Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.08.2013, 16:25:48
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.
Sa inteleg ca atunci cand se aplicau toate acele legi dure oamenii traiau cum spui tu mai sus: " intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea"? Studiaza istoria si vei vedea ca era de fapt exact invers!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.08.2013, 00:40:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O sa va spun o povestea reala doamna,ca sa intelegti mai bine.Strabunicul meu,taran simplu,a cazut la Marasesti.Pentru asta Regele,dupa razboi,i-a dat strabuncii mele un pogon de pamant.Ea,femeie singura,l-a muncit,ajutata si de rude,cum a putut ea,astfel incat fata ei,bunica mea,a ajuns sa aiba studii superioare in Bucuresti,din munca mamei ei.Cand a venit colectivizarea strabunica inca mai traia,era foarte in varsta.Cand au vrut sa-i ia acel pogon s-a s-a dus in mijlocul lui si le-a spus jandarmilor ,,Nu-mi luati pogonul lu' Ion.Barbata-miu a murit pt tara".Au vrut sa bage baioneta-n ea si i l-au luat.A murit de inima rea,fara sa zica nimic,fara sa se revolte contra lui Dumnezeu.A tinut in ea pana s-a stins ca o lumanare.Inainte sa moara i-a spus buncii mele ,,Mama,cand puteti,sa luati inapoi pogonu lu Ion,ca am platit cu sange pt el mama".Pe bunicul meu,absolvent de Drept si avocat,l-au luat noaptea din casa,de langa bunica mea si din fata copiilor(mama si unchiul meu)intre baionete,l-au batut si l-au tarat afara din curte in catuse desi luptase pe front,in Al Doilea Razboi Mondial.Bunicii mei,o traditie de familie,aveau cai.Le-au impuscat caii in fata lor si le-au distrus toata casa,toata munca lor.Cand il tarau pe drum,in catuse,pe bunicul meu,bunica a fugit dupa el cu o punga cu haine si paine.Un jandarm i-a aruncat punga si i-a dat un picior aruncand-o pe bunica mea in sant,in timp ce restul ii scuipau si ii bateau sotul in fata ei.Copii pe atunci, mama si unchiul meu erau pe prispa si plangeau.

Pe bunicu l-a denuntat un evreu caruia ii salvase viata dar care fiind santajat a depus un denunt calomnios.La proces evreul a vrut sa recunoasca tot,dar nu a mai fost lasat.Imediat dupa razboi,daca dorea,bunicul meu putea pleca in Germania definitiv.A vrut sa ramana aici.L-au inchis foarte multi ani,la Aiud si apoi la Canal.I-a dat Dumnezeu zile sa scape.Cand era inchis bunicii mele i-a fost transmisa de catre Securitate o scrisoare in care i-se spunea ca a murit.Bunica si-a crescut singura copii in podul unei scoli pt ca i s-a spus in batjocora ca fiind ,,intelectuala" sa cunoasca si ea munca de jos a poporului.Ziua preda in clasa si noaptea statea in pod,vara si iarna,cald si frig,singura cu doi copii.A avut doar o valiza de haine,atat.In rest le-au luat tot,astea nu sunt povesti.Dupa ani si ani,cand bunicu a iesit din inchisoare,arata diferit.Era un om cam la 1,95 si 100 si ceva de kg cand intrase,o forta a naturii,poate si asta l-a salvat alaturi de credinta-n Dumnezeu.Cand a iesit avea 61 de kg,era numai piele si os iar la fata nu-l mai recunoasteai.Cand a intrat pe ulita,bunica era in curtea scolii.Nu l-a recunoascut.Cand bunicu a strigat-o pe nume si si-a dat seama cine este a lesinat.

Din munca lor ulterioara,fara sa mai fi avut niciodata ce au avut,mama si unchiul meu au facut amandoi facultatea in Bucuresti. Bunicu manca odata pe zi ca sa stranga bani pentru ei.Dupa Revolutie nici pensie de detinut nu i-au dat motivand ca s-au pierdut registrele unde era el inscris si nu se poate demonstra.Nu a dat statul in judecata,a tacut si a tinut in el.Bunica a murit asa cum a trait,muncind in curte.Bunicu a apucat,cand i-a venit ceasul,sa ne cheme pe toti nepotii lui,sa ne spuna ce avea de spus.Eu eram cel mai mare si va pot spune ca a murit iertand pe toti care i-au facut rau si impacat cu Dumnezeu.

Dupa Revolutie toti din neamul meu,impreuna,cu multe stradanii,dureri,sacrificii,am recuperat tot ce ni-se luase si era al nostru de drept,prin munca si sacrificiu.Tot.Dupa trei generatii am strans impreuna ce ne fusese furat.Primul lucru pe care l-am recuperat a fost ,,pogonul lui Ion".Mama,dupa ce l-am castigat inapoi,s-a dus la Marasesti,unde este trecut si numele strabunicului meu pe tabelele de marmura alba,a ingenunchiat si plangand i-a spus ,,Bunicule Dumnezeu a facut dreptate.Odihneste-te in pace".

Va las pe dvs sa va ganditi la sensul celor scrise mai sus si eu va doresc,din inima,ca Dumnezeu sa va intareasca in orice incercare prin care ati trece.
http://www.youtube.com/watch?v=OyaEOTi8pK4

Iartă-mă, frate Pelerin.

http://www.youtube.com/watch?v=q7Rdt9I4aM4

Iartă-mă.

Last edited by cezar_ioan; 22.08.2013 at 01:03:30.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.08.2013, 00:54:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos ce ai postat,Domnul cu tine.Aceste lucruri din trecut nu mai intereseaza decat pe cei care,cumva,mai au o legatura cu ele,fie ca si urmasi.In rest praful si uitarea s-a pus si peste mormintele lor si peste visele lor.Aceasta este realitatea.Ei mai traiesc in sufletele celor care i-au iubit si daca este voia lui Dumnezeu vor trai si in Imparatia Lui.In rest nu astept nimic de la o lume care i-a ignorat si i-a uitat cand inca traiau,si au fost multi care au suferit mult mai rau in mizerie, tristete, singuratate dar ducandu-si cu demnitate si discretie crucea.Cum au au trait si au crezut asa au murit,iertand si plecand tacuti sa nu cumva sa ne deranjeze.Suntem foarte vocali,prea vocali si nu mai auzim cum creste iarba peste mormintele lor de atata zgomot.Numai bine frate.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.08.2013 at 01:14:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.08.2013, 02:14:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Tie iti place cum a ajuns lumea asta ca urmare a ingaduintei exagerate cu privire la rau?
Si pana la urma ce vrei sa spui mai exact cu raspunsul tau? Lasa teoria, vorbim de practica. Tu te mai uiti si in jurul tau sau numai in carti?
inscriptie atribuita regelui, Naram Sin (2254–2218 I.C).
We have fallen upon evil times, the world has waxed old and wicked. Politics are very corrupt. Children are no longer respectful to their elders. Each man wants to make himself conspicuous and write a book.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.08.2013, 05:13:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!
Problema răului e mult mai complicată decît o vedem noi acum. E o problemă veșnică.

Dumnezeu e atît de bun încît îi face lui L. și tovarășilor lui o împărăție. E atît de bun încît le dă oamenilor libertate deplină, acum și pururea.

Dar va veni ceasul cînd răul va fi separat de bine. Împărățiile sînt deja pregătite și îngerii despărțiți îi așteaptă pe oameni care vor fi separați și ei în două mari grupe: cei din stînga-jos și ceilalți din dreapta-sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.08.2013, 08:46:51
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
inscriptie atribuita regelui, Naram Sin (2254–2218 I.C).
We have fallen upon evil times, the world has waxed old and wicked. Politics are very corrupt. Children are no longer respectful to their elders. Each man wants to make himself conspicuous and write a book.
Splendida inscriptie prin actualitatea ei perena.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.08.2013, 14:07:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
Nici nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur! Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.
Nu te cauta nimeni nici pe patul de spital.
Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnezeu?
Eu cred ca observatiile de mai sus au si o doza de subiectivism.

Atat timp cat omul se vede pe sine neputincios, e marcat de complexe, atentia se indreapta asupra celor din jur si in loc sa-si foloseasca spiritul critic asupra propriei persoane, la modul constructiv, asa cum un scluptor foloseste dalta pentru a scoate frumosul dintr-un bolovan de piatra, il indreapta asupra celor din jur, fata de care are de cele mai multe ori asteptari nerealiste, care sa-i suplineasca lipsurile personale, afective si nu numai.


Uite si doua pilde interesante care pot sa faca lumina in aceasta chestiune:

Rătăcind pe ici, pe colo, un câine uriaș ajunse într-o odaie care avea pe toți pereții oglinzi imense.
Astfel se văzu dintr-odată înconjurat de câini. Se înfurie, începu să scrâșnească din dinți și să mârâie. Firește, și câinii din oglindă făcură la fel, descoperindu-și colții fioroși.
Câinele nostru începu să se învârtă vertiginos într-o parte și în alta pentru a se apăra de atacatori, după care – lătrând cu furie – se aruncă asupra unuia dintre presupușii săi adversari.
În urma puternicei izbituri în oglindă, căzu la pământ fără suflare și plin de sânge.
Dacă ar fi dat din coadă prietenește o singură dată, toți câinii din oglindă ar fi răspuns în același fel. Și întâlnirea lor ar fi fost o sărbătoare.


Era odată un bărbat care ședea la marginea unei oaze la intrarea unei cetăți din Orientul Mijlociu. Un tânăr se apropie într-o bună zi și îl întrebă:
- Nu am mai fost niciodată pe aici. Cum sunt locuitorii acestei cetăți?
Bătrânul îi răspunse printr-o întrebare:
- Cum erau locuitorii cetății de unde vii?
- Egoiști și răi. De aceea mă bucur că am putut pleca de acolo.
- Așa sunt și locuitorii acestei cetăți, răspunse bătrânul.

Puțin după aceea, un alt tânăr se apropie de omul nostru și îi puse aceeași întrebare:
- Abia am sosit în acest ținut. Cum sunt locuitorii acestei cetăți?
Omul nostru răspunse cu aceeași întrebare:
- Cum erau locuitorii cetății de unde vii?
- Erau buni, mărinimoși, primitori, cinstiți. Aveam mulți prieteni acolo și cu greu i-am părăsit.
- Așa sunt și locuitorii acestei cetăți, răspunse bătrânul.

Un neguțător care își aducea pe acolo cămilele la adăpat auzise aceste convorbiri și pe când cel de-al doilea tânâr se îndepărta, se întoarse spre bătrân și îi zise cu reproș:
- Cum poți să dai două răspunsuri cu totul diferite la una și aceeași întrebare pe care ți-o adresează două persoane?
- Fiule, fiecare poartă lumea sa în propria-i inimă. Acela care nu a găsit nimic bun în trecut nu va găsi nici aici nimic bun. Dimpotrivă, acela care a avut și în alt oraș prieteni va găsi și aici tovarăși credincioși și de încredere. Pentru că, vezi tu, oamenii nu sunt altceva decât ceea ce știm noi a găsi în ei.

Citat:
Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Depinde de oameni.
Daca tu la randul tau esti astfel, nu poti intelege lucrurile decat in felul asta.
Daca privesti in perspectiva la evolutia ta morala ca om si realizezi ca poate au fost si alte mijloace prin care ai inteles ca anumite lucruri sunt gresite, realizezi ca sunt si alte cai.

Si mai ales, poti sa te intrebi daca la randul tau te consideri desavarsit(a) moral, pentru ca altfel, biciul pe care il chemi asupra altora, atarna si deasupra ta.

Citat:
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.
Evident, nu ai citit Vechiul Testament ci doar citezi din auzite ca sa vezi cat de eficienta a fost in practica Legea lui Moise.

Citat:
Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.
Un sectar nu poate intelege Sf. Scriptura decat ca un sectar.
O desfranta care nu vrea sa renunte la desfaranrea evident nu o poate intelege decat ca si o desfaranata - pentru ca nu la genul ala de "iubire" se refera Sf. Scriptura.

Citat:
S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.
Nu "s-a indus", asta este perceptia celor care au motive sa-si insuseasca un astfel de subiectivism.
Ca si tine, fara doar si poate ca nici macar nu s-au obosit sa citeasca acele capitole macar din Sf. Scriptura care vorbesc despre aceste lucruri, ce sa mai vorbim sa asculte macar o predica in care ele sunt explicate.

Pe scurt, ideea este ca Dumnezeu iubeste in mod special pe pacatosul care se pocaieste de pacatele lui si cauta indreptare.
Pentru cei care ii prinde moartea nepocaiti, are osanda.

Citat:
In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!

In ceata celor rai ma includ si pe mine si as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.
Deci in mod clar, cuvintele Evangheliei n-au ajuns la urechea dvs.
Nu ati aflat inca de ce Hristos a murit pe cruce.
Pacat, macare pacat.
Nu stiti ce pierdeti. Dar poate intuiti.

Si nu uitati: Dumnezeu nu da cu parul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.08.2013 at 14:10:43.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.08.2013, 20:01:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De fapt legile acelea se aplica si azi, de legislatia in vigoare. Doar ca in timp s-a eliminat pedeapsa cu moartea si unele pacate au fost dezincriminate. Cine a citit ceva ciudat la stiri, o echipa din Anglia in frunte cu un roman absolvent la Oxford sustine omorarea si a copiilor pana la trei ani, pentru ca oricum nu au intelegere, la fel ca in cazul fetusilor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.08.2013, 21:20:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Pricepe cineva ce scrie mai sus?
E redactat, ca de obicei, neglijent și confuz.
O oarecare ofensă pentru cititorii în limba română a forumului.

Last edited by cezar_ioan; 22.08.2013 at 21:24:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09
2012 - Si daca totusi... OmuBun Teologie si Stiinta 75 09.08.2010 16:29:15
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 04:31:06