Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2011, 19:48:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cine se abate acum de la subiect?
Eu nu.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cum analizam zilele saptamanii si care e a 7-a zi.
Este o intrebare? Vedeti link-urile cu traducerile ortodoxe. Vedeti calendarul ortodox. Vedeti Catehismul ortodox (va recomand capitolul "Despre sarbatori" - unde se spune clar care este ziua intaia - apoi faceti un calcul simplu ca sa vedeti care este ziua a saptea).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Era vorba de faptul ca se tine ziua a 7-a a saptamanii sau nu.
Si, la ce concluzie ati ajuns? Se tine?


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Traducerea corecta este ziua odihnei nu a sambetei.
Sa inteleg ca nu sunteti de acord cu traducerea ortodoxa a Bibliei (Biblia de la Bucuresti sau Biblia Cantacuzino)? Aceasta traducere, la Iesirea 20:8-11, spun exact asa cum am redat eu (intro postare anterioara). Verificati.

P.S. Pentru un dialog eficient, incercati sa fiti limpede in idei si exprimari. Nu prea am inteles mare lucru din ultima dvs. postare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2011, 19:56:56
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
p.s.3 considera ca ii raspunzi lui lucian. eu stiu ce raspuns vei da. dar vroiam sa se convinga si el de inutilitatea discutiei cu adventistii.
o seara buna
Tu nu poti dialoga cu mine? Tu nu poti sa raspunzi la intrebarea pe care ti-am puso, pe subiect? Lucian, din cate se vede, nu cunoaste Catehismul Ortodox. Tu, ca student la teologie, ar trebui sa-l cunosti si sa poti raspunde clar.

Asadar, cum explici faptul ca ortodocsii nu respecta unele invataturi din Catehismul Ortodox? Si, sa ramanem la exemplul in discutie (pazirea celor 10 porunci). Astept un raspuns de la tine (daca sunt demn de asa ceva sau daca te poti cobora pentru a-mi raspunde).

P.S. Apoi trecem la alte invataturi biblice ortodoxe, nerespectate de ortodocsi dar respectate de adventisti.

Last edited by grasu77; 16.12.2011 at 19:59:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2011, 19:58:51
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Tu nu poti dialoga cu mine? Tu nu poti sa raspunzi la intrebarea pe care ti-am puso, pe subiect? Lucian, din cate se vede, nu cunoaste Catehismul Ortodox. Tu, ca student la teologie, ar trebui sa-l cunosti si sa poti raspunde clar.

Asadar, cum explici faptul ca ortodocsii nu respecta unele invataturi din Catehismul Ortodox? Si, sa ramanem la exemplul in discutie (pazirea celor 10 porunci). Astept un raspuns de la tine (daca sunt demn de asa ceva sau daca te poti cobora pentru a-mi raspunde).

P.S. Apoi trecem la alte invataturi biblice ortodoxe nerespectate de ortodocsi, dar respectate de adventisti.
Cu tine nu. E inutil.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2011, 20:04:43
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Cu tine nu. E inutil.
De ce sa fie inutil? Subiectul acesta nu l-am mai discutat. In plus, nu stii ce efect poate avea discutia noastra asupra celor care ne urmaresc. Poti sa dai niste explicatii pentru ei (nu pentru mine - pentru ca, sa admitem ca ar fi inutil).

Asa ca, fii bun si explica-ne cum este cu Catehismul Ortodox si practica ortodoxa, in ceea ce priveste Poruncile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2011, 20:19:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Eu nu.




Este o intrebare? Vedeti link-urile cu traducerile ortodoxe. Vedeti calendarul ortodox. Vedeti Catehismul ortodox (va recomand capitolul "Despre sarbatori" - unde se spune clar care este ziua intaia - apoi faceti un calcul simplu ca sa vedeti care este ziua a saptea).



Si, la ce concluzie ati ajuns? Se tine?




Sa inteleg ca nu sunteti de acord cu traducerea ortodoxa a Bibliei (Biblia de la Bucuresti sau Biblia Cantacuzino)? Aceasta traducere, la Iesirea 20:8-11, spun exact asa cum am redat eu (intro postare anterioara). Verificati.

P.S. Pentru un dialog eficient, incercati sa fiti limpede in idei si exprimari. Nu prea am inteles mare lucru din ultima dvs. postare.
1. Cunosc Catehismul Ortodox. Si chiar daca nu l-as cunoaste, acum discutam despre un aspect care este deja expus. Nu ar fi fost o problema daca in prealabil nu l-as fi cunoscut.

2. Dupa cum dvs ati spus, este vorba despre o traducere. O traducere nu va exprima NICIoDATA in totalitate toate aspectele ce reies din opera originala. Nici macar traducerea Sfintei Scripturi. Traducerea mai corecta este "Adu-ți aminte de ziua odihnei" si nu "ziua sambetei".

Imi cer scuze pentru exprimarea gresita de mai devreme, dar nu e problema, reformulez : Va abateti de la subiect. Acesta nu era daca sambata este a 7-a zi a saptamanii. Nu am sustinut niciodata asa ceva. Era vorba de faptul ca se tine ziua a 7-a a saptamanii sau nu. Si repet: nu BO nu tine ziua a 7-a, ci respecta decalogul tinand ziua Domnului, care dupa inviere este prima zi a saptamanii. Traducerea corecta este ziua odihnei nu a sambetei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.12.2011, 01:43:44
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu am negat asta. Doar ca Legea data de Dumnezeu era o lege omeneasca, nu era o lege mantuitoare.
Nu prea înțeleg de unde ați dedus antinomia aceasta "Legea lui Dumnezeu era o lege omenească"? Legea lui Dumnezeu era (și este în continuare) o lege divină, nu omenească! Că nu era mântuitoare, asta e altă discuție și vă dau dreptate dintru început. Nici nu mai e nevoie să discutăm.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tocmai din acest motiv a trebuit sa se intrupeze Dumnezeu. O lege dumnezeiasca nu are nevoie de completare. Acea lege era dupa cum am spus o lege ce reglementa anumite raporturi si relatii, precum si anumite practici. Legea absoluta si mantuitoare este cea a Lui Hristos.
Iarăși folosiți tehnica antitezei, ca și cum Dumnezeu Tatăl și Dumnezeu Fiul ar fi adversari, în contradicție, Unul dând legi incomplete și nedesăvârșite, iar Altul "completându-le" și corectându-le. Urâtă imagine!
Un singur text (ele sunt mai multe) demontează această urâtă imagine:

"Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Mat. 5,17)


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Argumentul biblic este dat de faptul ca in ziua intai a saptamanii a inviat Hristos. In ziua intai s-a pogorat Duhul Sfant si s-a infiintat in chip vazut Biserica. Deci am argumente.
Fiind vorba de legi (porunci) și nu de schimbarea tricourilor, "argumentele" acestea ar trebui să fie însoțite de cel puțin două dovezi scripturistice:
1. că Decalogul ar fi fost abrogat
2. că ar fi fost dată o nouă poruncă cu privire la ziua de odihnă.

Deși juridic ar fi nevoie de ambele, nici măcar una din ele nu există în NT.
Deci: nu aveți argumente.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar in decalog nu se specifica ziua a saptea a saptamanii, eu asta spus. Se specifica "Șase zile să lucrezi", "dar ziua a șaptea este odihna Domnului".
În realitate, în Decalog chiar se specifică:

"Adu-ți aminte de ziua Sâmbetei să o sfințești pre ea. Șase zile lucrează și fă toate lucrurile tale. Iar ziua a șaptea este sâmbăta Domnului Dumnezeului tău..." (Ieșirea 20,8-10- versiunea ortodoxă sinodală 1914)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.12.2011, 02:27:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru că Legea nu interzicea facerea de bine în ziua sabatului. De fapt asta și spune Hristos:

"Cu cât se deosebește omul de oaie! De aceea se cade a face bine sâmbăta." (Mat. 12,12 - versiunea ortodoxă)

Cum puteți afirma așa ceva? Decalogul este singul text din Biblie care a fost nu doar inspirat de Dumnezeu, ci chiar scris de El cu propriul deget. Decalogul este prin exceneță o lege divină, de aceea se și numește Legea lui Dumnezeu.

Nu aveți niciun argument biblic în sprijinul acestei idei. Mai mult: aceasta chiar că este "o lege umană", singura reglementare juridică fiind decretul duminical al lui Constantin cel Mare la 321.

Da, spune. Iar Hristos confirmă. Și atâta vreme cât mai există evrei pe planetă putem ști care este ziua a șaptea.
Doar decalogul a fost scris cu degetul lui Dumnezeu? Parca se numeau tablele legii (legamantului in versiunea Cornilescu) si nu tablele decalogului. Cum poti tu sa zici ca pe table erau scrise doar cele 10 porunci? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.12.2011, 02:36:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu prea înțeleg de unde ați dedus antinomia aceasta "Legea lui Dumnezeu era o lege omenească"? Legea lui Dumnezeu era (și este în continuare) o lege divină, nu omenească! Că nu era mântuitoare, asta e altă discuție și vă dau dreptate dintru început. Nici nu mai e nevoie să discutăm.

Iarăși folosiți tehnica antitezei, ca și cum Dumnezeu Tatăl și Dumnezeu Fiul ar fi adversari, în contradicție, Unul dând legi incomplete și nedesăvârșite, iar Altul "completându-le" și corectându-le. Urâtă imagine!
Un singur text (ele sunt mai multe) demontează această urâtă imagine:

"Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Mat. 5,17)


Fiind vorba de legi (porunci) și nu de schimbarea tricourilor, "argumentele" acestea ar trebui să fie însoțite de cel puțin două dovezi scripturistice:
1. că Decalogul ar fi fost abrogat
2. că ar fi fost dată o nouă poruncă cu privire la ziua de odihnă.

Deși juridic ar fi nevoie de ambele, nici măcar una din ele nu există în NT.
Deci: nu aveți argumente.

În realitate, în Decalog chiar se specifică:

"Adu-ți aminte de ziua Sâmbetei să o sfințești pre ea. Șase zile lucrează și fă toate lucrurile tale. Iar ziua a șaptea este sâmbăta Domnului Dumnezeului tău..." (Ieșirea 20,8-10- versiunea ortodoxă sinodală 1914)
prietene , mai este astazi valabila legea Talionului: dinte pt dinte si ochi pt ochi? Tu zici ca Tatal nu intra in contradictie cu Fiul, unul da legi incomplete si altul le desfiinteaza. In principiu ai dreptate. Dar ochi pt ochi nu intra in contradictie cu ce a zis Hristos:
"Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta" (Matei 5: 38-42)
Dupa cum vezi unele legi NU mai sunt valabile in crestinism. Au fost desavarsite de Hristos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.12.2011, 08:45:58
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si repet: nu BO nu tine ziua a 7-a, ci respecta decalogul tinand ziua Domnului, care dupa inviere este prima zi a saptamanii. Traducerea corecta este ziua odihnei nu a sambetei.
Traducerea corecta face referire clara la ziua a saptea, singura zi a saptamanii binecuvantata si sfintita de Dumnezeu.

Ceea ce declarati dvs. este un lucru grav. Sa modifici o Porunca Dumnezeiasca este o mare incumetare si este condamnata. "se va incumeta sa schimbe legile si vremea" (Daniel 7:25)

Daca Dumnezeu a scris "ziua a saptea" cum ne permitem sa hotaram noi "ziua intaia"?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.12.2011, 08:53:36
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene , mai este astazi valabila legea Talionului: dinte pt dinte si ochi pt ochi?


Problema valabilitatii legilor (ca sunt de mai multe tipuri) din Vechiul Testament, este foarte clar si corect explicata in Catehismul Ortodox. Vezi aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=10

Incearca sa faci distinctie intre diferite legi (specifice porului evreu, pentru o anumita vreme) si Legea Morala (Cele 10 Porunci), "valabila pentru toate timpurile" (asa cum spune Catehismul Ortodox).

Poate ne lamuriti dvs. cum este cu contradictia intre ceea ce invata Catehismul Ortodox, referitor la respectarea Celor 10 Porunci, si practica ortodocsilor (care incalca vadit Porunca a 4-a). Ca fim mai pe subiect, va reamintesc faptul ca adventistii respecta ceea ce spune Catehismul Ortodox referitor la respectarea Celor 10 Porunci.

Last edited by grasu77; 17.12.2011 at 13:21:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13