Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.01.2012, 21:46:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asa si ? Cu ce te incalzeste pe tine ca stii ca acum are loc "Judecata de cercetare " ?
Ce inseamna "a pierit " ? Crezi ca deslusirea profetiilor e conditie de mantuire ? Adica daca eu citesc Biblia si nu inteleg de acolo ca acum are loc "judecata de cercetare" nu o sa ma mai mantui ?
Era vorba de o atitudine, indiferent față de care parte a Bibliei. Tu manifești -observ- un început de atitudine sfidătoare: "la ce-mi ajută?""cu ce mă-ncălzește?"

Nu se pune problema că nu te mântui... și poate totuși... Au trecut atâtea secole cu credincioși care n-au înțeles profeția căci ea a fost destinată doar ultimelor generații (din timpul sfârșitului). Noi am ajuns acel timp. Crezi că e fără importanță? Îți poți permite să neglijezi (și chiar să sfidezi)ce vrea Dumnezeu să-ți transmită prin această profeție? Dacă zici "da!" e problema ta, eu încerc să-mi fac datoria...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.01.2012, 21:53:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era vorba de o atitudine, indiferent față de care parte a Bibliei. Tu manifești -observ- un început de atitudine sfidătoare: "la ce-mi ajută?""cu ce mă-ncălzește?"

Nu se pune problema că nu te mântui... și poate totuși... Au trecut atâtea secole cu credincioși care n-au înțeles profeția căci ea a fost destinată doar ultimelor generații (din timpul sfârșitului). Noi am ajuns acel timp. Crezi că e fără importanță? Îți poți permite să neglijezi (și chiar să sfidezi)ce vrea Dumnezeu să-ți transmită prin această profeție? Dacă zici "da!" e problema ta, eu încerc să-mi fac datoria...
Si ce vrea Dumnezeu sa-ti transmita tie prin "Judecata de cercetare " ? Ca e cu ochii pe tine ? Ca acum e momentul sa te rogi mai cu folos ?
Cea mai mare profetie din Biblie este : "Privegheati caci nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului."Atata trebuie sa stii si sa respecti.Restul cu ce ne inchipuim noi ca face Iisus acum sant povesti ca sa prostim lumea.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.01.2012, 22:00:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si ce vrea Dumnezeu sa-ti transmita tie prin "Judecata de cercetare " ? Ca e cu ochii pe tine ? Ca acum e momentul sa te rogi mai cu folos ?
Poate că da... Te determină s-o iei mai în serios cu viața de credință, că uite că trăim vremuri solemne. Nu pentru a te îngrozi și a intra în panică, ci pentru a fi mai responsabil.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cea mai mare profetie din Biblie este : "Privegheati caci nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului."Atata trebuie sa stii si sa respecti.Restul cu ce ne inchipuim noi ca face Iisus acum sant povesti ca sa prostim lumea.
Pui greșit problema. Dacă zici că vor mai trece 1.000.000 de ani până la revenirea lui Hristos nu cred că zici bine. Și mai e ceva: Nu te gândi neapărat la evenimentul Revenirii, înainte de acel moment va surveni Judecata Preadventă! Iar înainte de aceasta (Dumnezeu să te ferească!) momentul când poți închide ochii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.01.2012, 22:28:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Poate că da... Te determină s-o iei mai în serios cu viața de credință, că uite că trăim vremuri solemne. Nu pentru a te îngrozi și a intra în panică, ci pentru a fi mai responsabil.

Pui greșit problema. Dacă zici că vor mai trece 1.000.000 de ani până la revenirea lui Hristos nu cred că zici bine. Și mai e ceva: Nu te gândi neapărat la evenimentul Revenirii, înainte de acel moment va surveni Judecata Preadventă! Iar înainte de aceasta (Dumnezeu să te ferească!) momentul când poți închide ochii.
Pai asta am spus pana acum de 1000 de ori.Invatatura crestina inseamna sa fii pregatit in fiecare clipa de moarte si de revenirea Mantuitorului.Datele mai rau te incurca , ce te doare pe tine daca Iisus va veni peste 1 milion de ani ? Ce te intereseaza pe tine asta ? Ce te intereseaza pe tine ca acum Dumnezeu citeste in carte si a ajuns la Nr 99 ?
Invatatura crestina este mai mult de atat.Inseamna sa faci binele pentru ca esti creat sa faci binele si nu pentru ca vei primi o rasplata sau alta.Inseamna sa te ridici spiritual pana la Dumnezeu atata cat este posibil omului pentru ca esti creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Inseamna " Fiti sfinti pentru ca Dumnezeu e sfant".

Cat priveste vremurile "solemne " pe care le traim ...hai sa fim seriosi.Tu trebuie sa faci acelasi lucru si in anul 100 si in anul 1.000.000.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.01.2012, 08:21:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
ce te doare pe tine daca Iisus va veni peste 1 milion de ani ?
perioada aceea de 1.000.000 de ani nu este compatibilă cu cuvintele Mântuitorului:

"Eu vin curând!" (Apoc. 22,7.12.20)

raportate fie la mine, la generația mea, la generațiile poporului meu, ori la întreaga eră creștină!


Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Invatatura crestina este mai mult de atat.Inseamna sa faci binele pentru ca esti creat sa faci binele si nu pentru ca vei primi o rasplata sau alta.Inseamna sa te ridici spiritual pana la Dumnezeu atata cat este posibil omului pentru ca esti creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Inseamna " Fiti sfinti pentru ca Dumnezeu e sfant".
Sunt în asentimentul tău.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.01.2012, 09:51:37
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Datele mai rau te incurca , ce te doare pe tine daca Iisus va veni peste 1 milion de ani ?
Nu ai o credinta crestin-apostolica. Sfintii Apostoli credeau (nadajduiau) ca Domnul va reveni chiar in timpul vietii lor. Asta este adevarata mentalitate crestina, izvorata din fagaduintele Mantuitorului si din dorinta de a fi cu El.

Dar, pentru tine nu conteaza cand vine si daca vine. Ar putea nici sa nu vina, ca mergi tu la El. Nu au nici un rost fagaduintele Lui.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.01.2012, 10:37:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu ai o credinta crestin-apostolica. Sfintii Apostoli credeau (nadajduiau) ca Domnul va reveni chiar in timpul vietii lor. Asta este adevarata mentalitate crestina, izvorata din fagaduintele Mantuitorului si din dorinta de a fi cu El.

Dar, pentru tine nu conteaza cand vine si daca vine. Ar putea nici sa nu vina, ca mergi tu la El. Nu au nici un rost fagaduintele Lui.
Mai omule tu intelegi ce scriu eu ? Una e sa fii pregatit pentru moarte si venirea lui Hristos in fiecare moment,sa crezi si sa speri ca Iisus vine in secunda urmatoare, si alta e sa te apuci sa calculezi ca sa vezi cam ce face Iisus acum si cat ar mai fi pana vine.Si daca ai descoperi ca mai sant 1 milion de ani ce te intereseaza pe tine asta ? Cu ce-ti ajuta tie daca stii ca Iisus citeste acum in carti ? Asta e important in crestinism ? Sa stim ce face Iisus acum ? Sau sa fii pregatit in orice moment ca sa infrunti moartea si judecata ? Sa intelegi exact de ce trebuie sa fii bun si sa faci binele ? Tu nu citesti ca "inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu " ? Deci ideea de rasplata sau pedeapsa e numai inceputul drumului,daca ramai acolo nu ai inteles nimic din ce s-au chinuit oamenii aia sa-ti transmita in carte.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.01.2012, 11:06:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
alta e sa te apuci sa calculezi ca sa vezi cam ce face Iisus acum si cat ar mai fi pana vine.
Doctrina adventistă a Sanctuarului luată în bărdacă pe aici, nu se referă la calcule "cât ar mai fi până vine", ci ce face Hristos acum în Sanctuarul Ceresc. iar acest lucru este important:

"Lucru de căpetenie din cele spuse este că avem astfel de Arhiereu care a șezut de-a dreapta tronului slavei în ceruri, Slujitor Altarului și Cortului celui adevărat, pe care l-a înfipt Dumnezeu și nu omul." (Evrei 8,1-2 - versiunea Sinodală)


Poate pentru tine nu e important acest lucru, dar pentru sf. ap. Pavel și pentru urmașii lui Hristos pe pământ este. Pentru tine e mai important că aveți arhierei proțăpiți (înfipți) în fața altarelor "înfipte" (proțăpite) de om și nu de Dumnezeu prin biserici?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si daca ai descoperi ca mai sant 1 milion de ani ce te intereseaza pe tine asta ?
Mă interesează și am chiar o resposabilitate vis a vis de aceasta, așa cum zice sf. ap. Petru:


"Deci dacă toate acestea se vor desființa, cât de mult vi se cuvine vouă să umblați întru viață sfântă și în cucernicie, Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!" (2 Petru 3,11-12 - versiunea Sinodală)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.01.2012, 11:20:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai omule tu intelegi ce scriu eu ? Una e sa fii pregatit pentru moarte si venirea lui Hristos in fiecare moment,sa crezi si sa speri ca Iisus vine in secunda urmatoare, si alta e sa te apuci sa calculezi ca sa vezi cam ce face Iisus acum si cat ar mai fi pana vine.Si daca ai descoperi ca mai sant 1 milion de ani ce te intereseaza pe tine asta ? Cu ce-ti ajuta tie daca stii ca Iisus citeste acum in carti ? Asta e important in crestinism ? Sa stim ce face Iisus acum ? Sau sa fii pregatit in orice moment ca sa infrunti moartea si judecata ? Sa intelegi exact de ce trebuie sa fii bun si sa faci binele ? Tu nu citesti ca "inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu " ? Deci ideea de rasplata sau pedeapsa e numai inceputul drumului,daca ramai acolo nu ai inteles nimic din ce s-au chinuit oamenii aia sa-ti transmita in carte.
Intreaba-i ce s-a schimbat efectiv dupa 1844? Cu ce a influentat anul 1844 viata crestinilor? Ce ar trebui sa faca diferit dupa 1844?
Mai au si tupeul sa spuna ca nu e atitudine crestina sa spui ca sfarsitul va veni peste un milion de ani (si chiar nu e) si ca apostolii se asteptat sa vina in timpul viatii lor (si chiar se asteptau). Pai apostolii au fost cam slabi in credinta ca eu nu s-au dat seama de interpretarea profetiei. Altfel nu se mai asteptau sa vina in timpul vietii lor. Si daca unii mai destepti se prindeau de faza cu 1844 (altii s-au prins dar au intors-o dupa) nu se mai asteptatu sa vina sfarsitul oricand ca doar stiau ca pana la 1844 mai e. Of ce iti face si logica asta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.01.2012, 11:52:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doctrina adventistă a Sanctuarului luată în bărdacă pe aici, nu se referă la calcule "cât ar mai fi până vine", ci ce face Hristos acum în Sanctuarul Ceresc. iar acest lucru este important:

"Lucru de căpetenie din cele spuse este că avem astfel de Arhiereu care a șezut de-a dreapta tronului slavei în ceruri, Slujitor Altarului și Cortului celui adevărat, pe care l-a înfipt Dumnezeu și nu omul." (Evrei 8,1-2 - versiunea Sinodală)


Poate pentru tine nu e important acest lucru, dar pentru sf. ap. Pavel și pentru urmașii lui Hristos pe pământ este. Pentru tine e mai important că aveți arhierei proțăpiți (înfipți) în fața altarelor "înfipte" (proțăpite) de om și nu de Dumnezeu prin biserici?

Mă interesează și am chiar o resposabilitate vis a vis de aceasta, așa cum zice sf. ap. Petru:


"Deci dacă toate acestea se vor desființa, cât de mult vi se cuvine vouă să umblați întru viață sfântă și în cucernicie, Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!" (2 Petru 3,11-12 - versiunea Sinodală)
99 ce inseamna "Asteptand si grabind venirea zilei Domnului" ? Inseamna sa te desavarsesti si sa ajuti si pe altii sa se desavarseasca nu sa cauti pe dracu-n patru in carti.Inseamna sa nu mai ai nici o teama de venirea Domnului si nici sa nu sperii pe altii cu asta ci sa fii pregatit sa il intampini cu bucurie.Sa intelegi ca Domnul mai intarzaie o clipa tocmai pentru ca noi nu santem pregatiti si ca inca ne temem si asta e o mare favoare pe care ne-o face.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
ce slujbe se pot da unei rude adventiste? onyx235 Generalitati 4 20.11.2009 22:08:48