Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2012, 20:17:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumneata doamna ai posibilitatea de a intreba un preot ortodox care este dreapta credinta,asa cum a fost ea transmisa de Biserica Ortodoxa de-a lungul timpului,de la inceput,fara schimbare si fara oprire.Poti accepta aceea credinta,o poti verifica sau o poti respinge,din motive de dumneata stiute,si sa ramai in secta dumitale si la conceptiile dumitale.Vad ca dumneata esti demult pe acest forum si ai preferat pana acum sa ramii tot in erezia dumitale.Parintii Bisericii stateau de vorba cu omul,ii explicau,incercau sa-l ajute dar nu renuntau nici un pas la invatatura Bisericii asa cum a fost transmisa ea.Nu obligau pe nimeni ci povatuiau,indreptau acolo unde era cu putiinta si isi aparau turma de eretici,vechi sau noi.Un credincios nu are de ce sa intre in dispute cu dumneata,sau cu alti sectari,pt ca nu are ce sa mai adauge la ce au spus Sfintii Parinti.Te poate ajuta aratandu-ti invatatura(dragoste pt sufletul aproapelui care trebuie sa fie doar in dreapta credinta daca chiar isi doreste mantuirea) daca dumneata asta iti doresti,daca esti in nevoi umane trebuie sa fii ajutata(compasiune umana) dar nu se discuta cu dumneata polemic sau in contradictoriu chestiuni de credinta,care nu sunt de negociat sau de schimbat.Iubirea adevarata,izvorata din credinta,este doar in Adevar doamna,nu pe stradute laturalnice si intunecate,ci in Lumina.

Pe dumneata cine te impiedica sa vii in Biserica lui Hristos?Crezi ca intelegerea dumitale este mai presus de a Sfintilor lui Dumnezeu?Cum crezi dumneata,in mandria de care dati dovada,ca un credincios ortodox ar trebui sa discute cu voi ceea ce Sfintii Parinti au interzis sa fie negociat?Cine te impedica pe dumneata doamna sa mergi la un preot ortodox si sa ceri calauzire?Nu este suficient de buna pt conceptiile dumitale?Atunci lasa-i pe cei pt care a fost suficienta invatatura Bisericii in pace si stai in locul unde ai ales sa stai.Dumneata vad ca esti demult pe acest forum si din ce am vazut sunt destule articole de invatatura ortodoxa.Dumneata tot sectanta ai ramas.Si atunci ce vrei de la un ortodox?Poate ca nici dumneata nu vrei sa vii in Adevar,pt ca trebuie sa-ti lasi mandria si sa fii smerita si in ascultare.Iubirea de oameni la Sfintii Parinti nu insemna doamna haos in credinta,amestec doctrinar cu ereticii si sincretism.Sau vrei ca un ortodox sa nesocoteasca ce au stabilit Sfintii Parintii,sub calauzirea Duhului Sfant si sa spuna ca dumneata,aflata in afara Bisericii?Doamne fereste doamna,pt ca atunci il vei trage si pe altul in ratacire dupa dumneata si mare iti va fi pedeapsa.Ai cercetat invatatura si scrierile Parintilor ? Atunci,te intreb eu,cum crezi dumneta ca un ortodox in ascultare de invatatura Bisericii te va considera altceva decat ceea ce au hotarat Sfintii Parinti?Sau ar trebui sa se lepede de ei sub pretextul viclean al fatarnicei iubirii a aproapelului,da o iubire murdara in erezie si hula?

Conform invataturii Bisericii Ortodoxe cei aflati in secte nu sunt in Adevar.Dumneata daca stii ca asa au considerat toti Sfintii Bisericii de-a lungul timpului cum poti sa mai stai in erezie?Nu intelegi inca totul,mintea dumitale inca nu percepe totul?Pai atunci lasa ce stii dumneata,fa ascultare si incepi sa urci drumul spre pocainta si intelegere duhovniceasca.Este un drum tare greu doamna si sa stiti ca si mai toti de aici urca si ei cu greu,de aceea nu trebuie sa intre in discutii pierzatoare si aducatoare de smintire.Mai bine roaga-te doamna sa iti arate Dumnezeu unde gresesti si lasa mandria si falsul orgoliu ranit.

Uite draga doamna ce spun Sfintii,iti dau doar un singur exemplu dintr-o istorie a marturisirii fara oprire de la inceputuri,moment la care secta dumitale nu exista, daca cele ce ti-am spus eu consideri ca nu merita a fi luate-n seama,pt ca si eu sunt pacatos ca si dumneata.Dar nu-i ignora pe Sfintii pe care i-a cinstit Dumnezeu pt ca numai cel rau si-ar dori sa faci asta.Cerceteaza ce spui ei,de la inceputuri,si gandeste-te ca poate au fost oameni care au fost mai aproape de Dumnezeu decat ai putea fi dumneata sau inselatii care iti susura otrava ereziei in urechi si poate ca nu ar fi rau sa asculti de ei,de Sfintii Bisericii.Sper sa nu crezi dumneata ca Sfintii lui Hristos s-au inselat si dumneata esti mai dreapta ca ei,pentru ca atunci draga doamna tare neagra trebuie sa fie inselarea in care te-ai gasi.Sa nu ajungeti doamna sa va luptati chiar cu Sfintii Bisericii si in ultima instanta chiar cu Dumnezeu(Faptele Sfinților Apostoli 5,39) Sa nu fie asa si sa-l biruiti pe necuratul !


Sfantul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073): "Pazeste-te, fiule, de cei cu credinta strimba si de toate discutiile lor, caci si pamintul nostru s-a umplut de ei! Numai cel ce traieste in Credinta Ortodoxa isi va mintui sufletul. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decit curata si sfinta noastra Credinta Ortodoxa .De asemenea, fiule, nu se cade sa lauzi o credinta straina. Cine lauda o credinta straina face la fel ca si cel care-si huleste propria credinta. Cine lauda credinta sa si pe cea straina e un fatarnic si apropiat de erezie .Daca cineva iti spune: "Credinta noastra si a voastra este de la Dumnezeu", atunci, fiule, raspunde-i asa: "Fatarnicule! Cum pot fi amindoua de la Dumnezeu? Nu stii ce spune Scriptura: Este un singur Domn, o singura Credinta, un singur Botez. (Efeseni 4,5)Asadar, fiule, fereste-te de acestia si intotdeauna apara-ti credinta ta! Nu te infrati cu ei, ci fugi de ei si intareste-te in credinta ta prin fapte bune.Fiule, chiar daca va trebui sa mori pentru credinta ta sfinta, du-te cu indrazneala la moarte.Asa au murit si sfintii pentru Credinta, iar acum vietuiesc intru Hristos." (Patericul pesterilor de la Kiev, 1806).

Asta am avut sa-ti spun.Mergi sanatoasa doamna si fie ca Domnul sa te ajute sa vii acasa,in Biserica lui Hristos si sa-ti mantuiesti sufletul.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.06.2012 at 21:31:57.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2012, 23:46:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Discutia nu era despre mine, care, apropo, am vorbit si cu diferiti preoti si continui sa vorbesc. Era vorba de cei peste 6,5 miliarde de oameni pe care ortodocsii ii considera pagani sau eretici, dar de soarta carora nici nu le pasa prea mult, asteptand sa vina ei sa puna intrebari, in timp ce ei isi rezerva dreptul sa nu discute cu ereticii. Iar Hristos a inviat si pentru ei... Dar, ma rog, din moment ce calea este atata de grea incat nici pe noi nu ne putem tine, poate ca cer prea mult de la ortodocsi. Se vor ocupa altii si de acesti oameni...

Multumesc frumos pentru urarile dvs. Va doresc asemenea.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 05.06.2012 at 23:52:16.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2012, 00:59:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
asteptand sa vina ei sa puna intrebari
Evident!
Oare ce (sau cine) ii impiedica, in definitiv, sa o faca?.........
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2012, 09:47:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Evident!
Oare ce (sau cine) ii impiedica, in definitiv, sa o faca?.........
Pai, incercati sa va puneti dvs in locul lor. Sa zicem ca v-ati nascut intr-o familie neortodoxa, ati fost invatat ca religia dvs este cea mai buna, ca va mantuieste. Ca ortodocsii nu sunt drept credinciosi, ci idolatri si lumesti, etc. Asta in eventualitatea in care ati auzit de ortodocsi (caci sunt destui in lumea asta care nici nu stiu macar ca exista ortodocsi). In aceasta situatie ce motiv ati avea sa cautati un preot ortodox ca sa il intrebati despre adevarata credinta, cand ati fost invatati ca el nici macar nu o are?

Singura solutie este sa intalniri un ortodox traitor, care sa va arate cu fapta ca ortodocsii nu sunt chiar asa de lumesti si idolatri cum ati auzit, ca au credinta, smerenie si dragoste de oameni. Iar aceasta o va face interactionand cu dvs, intr-un fel sau altul. Vazandu-l, veti incepe sa va puneti intrebari si abia atunci va veti interesa mai mult despre religia lui. Caci oamenii vin la lumina atrasi de lumina. Dar daca nu o vad, nu vor veni.

Insa daca ortodocsii stau numai in compania ortodocsilor, de frica prozelitismului, iar cand apare un strain cu ideile lui natural neortodoxe il ocolesc ca sa nu isi contamineze credinta, ortodoxia va ramane o religie practicata doar de un cerc restrans, in special de cei ce se nasc ortodocsi, iar strainii nu vor gasi niciun motiv sa o iubeasca.

E drept ca exista o anumita treapta in viata de credinta, acea a prunciei in Hristos, in care nu are rost sa polemizezi cu cei de alta credinta, deoarece credinta ta este inca slaba si indoielile lor te pot darama si pe tine. Dar sa fie oare ortodoxia formata numai din prunci de nu se poate extinde si catre eretici? Putinii oameni care vin la ortodoxie o fac mai ales pentru ca le-au picat in mana ceva carti pe care le-au citit, apoi au cautat ei singuri. Insa ortodoxul nu este genul de om care cauta oi pierdute, ci de multe ori le ocoleste si le alunga, strigand ca sunt eretice.

In ortodoxie, pana si cuvantul "misiune" e aproape eretic. Iar Iisus Hristos a venit pe acest pamant nu pentru El, ci ca sa faca misiune, deci sa mantuiasca pe altii, chemandu-i la credinta. Macar printre ortodocsi de ar face ortodoxul misiune, caci sunt multi ortodocsi doar cu numele, care zac in pacate grele. E mare nevoie in aceste zile de oameni carora sa le pese si de alti oameni...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2012, 10:01:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este incredibil cata ipocrizie doamna.Stati pe un forum ortodox,sunteti sectanta,ramineti sectanta si le plangeti de mila celor care nu au parte de misiuni ortodoxe.Mai mult,in aroganta dvs sectanta,le mai dati si lectii de traire ortodocsilor de parca acestia sunt ultimii rataciti care smintesc lumea si nu au putut sau nu pot da niciodata un exemplu de traire.Altii trebuie sa fie perfecti dar dumneata,in ciuda evidentelor cuprinse intr-o intreaga istorie,poti ramane bine-mersi sectanta.In plus banuiesc ca stiti exact si programul misionar al Bisericii Ortodoxe de va permiteti sa generalizati ignorand,ca si cum nu ar exista nici un efort, si culpabilizand ceva despre care dumneavoastra,in ce mai bun caz,aveti cunostiinta doar partial ca sa nu zic deloc.Ar fi un bun inceput sa lasati ipocrizia si sa dati dumneavoastra un exemplu pentru restul sectantilor si sa treceti in credinta adevarata.Pai daca pe dumneata vad ca nimic nu te-a convins pana acum atunci nu-i cam fals sa plangi de grija altora? Lasati dvs aprecierile critice despre credinta ortodoxa pana veti face parte din ea si o veti cunoaste.Altfel vorbiti despre ce nu cunoasteti sau despre ce v-ati lepadat,dupa cum a fost cazul dvs.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.06.2012 at 10:05:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2012, 10:13:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In ortodoxie, pana si cuvantul "misiune" e aproape eretic. Iar Iisus Hristos a venit pe acest pamant nu pentru El, ci ca sa faca misiune, deci sa mantuiasca pe altii, chemandu-i la credinta. Macar printre ortodocsi de ar face ortodoxul misiune, caci sunt multi ortodocsi doar cu numele, care zac in pacate grele. E mare nevoie in aceste zile de oameni carora sa le pese si de alti oameni...
Am auzit mulți preoți îndemnând credincioșii să facă misiune. Adică să-și manifeste credința între cunocsuți - în familie, la serviciu, oriunde au prilejul. Dar această misiune nu trebuie să fie o propovăduire cu orice preț a cuvântului Evangheliei, ci o mărturisire cu întreaga viață trăită, așa încât oamenii să recunoască lumina lui Hristos în credinciosul mărturisitor. Altfel nu va putea convinge, și se va afla înșirând cuvinte goale, lipsite de putere.

Deci mărturisirea nu trebuie făcută mergând din ușă în ușă, ci pocăindu-te, curățindu-te și luminându-te pe tine însuți (prin lucrarea harului). Iar cei care au făcut aceasta în viața lor, măcar de au plecat și în pustie, n-au putut rămâne ascunși, ci lumina de care s-au învrednicit de la Domnul (care nu poate fi ținută sub obroc) a atras multe suflete însetate.
În acest fel, suntem datori, într-adevăr, să-L mărturisim pe Domnul, și să ne temem de nu o vom face cu viața noastră.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2012, 10:18:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Este incredibil cata ipocrizie doamna...,in aroganta dvs sectanta..
Sectantii sunt ipocriti, mandri, aroganti, au tupeul de a da lectii dreptcredinciosilor, etc. La ce va asteptati? Daca ar fi sfinti nu ar mai avea nevoie de Hristos. Insa dvs nu sunteti genul care sa puteti face fata unor discutii cu ei fara atac la persoana. Poate ar fi mai bine sa contiunuati cu citate din Sf Parinti, ca si pana acum. Caci nu veti convinge pe nimeni strigand "Ipocritule, treci la credinta mea!" Nu faceti decat sa confirmati atitudinea ortodocsilor de care am vorbit mai sus.

V-as fi recunoscatoare daca nu v-ati mai raporta la persoana mea. Eu sunt doar o voce de pe un forum. Poate zic bine, poate nu. Dvs luati doar ce e bun si nu va mai coborati la nivelul meu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2012, 10:22:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am auzit mulți preoți îndemnând credincioșii să facă misiune. Adică să-și manifeste credința între cunocsuți - în familie, la serviciu, oriunde au prilejul. Dar această misiune nu trebuie să fie o propovăduire cu orice preț a cuvântului Evangheliei, ci o mărturisire cu întreaga viață trăită, așa încât oamenii să recunoască lumina lui Hristos în credinciosul mărturisitor. Altfel nu va putea convinge, și se va afla înșirând cuvinte goale, lipsite de putere.

Deci mărturisirea nu trebuie făcută mergând din ușă în ușă, ci pocăindu-te, curățindu-te și luminându-te pe tine însuți (prin lucrarea harului). Iar cei care au făcut aceasta în viața lor, măcar de au plecat și în pustie, n-au putut rămâne ascunși, ci lumina de care s-au învrednicit de la Domnul (care nu poate fi ținută sub obroc) a atras multe suflete însetate.
În acest fel, suntem datori, într-adevăr, să-L mărturisim pe Domnul, și să ne temem de nu o vom face cu viața noastră.
Amin! Slava lui Dumnezeu! De ar fi mai multi care gandesc asa...
Deci ceea ce lipseste e trairea; daca ar fi traire misiunea s-ar face automat. Cu trairea se incepe.
De fapt observ o incercare de trezire in BO si o dorinta de a ii mantui pe altii. Sper sa creasca si BO sa devina o Biserica implicata in misiune. E nevoie mare in acest sfarsit de veac.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2012, 10:26:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sper sa creasca si BO sa devina o Biserica implicata in misiune. E nevoie mare in acest sfarsit de veac.
Care sunt acele biserici(culte) pe care tu le consideri ca fiind implicate in misiune? Ce intelegi tu prin misiune? D-l N.Priceputu a spus ce inseamna misiunea la ortodocsi, marturisirea lui Hristos prin fapta, prin insasi viata proprie traita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2012, 10:27:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ti-am spus doamna decat sa nu mai joci rolul de victima inchipuita.Sau trebuie sa tacem toti ca sa nu va ranim dvs sentimentele lezate de o prefecatorie evidenta?Si pe alt topic ti s-au pus in fata evidente din viata sfintilor si acolo ai mutat imediat discutia.Dumneata,daca ai buna-credinta,sa incetezi cu atacurile la adresa credintei ortodoxe pt ca nimeni nu are nimic cu dumneata ci cu erezia sectara(asa daca tot faci referinta la Sfintii Parinti care indemau sa ajuti omul dar sa respingi erezia)din care faci parte.Si cat timp veti ataca,subtil sau direct,credinta ortodoxa sa fiti siguri ca nu vor tacea toti.Daca nu ati gasit nimic bun in ea,in credinta ortodoxa,din moment ce tot sectara ati ramas,atunci macar nu-i smintiti pe cei care au ramas in ea.Daca nu poti sa iubesti macar fi dumneata politicoasa,asa spunea cineva din credinta ortodoxa.Este ce va rog frumos si politicos,sa lasati credinta ortodoxa in pace daca tot nu doriti sa faceti parte din ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35