Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.02.2010, 09:52:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Un antivirus gen Nod32, foarte bun, e si asta vreo 150 lei. Multe alte softuri sunt gratuite, playere, etc.

Ce vreau sa spun ca in prezent nu mai este ca acum 10 ani, poti fi corect si in acest domeniu, daca vrei, daca vei cauta un pic, si pe bani putini poti avea tot ce iti trebuie. Va incurajez sa faceti si voi la fel.
Exista AVG, care e gratis daca il folosesti acasa in interes personal (Basic antivirus and antispyware protection for Windows available to download for free. Limited features, no support, for private and non-commercial use only.). 110 milioane de useri sunt pe acest antivirus.

Eu pe asta il folosesc de mult timp si nu am probleme. Versiunile de AVG care se platesc au optiuni care nu sunt asa de importante pentru mine, atat timp cat stau in Internet fara riscuri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.02.2010, 03:09:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Utilizarea de software piratat ori downloadarea de muzica, filme si programe este furt fara doar si poate. Eu am facut chestia asta mult timp, insa de vreun an si ceva am inceput "curatenia". Sistemul de operare l-am avut intotdeanuna original, luat pe vremea cand era destul de mult, asta cu faptul ca e o avere sa-l cumperi e o minciuna, sa dai cateva milioane pe un program pe care poti sa il folosesti mult si bine, cum e Windows XP, e mai mult decat rezonabil.
Inseamna ca habar n-ai care sunt conditiile de licentiere.
In primul rand nu e o nimica toata, e vreo 5 milioane in conditiile in care un sistem bun ajunge la ora actuala cam 10-12milioane.

In al doilea rand, varianta de 5mil e asa zisa "OEM" adica o cumperi cu calcuator nou si daca mai tarziu faci un upgrade cat de cat la partea de hardware, licenta nu mai este valida.

Citat:
Asadar, nici o scuza pentru cei care fac asta. Asta cu n-am bani, nu tine. E ca si cum te duci in showroom la Mercedes si spargi vitrina si pleci cu masina pe motiv ca nu ai bani sa o cumperi.
Eu cred ca cei de la Mercedes n-ar trebui sa aiba nici o problema atat timp cat nu spargi vitrina si dupa ce pleci cu Mercedesul acasa, acelasi Mercedes ramane si in vitrina, numai bun de vanzare.
Pentru ca asta este de fapt diferenta ESENTIALA intre proprietatea "materiala" si cea "intelectuala".


Citat:
Softuri ca Word, Excel sunt incluse in pachetul Open Office care este un gratuit si utilizat de peste 100 milioane de oameni,
Inseamna ca n-ai incercat niciodata sa importi un document de cateva sute de pagini facut in word cu o formatare mai complexa in openoffice.
Daca ai sa o faci, ai sa constati ca trebuie sa o iei aproape de la zero cu formatarea ca sa mai fie cum era in MS Office.

Si sunt sigur ca si partea de calcul tabelar are probleme asemanatoare si problemele de compatibilitate nu se opresc aici.

Si Microsoft a facut tot ce i-a stat in putinta legal si nu numai, ca sa se asigura ca nu o sa fie niciodata o compatibilitate intre programele sale si cele produse de concurenta.
De ce..nu e greu de ghicit.

Asa ca acum n-ar trebui sa fie nemultumiti ca exista si din cei care sunt obligati sa le foloseasca programele (datorita cvasi-monopolului MS n-au incotro) si nu pot sa le achite (deoarece pozitia de monopol le-a permis si impunerea de preturi exorbitante).

Citat:
daca vrei pachetul de la Microsoft se poate lua varianta in lb. romana care e undeva sub 200 de lei,
Aia e varianta educationala si daca ai sa citesti cu atentie licenta, iar ai sa vezi ca nu poti face multe chestii cu el decat daca o incalci, ceea ce pana la urma e tot acolo ca si cand nu l-ai fi platit.

Vrei varianta completa, fara restricti? Scoti de la 500Euro in sus, pretul a doua calculatoare bunicele.

Citat:
programe de editare gen Photoshop pot fi gasite iarasi ieftin, chiar eu am luat de curand de pe ebay la aproximativ 110 lei nou, dar o editie de anul trecut, mare dezavantaj nu, ca ala din 2010 e la fel doar ca ii zice altfel.
Esti sigur ca ceea ce ai cumparat era un program licentiat si nu un CD cu o copie de Photoshop, fie el "CD original"?
Sau care seamana, ca in ziua de azi se contrafac bani, ce sa mai vorbim de CD -uri.
Oricum, pentru informarea ta, daca ai cumparat de la cineva CD -ul original nu inseamna ca ai dpdv legal si dreptul de utilizare.

Citat:
La capitolul muzica, a cumpara un CD sau DVD e relativ costisitor, e mai iau cate unul cu ceva ce imi place, insa acum cu site-urile gen musicmall.ro din Romania sau 7digital.com pt. muzica internationala a da pe o melodie in jur de 4 lei mi se pare extrem de rezonabil.
Serios? Si ne spui si noua cat din muzica cu drepturi de autor pe care o ai in calculator este cumparata si cata nu?
Si cam cat ai dat pe cea cumparata, pana acum?

Citat:
Un antivirus gen Nod32, foarte bun, e si asta vreo 150 lei. Multe alte softuri sunt gratuite, playere, etc.
Da, dar vezi ca licenta e doar pentru un an de zile.

Si sunt softuri pe care multi le folosec, mai complexe decat "paleyere" si cine stie ce utilitare marunte..

Sunt curios ce i-ai spune unui student care vrea sa invete sa lucreze intr-un program care costa vreo 12.000E cumparat.
Sa ia CD -ul de pe Ebay?


Citat:
Ce vreau sa spun ca in prezent nu mai este ca acum 10 ani, poti fi corect si in acest domeniu, daca vrei, daca vei cauta un pic, si pe bani putini poti avea tot ce iti trebuie. Va incurajez sa faceti si voi la fel.
Sau poti sa te minti ca esti, nestiind care sunt conditiile de licentiere si nefolosid calculatorul decat la un nivel mediocru.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.02.2010, 03:11:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista AVG, care e gratis daca il folosesti acasa in interes personal (Basic antivirus and antispyware protection for Windows available to download for free. Limited features, no support, for private and non-commercial use only.). 110 milioane de useri sunt pe acest antivirus.

Eu pe asta il folosesc de mult timp si nu am probleme. Versiunile de AVG care se platesc au optiuni care nu sunt asa de importante pentru mine, atat timp cat stau in Internet fara riscuri.
Am recomandat/instalat si la altii AVG ca pe urma sa ajung sa-l inlocuiesc pentru ca este destul de mult sub asteptari.

Iar ce zic ei cu numarul de utilizatori pe care il au, sa fim seriosi..
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.02.2010, 09:39:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am recomandat/instalat si la altii AVG ca pe urma sa ajung sa-l inlocuiesc pentru ca este destul de mult sub asteptari.

Iar ce zic ei cu numarul de utilizatori pe care il au, sa fim seriosi..
Atunci ce folosesti? Ceva gratis?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre furtul sfintelor moaste dan73 Moaste 8 07.06.2010 00:37:52
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 11:13:14