Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 14.03.2015, 07:29:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Oare de ce se face pomenirea mortilor în fiecare sâmbătă din Postul Mare? Ar trebui să facem parastase pentru mortii nostri în fiecare din aceste sâmbete?? sau doar în una? cine stie să explice ? mai ales că tocmai au fost si Mosii de iarnă, înainte de inceputul Postului.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 14.03.2015, 22:12:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Draga Mirela

Ai cateva raspunsuri aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=6060&page=11

Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 16.03.2015, 02:15:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai cateva raspunsuri aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=6060&page=11

Doamne ajuta !
Merci, Cristi, esti un drăgut. Dar tot nu m-am lămurit dacă trebuie să facem parastas în fiecare sâmbătă din Postul Mare, sau nu. Eu de la Mosii de iarnă n-am mai apucat să fac, dar am trimis danie în tară să-i pomenească. Nu stiu dacă o să le facă si colivă, colac, vin. Probabil că nu.

Este aici la noi în America o mănăstire românească foarte cunoscută si zicea că pentru pomenirea în toate sâmbetele Postului Mare să facem donatie 250 dolari. Mi s-a părut scump, nu-i chiar asa usor să scoti $250 din buzunar, si când am întrebat mi s-a spus că asta include si pregătirea cu colivă, colac si vin. Eram aproape gata sa le trimit cecul si pomelnicul, însă m-a contactat un preot din România, bun prieten, care văzuse comentariul meu la adresa mănăstirii respective. Si mi-a spus că el a fost personal acolo si a stat o vreme. Se fac pomeniri, mi-a spus, dar nici vorbă să facă si colivă pentru fiecare pomelnic pe care îl primesc. La fel si cu colacul si vinul. Se face o singură colivă, mi-a zis, si un colac pentru toti. Asa că am zis pas.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 16.03.2015, 09:33:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Merci, Cristi, esti un drăgut. Dar tot nu m-am lămurit dacă trebuie să facem parastas în fiecare sâmbătă din Postul Mare, sau nu. Eu de la Mosii de iarnă n-am mai apucat să fac, dar am trimis danie în tară să-i pomenească. Nu stiu dacă o să le facă si colivă, colac, vin. Probabil că nu.

Este aici la noi în America o mănăstire românească foarte cunoscută si zicea că pentru pomenirea în toate sâmbetele Postului Mare să facem donatie 250 dolari. Mi s-a părut scump, nu-i chiar asa usor să scoti $250 din buzunar, si când am întrebat mi s-a spus că asta include si pregătirea cu colivă, colac si vin. Eram aproape gata sa le trimit cecul si pomelnicul, însă m-a contactat un preot din România, bun prieten, care văzuse comentariul meu la adresa mănăstirii respective. Si mi-a spus că el a fost personal acolo si a stat o vreme. Se fac pomeniri, mi-a spus, dar nici vorbă să facă si colivă pentru fiecare pomelnic pe care îl primesc. La fel si cu colacul si vinul. Se face o singură colivă, mi-a zis, si un colac pentru toti. Asa că am zis pas.
de ce nu intrebi un preot? Asa te vei lamuri. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 16.03.2015, 22:42:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Pentru Mirela !

Am verificat , am intrebat si se confirma !
Incepand cu Sambata Sfantului Teodor pana la Sambata lui Lazar se fac Parastase ( pomenirea celor adormiti ), iar crestinii participa in biserici la slujbele celor adormiti din neamul lor , aducand jertfa ( paine , vin , coliva , colaci ) , drept pomana pentru sufletele celor adormiti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #296  
Vechi 16.03.2015, 22:46:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O sursa :

In Postul Mare, credincioșii merg la biserică și fac parastase sâmbăta, începând cu Sâmbăta Sfântului Teodor și până la Sâmbăta lui Lazăr. În această zi, precum în toate sâmbetele în care se face pomenirea celor adormiți, creștinii participă în biserici la slujbe de pomenire a celor plecați la Domnul din neamul lor, aducând jertfe (pâine, vin, colivă, colaci), drept pomană pentru sufletele celor adormiți.
http://www.episcopiaseverinului.ro/s...-teodor-3.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 16.03.2015 at 22:50:27.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 16.03.2015, 23:43:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Cele șapte plânsuri - Sfântul Efrem Sirul

Plânsul de luni seara:

"Acesta este plânsul, aceasta este tânguirea, pentru că mă ferec eu singur cu voile mele, ca și cu niște obezi.
Căci putînd să zdrobesc legăturile într-o clipită de ochi și să mă fac slobod de toate cursele, nu vreau s-o fac.
Mă las biruit de trândăvie și de obișnuința patimilor. Cu voia mă supun lor.
Acest lucru, de rușine plin, este mai anevoie de plâns, pentru că merg cu voia mea la vrăjmașul meu și el îmi leagă sufletul și mă omoară în patimi, bucurîndu-se.
Și putînd să sfarm legăturile, iată că nu doresc! Este oare o rușine mai cumplită decât aceasta a mea? O, nu!"

*
"Gura mea netrebnică strigă către Tine, Stăpâne, și inima mea necurată și sufletul meu întru păcate întinat.
Auzi-mă, pentru bunătatea Ta și rugăciunea mea nu o lepăda. Căci nu lepezi rugăciunea celor ce se pocăiesc întru adevăr.
Dar pocăința mea, Doamne, nu este curată! Un ceas mă pocăiesc și două Te întristez!
Întărește sufletul meu pe piatra pocăinței. Luminează, cu darul Tău întunericul din mine.
Pleacă-Te, Bunule Dumnezeu, către plânsul inimii mele, dar nu pentru dreptățile mele, căci nu au nici o bunătate, ci pentru multa și negrăita Ta bunătate și pentru îndurările Tale!"

*
"Așa, Stăpâne, Fiule al lui Dumnezeu, auzi-mă și primește rugăciunea păcătosului robului Tău! În dar mântuiește-mă pe mine cu darul Tău!
Că milostiv și iubitor de oameni ești, Dumnezeule, și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #298  
Vechi 17.03.2015, 10:10:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Plânsul de marți seara

"Nu este omul cel dinlăuntru, precum este cel văzut.
Căci măcar că vorbesc despre sfințenie, cugetarea urâtelor patimi este în mine ziua și noaptea.
Și măcar că ridic în slăvi curățenia prin graiurile mele, totuși în inima mea mă gândesc la necurățenie.
Vai mie, ce fel de judecată îmi este gătită! Pentru că numai chip de sfințenie am, iar nu și putere.

*

Îl cert pe cel bolnav, în timp ce eu sunt mai bolnav ca dânsul.
Doctor al patimilor vreau să mă fac eu, ticălosul, și iată că eu însumi mă dau lor robit.
Luminează-mi Doamne, ochii inimii, ca să-mi cunosc mulțimea patimilor.

*

Plângeți-mă, lucrători înfrânați, pe mine, care sunt îndărătnic și îndrăcit cu păcatele și iubitor de dezmierdări!
Plângeți-mă, cei miluiți, pe mine, care L-am amărât pe Cel care m-a miluit!
Plângeți-mă, cei ce ați iubit cele bune și ați urât cele rele, pe mine, care am iubit cele rele și-am urât cele bune.
Plângeți-mă cei cu viața îmbunătățită, pe mine, cel care numai cu chipul sunt îmbunătățit, dar cu faptele sunt pătimaș și nebăgător de seamă.

Plângeți-mă, cei care aveți blândețe, pe mine, cel care sunt străin de blândețe.
Plângeți-mă, cei smeriți și curați cu inima, pe mine, cel îngâmfat și mândru și necuviincios.

*

Rugați-vă, Sfinți ai lui Dumnezeu, pentru sufletul meu înviforat!
Întru ceea ce puteți, Sfinți ai lui Dumnezeu, ajutați-mi!"
Reply With Quote
  #299  
Vechi 18.03.2015, 10:37:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Plânsul de miercuri seara

Deopotrivă și întocmai cu îngerii, Te sârguiești să mă faci, iar eu, întru răutate, pe mine mă micșorez!

*

Nimic fiind, mă socotesc în sine-mi că sunt ceva. Mințind, de-a pururea împotriva celor mincinoși strig.
Întinez biserica trupului meu cu gânduri și cu fapte curvești, iar eu împotriva curvarilor propovăduiesc.
Judec pe cei ce greșesc, fiind eu însumi plin de greșeli.
Judec pe dosăditori și furi, însumi fiind fur și dosăditor.

*

Către cei credincioși numai înțelept mă socotesc pe mine, iar pe cei fără de minte și neînvățați ca pe niște dobitoace îi defaim.
Când sunt vrednic de ocară, mă mândresc.
Când gândesc să fiu cinstit, mă disprețuiesc.
Dacă mi se cere să fiu drept mă răzvrătesc, iar când mi se spun cele adevărate, urăsc.
Mustrat fiind de fratele meu, mă mânii, iar voind să mă împotrivesc ispitei, obosesc.
Nu voiesc a cinsti pe cel vrednic și, nevrednic fiind, cinste cer.
Nu voiesc a mă osteni. Dacă nu-mi slujește cineva, mă mânii pe el.
Când îl văd pe fratele meu în nevoi, nu-l cunosc, iar când e sănătos și în cinste, îl vizitez.
Pe cei mai mari ca mine îi defaim, iar pe cei mai mici îi trec cu vederea.

*

Petrecînd în păcate, vreau să fiu socotit un drept.
Și ce răspuns pot să dau pentru toate acestea? Că diavolul este cel care m-a sfătuit! Dar nici lui Adam nu i-a folosit un astfel de răspuns!
Sau poate vreau să mă îndreptățesc cu ispita lui Cain?
Dar nici el n-a scăpat de a Domnului dreaptă hotărâre.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 20.03.2015, 23:12:26
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Plânsul de joi seara

Unii, prin amărăciunea pricinuită de el, dobândesc veselia veșnică.
Alții, prin plăcerea lor, amărăciunea vieții veșnice o află.
Unii, prin lepădarea de sine, pe diavol îl biruiesc.
Iar pe alții, care se înfășoară întru sine, cu înlesnire el îi biruiește.
Celor ce-L iubesc pe Domnul din tot sufletul lor, războiul cu diavolul li se pare ușor. Dar celor ce iubesc lumea, războiul le este nesuferit și greu.

*

Înțelege, o suflete ticăloase al meu, că bucuria veacului acestuia și desfătarea și odihna lui sunt pline de scârbe și amărăciune,
iar necazurile și răstignirile luptei pricinuiesc bucurie negrăită și viață veșnică. Întoarce-te, o suflete!
Nevoiește-te întru liniște
ca ceasul morții și al despărțirii să nu te prindă nepregătit.
Înțelege, o suflete al meu, care-ți este chemarea! Cum îți este priceperea, cum mergi, pentru cine și până când?
Toți la sfârșitul lucrurilor celor pământești au ajuns, deci sfârșitul va sosi și la a ta neîngrijire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului ajutorul nostru nemijlocit pe drumul Pocaintei ! cristiboss56 Pocainta 477 31.05.2022 11:13:59
A micsora timpul pocaintei costel Generalitati 14 14.01.2013 17:46:36
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Triodul si judecarea aproapelui ioan cezar Sfintele Pasti - Invierea Domnului 11 29.02.2012 14:19:24
A inceput perioada Triodului georgeval Generalitati 12 11.02.2009 11:42:27