Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.05.2012, 12:48:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca era mentalist, paranormal sau cum mai vreti voi se ducea prin cazinouri si le lua banii alora, hipnotizandu-i sau citindu-le gandurile.

Eu il las pe asta sa ma hipnotizeze, n-o sa reuseasca niciodata pentru ca ce face el se numeste abureala de 2 bani.
El da de mult reprezentatii, am vazut articole despre el si din 2009. Nu poate cineva citi gandurile doar daca e induhovnicit, cineva ce se ocupa cu paranormalul nu poate. Doar sa induca ganduri. Deci nu prea isi poate folosi cineva cu astfel de capacitati abilitatile prin cazinouri. dar le poate folosi sa castige 120 de mii de euro, e destul de mult.
In schimb cunoscut tot un fel de mentalist, doar ca era mai implicat in paranormal, nu se juca doar cu spectacole de iluzionism. In direct la televiziunea ungara (daca imi amintesc bine, am citit asta demult) a prezis cu putin inainte de a fi date rezultatele (deci nu se mai putea paria) toate numerele la loto. Era deja foarte bogat din ceea ce facea, nu mai conta sa castige la loto.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.05.2012, 12:50:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Da asa este, magia poate fi o iluzie. Exista magie reala, falsa si amagitoare. Cat priveste hipnoza, nu are nimic "supranatural", ci e o stare a psihicului, deci totul tine de mecanismele naturale ale functionarii creierului uman. Cuvintele, sugestiile, toate sugereaza imagini in mintea noastra. Atata timp cat are si efecte negative, eu n-as folosi-o, nici recomanda-o. Nu mai insist, crezi ce vrei, dar eu, nu vad nimic "supranatural" (paranormal) in hipnoza.
Corect, e parerea ta despre hipnoza, mai ramane sa consulti si sursele ortodoxe, adica ce spune ortodoxia, nu ce spun cei ce o practica si o lauda. Hipnoza e o stare la fel ca transa.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.05.2012, 12:51:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sa speram ca Uri Geller va avea doar ganduri pozitive

Citat:
Corect, e parerea ta despre hipnoza, mai ramane sa consulti si sursele ortodoxe, adica ce spune ortodoxia, nu ce spun cei ce o practica si o lauda. Hipnoza e o stare la fel ca transa.
Transa nu e supranaturala, asta inceram eu sa-ti spun, ci e indusa natural, la fel ca hipnoza. Somnul, visul si hipnoza (stare de somn partial) sunt stari modificate de constiinta. Nu ma intereseaza ce spun cei care o lauda, ca oricum n-am de gand sa apelez la asemenea procedee, iar Ortodoxia spune ca doar prin efort ascetic trebuie sa cauti sa ajungi la supraconstient, pentru ca e singura cale ce te protejeaza de influente negative.

Last edited by ioanna; 14.05.2012 at 13:04:55.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.05.2012, 13:09:46
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
El da de mult reprezentatii, am vazut articole despre el si din 2009. Nu poate cineva citi gandurile doar daca e induhovnicit, cineva ce se ocupa cu paranormalul nu poate.
Gaseste tu unu induhovnicit sau nu, care poate citi gandurile si eu ma ofer voluntar sa incerce. La pariu ca nu poate.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.05.2012, 13:23:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Gaseste tu unu induhovnicit sau nu, care poate citi gandurile si eu ma ofer voluntar sa incerce. La pariu ca nu poate.
vorbesti in necunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.05.2012, 13:29:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

paine si circ...pentru prostimea tarii !!!

Mai bine i-ar pune nume,...tiganii au talent !
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.05.2012, 13:32:13
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking o mica intimplare

un tinerel pe care tot alin il cheama,merge la un duhovnic ce isi traise viata la minastirea frasinei[actual alta locatie] si marturiseste el acolo ce stia,la un moment dat parintele ii spune: dar cu limba franceza cum e?si il mai intreaba multe alte lucruri.tinerelul ramine paf, dar totus intreaba asa pentru linistea sa: -parinte de unde sti sf.ta toate aceste?
-parintele ii raspunde:ba io stu si ce ai mincat de dimineata.

sa luam aminte.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.05.2012, 13:39:09
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
vorbesti in necunostinta de cauza.
Zi tu in cunostinta de cauza. Numai teistii sunt in cunostinta de cauza, din cate am observat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.05.2012, 13:57:26
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mai ce oameni ofticosi mai sunt ... acu ca toate trucurile au fost descoperite, nu mai e mana lu' ala rau ci e totul o pacaleala, o facatura, trucuri ieftine, ca toata lumea poate face asa ceva, ca Gog e mic pe langa altii ... in primul rand ce face un magician ? nu pacaleste lumea? asta e meseria lui, atata timp cat face lumea sa ramana in dubii despre ceeea ce facut, sa se intebe oare cum este posibil asa ceva, inseamna ca si-a facut bine meseria nu?

daca toata lumea poate face trucurile alea "ieftine", de ce nu s-a dus toata lumea la emisiune? or fi si alti magicieni mai buni, bineinteles, dar din moment ce el, oricat de mic ar fi, a reusit sa impresioneze o tara intreaga, inseamna ca nu e chiar atat de mic nu? nu cred ca sunt foarte multi care imediat dupa ce au vazut trucul la televizor au spus da gata eu stiu cum a facut si nu au ramas chiar in dubii ... dar dupa ce au citit pe net explicatia, gataaaa e truc ieftin, ce simplu e, si eu puteam face asa ceva ... siiigur ca da ... dupa razboi multi viteji de arata ...

mai lasati omul in pace, ca si-a facut meseria foarte bine, felicitari Gog-ule !
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.05.2012, 14:13:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Mirela: mai lejer, că nu împarte din premiu cu nimeni!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42