Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.05.2009, 00:31:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din Patericul egiptean

PENTRU MARELE VASILE
Spunea unul din batrani, ca Sfantul Vasile mergand la o viata de obste, dupa
cuviincioasa invatatura, a zis egumenului: ai vreun frate aici care sa aiba
ascultare? Iar el a zis lui: toti robii tai sunt si se sarguiesc sa se mantuiasca,
stapane. Iarasi a zis lui: ai cu adevarat vreunul care sa aiba ascultare? Iar acela ia
adus lui un frate. Si l-a intrebuintat pe el marele Vasile slujitor la masa. Iar
dupa ce a gustat, i-a dat lui de s-a spalat. Si i-a zis sfantul Vasile: vino sa-ti dau
si eu sa te speli! Iar el a primit, turnand sfantul apa. Si i-a zis lui: cand voi intra
in biserica, vino sa te fac diacon! Si dupa ce s-a facut aceasta, l-a facut preot si la
luat cu sine la episcopie pentru ascultarea lui.

Ioan 13, 10:
Iisus i-a zis: Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.
Bravo Florin, uite aici cineva care intr-adevar citeste cartile sfinte si Biblia, care este cartea noastra de capatai!

Noit toti aici, ar trebui sa luam exemplul pozitiv de la Florin!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.05.2009, 05:22:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
În asemenea cazuri îmi aduc aminte de sfatul unui domnitor înțelept către fiul său :"...în gâlceava muierilor să nu te-amesteci...".[/quote]

De ce ? Iese fum, scântei și face Bumm ? Apăi , să nu facem discriminări . Nu prea sunt benefice !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.05.2009, 06:50:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
În asemenea cazuri îmi aduc aminte de sfatul unui domnitor înțelept către fiul său :"...în gâlceava muierilor să nu te-amesteci...".[/quote]


Mihailc - m-ai facut sa rad...
De ce ti-e frica?
Pai femeia reprezinta frumosul si partea cea sensibila a barbatului, daca nu ma insel. S-a schimbat ceva intre timp?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.05.2009, 08:35:13
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
draga Andrei,

Pentru omul casatorit,sigur trebuie baie pentru intreg corpul...chiar si pentru cei necasatoriti dar care incep viata sexuala mai devreme.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.05.2009, 08:46:45
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pentru Anca:

Draga Anca, imi cer scuze pentru postarea prea directa, am cerut deja admin-ului sa stearga portiunea cu pricina.

pentru ClaudiuT:

In general vorbind, sfaturile sunt bune, dar trebuiesc date numai celor care le cer.
"Un pas mic pentru Mirela, dar un salt urias pentru umanitate!"

Se spune ca micile intepaturi,sau ironii,sau acuze,sau judecati neplacute la adresa noastra din partea semenilor nostri,in viata de zi cu zi,sau pe un forum ca al nostru...sint de fapt purtari de grija ale lui Dumnezeu fata de noi....ocazii de a scoate demonii slavei desarte din noi,in cazul cind nu raspundem cu rau la rau,sau nu ne justificam sau indreptatim.

PS.de obicei,demonii ramin la locul lor,daca nu cumva se si inmultesc ( stiu ce spun,va vorbesc din proprie experienta ).Sper ca ce am scris eu aici nu este un sfat...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.05.2009, 10:25:21
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pentru ClaudiuT:

In general vorbind, sfaturile sunt bune, dar trebuiesc date numai celor care le cer.

Multumesc frumos de apreciere .... propun de acum sa intocmim formulare de cerere, ca sa se stie exact cine trebuie sa dea sfat si cine nu.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.05.2009, 11:09:08
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit relaxare

propun deschiderea unui nou topic - urzica - de unde sa aflam subiecte care merita sa fie urmarite ;nu de altceva,dar are dreptate sherlock_holmes cand spune:

"... ca micile intepaturi,sau ironii,sau acuze,sau judecati neplacute la adresa noastra din partea semenilor nostri,in viata de zi cu zi,sau pe un forum ca al nostru...sint de fapt purtari de grija ale lui Dumnezeu fata de noi....ocazii de a scoate demonii slavei desarte din noi,in cazul cind nu raspundem cu rau la rau,sau nu ne justificam sau indreptatim.

...de obicei,demonii ramin la locul lor,daca nu cumva se si inmultesc ( stiu ce spun,va vorbesc din proprie experienta ).Sper ca ce am scris eu aici nu este un sfat... "

ps:loc de dat cu capu' vom avea,pe cand si unu' de relaxare?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.05.2009, 12:11:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
propun deschiderea unui nou topic - urzica - de unde sa aflam subiecte care merita sa fie urmarite ;nu de altceva,dar are dreptate sherlock_holmes cand spune:
ps:loc de dat cu capu' vom avea,pe cand si unu' de relaxare?
Exact acelasi lucru il ceream si eu pe un alt topic. Tonul folosit in ultimul timp de unii useri, ma indeamna tot mai mult sa iau o pazua de forum din nou.. Stiu ca sunt multi care nu "gusta" nici mesajele mele, dar cred ca ar trebui sa fi mai ingaduitori si mai civilizati la urma urmei..
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.05.2009, 13:04:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa intelegem ca toata lumea e necivilizta in afara de tine? Sunt sigura ca nu asta ai vrut sa scrii. De aceea sa evitam cat putem afirmatiile generalizatoare.
Totusi nu realizati, ca din cauza unora cu pareri neortodoxe,am ajuns sa ne "razboim" intre noi ortodocsii?!? Iata ce face raul dezbinator. Sa privim deci lucrurile in ansamblu, nu sa judecam situatia dupa mici amanunte nesemnificative.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.05.2009, 13:35:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Anca, voi incerca sa pun in practica sfatul tau.
Acum sa ne revenim la topic ca acus' ne mustra Andrei.. Scuze Andrei de off topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27