Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 09.03.2016, 16:07:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ai un telescop?
E pe lista de cumpărături. După microscop. :) Oricum, dacă-mi iau unul n-o să fie ieftin. Glumind, am văzut în piața de vechituri unul de 50 de lei și l-am lăsat acolo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 09.03.2016, 16:09:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E pe lista de cumpărături. După microscop. :) Oricum, dacă-mi iau unul n-o să fie ieftin. Glumind, am văzut în piața de vechituri unul de 50 de lei și l-am lăsat acolo.
Pai sa-ti iei, ca daca nu ai incredere in spusele altora, poti sa vezi singur cum functioneaza sistemul solar. Dar ai nevoie de destul de mult timp, lucrurile se misca relativ incet.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 12.03.2016, 01:10:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce sa vezi prin telescop ? Cum se invarte totul in jurul pamantului ?
Reply With Quote
  #314  
Vechi 12.03.2016, 01:23:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce sa vezi prin telescop ? Cum se invarte totul in jurul pamantului ?
Nup, daca stai sa te uiti destul de mult, o sa vezi ca celelalte planete ar avea o orbita extrem de inconstanta in jurul pamantului, ba chiar unele isi schimba directia in mers (fapt imposibil).
Reply With Quote
  #315  
Vechi 12.03.2016, 01:31:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nup, daca stai sa te uiti destul de mult, o sa vezi ca celelalte planete ar avea o orbita extrem de inconstanta in jurul pamantului, ba chiar unele isi schimba directia in mers (fapt imposibil).
Pai nu e imposibil ca planetele se misca la fel si intr-un sistem si in celalalt.

https://people.sc.fsu.edu/~dduke/ntycho.html

Apoi daca unul ar crede in modelul antic al lui Ptolemeu, de ce ar fi imposibil ca o planeta sa-si schimbe directia in mers ? De ce e mai plauzibil ca ele sa se miste pe o orbita eliptica ? Asa se misca ele, fac niste bucle din cand in cand si gata. :)
Reply With Quote
  #316  
Vechi 12.03.2016, 10:26:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu e imposibil ca planetele se misca la fel si intr-un sistem si in celalalt.

https://people.sc.fsu.edu/~dduke/ntycho.html

Apoi daca unul ar crede in modelul antic al lui Ptolemeu, de ce ar fi imposibil ca o planeta sa-si schimbe directia in mers ? De ce e mai plauzibil ca ele sa se miste pe o orbita eliptica ? Asa se misca ele, fac niste bucle din cand in cand si gata. :)
Ce este interesant este ca, daca Venus orbiteaza in jurul Soarelui si respecta legile fizicii, de ce nu ar face-o si Pamantul?
Reply With Quote
  #317  
Vechi 12.03.2016, 11:29:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce este interesant este ca, daca Venus orbiteaza in jurul Soarelui si respecta legile fizicii, de ce nu ar face-o si Pamantul?
Pai ce legi ? Tu i-ai zis aluia ca poate vedea prin telescop cum functioneaza sistemul solar. Prin telescop vezi acelasi lucru ca si fara telescop - ca toate lucrurile se invart in jurul pamantului.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 12.03.2016, 11:36:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ce legi ? Tu i-ai zis aluia ca poate vedea prin telescop cum functioneaza sistemul solar. Prin telescop vezi acelasi lucru ca si fara telescop - ca toate lucrurile se invart in jurul pamantului.
Pai uite, poti sa faci acest experiment simplu ca sa vezi cum, de exemplu, Venus se comporta diferit in sistemele geocentriste si heliocentriste.

http://lasp.colorado.edu/home/wp-con...nary_Venus.pdf
Reply With Quote
  #319  
Vechi 12.03.2016, 13:20:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai uite, poti sa faci acest experiment simplu ca sa vezi cum, de exemplu, Venus se comporta diferit in sistemele geocentriste si heliocentriste.

http://lasp.colorado.edu/home/wp-con...nary_Venus.pdf
Tu nu auzi ca nu-i diferit ? E diferit in modelul lui Ptolemeu, in modelul lui Tycho Brahe e la fel.

http://users.clas.ufl.edu/ufhatch/pa...CHO2-WSYS.html

"One of the principal advantages, not celebrated in practice until after Tycho's death, is that the model accounts for the change of phases (the apparent illumination, similar to earth's moon) undergone by Mercury and Venus. The fact is, these two inferior planets go through phases (most notably Venus) ranging from a nearly perfect full disk to a thin large crescent shape. That the Tychonic Model could account (indeed would predict) such changes, notably in the wake of Galileo's telescopic discoveries, proved a very strong attraction. These changes of phase could not be accounted for in the Ptolemaic Model, which assumed that Mercury and Venus moved on circles on a line between the earth and Sun, hence, they could not be imagined to go through phase. In Tycho's Model, as in the Copernican, Mercury and Venus were understood to revolve around the Sun and, hence, they would go through phases like the earth's moon."

La vremea lui, a fost un model genial, pe cand modelul heliocentrist era mai prost decat cel al lui Ptolemeu vechi de aproape 2000 de ani.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 12.03.2016, 15:11:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
La vremea lui, a fost un model genial, pe cand modelul heliocentrist era mai prost decat cel al lui Ptolemeu vechi de aproape 2000 de ani.
De ce ar fi modelul heliocentrist mai prost?

Reply With Quote
Răspunde