare mare”. Și doar nu vrea preotul Dumitrean să îl „turbure” chiar pe „semizeu”, nu? Cu atât mai mult cu cât este oricând la mâna lui...

Dar nu se poate uita că preotul Dumitrean a „amenințat” că va face și o emisiune specială despre acest film, și vrem să vedem dacă se „sifonează” și emisiunea, „amenințarea” respectivă așa cum s-a sifonat și așa-zisa luptă împotriva neomarxismului dusă ba de „Episcopia Sibiului”, ba de „Mitropolia Ardealului”.

Apropo, încă o observație, tot pentru a dovedi ceea ce am avansat acum câteva zile și alte teze, poate se observă că public nu a fost mai niciun preot alături de „biroul de presă”, nici sinistrul nume dar nici mulți alți preoți, ceea ce confirmă și teza cu privire la „isihasmul politic” marca IPS Streza în care se merge în Episcopia Sibiului pe linia „sfintei tradiții” a „batistei pe țambal”, că doar e țambalul privatizat al „domnului Streza”, nu? (Unde o fi fost spre exemplu „marele” Necula? Păi „marele” Necula făcea o prezentare în alăturare cu Morgănștern.)

Last edited by David_1859; 02.10.2023 at 22:17:24. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.10.2023, 01:55:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Comunicatul a fost din partea „biroului de presă” al Arhiepiscopiei Sibiului, ceea ce s-ar putea înțelege, avînd în vedere că preotul Dumitrean este consilier pentru mass-media al lui IPS Streza, că acel comunicat este cel mai probabil venit din partea acestui preot și „unei mâini” de credincioși din spatele lui.
Dacă era o mână de credincioși cum insinuezi tu, nu se exprimau că s-a cerut aprobare pentru un documentar, că nu aveau ei calități să acrediteze și nu li s-a cerut lor.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
De altfel, numele lui IPS Streza nu a fost menționat absolut deloc de către niciun organ de presă, ceea ce confirmă ipoteza operațiunii de care vorbeam, că dacă nu era o operațiune, nu știm de cine și cu ce resurse și relații organizată, s-ar fi găsit măcar unul în toată presa care să îi menționeze numele celui de tristă amintire.
Dacă Vasile Bănescu răspunde ca purtător de cuv al Patriarhiei, menționează de fiecare dată numele lui P.F. Daniel în orice comunicat ?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Unde o fi fost spre exemplu „marele” Necula? Păi „marele” Necula făcea o prezentare în alăturare cu Morgănștern.)
Tipic pt tine, dacă Necula tace de ce tace, dacă vb de ce vorbește ce nu-ți convine.
Necula are replica la el și o să o dea la momentul oportun...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.10.2023, 10:08:38
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit IPS Streza o „dă la pace” cu „Aleicu” Solomon

În ceea ce privește subiectul de față, avînd în vedere și vizibilitatea mai mică din anumite puncte de vedere a fenomenului, dar profitând și de o anumită neatenție a oamenilor, IPS Streza a săvîrșit un fapt incalificabil, ducînd și mai departe falsul acestei lupte despre care vorbeam aici și de fapt confirmând tezele pe care le-am enunțat aici cu privire la caracterul fals al acestei lupte, ba chiar și la demersurile trădătoare ale lui IPS Streza.

Cu ocazia venirii filmului respectiv la festivalul Astra de la Sibiu, s-au petrecut fapte incalificabile la așa-zisa dezbatere de după proiecția filmului, și care au fost surprinse în transmisia în direct pe pagina de fb a festivalului. Practic, un preot cu același nume de Streza, ca și IPS-ul, a venit să îl laude și să îl aplaude, ba chiar să incite lumea să îl aplaude pe „Aleicu” Solomon, aducînd ca „argumente” niște aberații, niște presupuse menționări „corecte” sau „meritorii” în film referitoare la viața lui Arsenie Boca; spre exemplu una ar fi fost „tabloul vivant” în care Arsenie Boca ar fi fost dus de „Securitate” și care semăna într-adevăr cu scena din filmul „Horea” din anii 80 în care Horea era purtat prin sate de autorități înlănțuit într-o căruță spre a-l da exemplu celorlalți români care ar mai fi avut gânduri de răscoală. Au mai fost și alte aberații menționate de acel preot, însă este clar, deși nu pentru oricine, că de fapt acel „domn Streza” (cum i s-a adresat neromânul „Aleicu”) ținea loc unui alt „domn Streza” (după cum și IPS-ului i-a fost făcută referirea de același „Aleicu”) și că s-a dus acolo să transmită „scuze” și practic să „ceară iertare” mascat din partea IPS-ului pentru „problemele create” prin tolerarea postării pe saitul Mitropoliei Ardealului a acelei scrisori deschise a „biroului de presă a Arhiepiscopiei Sibiului”, deci care nu venea nici din partea Episcopiei, nici din partea Mitropoliei, nici din partea IPS-ului Streza, așa cum în mod manipulator s-a încercat să se prezinte, să se insinueze, și de fapt cum manipulator a și fost folosită în mass-media, avînd în vedere că manipulările opiniei publice nu au fost dorite doar de personaje de la Episcopia Sibiului.

Scenele despre care vorbesc apar de la minutul 44 încolo din înregistrarea cu așa-zisa dezbatere de după proiectarea făcăturii lui „Aleicu” la festivalul Astra de la Sibiu, „dezbatere” înregistrată pe pagina de fb a festivalului:
https://www.facebook.com/AstraFilmFe...4844274885625/

Deci după ce l-a lăsat „în ofsaid” pe Arsenie Boca, după ce a lăsat „în ofsaid” și imaginea Bisericii Ortodoxe care a fost terfelită pe marginea acestui film de luni de zile încoace de către acel personaj pe tot felul de canale mediatice, iată că IPS Streza l-a lăsat „în ofsaid” și pe preotul Dumitrean, el dând-o „la pace” într-un mod subtil, camuflat cu „Aleicu” Solomon. Până la urmă, cum s-ar zice, nimic nou, nu se face decât să se confirme „grija” pe care o are „domnu Streza” față de ortodoxie și nația română, continuarea unor atitudini trădătoare, parșive, înșelătoare, probabil preotul Dumitrean trebuind să fie mulțumit că i s-a permis să devină o mică vedetă națională cu ocazia acestor „scandaluri”, deși „domnu Aleicu” a făcut de câteva ori eforturi vizibile să nu menționeze numele celui despre care a devenit iată clar pentru tot mai multă lume că a stat în spatele acelei scrisorele „războinice” care de fapt nu a fost întîmplător că nu a fost asociată nici măcar o singură dată și de către nimeni în spațiul media cu giganticul IPS Streza.

„Războiul” împotriva neomarxismului dus de „Arhiepiscopia Sibiului”, ba chiar de către „Mitropolia Ardealului”, poate fi astfel numit „războiul de jumătate de zi”, sau altfel spus, s-a făcut seară și s-a făcut dimineață și s-a terminat „războiul”. În schimb s-au răsturnat în spațiul mediatic găleți de manipulări ale opiniei publice care să transmită în mod fals, înșelător că s-ar da cine știe ce „luptă” împotriva neomarxismului de către (toată) Arhiepiscopia Sibiului, adică n-ar fi fost vorba nici măcar doar de personaje din administrația lui IPS Streza, ci chiar de toată Arhiepiscopia, cu rîul, cu ramul, cu viii și morții și așa mai departe.

Last edited by David_1859; 20.10.2023 at 14:58:13. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2023, 13:22:21
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu este nicio reacție a „mitropoliei”, este o reacție a „biroului de presă al Episcopiei Sibiului”, postată cvasi-anonim pe saitul respectiv. De fapt am urmărit diverse saituri, inclusiv țiitoarele de trenă ale lui IPS Streza, activenews.ro și r3media.ro, saituri care s-au făcut de rîs și și-au dat arama pe față, iar pe multe saituri centrale sau zonale în mod tendențios este menționată titulatura „Mitropoliei Ardealului” sau a „Arhiepiscopiei Sibiului”, în mod nefondat, tendențios, practic aproape doar ca să i se facă reclamă (pozitivă) administrației zonale conduse de IPS Streza, avînd în vedere și contextul mai larg al adevărurilor triste care au început să iasă la iveală, despre ce se întîmplă pe-acolo, pe anumite saituri, forumuri și bloguri, cum zicea un utilizator cândva aici că ar vrea chiar să le interzică prin lege pe unele. (...)
Acoliții lui Victor Roncea de la activenews.ro recidivează în această problematică, numindu-l mai nou pe IPS Streza ca fiind așa-zis „apărător al lui Arsenie Boca”, deși este clar pentru toată lumea de bună credință că acel comunicat, acea scrisoare deschisă nu îi aparține, ba potrivit argumentelor aparține consilierului pentru presă, preotul Dumitrean, și de fapt nu a fost asumat cu adevărat, dincolo de publicarea lui pe saitul episcopiei, de către IPS Streza, fapt dovedit nu doar prin evitarea asumării formale a documentului, dar și prin operațiunea care a comportat o astfel de evitare la nivelul absolut al întregii prese care a discutat cazul, absolut nimeni nu a menționat nici măcar o singură dată numele „jovialului” „domn Streza”.

https://www.activenews.ro/prima-pagi...lti-Ani-184998

Mai mult, așa cum am demonstrat recent, pentru cine vrea să priceapă, IPS Streza a dat-o la pace, a „bătut palma” cum s-ar zice, într-un mod subtil și pervers, prin intermediul unui preot tot cu numele Streza, cu regizorul „Aleicu” Solomon, sau cel puțin a încercat să facă asta, că mai trebuie să vină și răspunsul regizorului care l-a portretizat în halul în care a făcut-o în acea făcătură de film pe Arsenie Boca, care, pentru cine n-a văzut filmul, apare permanent ca un personaj pasiv, care asistă la tot felul de „tablouri vivante” aberante, și care la un moment dat se apucă să și fumeze, ceea ce transmite de fapt o batjocorire a vieții de apoi a lui Arsenie Boca, ca și cum acolo în ceruri ar fi un spectator pasiv, plictisit chiar, fără nicio implicare față de vieți ale credincioșilor, ba mai mult la sfîrșitul filmului apare ca aruncând disprețuitor cu bani, ca înspre niște cerșetori, înspre personajele care închipuiau pelerinii.

Apropo, cum de la slujba din ziua aniversării datei de naștere a lui IPS Streza (care în mod ticălos a fost numită sărbătoare a „întregii Mitropolii”, marcând încă o dată cultul personalității pe care și-l face și care i se face acestui personaj) a lipsit chiar preotul Dumitrean, care este și el consilier al lui Streza, dacă acolo a fost „umplut” locul cu consilieri și cu tot soiul de acoliți ai lui Streza, preot Dumitrean care este cel care este în spatele acelei scrisorele „războinice” împotriva neomarxismului cultural care ar caracteriza făcătura video despre „viața de apoi” a lui Arsenie Boca? Cumva pentru a arăta și mai mult, pentru a întări lipsa de părtășie a lui IPS Streza la declarațiile „belicoase” ale preotului Dumitrean?

Last edited by David_1859; 22.10.2023 at 14:10:50. Motiv: adăugiri
Reply With Quote
Răspunde