Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 17.04.2015, 11:42:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
.

Oricum este interesant cum altii sunt neinduratori si drastici cu slugile altuia.
Ce ne pasa?
Yasmina nu am fost neinduratoare cu preotul ,dar din cate stiu si am auzit pe la biserica si am citit ,impartasania poate face rau persoanei care se impartaseste in anumite situatii.
Preotul e cel care raspunde acum .
Eu am auzit un parinte de la manastire spunand ca printre credinciosi sunt atatea boli pt ca multi s-au impartasit cu nevrednicie.
Departe de mine dorinta de a judeca preotul ,pt ea am facut o atentionare.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 17.04.2015, 12:01:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Yasmina nu am fost neinduratoare cu preotul ,dar din cate stiu si am auzit pe la biserica si am citit ,impartasania poate face rau persoanei care se impartaseste in anumite situatii.
Preotul e cel care raspunde acum .
Eu am auzit un parinte de la manastire spunand ca printre credinciosi sunt atatea boli pt ca multi s-au impartasit cu nevrednicie.
Departe de mine dorinta de a judeca preotul ,pt ea am facut o atentionare.
Am inteles!

Am cautat sa postez situatii de dezlegari pt oprire de la impartasanie:erau 2 bolnavii pe patul de moarte si femeile gravide.
Deocamdata nu le gasesc,dar de le voi gasi o sa le postez.
Nu ar fi cinstit ca magareata sa cada tot pe Fallen,ea a urmat sfatul si decizia preotului ;daca nu lua impartasanie se numea ca nu este in ascultare nu?

Ei in fine,v-am inteles in final.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 17.04.2015, 13:00:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sofia ,cele care nu s-au casatorit au ramas nemaritate nu pt ca sunt cuminti sau au doctorate ci pentru ca asta a fost voia lui Dumnezeu.
Casatoria ,viata ,moartea , toate de la El vin.
Crezi ca daca s-ar fi purtat altfel ar fi avut parte de casatorie?
Poate ca da ,dar cu parteneri care nu s-ar fi potrivit cu felul lor de a fi.
Noi trebuie sa ne purtam asa cum gandim.
Da, pe de o parte ai dreptate. Sunt si deciziile lui Dumnezeu.
Dar este un mod cam fatalist de gandire.
Adica nu mai facem nimic, stam cu mainile in san, ca si asa
hotaraste Dumnezeu pentru noi.
Eu ti-am spus despre fete (multe) care au stiut cum sa fie si au si putut sa fie asa si si-au gasit baieti buni.

Si iti mai spun ceva: si eu poate daca as fi fost altfel as fi avut acum copil. Poate ca as fi fost mai fericita, sau dimpotriva, asta nu pot sa stiu. Dar asa, am anulat de la inceput anumite sanse.

Iarta-ma nu stiu prin ce experienta vorbesti tu. Nu stiu daca esti maritata si ai copii.
Eu am vorbit prin prisma experientei mele si a altora din jurul meu.

Acum inca ceva: in casatorie nu este nimeni total fericit. Depinde ce astepta/cauta fiecare.
Unul isi cauta partener cu situatie, ca sa traiasca bine: casa, masina, bani etc.
Altul isi cauta iubire, respect, intelegere.
Si prin urmare unuia ii va lipsi totusi afectiune, poate si respect, altul va trai mai in saracie etc.

Nimeni nu poate stii cum ar fi fost situatia daca am fi actionat/ales altfel. Poate mai bine, poate mai rau. Daca am stii, am stii cum sa procedam.

Poate ca ai vazut/auzit si tu de femei care au parte de multe in viata (cel putin in aparaenta): averi, talent, succes in profesie, frumusete, recunoastere, copii etc.
Cum au fost ele in tinerete? Poti afla pe net, in presa.

Probabil ca noi judecam si mai subiectiv, prin prisma traumelor si a tristetilor noastre.
Nu stiu daca putem sta sa ne aflam partenerul potrivit. Este cam idealist. Cati dintre oamenii de pe pamant au/au avut partenerul potrivit cu adevarat? Iubirea e cam mioapa. Dar multi si-au si facut fericirea cu mana lor.


Pentru noi oamenii, normal si firesc ar fi ca cei care se straduie si duc o viata placuta lui Dumnezeu sa aibe parte si de consecinte si nu sa sufere si invers.
Dar uite ca in fapt se intampla exact pe dos.
Dumnezeu hotaraste altfel si de multe ori este de inteles, iar noi suferim.
Noi nu putem afla niciodata de ce unii se casatoresc desi vai si amar ce fac in cuplu, sau capata copii, desi ii abandoneaza si ii trateaza rau. Si invers.

Nu putem noi sa intelegem dreptatea lui Dumnezeu. Aici este problema. Si atunci nu putem judeca pe nimeni.
Putem numai sa ne straduim sa traim cuminti si cu speranta de mai bine.

Iar pe copii, fiecare ne straduim sa-i invatam in asa fel incat sa nu treaca si ei prin experientele noastre triste.
Fiecare mama isi educa totusi copii in ideea vietii de familie si doreste ca ei sa se casatoreasca si sa aibe copii.
Ca se intampla ca ei sa urmeze alt drum, este altceva.
Normalul la om este: scoala/munca/profesie, casatorie, copii. Pentru asta existam (in existenta de pe pamant) si pentru asta crestem copiii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.04.2015 at 13:17:41.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 17.04.2015, 13:08:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sofia ,a te lasa in grija Lui nu inseamna sa fii fatalist.
Ti-am recomandat cartea cu Maica Gavrilia ,sa vezi acolo abandon in mainile lui Dumnezeu.
Pana la urma Dumnezeu iti scoate in cale pe cineva .
Noi sa gandim curat si are El grija.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 17.04.2015, 14:09:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este fatalism cand nu este o credinta autentica la mijloc.

Poti sa ai probleme de caracter si sa-i dai cu Dumnezeu inainte si pe urma te superi pe El ca de ce nu-ti raspunde asteptarilor cand tu din start ti-ai taiat niste sanse, ai inchis niste drumuri, prin propriile tale alegeri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 17.04.2015, 14:13:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sofia ,cele care nu s-au casatorit au ramas nemaritate nu pt ca sunt cuminti sau au doctorate ci pentru ca asta a fost voia lui Dumnezeu.
Casatoria ,viata ,moartea , toate de la El vin.
Crezi ca daca s-ar fi purtat altfel ar fi avut parte de casatorie?
Poate ca da ,dar cu parteneri care nu s-ar fi potrivit cu felul lor de a fi.
Sau poate au avut un fel de a fi care le-au facut indizerabile sau au facut niste alegeri nefericite gen, vreau sa fiu sotz fotomodel dar si bun credincios si bisericos si daca se poate sa asculte de femeie si nu invers.

Ori poate Dumnezeu le-a scos candva in cale unul mai cocosat, mai cu burtica, cu parul mai valvoi, dar baiat de treaba si credincios si ele ca in pilda cu barca or zis ca nu, sa treaca asta, ca le trimite Dumnezeu un baiet credincios si aratos si la 4 ace ca un print asa cum merita si ele ca niste printese ce sunt.

Si nu vorbesc aiurea, cunosc cazuri reale directe sau indirecte gen sarit o lume intreaga bisericoasa, de manastire, in capul bietei fete ca de ce l-o gasit tocmai pe asta, ca baietul nu e aratos si cu dichis si asa si pe dincolo, de intrebat nu a mai intrebat nimeni daca e baiat credincios si cat iubeste pe Dumnezeu astea mai la coada asa.

Ultimul lucru care a mai ramas este sa mai punem si in carca lui Dumnezeu "ca asa a vrut el" prostia si ipocrizia noastra.

Citat:
Noi trebuie sa ne purtam asa cum gandim.
Doamne fereste de multe ori, dar din pacate, asa se intampla vrem nu vrem.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2015 at 14:18:23.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 17.04.2015, 14:21:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Yasmina nu am fost neinduratoare cu preotul ,dar din cate stiu si am auzit pe la biserica si am citit ,impartasania poate face rau persoanei care se impartaseste in anumite situatii.
Preotul e cel care raspunde acum .
Eu am auzit un parinte de la manastire spunand ca printre credinciosi sunt atatea boli pt ca multi s-au impartasit cu nevrednicie.
Departe de mine dorinta de a judeca preotul ,pt ea am facut o atentionare.
Ba nu, mai voalat i-ai zis sa caute pe altul, ca asta nu e bun ca impartaseste cand n-ar trebui sa o faca.

Din "auzite" nu se dau astfel de sfaturi, mai pune si tu mana pe Sf. Scriptura, Hristos a impartasit 2 nevrednici, stiind ca ambii sunt nevrednici, unul s-a lepadat de El, si celelat L-a vandut, dar numai unul s-a pierdut, celuilalt i-a fost spre mantuire.

Asa ca mai usurel cu duhovnicia in chestiuni de finetze ca nu e sanatos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 17.04.2015, 19:42:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau poate au avut un fel de a fi care le-au facut indizerabile sau au facut niste alegeri nefericite gen, vreau sa fiu sotz fotomodel dar si bun credincios si bisericos si daca se poate sa asculte de femeie si nu invers.

Ori poate Dumnezeu le-a scos candva in cale unul mai cocosat, mai cu burtica, cu parul mai valvoi, dar baiat de treaba si credincios si ele ca in pilda cu barca or zis ca nu, sa treaca asta, ca le trimite Dumnezeu un baiet credincios si aratos si la 4 ace ca un print asa cum merita si ele ca niste printese ce sunt.

Si nu vorbesc aiurea, cunosc cazuri reale directe sau indirecte gen sarit o lume intreaga bisericoasa, de manastire, in capul bietei fete ca de ce l-o gasit tocmai pe asta, ca baietul nu e aratos si cu dichis si asa si pe dincolo, de intrebat nu a mai intrebat nimeni daca e baiat credincios si cat iubeste pe Dumnezeu astea mai la coada asa.

Ultimul lucru care a mai ramas este sa mai punem si in carca lui Dumnezeu "ca asa a vrut el" prostia si ipocrizia noastra.



Doamne fereste de multe ori, dar din pacate, asa se intampla vrem nu vrem.

Este adevarat dar aceasta"strategie"se intampla si la barbati,care de mici mucosi sunt interesati de fotomodele.
Exista regula ca nu conteaza cat de urat si de diform barbatul tot aspira,face avansuri si spera sa fie acceptat de o femeie extrem de frumoasa,nu numai draguta.
Nici ei nu sunt interesati de integritatea sufleteasca a unei femei,de capacitatea de a tine o familie,de alte dezirate sufletesti ci primul lucru prin care judeca o femeie este aspectul fizic impecabil.

La barbati imaginea de sine este foarte distorsionata,oglinzile lor se pare ca sunt intr-o ceata permanenta pe cand femeile au oglinzi strambe si ondulate,mereu vazandu-se mai neatragatoare si mai grase de cat sunt in realitate.
Oricum ma amuza confidenta barbateasca ,dar pana la urma este un lucru pozitiv;chiar daca sunt refuzati tot mai incearca.

Mai putin amuzant este sa fii curtata de bunici.La prima abordare,esti draguta cu ei pt ca nah,oricine este amabil si atent cu batranii,ai un respect pt varsta.
Cand vezi insa unde duce conversatia cu ei,vii acasa si iei un Anghirol,sau 2 mai bine.
Daca in VT nu era un impediment ca batranii satului se sa casatoreasca cu minore,in vremurile noastre nici macar biserica nu cununa oameni cu diferente mari de varsta.
Si este normal.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 17.04.2015, 20:19:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Ce inseamna "diferente mari"?

2. Cand a refuzat Biserica asa ceva?
Sunt cazuri notorii chiar in care s-au casatorit si cu dferenta de varsta de 3 decenii iar daca au divortat pe urma categoric nu din cauza asta ci dupa cum se zice, fiecare avand de fapt patima sa care a primat inaintea ideii de familie.

P.S.
Exista o diferenta majora, in timp ce natura e ingaduitoare cu fitele barbatilor chiar si la 40+ la femei 30+ deja e pe alarma rosie deci e bine ca femeile sa se maturizeze psiho-afectiv mai repede (ceea ce, in ciuda diverselor zvonuri, nu prea se intampla de fapt).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2015 at 20:21:34.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 17.04.2015, 20:54:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Ce inseamna "diferente mari"?

2. Cand a refuzat Biserica asa ceva?
Sunt cazuri notorii chiar in care s-au casatorit si cu dferenta de varsta de 3 decenii iar daca au divortat pe urma categoric nu din cauza asta ci dupa cum se zice, fiecare avand de fapt patima sa care a primat inaintea ideii de familie.

P.S.
Exista o diferenta majora, in timp ce natura e ingaduitoare cu fitele barbatilor chiar si la 40+ la femei 30+ deja e pe alarma rosie deci e bine ca femeile sa se maturizeze psiho-afectiv mai repede (ceea ce, in ciuda diverselor zvonuri, nu prea se intampla de fapt).
Serios?
Care ar fi motivul sau obiectivul unui mosneag de a-si lua nevasta tanara,daca nu patima ?Ce nu poate avea o casatorie fericita cu una de varsta lui?
Tocmai asta condamna Biserica.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05