Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2024, 17:28:25
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe toți îi cred că sunt amărâți și nu și-ar găsi de lucru stabil, decât cel mult cu ziua, la cărat.

O parte din ei chiar sunt nevoiași, ex o femeie ce dormea prin cimitir, care fusese bătută de bărbat, o bătrânică pe care ginerele a dat-o afară din casă după ce i s-a stins fiica de cancer, oameni care au fost dați afară din orfelinat după ce au împlinit 18 ani.

Dar sunt rari, sunt mai mult tolerați în lumea cerșetoriei.

Eu îmi aduc aminte cum o cerșetoare a primit vreo 3 lei și a zis că e prea puțin, mai rar așa ceva, cu 3 lei tot își lua o merdenea ceva, e clar că aceștia nu sunt lihniți de foame.
Fiecare face ce poate si cit poate mai ales in conditiile in care nevoiasii se inmultesc pe zi ce trece. Nu neaparat toti se transforma in cersetori la vedere. Cum se schimba vre-unui vector financiar din economie cum este afectata o alta componenta a societatii. Nimeni nu este imun.

Mie mi-a placut exemplul furnizat de Lev Tolstoi in Memoriile sale in care descria cum in fiecare Duminica dupa Liturghie, o masa uriasa de cersetori se apropia de poarta lui si forma o coada lunga in asteptarea unui banut. Iar el ca sa-i poata multumi pe toti cei 100-200 de suflete le dadea fix o kopeica. Nu statea sa mai judece cine merita si cine nu. Cind se termina saculetul cu kopeici "inchidea pravalia".

Last edited by cozia; 20.02.2024 at 17:32:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2024, 19:35:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cum se schimba vre-unui vector financiar din economie cum este afectata o alta componenta a societatii. Nimeni nu este imun.
Just, contează mult și cine conduce o țară, s-au nenorocit mulți în anii 90 cu jocuri piramidale Caritas, FNI, și-au pierdut casele șamd, apoi inflația generată de Teodor Stolojan, au distrus și economiile românilor la celebrele carnete CEC.
Și în criza din 2009 în timpul lui Băsescu șamd, oricine poate rămâne fără servici sau se poate zdruncina mental și să nu mai facă față.

Au explodat și sălile de jocuri de noroc, și site-urile de jocuri de noroc unde nici nu se mai plătesc angajați, chirie, curent și acolo s-au nenorocit câteva milioane de români.

Acum vor fi facturi foarte mari la încălzire și curent vor fi de 3x mai mari, cu scopul de a executa silit românii care nu-și permit să treacă iarna.

A propus AUR un proiect să nu fie executorii facturile restante dar jegurile din PNL-PSD-USR au respins

https://www.news.ro/politic-intern/a...22101620886304

Alianța pentru Unirea Românilor a depus un proiect de lege care propune anularea calității de titlu executoriu pentru facturile de utilități.

Inițiativa prevede modificarea unor dispoziții din Legea nr. 51/2006 - a serviciilor comunitare de utilități publice și a celor cuprinse în Legea nr. 241/2006 a serviciului de alimentare cu apă și de canalizare, care conferă facturilor emise pentru serviciile de utilități publice precum și celor pentru serviciile de alimentare cu apă și de canalizare caracter de titlu executoriu, potrivit comunicatului de presă al AUR.

Soluția menționată anterior se impune a fi luată de către statul român pentru a veni în sprijinul cetățenilor care, în actualul context economic, se află în imposibilitatea de a-și achita facturile. Astăzi, utilizatorii acestor servicii sunt obligați să achite contravaloarea serviciilor prestate de către operatori, sub amenințarea executării silite, chiar și în contextul în care un număr ridicat de cetățeni români primesc facturi care conțin erori de calcul și consum în beneficiul exclusiv la operatorului.

Sursa citată mai spune că soluția corectă nu poate fi alta decât revenirea la procedura de recuperare a eventualelor datorii în instanțele de judecată, ținând cont în principal de faptul că utilizatorul beneficiază de prestarea unui serviciu, în baza unui act juridic bilateral.

Mie mi-a placut exemplul furnizat de Lev Tolstoi in Memoriile sale in care descria cum in fiecare Duminica dupa Liturghie, o masa uriasa de cersetori se apropia de poarta lui si forma o coada lunga in asteptarea unui banut. Iar el ca sa-i poata multumi pe toti cei 100-200 de suflete le dadea fix o kopeica. Nu statea sa mai judece cine merita si cine nu. Cind se termina saculetul cu kopeici "inchidea pravalia".[/quote]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2024, 11:11:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti)
b) alti spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani
Nu ajut cu bani niciun cersetor, nici copil nici adult.
Daca mi se face mila, merg cu el la magazin, îl întreb ce doreste și îi cumpar.

Uneori, de lene, dam bani cersetorilor.
Asta în cele mai multe cazuri încurajează viciul și exploatarea.

Vrei să faci o faptă buna? Fa-o cum trebuie și pâna la capat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2024, 22:43:18
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara, Doamne ajuta!

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.

Stim cu totii ca majoritatea nu suporta cersetorii de etnie rroma, din cauza ca fura, bat, si fac toate cele, dar mai ales ca cersesc foarte mult si nu muncesc.

Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.

Exemplu: am intalnit chiar la mine in biserica din cartier, ne-a povestit un preot, de rromi care se aduna in fata bisericii tot timpul sa cerseasca bani cu copii, o data cineva nu avea bani, dar a dat pomana un pahar plin cu coliva. A impartit coliva. Acea persoana cand s-a indepartat de intrarea bisericii auzise ceva, s-a uitat in spate, copilul rrom caruia i-a dat coliva a aruncat-o pe strada pentru ca nu a primit bani.

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?


Depinde sub ce aspect privim subiectul,dacă îl privim din perspectiva creștină ar trebui sa dăm orice,oricui și din orice motiv, întrucât suntem îndemnați să percepem dematerializarea că ușa cea strâmtă și calea cea dreaptă....Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....

Practic din punct de vedere creștin,tu nu îl ajuți cu nimic pe cel căruia îi dai ceva, fiindcă toate sunt in grija divinului,nu sta existența unui cerșetor in leul tau sau pâinea ta,chiar daca palatele și merțanurile si lenea sunt mai evidente în acel leu al tău decât ieșirea lui din sărăcie sau mântuirea sufletului tau...

Plus că în natură exista necrofagi, fără aceștia ecosistemul ar fi in dezechilibru.Logic și în societate aceștia sunt reprezentați de secole de grupul aflat în discuție,iar utilitatea lor,chiar daca nu foarte evidentă, există și chiar vitală.

Dacă aceștia ar dispărea,și bineînțeles s-a încercat epurarea lor,un alt grup etnic sau social va fi nevoit să le ia locul.....

Și ia ghiciți voi,unde se ajunge?
Exact!
La cerșit.....

La fel că orice artă,și cerșitul necesită studiu,talent, dexteritate și multe altele,care au fost studiate generații și au devenit native la ei ....

Ieși de la muncă,sau te dai jos din mașină sau ieși cu căruciorul plin de la Lidl..... "Șefule dă și mie 5 lei", N-ai in leu doamna sa dau la copil...bis

Ideea este că cerșetorul există din necesitate....Este un job in sine practicat dintotdeauna și specializat in zilele noastre in zona persoanelor menționate în titlul postării...

Deci până la urmă,a da sau a nu da?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2024, 22:53:26
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Depinde sub ce aspect privim subiectul,dacă îl privim din perspectiva creștină ar trebui sa dăm orice,oricui și din orice motiv, întrucât suntem îndemnați să percepem dematerializarea că ușa cea strâmtă și calea cea dreaptă....Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....
Tu n-ai cum să explici subiectul din perspectivă creștină fiindcă nu înțelegi creștinismul. Tu nefiind creștin poți înțelege doar superficial creștinismul, din aspectele exterioare, din ce citești prin cărți, și ce auzi de la alții.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2024, 22:57:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....
Doar nu crezi că se delectează cu un Moet & Chandon, Nectar Imperial.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Plus că în natură exista necrofagi, fără aceștia ecosistemul ar fi in dezechilibru.Logic și în societate aceștia sunt reprezentați de secole de grupul aflat în discuție,iar utilitatea lor,chiar daca nu foarte evidentă, există și chiar vitală.
Tu te auzi ce spui ?

Dacă la bătrânețe tu o să fii senil sau incapacitat și o să te facă la portofel sau de locuință vreun necrofag, o să zici că s-a curățat natura de o verigă slabă ?


Citat:
La fel că orice artă,și cerșitul necesită studiu,talent, dexteritate și multe altele,care au fost studiate generații și au devenit native la ei ....
Problema e că de la cerșetorie se poate ajunge foarte ușor în tâlhărie calificată, înșelăciune, constituire de grup infracțional organizat, exploatare de persoane șamd

Totul pleacă de la faptul că mental te obișnuiești cu ideea că poți păcăli și trăi fără să muncești din greu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2024, 23:09:09
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doar nu crezi că se delectează cu un Moet & Chandon, Nectar Imperial.



Tu te auzi ce spui ?

Dacă la bătrânețe tu o să fii senil sau incapacitat și o să te facă la portofel sau de locuință vreun necrofag, o să zici că s-a curățat natura de o verigă slabă ?




Problema e că de la cerșetorie se poate ajunge foarte ușor în tâlhărie calificată, înșelăciune, constituire de grup infracțional organizat, exploatare de persoane șamd

Totul pleacă de la faptul că mental te obișnuiești cu ideea că poți păcăli și trăi fără să muncești din greu.

Vezi că am o postare nouă și nici nu te-ai atins de ea ......Te rog frumos, până nu se șterge,am mai scris eu degeaba pe aici câteva:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2024, 23:46:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vezi că am o postare nouă și nici nu te-ai atins de ea ......Te rog frumos, până nu se șterge,am mai scris eu degeaba pe aici câteva:))
Am citit-o, fiind an electoral cred că principalul PERICOL REAL e ca statul să alunece cu totul în mâna PNL-PSD și să controleze tot Presă - Autorități Locale - Curtea Constituțională - Justiție - Structuri - Executiv și Legislativ sub pretextul că ei combat extremismul să fie adevărații tirani ai națiunii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2024, 00:26:17
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am citit-o, fiind an electoral cred că principalul PERICOL REAL e ca statul să alunece cu totul în mâna PNL-PSD și să controleze tot Presă - Autorități Locale - Curtea Constituțională - Justiție - Structuri - Executiv și Legislativ sub pretextul că ei combat extremismul să fie adevărații tirani ai națiunii.
Nu exista stat, există doar coloniile marilor corporații care cumpără totul, organul politic, justițiar, religios etc, și doar servesc intereselor celor de la Black Rock,JP Morgan ,Berkshire Hathaway, Apple,Tesla și restul corporațiilor care dictează mersul lumii.....Cine are impresia că participă la conducerea oricărui aspect din societate se înșeală..... Asta-i și ideea,sa crezi că ai vreo putere..... Există doar circ, televiziune internet și alte droguri virtuale că sa ne țină ocupați,la fel cum noi ținem ocupat petul nostru când nu avem timp sa ne jucăm cu el.

Repet paradigma cu pastorul și oile..... Indiferent cât de mare este populația lumii,nu-i decât în mâinile câtorva păstorași care dețin Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional restul executanți și tot așa până la ultimul cerșetor.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 22.02.2024 at 00:30:25.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2024, 02:14:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tu n-ai cum să explici subiectul din perspectivă creștină fiindcă nu înțelegi creștinismul. Tu nefiind creștin poți înțelege doar superficial creștinismul, din aspectele exterioare, din ce citești prin cărți, și ce auzi de la alții.
Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.
Reply With Quote
Răspunde