Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.09.2010, 18:11:15
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cite povestiti din viata traita, pe strada, acasa, reiese ca la multe din indemnurile evanghelice de a fi buni crestini suntem codasi, si din pacate, deseori nu facem nimic constructiv in a deveni mai buni deoarece nu avem voie sa imprumutam nimic pozitiv de la alte religii.

Ele desi nu se numesc crestine au multe din caracteristicile de moralitate, de comportament si civilizatie si MAI ALES METODICA de a ajunge la rezultate solide de care s-ar putea mindri orice crestin.
Noi insa facem greseala sa bagam totul in aceeasi oala cu dogmatica lor, cu care evident nu avem treaba deoarece o avem pe a noastra, si altceva nu facem decit sa refuzam vehement chiar si lucrurile de bun simt care la ei dau rod si se vede.

De ce oare ne este asa de teama sa ascultam si povestirile altora despre cum se traieste civilizat si in intelegere, dincolo de dogmele lor si dumnezeii lor.
Sa luam de exemplu smerenia practicata in masa de care noi doar am auzit ca exista...si cochetam cu ideea de a o dobindi.Stim de citiva parinti care o au cu adevarat dar pe aceeia ii putem numara pe degete, in rest?...
se pare ca subiectul Ivataturile Islamului nu a fost foarte bine primit... oricum pe cel care vrea sa fie calauzit Dumnezeu il calauzeste!! pe forumurile noastre nu stergem postarile celor de alte religii care incearca sa isi exprime punctul de vedere, dar oricum sa spunem ca inteleg reactia doar erau anumite lucruri care nu puteau fi inghitite... cum ar fi Unicitate lui Dumnezeu si nu trinitatea Lui...
Fie ca Dumnezeu Preainaltul sa va calauzeasca spre adevar
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.09.2010, 18:15:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
se pare ca subiectul Ivataturile Islamului nu a fost foarte bine primit... oricum pe cel care vrea sa fie calauzit Dumnezeu il calauzeste!! pe forumurile noastre nu stergem postarile celor de alte religii care incearca sa isi exprime punctul de vedere, dar oricum sa spunem ca inteleg reactia doar erau anumite lucruri care nu puteau fi inghitite... cum ar fi Unicitate lui Dumnezeu si nu trinitatea Lui...
Fie ca Dumnezeu Preainaltul sa va calauzeasca spre adevar
Adevarul L-am gasit- este Hristos Domnul!

Convietuim de ceva vreme cu musulmani, dar nu ne-a trecut prin cap - nici noua, crestinilor, nici lor, musulmanilor, sa facem prozelitism. Ne respectam reciproc si atat! Iti spune ceva acest lucru? Buna convietuire, intelegere, respect si fiecare ne vedem de credinta noastra.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.09.2010, 18:17:54
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu mi-ati raspuns la o intrebare:

''O intrebare, cred ca e pt inceput: Care e diferenta intre a minti si a ascunde lucruri?''

P.S. : In limba araba Iisus se traduce Issa



Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
se pare ca subiectul Ivataturile Islamului nu a fost foarte bine primit... oricum pe cel care vrea sa fie calauzit Dumnezeu il calauzeste!! pe forumurile noastre nu stergem postarile celor de alte religii care incearca sa isi exprime punctul de vedere, dar oricum sa spunem ca inteleg reactia doar erau anumite lucruri care nu puteau fi inghitite... cum ar fi Unicitate lui Dumnezeu si nu trinitatea Lui...
Fie ca Dumnezeu Preainaltul sa va calauzeasca spre adevar
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.09.2010, 18:19:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
se pare ca subiectul Ivataturile Islamului nu a fost foarte bine primit... oricum pe cel care vrea sa fie calauzit Dumnezeu il calauzeste!! pe forumurile noastre nu stergem postarile celor de alte religii care incearca sa isi exprime punctul de vedere, dar oricum sa spunem ca inteleg reactia doar erau anumite lucruri care nu puteau fi inghitite... cum ar fi Unicitate lui Dumnezeu si nu trinitatea Lui...
Fie ca Dumnezeu Preainaltul sa va calauzeasca spre adevar
Mai omule, ceea ce trebuie tu sa-ti insusesti este faptul ca nu ne intereseaza Invataturile islamului decit poate ca o curiozitate asa intimplatoare, insa ce vreau eu sa instilez in semenii mei de credinta crestina este respectul fata de alte nationalitati si credinte ATIT, nu sa ii urmam, deoarece ceea ce avem in ortodoxie este deajuns, asa cu bune si cu rele, la fel cum le aveti si voi pe ale voastre.

RESPECT , atit, nu prozelitism..deci potoleste-te! stai calm!...si daca mai ai vre-o opinie poti sa o exprimi insa pe scurt si concis, multumesc!

si de asemenea :
SA LASAM FAPTELE SA VORBEASCA PENTRU ELE!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.09.2010, 18:31:19
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Nu mi-ati raspuns la o intrebare:

''O intrebare, cred ca e pt inceput: Care e diferenta intre a minti si a ascunde lucruri?''

P.S. : In limba araba Iisus se traduce Issa


Nu inteleg la ce faceti aluzie cu aceasta intrebare.. dar intre a minti si a ascunde lucruri nu este o mare diferenta din moment ce faptul ca ascunzi un lucru duce inevitabil la a mintii!! nu am ascuns nimic si nu am mintit cu nimic si nici nu am incercat sa blamez religia crestina.. nu inteleg de ce totusi reactiile au fost de aceasta natura din moment ce postarile mele au fost doar simple informatii pe care cu siguranta nu v-ati obosit sa le cititi.. imi pare sincer rau.. eu incerca doar sa ajut la o mai buna intelege intre adeptii celor doua religii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.09.2010, 19:17:47
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

nu v-am acuzat ca mintiti sau ca ascundeti ceva, doamne fereste.

mi-am dat seama ca ati plecat pe acest drum la modul cel mai sincer, dar...off, e alegerea dv si v-o respect.

v-am adresat acea intrebare, cu o alta intentie. si anume, am citit coranul, si-n coran zice asa, este interzis sa mintiti, dar este permis a ascunde lucruri. dar deja ati raspuns. cat despre informatii, le-am citit acu cativa ani.

nu se poate o buna intelegere intre cele doua religii, din moment ce, multi musulmani au ucis crestini pentru ca nu au vrut sa treaca la islam.


Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
Nu inteleg la ce faceti aluzie cu aceasta intrebare.. dar intre a minti si a ascunde lucruri nu este o mare diferenta din moment ce faptul ca ascunzi un lucru duce inevitabil la a mintii!! nu am ascuns nimic si nu am mintit cu nimic si nici nu am incercat sa blamez religia crestina.. nu inteleg de ce totusi reactiile au fost de aceasta natura din moment ce postarile mele au fost doar simple informatii pe care cu siguranta nu v-ati obosit sa le cititi.. imi pare sincer rau.. eu incerca doar sa ajut la o mai buna intelege intre adeptii celor doua religii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.09.2010, 19:21:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
Nu inteleg la ce faceti aluzie cu aceasta intrebare.. dar intre a minti si a ascunde lucruri nu este o mare diferenta din moment ce faptul ca ascunzi un lucru duce inevitabil la a mintii!! nu am ascuns nimic si nu am mintit cu nimic si nici nu am incercat sa blamez religia crestina.. nu inteleg de ce totusi reactiile au fost de aceasta natura din moment ce postarile mele au fost doar simple informatii pe care cu siguranta nu v-ati obosit sa le cititi.. imi pare sincer rau.. eu incerca doar sa ajut la o mai buna intelege intre adeptii celor doua religii.
Daca nu intelegeti, atunci poate acest 2 concepte islamice va sunt familiare: Taqiyya si Kitman (a minti pentru islam).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.09.2010, 20:21:31
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Este pacat sa ne rugam la Sfinti catolici?San Gabrielle sau Madonna di Lourdes?La sanctuarele lor sunt mii de oameni care se duc pentru vindecari in cazul unor boli incurabile.Si se spune ca sute dintre ei au fost vindecati.Sora mea a fost la sanctuarul lui San Gabrielle,sfantul tinerilor si al miracolelor,mi-a zis ca s-ar fi rugat,dar i-a fost teama sa nu contravina religiei ortodoxe,nu a stiut ce sa faca,asa ca nici macar nu a intrat.Duhovnicul i-a spus doar sa nu se impartaseasca la catolici,dar de rugat nu a zis nimic.
Părintele Arsenie Boca spunea că nu este păcat, însă nu trebuie să-i ignorăm pe cei canonizați de Biserica Ortodoxă!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.09.2010, 21:35:03
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Din păcate, există așa-ziși ortodocși, care nu cunosc nimic (sau nici nu vor să știe) despre miile de sfinți, trăitori autentici și apărători ai ortodoxiei, modele vrednice de urmat.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.09.2010, 00:12:12
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cite povestiti din viata traita, pe strada, acasa, reiese ca la multe din indemnurile evanghelice de a fi buni crestini suntem codasi, si din pacate, deseori nu facem nimic constructiv in a deveni mai buni deoarece nu avem voie sa imprumutam nimic pozitiv de la alte religii.

...
la cine te referi cand spui "suntem codasi"?

ca ortodox nu esti

cine sunt codasi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
diavolul invata ca oamenii ?!?!? omulet Generalitati 59 31.07.2010 15:02:55
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16