Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.01.2010, 22:23:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu prea inteleg la ce faci referire. Noi aici discutam despre implicarea martiriului in marturisirea de credinta cu implicatii in ecumenism, insa perspectiva noastra este diferita de cea dezbatuta de tine si care intradevar s-a dovedit a fi extrem de plictisitoare precum ping-pongul, asa ca... jump in any time! :)
Da, asta ea subiectul initial, dar am revenit la aceeasi discutie pro-contra ecumenism pana la urma... Merci oricum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.01.2010, 00:11:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, chiar nu prea vad unde anume este locul martiriului in sens clasic in cadrul ecumenismului. Sincer, nu pot sa imi inchipui vreu catolic omorand vreun ortodox, sau invers...nu stiu.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.01.2010, 01:36:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, chiar nu prea vad unde anume este locul martiriului in sens clasic in cadrul ecumenismului. Sincer, nu pot sa imi inchipui vreu catolic omorand vreun ortodox, sau invers...nu stiu.
Sa nu uitam ca in timp se pregateste venirea antihristului...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.01.2010, 01:38:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Antihristul se pregateste sa vina de cand a inceput lumea, care-i legatura cu subiectul?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.01.2010, 02:08:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ai cumva impresia ca nu va veni?!? Semne sunt destule...acum, nu de la inceputul lumii. Martiri au existat tot timpul; e plin calendarul de ei. Prigoana insa va veni. Daniel 12.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.01.2010, 08:20:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, chiar nu prea vad unde anume este locul martiriului in sens clasic in cadrul ecumenismului. Sincer, nu pot sa imi inchipui vreu catolic omorand vreun ortodox, sau invers...nu stiu.
in linkurile de la inceputul thread-ului vedem exact acest martiriu. in zilele noastre el inca exista, insa a luat alta forma, mai perfida.. daca un preot marturiseste impotriva ecumenismului sau impotriva chipurilor este imediat IZOLAT. deodata nu mai apare la tv trinitas (unde oricum nu apar multe), sau daca este al doilea sau al treilea preot slujitor al unei parohii dintr-un mare oras, este mutat din marea bunavointa a ierarhului locului, preot paroh la un sat din mijlocul muntilor. acolo poate sa zica orice, ca oricum nu il asculta decat cel mult 50-60 de suflete. si daca te muta ierarhul sau patriarhul preot paroh undeva, iti dai seama ca nu prea ai cum sa refuzi
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.01.2010, 09:41:35
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De acord Imparatia LUI nu este din lumea noastra, INSA noi avem de muncit in lumea ASTA pina una alta nu in A LUI, intelegi
LUMEA ASTA are legile EI, motiv pentru care ne-a si asezat aici Dumnezeu pentru a ne bucura de legile LOCALE, nu legile Imparatiei LUI, care sunt departe, doar in imaginatie si trebuie sa DEFILAM conform legilor NOASTRE nu cele din NORI
Frate Andrei, daca ai fi fost contemporan cu Sfantul Grigorie Palama sunt convins ca ai fi fost de partea lui Varlaam.

Avem probabil mii de sfinti neecumenisti, multi care au primit chiar moartea muceniceasca pentru acest lucru. Dati-mi un exemplu de sfant ecumenist, care ar fi fost dispus sa moara martir pentru ecumenia lui. Chiar si numai acest lucru ne arata ce fel de roade are acest pom.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.01.2010, 12:50:43
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si ce daca?
Nu este problema ta sa-i convingi ca lucrurile stau altfel! Cine esti tu, decit o umbra, un fir minuscul de praf in univers
Lasa-l pe cel care ne-a introdus acest concept sa-i lamureasca adica Dumnezeu!

Nu inteleg de ce te agiti tu asa de mult pentru o entitate care te depaseste din toate pdv si nu are nevoie de avocati la ce putere are. Lasa sa o faca Duhul Sfint!

Ce putem noi NIMIC! decit poate sa punem, ca neandertalii ,mina pe bita si sa dam ca nebunii in dreapta si-n stinga bagindu-le la musulmani si la budisti "mintile-n cap"
3. Că au surpat ceea ce ai așezat, dar dreptul ce a făcut ? Ps. X

Dacă Biblia e scrisă prin lucrarea Duhului Sfânt noi trebuie, dacă o acceptăm, să și facem de ex Ioan cap. 8 sau 2 Tesaloniceni.

Apoc 16, 15 chiar ne recomandă (Ioan 8, 47), iar Apoc 14, 12 că, cei care nu păzesc poruncile lui Dumnezeu și credința în IISUS au parte de II Tesaloniceni 2, 11 – 12

Deci cei care susțin că Ioan 8, 36, îi poate opri ceva sau cineva pentru demascarea celui potrivnic când IISUS spune (Ioan 15, 14, 17) iar aPOC 18, 7, ori așteptăm 3 / IO sau cartea mică (parousia)

6. Mulți zic : <<Cine ne va arăta nouă cele bune>> DAR însemnatu-s-a peste noi Lumina Feței Tale, Doamne ! Ps. IV
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.01.2010, 15:08:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
in linkurile de la inceputul thread-ului vedem exact acest martiriu. in zilele noastre el inca exista, insa a luat alta forma, mai perfida.. daca un preot marturiseste impotriva ecumenismului sau impotriva chipurilor este imediat IZOLAT. deodata nu mai apare la tv trinitas (unde oricum nu apar multe), sau daca este al doilea sau al treilea preot slujitor al unei parohii dintr-un mare oras, este mutat din marea bunavointa a ierarhului locului, preot paroh la un sat din mijlocul muntilor. acolo poate sa zica orice, ca oricum nu il asculta decat cel mult 50-60 de suflete. si daca te muta ierarhul sau patriarhul preot paroh undeva, iti dai seama ca nu prea ai cum sa refuzi
In alte medii, daca un om este ecumenic este izolat.
Asta nu dovedeste nimic.
Te rog, lasa povestea cu cipurile din discutia asta...
Ooups, zisesem ca nu ma mai bag in discutie ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.01.2010, 15:13:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Frate Andrei, daca ai fi fost contemporan cu Sfantul Grigorie Palama sunt convins ca ai fi fost de partea lui Varlaam.

Avem probabil mii de sfinti neecumenisti, multi care au primit chiar moartea muceniceasca pentru acest lucru. Dati-mi un exemplu de sfant ecumenist, care ar fi fost dispus sa moara martir pentru ecumenia lui. Chiar si numai acest lucru ne arata ce fel de roade are acest pom.
Nu stiu exact, draga Lavrentiu, cum definesti 'ecumenist'. Avand in vedere ca miscarea ecumenica a aparut abia ins ec. 20, de atunci nu s-au canonizat atatia sfinti. Nu stiu exact cati din cei care au murit in inchisorile comuniste s-au canonizat, de altfel - dar stiu ca printre ei au fost multi care in inchisoare aveau relatii cu catolicii si protestantii si se rugau impreuna cu ei.

Stiu si de sfanta Maria Skobtsova, de la Paris, care devenise calugarita 'de oras', avea un centru in care primea oamenii saraci, iar in timpul ocupatiei germane a adapostit evrei si le-a facut, impreuna cu preotul Dimitri (si el canonizat) certificate false e botez ca sa ii scape de prigoana. Ea nu era impotriva dialogului ecumenic (nu stiu date mai concrete). A murit in lagarul de la Ravensbrück.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14