Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2010, 19:04:03
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Nu stiu daca putem noi discuta despre cine merita sau nu canonizat. Dar totusi ca neam stim macar atat, cine si cum si-a dus viata. Eminescu a fost un artist, a fost pentru patrie si pentru traditie cu tot ce inseamna ea si a facut multe opere literare care te ajung la inima. Dar pentru contributia lui in acest sens este deja recunoscut ca poet national, tocmai fiindca mai ales in poezie s-a facut recunoscut. Prin urmare cezarul si-a primit deja laurii pentru ce a facut.

Dar de aicea pana la a-l propune spre canonizare este totusi o diferenta mare si din punctul asta de vedere cred ca fiecare roman crestin ortodox ar trebui sa fie impotriva, fiindca numai uniti putem face ceva cand anumite lucruri serioase sunt tratate cu atata nonsalanta. Cateva pareri diseminate nu vor fi niciodata ascultate, dar daca tot poporul are ceva de spus, e cu totul alta treaba.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.02.2010, 04:44:11
ilie20 ilie20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

"ei doar au stele cu noroc
si prigoniri de soarte,"
Spune Eminescu in Luceafarul. Oare Demiurgul eminescian sa fie inchipuirea lui Eminescu a Dumnezeului nostru? Oare creatia lumii "din a cheaosului vai" reprezinta versetele biblice din Facerea, transpuse liric? - ramane la aprecierea fiecaruia! cat am critica si cat de buni am fi in literatura niciodata n o sa stim cu adevarat ce a simtit si ce a crezut poetul in momentul scrierii.
e interesant totusi, ca la capitolul genezei Pamantului, Eminescu vede lucrurile destul de clar; si anume :
"Dar deodat-un punct se mișcă... cel întâi și singur. Iată-l
Cum din chaos face mumă, iară el devine Tatăl!...
Punctu-acela de mișcare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stăpânul fără margini peste marginile lumii..." (Scrisoarea 1) . indubitabil poetul si-L imagineaza pe Dumnezeu in Facerea Lumii...cu siguranta El e punctul care se misca, El e Tatal care e Stapanul peste marginile lumii.
simai interesant este cum vede Eminescu sfarsitul lumii:
"Soarele, ce azi e mândru, el îl vede trist și roș
Cum se-nchide ca o rană printre nori întunecoși,
Cum planeții toți îngheață și s-azvârl rebeli în spaț'
Ei, din frânele luminii și ai soarelui scăpați;
Iar catapeteasma lumii în adânc s-au înnegrit,
Ca și frunzele de toamnă toate stelele-au pierit;
Timpul mort și-ntinde trupul și devine vecinicie,
Căci nimic nu se întâmplă în întinderea pustie,
Și în noaptea neființii totul cade, totul tace,
Căci în sine împăcată reîncep-eterna pace..."
destul de inspaimantator vede poetul zilele cele de pe urma! dar totusi...nu face referire la a doua venire a lui Hristos si nici la Judecata de Apoi si la rasplata cuvenita fiecarui om...


cu toate acestea, pe cat ma pricep si eu, cred totusi ca Eminescu ar putea fi canonizat...dar totul depinde nu de mine ci de hotararea de la Sfantul Sinod

Dumnezeu sa ne ajute!

__________________
Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, care gonesti demonii cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Care S-a pogorat la iad, si a calcat puterea diavolului, si te-a daruit noua pe tine, cinstita Crucea Sa, spre izgonirea a tot vrajmasul.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.02.2010, 08:05:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Incep sa ma repet: poate ca Eminescu o fi sfant. O fi. Dar Biserica priveste nu doar la momentul mortii atunci cand canonizeaza un sfant. Pentru ca altfel oamenii se smintesc.

Cand a marturisit Eminescu credinta ortodoxa, ferm? Ca multe contra-exemple imi pot aminti.

Nu ajunge sa fii bun roman, bun scriitor sau sa fii inspirat ca sa fii sfant. Si sa stiti ca inspiratia poate veni de multe ori de la diavol, nu de la Hristos. Ca si diavolul stie foarte bine teoria relativitatii, si - mai mult - "crede si se cutremura".
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.02.2010, 14:43:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Eu nu sunt de acord cu canonizarea, dar ce Sfinti are Dumnezeu in Imparatia Sa, numai El stie. din pacate, apar numai extreme. Daca spui ca Eminescu nu ar trebui canonizat, automat esti anti-Eminescu (???). din pacate, ne mai si scapa cuvintele din frau. ajungem sa ii cautam nod in papura, sa scormonim in viata lui, sa vedem unde a pacatuit, cand el poate sa fie in Imparatia lui Dumnezeu acum, in ceata Sfintilor sau nu...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.02.2010, 22:21:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La fel cum cei care au stat in bataia gloantelor la Revolutie pentru ideea de libertate au devenit Mucenici, asa si Eminescu a murit o moarte asemanatoare Lui Hristos, jertfindu-se pentru intregirea neamului romanesc, luptand prin intermediul ziarelor impotriva puternicilor si a coruptilor vremii. Cand veti realiza ca acest om a constientizat ca va plati pretul suprem pentru ideea de dragoste si pentru ideea de libertate, adica neatarnare fata de imperiile din jur, atunci veti accepta mai usor posibilitatea ca acum Mihai Eminescu ne priveste bland si smerit din Ceruri, din ceata Mucenicilor, asteptand de-a dreapta Lui Hristos sa vina Judecata cea dreapta de Apoi, cand adevarul va fi descoperit si pacatosii isi vor primi partea pe care au ales-o.

Si da, Eminescu a murit crestin, fie ca va place sau nu, exista marturii in privinta asta. Un necrestin nu s-ar duce sa se spovedeasca la manastire si nici n-ar cauta sa fie impartasit. De ce ar face-o?!

Pentru ca dragilor, asa cum nu puteti scoate din Biblie un verset si sa trageti concluzia pripita ca Biblia ne indeamna la rau, asa nu e voie sa il judecati pe acest geniu pentru cateva versuri din care vi se pare ca este ateu sau pagan, fara a intelege opera in ansamblu.

Parintele Galeriu l-a inteles, "l-a citit", dar el a avut o minte clara, cultivata, neimpatimita, dupa cum stiti cu totii. Am postat pe forum in repetate randuri cele doua documente scrise de parintele, dar nu ati avut interesul sa le descarcati si sa le cititi. N-a fost nici un comentariu pe marginea lor. Voi insa ascultati cum rad cei de la radio pe tema canonizarii si cititi blogurile si ziarele care persifleaza subiectul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.02.2010, 22:33:09
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Canonizarea lui Eminescu- ca propunere- mi se pare de prost gust. Eu nu il apreciez nici ca poet daramite sa il mai vad si in calendar.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.02.2010, 11:20:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe site,la știri am citit Comunicatul biroului de presă al patriarhiei Române ca răspuns la propunera de canonizare a poetului Mihai Eminescu.Vă recomand citirea acestuia.
Citez o referire elocventă referitoare la această propunere "...astfel motivația principală trebuie să fie întărirea evlaviei credincioșilor și nu doar reputația culturală și patriotică a unor persoane"
Sunt într-u totul deacord cu acest răspuns.

Aflarea acestei propuneri m-a dus cu gândul la "elita culturală" din orașul meu care, în fiecare duminică la ora când în toate bisericile se îmfăptuiește Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,dumnealor se reunesc pentru diferite lansări sau comemorări unde, pruntre altele poartă discuții filosofice despre Dumnezeu,despre sfinți și despre biserică fără ca mulți dintre ei să fi călcat vreodată pragul unui lăcaș de cult.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.02.2010, 12:55:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La fel cum cei care au stat in bataia gloantelor la Revolutie pentru ideea de libertate au devenit Mucenici, asa si Eminescu a murit o moarte asemanatoare Lui Hristos, jertfindu-se pentru intregirea neamului romanesc, luptand prin intermediul ziarelor impotriva puternicilor si a coruptilor vremii.
Un mucenic moare pentru Hristos, nu pentru 'intregirea nationala'. Cine moare pt intregirea nationala poiate fi numit erou national, sau altceva, nu insa martir, decat poate prin extensie metaforica 'cand se vorbeste de 'martirii neamului').
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.02.2010, 18:19:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Un mucenic moare pentru Hristos, nu pentru 'intregirea nationala'. Cine moare pt intregirea nationala poiate fi numit erou national, sau altceva, nu insa martir, decat poate prin extensie metaforica 'cand se vorbeste de 'martirii neamului').
Pai daca Eminescu s-a jertfit pentru semenii sai care sunt chip dupa Chipul Lui Hristos, oare nu pentru El si-a dat viata? Tu cand dai milostenie saracilor, nu Lui Hristos Ii dai de fapt?

Dumneata ce crezi, Dumnezeu ne va judeca de exemplu milostenia dupa cati bani am daruit sau dupa starea inimii noastre din acel moment? Ratinament valabil pentru orice fapta buna de altfel. Daca el a trecut la cele vesnice fiind intr-o stare de iubire, chiar si pentru aceasta idee nobila, este evident ca asa va si ramane in vecii vecilor! Dar ia gandeste-te mai bine, daca el a tinut asa de mult ca romanii sa nu ajunga impartiti si dezbinati, oare acest lucru nu implica indirect unitatea si stabilitatea Bisericii noastre ortodoxe stramosesti?

A fost mare smecher Eminescu, a stiut sa castige Raiul si sa ajunga langa Dumnezeu. Bravo lui. Ma intreb insa ce s-o fi ales de calaii lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.02.2010, 19:10:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.

Oare nu a cautat Eminescu DREPTATEA?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 15:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59