Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2012, 23:25:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
puteai bea aghiasma.

Ai scapat necontrolat ... Eu a trebuit sa reprogramez plecarea si sa am licenta windows cu mine. La Otopeni erai ? In Romania legea inca nu se aplica. In rest, peste tot.
Nu eram in Romania,de-aia am spus de "fratii" catolici...
Cu agheasma am mai auzit varianta ca o puteam bea,dar mancasem,deci pacatuiam. Dar poate era pacat mai mic intr-adevar. Totusi,"mai mare vina o au cei ce M-au trimis la tine". Asa ca pacatul lor pana la urma,eu le-am spus destul de clar ca este apa sfintita,de la manastire,ca tine de religia mea,dar nici n-au vrut sa auda. Asta este,data viitoare o sa am mai multa grija.

@Laura,in caz ca nu ai licenta la Windows il poti scoate de pe PC,dar cum spuneai ca la tine nu poti sta fara acte ca te depisteaza,e de inteles ca ai.

Totusi,te depisteaza doar daca esti conectat la internet. O sa studiez si posibilitatile de "fentare" a sistemului,trebuie sa existe o portita. Intri cu alt proxy,modifici un user agent ceva,trebuie sa se poata intr-un fel...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2012, 23:32:13
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

de ce spui "frati catolici" ? La aeroport lucreaza cardinali si clerici ????

Personalul aeroportului respecta regulile profesiei. Scurt.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2012, 23:57:11
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
de ce spui "frati catolici" ? La aeroport lucreaza cardinali si clerici ????

Personalul aeroportului respecta regulile profesiei. Scurt.
Inca nu te-ai obisnuit cu ura lui Raoul fata de tot si toti care nu sunt "de partea lui"?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2012, 00:26:16
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Inca nu te-ai obisnuit cu ura lui Raoul fata de tot si toti care nu sunt "de partea lui"?
Exagerezi. Raoul nu a pus in gilimele cuvintele frati catolici ptr. ca ii uraste. De unde ai tras tu concluzia asta? Sau ca el uraste pe toti care nu sunt de acord cu parerea lui? Fiecare are parerea proprie, si daca isi sustine parerea si nu se lasa influentat de altii, nu inseamna ca uraste oamenii. Da-i pace.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2012, 01:08:48
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Drepturile de autor se aplică asupra versiunii într-o anumită limbă a unei lucrări patristice, filocalice etc.. Oare traducătorii n-au dreptul să trăiască din munca lor și să primească dreaptă răsplată pentru efortul uriaș de a dobândi copetențele de a trece un text dintr-o limbă într-alta ?
Aveți voi habar cât trebuie să muncești pentru a învăța la cel mai înalt nivel greaca bizantină sau alte limbi dificile în care s-au scris operele Sfinților Părinți ? Aveți idee cât durează traducerea unui tratat patristic?

Dacă mai durează mult jaful ăsta la drumul mare care se face pe internet, n-o să mai traducă nimeni nimic, o să fim lipsiți de lecturi esențiale și multe proiecte editoriale importante vor fi blocate.
Oare te tine pe tine buzunarul sa le cumperi pe toate cate le detii... in propriul tau calculator? lol.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2012, 01:27:20
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Oare te tine pe tine buzunarul sa le cumperi pe toate cate le detii... in propriul tau calculator? lol.
Nu acesta este subiectul discutiei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2012, 01:30:10
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Exagerezi. Raoul nu a pus in gilimele cuvintele frati catolici ptr. ca ii uraste. De unde ai tras tu concluzia asta? Sau ca el uraste pe toti care nu sunt de acord cu parerea lui? Fiecare are parerea proprie, si daca isi sustine parerea si nu se lasa influentat de altii, nu inseamna ca uraste oamenii. Da-i pace.
Daca nu te priveste si nu stii despre ce e vorba, mai bine mergi pe principiul "daca taceai, filosof ramaneai"!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2012, 02:09:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Daca nu te priveste si nu stii despre ce e vorba, mai bine mergi pe principiul "daca taceai, filosof ramaneai"!
Poate nu ma priveste pe mine personal, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord sa incepeti sa va certati pe aici. Topicul nu este despre Raoul, este despre ACTA. Puteai f. bine sa te abtii sa comentezi indirect la adresa lui Raoul, ca sa eviti cearta si rautatile. Am incercat sa aplanez discutiile inutile, si te-am rugat sa ii dai pace. Daca ai vreo problema cu el, rezolva in particular.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2012, 07:00:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Lagrace: las-o moarta cu controlul softului din laptop.
Dacă n-aș fi fost, poate te-aș fi crezut.

@Laura: 'fi' din 'va fi' se scrie cu un singur 'i'.
'fii' din 'sa fii', cu doi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2012, 07:41:46
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Îmi doresc ACTA

Stați liniștiți. Microsoft prea controleză multe ca să fie de acord în fapt cu ACTA (oficial da, însă...) Sau e cineva naiv să creadă că Microsoft-ul nu stimulează în anumite situații pirateria? Hai să fim serioși... Vânzările Windows-ului cresc și pe acest considerent... (toate astea fac parte din planuri de marketing bine întocmite). Crezi că-i interesează în mare măsură de noi? Toate aplicațiile și toate programele utilizate de către instituții sunt dezvoltate sub Windows, în primul rând. În școli practic nu poți să predai alte sisteme de operare fiindcă la examene subiectele sunt formulate pentru nenorocitele și instabilele sisteme Windows.

Vivat kernelul Linux! Ubuntu, Fedora, Arch, Debian, Slackware etc. fac infinit mai mult decât nenorocitul de Windows.

Știu ce vorbesc. La serviciu, Windows licențiat, antivirus licențiat - e vax.
Acasă, PC cu Linux - Ubuntu și Fedora (OK). Macintosh e vax (prea costisitoare toate și calculatorul nu este un moft).

Ce pierd prin ACTA? Nimic, eventual, voi câștiga câțiva utilizatori de Linux. Filme, muzică de ... larg consum = copy-right. Să se spele pe cap cu ele. Să se scalde în kitsch, dacă asta doresc, cum au făcut-o și până acum.

În schimb, când vine vorba de știință, cultură, cărți de valoare, produse media etc. se vor găsi destui pasionați pentru copyleft ca să le facem accesibile tuturor în mod legal. Și asta e cel mai important.

În concluzie pentru un creștin, nu este nici o pierdere.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 29.01.2012 at 07:46:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 14:14:45