Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2011, 11:15:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit MariS_ vrea sa plece. Convingeti-l sa nu!

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi cer iertare de la toti forumistii. Pe unii i-am suparat, pe altii poate i-am smintit, pe altii i-am dojenit. Sa ma ierte ca-s pacatos si fac multe greseli. Eu am iertat, la randul meu, pe toti, desi nu consider ca mi-a gresit cineva, dar ca sa nu se spuna ca doar imi cer iertare si eu nu iert. Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva. Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.__________________
Eu mă număr printre cei care consideră că de astfel de ortodocși avem nevoie.

Last edited by N.Priceputu; 04.06.2011 at 11:18:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2011, 11:43:06
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit MariS_ vrea să plece. Convingeți-l să nu!

Acest titlu suna ca:

"Sotia mea vrea a plece. Convingeti-o sa nu! "

Pai daca ea vrea sa ma paraseasca inseamna ca are motive, nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2011, 11:53:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Acest titlu suna ca:

"Sotia mea vrea a plece. Convingeti-o sa nu! "

Pai daca ea vrea sa ma paraseasca inseamna ca are motive, nu?
Mai degrabă: „Fratele nostru vrea să ne părăsească. Convingeți-l să nu!”.
Sigur că are motive să plece, dar cred că sunt mai multe motive să rămână. Cred că sunt mulți cei care nu-i doresc plecarea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2011, 11:56:41
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mai degrabă: „Fratele nostru vrea să ne părăsească. Convingeți-l să nu!”.
Sigur că are motive să plece, dar cred că sunt mai multe motive să rămână. Cred că sunt mulți cei care nu-i doresc plecarea.
De ce sa nu se "lucreze" atunci la motive ? Ca doar nu-l poti lua cu "lugu-lugu" ca pe copii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2011, 12:16:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
De ce sa nu se "lucreze" atunci la motive ? Ca doar nu-l poti lua cu "lugu-lugu" ca pe copii.
Nu, însă o susținere mi se pare un lucru bun. Poate că cei deranjați de el nu sunt atât de mulți pe cât crede.
Și ar mai fi ceva. Este important ca oameni ca el să fie aici, tocmai spre binele Ortodoxiei, pentru a-i completa imaginea, pentru a nu lăsa impresia că a fi ortodox înseamnă a fi încruntat. E important să înțeleagă că are prezența lui pe forum are un rost în sensul ăsta.

Last edited by N.Priceputu; 04.06.2011 at 12:22:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2011, 12:20:35
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa speram ca acel : "E vremea tacerii acum ..." nu e semn de ramas-bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2011, 12:22:39
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu pleca!

Ba da, ba chiar ca si cu copiii trebuie sa ne purtam unii cu altii, cu atentie si cu frica de a nu rani. Trebuie sa fim odihnitori unii altora. Asa zice undeva, nu mai tin minte unde.

Parintele Arsenie Papacioc spunea ca este de preferat PACEA, DREPTATII. Decat sa cauti dreptatea cu riscul galcevii mai bine lasi de la tine ca sa fie pace; sau mai bine pierzi un lucru, decat sa pierzi pacea. Asa zice parintele.

Unde nu e duhul blandetii, acolo nu e Hristos. Normal ca nu trebuie sa renuntam la ADEVAR, normal ca nu trebuie sa trunchiem cu nimic invatatura si dogmele ortodoxe pe care ni le-au lasat Sfintii Parinti, dar totul cu blandete si rabdare.

Nu pleca MariS_ mai ai un pic de rabdare cu noi! Gandeste-te ca Lui Hristos nu-i plac despartirile. :) Si ce poate fi mai frumos decat comuniunea? Mai stai un pic cu noi si iarta-ne. :)

Nu ma bagati in seama! S-ar putea sa vorbesc numai prostii :P
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2011, 12:32:34
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinne Vezi mesajul
Trebuie sa fim odihnitori unii altora. Asa zice undeva, nu mai tin minte unde.
bine zice... sa fim odihnitori unii altora.. eu unul de aia intram aici, ca ma 'muncesc' destui cei de pe alte formuri... aici imi mai gaseam si eu 'odihna' , dar am ajuns banat.. :) .. odihna e cea mai importanta...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2011, 12:33:03
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nimeni nu dobandeste experienta vietii indata. Vor trebui sa treaca multi ani pana se va smeri vointa noastra nesupusa, pana ni se va inmuia impietrirea inimii si pana iritarea ni se va preface in blandete.

Cresterea spirituala a sufletului se produce treptat...toate la timpul lor,
O asteptare rabdatoare si calma, care ne poate usura viata, devine obligatorie, fiindca numai asa Dumnezeu poate sa ne faca sa dam roade.
Sa nu ne agitam,sa nu ne vaicarim, daca nu reusim sa schimbam ceva. Pe toate le facem cu duhul blandetii, privind cu detasare eventualele insuccese de pe parcurs, cu convingerea ca orice esec,orice cadere sau incercare isi are partea lor pozitiva.
Exista o legenda despre cum au fost create pasarile: Se spune ca micile creaturi fusesera impodobite cu un penaj frumos, inzestrate cu o voce minunata si umpleau vazduhul cu sunete armonioase, dar- vai-nu se puteau avanta in vazduh fiindca nu aveau aripi. Atunci Domnul le-a facut aripi pe care aratandu-le le-a spus: "Va dau voua aceata povara; luati-o si purtati-o". Pasarile se uitau cu uimire si spaima la acea povara necunoscuta, apoi ascultatoare, au luat-o in cioc si si-au pus-o pe spate si li s-a parut foarte greu de purtat. Dar cu timpul s-au obisnuit cu aripile si pe masura ce le purtau, eles-au facut una cu trupul lor, si pasarile au invatat sa le foloseasca. Desfacandu-si-le s-au avantat sus de tot deasupra pamantului. Povara care le starnise uimirea le-a dat posibilitatea sa zboare, devenind pt ele o noua obisnuita.
Noi toti suntem asemenea unor pasari fara aripi, iar incercarile si obligatiile pe care ni le trimite Domnul trebuie sa ne invete sa ne ridicam deasupra a tot ce-i pamantesc. Ne consideram grijile ca pe niste poveri greu de dus, fara sa ne dam seama ca ele sunt de fapt un prilej de a ne inalta sufleteste, astfel grijie devenind de fapt o binecuvantare.
Daca ne ferim de la indeplinirea unei datorii,daca incercam sa scapam de sarcina care ni s-a dat de purtat, pierdem posibilitatea de a ne dezvolta sufleteste.
Sa ne purtam sarcinile fara sovaiala cu speranta in Dumnezeu si sa nu uitam ca El vrea sa ni le prefaca in aripi, aripi care ne vor purta tot mai sus si sa nu uitam ca in timpul zborului prin acesta viata pamanteasca aripile, de multe ori plapande au nevoie de protectie ,de intarire si mai ales de curatire...aici ne vine in ajutor dragostea Lui Dumnezeu.
Dumnezeu este darnic si Iubitor vrand sa ne ofere multe daruri dar trebuie sa ne aratam vrednici de a le primi, desi uneori nu trebuie sa facem nimic altceva decat sa primim darurile cu sufletul deschis.
Doamne ajuta! "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2011, 13:33:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu pleca, Marise, ca ma supar pe tine! ai auzit?! Nu vezi ce faci si tu, deranjezi atata lume pe forumul asta, s-a facut si un topic pentru tine, nu te intereseaza, tu vrei sa pleci si pace!
Stai cuminte la locul tau pe forum si nu ne mai supara! parca ai fi un copil! :P
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a-ti vrea sa fie baietii? Seraphim7 Generalitati 7 24.10.2011 20:19:59
As vrea un ajutor! Darkanian Pocainta 3 01.12.2009 11:38:41