Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2012, 12:19:51
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere?

Cum considerati:
daca ierti un om, il "recuperezi" de tot in sufletul tau, respectiv stergi cu buretele ce s-a intamplat, redandu-i increderea ta in el in sufletul tau, eliminand teama?

sau

Il ierti, fiind totusi precaut in continuare?

Are legatura increderea cu iertarea in ceea ce priveste relatiile dintre oameni sau increderea mai mult merge in Dumnezeu, semenii putand fi iertati chiar daca raman mici urme ale intamplarilor - respectiv atentia pentru comportament, o oarecare departare (instrainare?) prin grija pentru a nu crea conditiile reinceperii unui context prin care ai trecut?
Intre oameni - daca apare neincrederea, e semn al neiertarii complete sau e o grija fireasca pentru a evita pacate? Ma intreb pentru ca daca e sa punem problema apropierii dintre oameni ca frati, trairea laolalta, neincrederea nu-si are locul pentru ca ii rapeste semenului ceva din "statutul" de frate/sora.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2012, 13:56:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cum considerati:
daca ierti un om, il "recuperezi" de tot in sufletul tau, respectiv stergi cu buretele ce s-a intamplat, redandu-i increderea ta in el in sufletul tau, eliminand teama?

sau

Il ierti, fiind totusi precaut in continuare?

Are legatura increderea cu iertarea in ceea ce priveste relatiile dintre oameni sau increderea mai mult merge in Dumnezeu, semenii putand fi iertati chiar daca raman mici urme ale intamplarilor - respectiv atentia pentru comportament, o oarecare departare (instrainare?) prin grija pentru a nu crea conditiile reinceperii unui context prin care ai trecut?
Intre oameni - daca apare neincrederea, e semn al neiertarii complete sau e o grija fireasca pentru a evita pacate? Ma intreb pentru ca daca e sa punem problema apropierii dintre oameni ca frati, trairea laolalta, neincrederea nu-si are locul pentru ca ii rapeste semenului ceva din "statutul" de frate/sora.

Doamne ajuta!
Raspunsul meu va fi extrem de scurt. Depinde de cat de mult iubesti persoana respectiva. Daca o iubesti vei avea incredere totala in ea si vei putea ierta orice. Chiar orice. Daca nu o iubesti nu ai cum sa o ierti. Relatia dintre cele doua este de <=>.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2012, 16:56:11
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Uneori n-am incredere nici in mine. Mi s-a intamplat sa zic ca o sa fac ceva si in functie de informatii noi primite sa ma razgandesc si astfel nici propriile reactii/actiuni nu sunt statornice.
In general nu prea am incredere in persoane...asta nu inseamna ca nu le iert sau nu le ajut daca pot.
Toti putem gresi...a considera si cazul cand celalalt nu te sustine/ajuta/etc. din varii motive(te poate ajuta sa faci fata situatiei) este una si a pastra supararea si a nu-l ajuta cand poti este altceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Legatura ce le uneste pe virtuti intre ele patinina34 Generalitati 8 28.06.2011 23:36:00
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59