Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.02.2010, 09:20:51
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si la ce ajuta toata sarada asta? Adica de ce nu putem sa ne rugam asa cum suntem acum??
Asa-i fiecare poate a se ruga unde vrea si alege ce doreste ca biserica. De multe ori abia se inteleg cei dintr-o confesiune, dar sa le mai si unesti.

Vrajeala cu ,,unicul,, D-zeu, nu are legatura cu D-zeu Tatal Domnului Isus.
Exemplu este cuvântul "Alah" care in limba ebraica înseamnă "sa urce."
Există doar un singur text din Scriptură în care "Alah" este folosit care vine in apropierea descrieri unui Dumnezeu. Este vorba de Lucifer.
In Isaia 14:13 ,,Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei; ,, Isaia 14:14 mă voi sui pe vîrful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.”

Traducerea la cel ce zice in inima lui, ,,ma voi sui,, este עלה ‛âlâh , si in
,,Isaia 14:15 Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adîncimile mormîntului! ,,

AndreiCozia, cum crezi ca se va ruga un credincios crestin sau evreu cu acest alah impreuna cu unul si la unul din locuinta mortilor? Dar si mai spurcat sa fie si nume Al Lui D-zeu considerat de evrei si crestini.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.02.2010, 18:42:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul

Vrajeala cu ,,unicul,, D-zeu, nu are legatura cu D-zeu Tatal Domnului Isus.

Exemplu este cuvântul "Alah" care in limba ebraica înseamnă "sa urce."
.
:) La fel cum cuvintul romanesc - fac - inseamna impreunare in engleza :)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 03.03.2010, 12:24:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unitatea credintei ar trebui sa reprezinte o credinta intr-un Dumnezeu, asa subiectiv cum o face fiecare religie in parte UNIFICATI sub acelasi acoperis.

De exemplu intr-o incapere, fiecare sa se roage LA UNICUL DUMNEZEU, in FELUL in care o face in religia lui fara sa IMPUNA altora prin "argumente logice" sa o faca intr-un fel sau altul.

Daca priviti o catedrala catolica cu multe capele, imaginati-va ca intr-un ar fi un preot ortodox oficiind Liturghia Ortodoxa, in alta, penticostalii cu sedintele lor, baptistii, catolicii, musulmanii, toti uniti printr-o lucrare comuna sub acelasi acoperis. Deci care ar fi problema? un fel de Mall Religios, in sens bun, unde nimeni nu impune si nu se cearta, telul comun fiind rugile de mintuire catre UNICUL DUMNEZEU ( fiecare cum intelege, fara cearta)
fereasca Dumnezeu :)
Nu stiu despre ceilalti insa noi nu avem unicul Dumnezeu, fiecare cum intelege, la modul subiectiv. Noi il avem pe Dumnezeu cel Unic, Viu si Revelat. Sa inteleaga fiecare ce vrea dar la el acasa, cu pace si cum are el chef, nu trebuie sa ne razboim pe tema asta dar nici sa jucam hora-mpreuna.

Esenta aici e nu ca zic eu ca toti ceilalti, care nu au fost botezati in Hristos vor merge in iad - ideea e ca daca eu, care am fost botezata in Hristos si care m-am impartasit cu insusi Trupul si Sangele Lui, Il relativizez si-L pun pe aceeasi treapta cu subiectivismele altora, ma duc in iad sigur. Inainte de toate cred ca noi, ortodocsii, asta nu avem voie sa facem. Nu sa dam cu anatemele-n stanga si-n dreapta, dar si ce am primit in dar - pai sa il tinem mai presus de orice altceva. Si restul cu ale lor.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 05.03.2010, 10:11:03
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

In biblia ortodoxa nu se gaseste termenul de toleranta . Toleranta este un termen mascat cum este si problema cu cipurile, nu de cipuri in buletine si pasapoarte ne este noua frica, ci de pasul urmator. Si inca ceva, dumnezeu nu este tolerant, dumnezeu este milostiv.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 06.03.2010, 17:35:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un ,,model'' de toleranta:

PATRIARHUL 666 distruge Man. Esphigmenou din Muntele ATHOS pentru refuzul ECUMENISMULUI ! English
Reply With Quote
  #157  
Vechi 06.03.2010, 17:57:03
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ei bine draga Antonia, cei de la razbointrucuvant, "anti-ecumenisti" ii numesc pe cei de la Esphigmenou, "extremisti"!

Ce parere ai?
Reply With Quote
  #158  
Vechi 06.03.2010, 18:58:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ei bine draga Antonia, cei de la razbointrucuvant, "anti-ecumenisti" ii numesc pe cei de la Esphigmenou, "extremisti"!

Ce parere ai?
Am plans cand am vazut aceste scene. Eu ma gandeam ca romanii sunt crestini adevarati si sunt solidari cu cei aflati in asemenea primejdii. Doamne, miluieste-ne sa putem fi de partea adevarului intotdeauna. Cu cine vom fi solidari acum: cu cei puternici sau cu cei smeriti?

Calugarii athoniti au ales ca arma rugaciunea si arma lor ne va lovi daca nu vom fi de partea adevarului.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 06.03.2010, 20:48:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
daca eu, care am fost botezata in Hristos si care m-am impartasit cu insusi Trupul si Sangele Lui, Il relativizez si-L pun pe aceeasi treapta cu subiectivismele altora, ma duc in iad sigur. Inainte de toate cred ca noi, ortodocsii, asta nu avem voie sa facem. .
Unde , mai precis spune Hristos ca daca te impartasesti trebuie sa te tii departe de subiectivismele" altora?..sa zicem ale sectantilor, ca altfel mergi in Iad?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 06.03.2010, 20:53:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seraph Vezi mesajul
In biblia ortodoxa nu se gaseste termenul de toleranta . Toleranta este un termen mascat cum este si problema cu cipurile, nu de cipuri in buletine si pasapoarte ne este noua frica, ci de pasul urmator. Si inca ceva, dumnezeu nu este tolerant, dumnezeu este milostiv.
Nu nu exista toleranta asa cum nu existra nici cuvintul ecumenism sau cipuit :)))

Insa samariteanul care l-a ridicat de pe jos pe ereticul ranit si l-a bandajat de ce oare a dat dovada?...de mormaieli in barba?

Toleranta ca termen nu exista dar curios este ca LIPSA DE TOLERANTA abunda prin comportamentul multora din scripturi, si ca exemple ii avem pe preotii care se fereau .."Doamne fereste sa ajut eu pe INDIVIDUL ALA la nevoie"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14