Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2013, 15:23:19
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit La multi ani, Mame !!!

Iaca am aflat si eu azi ceva nou : (nou pentru mine) : azi de Buna Vestire este ziua mamei. In primul rand, La multi ani celei mai de pret mama, Sfanta Fecioara Maria, mama tuturor, si La multi ani mamelor din lumea asta. A fi mama este cel mai de pret lucru de pe lumea aceasta.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2013, 16:03:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunate mame,caci fiecare femeie poarta in ea miracolul iubirii materne,fie ca in acesta minunata zi sa-i urmati celei mai sfinte intre femei,Maica Domnului,si sa insotiti bucuria din rugaciunea dvs cu ceea ce Ea a inaltat catre Dumnezeu,lauda caci putini oameni astazi mai ridica laude catre Dumnezeu pentru toata dragostea,mila,grija si indurarea Sa.Insa voi las cuvintele mele sarace in umbra si voi aduce in fata,asa cum merita, cuvintele Maicii Domnului,dorindu-va in acesta zi ca in fiecare clipa cand sufletul,prin Duhul Sfant,va cheama la rugaciune sa calcati pe urmele Maicii si sa-l laudati pe Domnul.

,,Mărește sufletul meu pe Domnul.Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.Și mila Lui în neam și în neam spre cei ce se tem de El.Făcut-a tărie cu brațul Său, risipit-a pe cei mândri în cugetul inimii lor.Coborât-a pe cei puternici de pe tronuri și a înălțat pe cei smeriți,Pe cei flămânzi i-a umplut de bunătăți și pe cei bogați i-a scos afară deșerți.A sprijinit pe Israel, slujitorul Său, ca să-Și aducă aminte de mila Sa,Precum a grăit către părinții noștri, lui Avraam și seminției lui, în veac."(Luca 1:46-55)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 25.03.2013 at 16:22:59.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2013, 20:07:58
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-la multi ani mamelor crestine !- in primul rand

-este bine sa sarbatorim aceasta zi crestina si nu 8 martie care este o zi comunista
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2013, 20:39:33
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-la multi ani mamelor crestine !- in primul rand

-este bine sa sarbatorim aceasta zi crestina si nu 8 martie care este o zi comunista
Nu ma deranja faptul ca 8 martie e o zi comunista, dar chiar ar fi frumos sa fie sarbatorita ziua mamelor de Bunavestire. Ar putea Biserica sa o sarbatoreasca ca ziua mamelor crestine... si incet, incet, poate se impamanteneste. E plina de semnificatie aceasta zi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2013, 20:44:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu ma deranja faptul ca 8 martie e o zi comunista, dar chiar ar fi frumos sa fie sarbatorita ziua mamelor de Bunavestire. Ar putea Biserica sa o sarbatoreasca ca ziua mamelor crestine... si incet, incet, poate se impamanteneste. E plina de semnificatie aceasta zi...
bine ca se sarbatoreste macar.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2013, 21:14:47
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu ma deranja faptul ca 8 martie e o zi comunista, dar chiar ar fi frumos sa fie sarbatorita ziua mamelor de Bunavestire. Ar putea Biserica sa o sarbatoreasca ca ziua mamelor crestine... si incet, incet, poate se impamanteneste. E plina de semnificatie aceasta zi...
Si eu as fi de acord , ca azi sa se sarbatoareasca ziua mamei.. dar cu o conditie : sa se puna accent pe "crestina" pentru ca , altfel s-ar transforma (de-a lungul timpului) in ziua femeii si in cele din urma sa se faca petreceri deșăntate cu bautura,baieti frumosi,mancare multa,dansat pe masa (asa cum se face -pe alocuri de 8 martie).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2013, 01:32:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si eu as fi de acord , ca azi sa se sarbatoareasca ziua mamei.. dar cu o conditie : sa se puna accent pe "crestina" pentru ca , altfel s-ar transforma (de-a lungul timpului) in ziua femeii si in cele din urma sa se faca petreceri deșăntate cu bautura,baieti frumosi,mancare multa,dansat pe masa (asa cum se face -pe alocuri de 8 martie).
pentru ca in mod clar proprietarii de cluburi nu capitalizeaza de pe zile sacre si le pervertesc(cum ar zilele onomastice sau Craciunul).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2013, 02:05:29
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu ma deranja faptul ca 8 martie e o zi comunista, dar chiar ar fi frumos sa fie sarbatorita ziua mamelor de Bunavestire. Ar putea Biserica sa o sarbatoreasca ca ziua mamelor crestine... si incet, incet, poate se impamanteneste. E plina de semnificatie aceasta zi...
nu este comunista ci este o zi inventata de jidani
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.03.2013, 02:41:28
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu ma deranja faptul ca 8 martie e o zi comunista, dar chiar ar fi frumos sa fie sarbatorita ziua mamelor de Bunavestire. Ar putea Biserica sa o sarbatoreasca ca ziua mamelor crestine... si incet, incet, poate se impamanteneste. E plina de semnificatie aceasta zi...
Ai perfectă dreptate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.03.2013, 07:50:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Iaca am aflat si eu azi ceva nou : (nou pentru mine) : azi de Buna Vestire este ziua mamei. In primul rand, La multi ani celei mai de pret mama, Sfanta Fecioara Maria, mama tuturor, si La multi ani mamelor din lumea asta. A fi mama este cel mai de pret lucru de pe lumea aceasta.
Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Iaca am aflat si eu azi ceva nou : (nou pentru mine) : azi de Buna Vestire este ziua mamei. In primul rand, La multi ani celei mai de pret mama, Sfanta Fecioara Maria, mama tuturor, si La multi ani mamelor din lumea asta. A fi mama este cel mai de pret lucru de pe lumea aceasta.
Tot respectul pentru mame si ma inclin...
Dar de ce spuneti ca este cel mai de pret lucru de pe lumea asta?
Sa fie mai prejos medicii care salveaza vieti? Poate Sfintii,preotii si lucratorii Lui Dumnezeu care salveaza suflete(indirect)??? Cei care s-au pastrat curati si-si petrec ziua in rugaciuni ,din sculare pana in culcare,la manastire???
Sau cei care lucreaza in voluntariat pt cauze nobile?
Ce lucrurile astea nu sunt placute Lui Dumnezeu ??

Depinde si de mame aici foarte mult,unele dau societatii Sfinti,oameni de stiinta,altele pe Hitler, Lenin...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare